Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпрос за звуковите карти


the_gorer

Recommended Posts

Понеже реших да се захвана сериозно с един мой музикален проект, та се чудя каква звукова карта да си взема и защо.

 

Има ли звукови карти, които да облекчават работата на главния процесор на компа при работа с VST или при рендване на микс?

Ако да, при кои марки и модели?

Например, знам, че има видео карти, които помагат при рендването и при работата с 3D анимации, та има ли го същото положение и при аудио картите?

 

Какви други предимства имат "професионалните" звукови карти пред обикновените пръдни на Криейтив (освен съотношението сигнал/шум и повечето входове)?

 

Въпросите ми са на балък, защото не вдявам нищо от звукозапис и звукови карти.

 

Мерси!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 34
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Аз ще отговоря като балък (не за друго, ами и аз разбирам от компютри колкото да си пусна Quake III). И въпреки това доста съм се интересувал и съм чел това-онова из нета докато намеря саунд картата, която да ми върши работа.

 

Мисля че в твоят случай няма нужда от ултра-космическа саунд карта за $1000. Съветвам те да се ориентираш към ниския клас "истински" саунд карти.

 

Предимствата на т.н. "професионални" карти са

- по-добри конвертори

- поддържат по-висок битрейт и сампълрейт от сорта на 192/24, докато вградените карти са на 44.100/16 примерно (колкото е стандартът за CD)

- по-ниска латенция и по-добра работа с ASIO

- по-нисък шум

и т.н.

 

Всъщност обаче ако нямаш добра периферия и висок клас инструменти, усилватели, монитори и т.н. няма смисъл да взимаш от най-високия клас карти.

Съветвам те да се ориентираш към M-Audio Audiophile 24/96 или EMU 4040 - аз имам първата карта (Audiophile 24/96) и ми върши добра работа за това, което правя (демо записи и аматьорски миксове). Мога да ползвам 2-3-4 Ревалвъра едновременно без особени проблеми, EZ Drummer и т.н. Не може всичко на мах и наведнъж, но затова си има freeze track. :slap: Пък и много зависи от останалия хардуер в компютъра. БТВ работя на 44.100/24, много професионалисти също миксират и записват в този формат. Не претендирам да съм голям разбирач, но това ми върши работа, а и няма смисъл да ъпгрейдвам след като дори не мога да използвам пълноценно потенциала на сегашната ми карта. Толкоз от мен. Успех. :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако целта ти е да имаш бързо експортване и възможност за работа с много писти и вст-та то силно ти препоръчвам да си купиш нов процесор. Честно казано, дори и да не се занимавах с музика пак щях да си удрям главата в бюрото, че толкова време отлагах новия процесор. От 2.6ghz Celeron скочих на Intel Dual Core E2180 2.0ghz (около 160лв с ддс) и дори без да го overclock-вам се почувствах бял човек (друг е въпроса, че тези процесори са ги пържили и до 100% увеличение с въздухно охлаждане :( , макар и с доста скъпо дъно). Но да се фокусирам на работата с аудио: проекти, които ми отиваха над 100% CPU usage и вървяха като комикси ако не фрийзвам и изключвам плъгини, с новия процесор не надхвърляха 40%. Супер, викам си аз и тогава ровейки по съвсем друга причина в опциите видях новопоявила се такава: multi-processing...Я! Цък! 20% CPU :( и почти двойно по-малко време за експортване.

 

Картата ми е Emu 1616m, но и с доста по-евтината 1212м ще постигнеш същите резултати, защото са с еднаква pci карта (1616м има и cardbus вариант де)

 

Що се отнася до битрейд и семпълрейт: 44кхз/24бит за мен, ако на Andy Sneap му стига, и на мен ми стига :)

 

пс, понеже ще искаш да минеш по-Тънко, виж и по-евтините дуалкор процесори на интел или дори на амд ако ги предпочиташ и няма да ги оувърклокваш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ :( :( :)

Ако знаеш от кога съм решил да си сменя процесора, но се сещаш защо не го правя. :metalist:

Много ми задира щайгата като пусна 5-6 трака с ВСТ към тях с моя смръдлив Селерон 2,7 и смешни 512 МБ РАМ...

 

Твоят пост е финалната стъпка, която ще ме подтикне към самоубийствено Набутване за нови дъно, процесор, рам, хард диск аудио и видеокарта.

Тц, тц, тц, отидо'а 500 евро за глупости...

Редактирано от the_gorer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е чак 500 евро..бая стабилна машина ще е. То си е до личен избор де, но ето ги моите препоръчителни компоненти съобразени с ограничените възможности на един средностатистически сънародник:

 

Монитор: lcd/plasma, за да се избегне гасенето на CRT-то по време на запис, заради гадния шум. Препоръчвам поне 19", аз лично се преродих след като си взех моя, защото ровя из интернет и защото се занимавам със записи и с големия монитор си спестяваш ужасно много скролване, търсене и т.н. губене на време.

 

Процесор: Dual Core, тази архитектура има много предимства и навсякъде се ориентират към дву- или четириядрени процесори. Повече кеш винаги е предимство, но се оказва скъпо удоволствие сравнение с моделите с по-малко кеш, затова бих препоръчал серията E21XX на Интел (120-160лв за разлика от 220+ лева за същия процесор с двойно повече кеш), особено ако ще се оувърклоква по-нататък. Амд също имат двуядрени модели и дори са по-евтини, но с по-малко потенциал за оувърклок.

 

Рам, поне гигабайт. В повечето случаи е достатъчно, повече от два едва ли ще потрябват. ДДР2 е за предпочитане, тъй като е по-нов и с по-добро съотношение цена/качество. Откъм скорост, 667 мхз е достатъчно, скоростта на рамта зависи и от множителите. Corsair са една от добрите марки, но изглежда и по-евтините си бачкат както трябва.

 

Твърд диск: поне 320гб, задължително Сата2. Разликата между 250 и 320 е доста малка откъм цена, а 70 гб са си място. Да, дисковете поевтиняват, но смяната на твърд диск не е от нещата, които човек би се радвал да прави често. Сата 2 дисковете са наистина много по-бързи от нормалните. Що се отнася до марките: Seagate са най-често препоръчвани, но аз съм адски доволен от Samsung-а си, който освен че работи без грешка и поддържа температура 20-30 градуса, е и много тих, шумът му звучи по-ниско, а не като чегъртане.

 

Трябва да ставам

to be continued...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не са за глупости, повярвай ! Преди бях с Пентиум 4 - 3.0 ghz, 1гб DDR рам, и дъно Asrock и горе долу, нямах проблеми.

Преди 2 месеца сложих дъно Intel, процесор Core 2 Duo E6750 2,66 ghz на шина 1333 mhz, 2gb ram DDR2/800 и не можах да повярвам, че разликата е толкова огромна. Спираш да мислиш за натоварване и работиш без притеснение. Тогава разбираш, че има смисъл :thumbs_up: Успех !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@sw1tched, благодаря.

Доколкото знам, ползването ДДР2 е не просто желателно, а задължително, защото новите процесори изискват рамът да е ДДР2.

Гледам, че сега някои компютърджии се нахвърлят на ДДР3, ама на мен ми Свиди.

 

Една нова машина наистина ще ми излезе към 500 евро или дори Повече, защото не мога да ползвам Нищо от старата.

 

Ето я и грубата сметка:

 

Дъно (готино - Асус, Масус и прочее) - 150 лева

Рам (2 Х 1GB, бърза) - 120 лева

Процесор (задължително на Интел) - 150+ лева

Хард диск (над 350 GB) - 150 лева

Кутия с готино захранване - 100+ лева

Видеокарта - 150+ лева

Звукова карта ("професионална") - 200 лева?

Мишка, клавиатура, дреболии - 20-30 лева

 

Дорук са около 550 Евро.

 

Добре, че имам готрин TFT монитор, та него няма да го слагаме в сметките. Инче трябва да се добавят още 600 лева.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм с ДДР и нямам проблеми, освен че е бавничка. Звуковата карта я смятам отделно, а и за 200лв мога само ему1212м да считам за професионална, но всъщност е prosumer :thumbs_up: Видео карта 150лв? Графичен дизайнер ли си или геймър? Аз карам с някаква geforce 4 :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Хоби ми е 3D моделирането. Трябва ми животинска видео карта-дзвер за тези цели.

Но дори да махана готината видеокарта и да ползвам някаква онборд пръдня, пак ще трябват Много кинти за другите неща.

И кинтите започват да изглеждат дори още по-Много, когато човек се замисли длаи са оправдани като инвестиция.

 

Както и да го изчислявам, каквито и компромиси да правя, една съвсем обикновена (не суперска) машина, с орязани опции винаги излиза над 1000 лева (без монитора!).

 

А аз хиляда лева давам само, ако ми опрат Макаров до слепоочието.

Редактирано от the_gorer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

pc2.jpg

^лева, с ддс

 

+ Fortron захранване ~ 60лв

+ мишка, клавиатура

 

По-нататък може да вземеш един стабилен вентилатор от рода на Thermaltake CL-P0114 или Scythe Ninja SCNJ-1100P ~ 70 лв и да изстискаш процесора :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Да, при такива компоненти изглежда добра цената, но добави към всичкото това 60-те лева за захранване, 30-40 лева за малките периферии, добави и още 150 кинта за видео картата и още минимум 200 за звуковата карта (от която всъщност тръгна темата) и пак отидохме на цена от 1000 лева без монитор. :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако целта ти е да имаш бързо експортване и възможност за работа с много писти и вст-та то силно ти препоръчвам да си купиш нов процесор. Честно казано, дори и да не се занимавах с музика пак щях да си удрям главата в бюрото, че толкова време отлагах новия процесор. От 2.6ghz Celeron скочих на Intel Dual Core E2180 2.0ghz (около 160лв с ддс) и дори без да го overclock-вам се почувствах бял човек (друг е въпроса, че тези процесори са ги пържили и до 100% увеличение с въздухно охлаждане ;) , макар и с доста скъпо дъно). Но да се фокусирам на работата с аудио: проекти, които ми отиваха над 100% CPU usage и вървяха като комикси ако не фрийзвам и изключвам плъгини, с новия процесор не надхвърляха 40%. Супер, викам си аз и тогава ровейки по съвсем друга причина в опциите видях новопоявила се такава: multi-processing...Я! Цък! 20% CPU :) и почти двойно по-малко време за експортване.

 

Картата ми е Emu 1616m, но и с доста по-евтината 1212м ще постигнеш същите резултати, защото са с еднаква pci карта (1616м има и cardbus вариант де)

 

Що се отнася до битрейд и семпълрейт: 44кхз/24бит за мен, ако на Andy Sneap му стига, и на мен ми стига :)

 

пс, понеже ще искаш да минеш по-Тънко, виж и по-евтините дуалкор процесори на интел или дори на амд ако ги предпочиташ и няма да ги оувърклокваш.

 

 

хехе аз имам същия процесор, 100% овърклок на въздух граничи с невъзможното.. до 3.2 Гхз са доста лесно постижими.. аз моя го държа на 3 Гхз и е песен. Но мисля скоро да го сменя, след 1-2 месеца като пуснат 45нм процесори, дето правят 4.5 Гхз на въздух.

 

 

Инъче да работиш на 96кхз си е чиста проба изгъзица, и в 99% от случаите е напълно излишно, особено в домашни условия...

 

Аз лично бих му препоръчал някакв въшен аудио интерфейс... 1-2 канален, предимството е че може да ги разнасяш насам натам, без да ровиш в ПЦ-то, и също така имат преампове които в повечето случаи са доста прилични...т.е. единственото което трябва е да ръгнеш микрофон или китара и си готов. Има предостатъчно модели на пазара, от всякакви фирми.

 

 

Видео карта с това дъно което ти е постнал sw1tched не ти трябва.. има си вградена такава, за игри забрави но за виндовс е перфектна ;) Инъче за самото 3д моделиране не ти тря кой знае колко яка карта, нещо от порядъка на 250 лева ще ти върши повече от добра работа. Това което не ми харесва в конфигурацията е паметта... 1 модул от 2 ГБ значи че системата ще върви в едноканален режим на паметта които е около 30-40% по бавен от това ако са 2 модула по 1 ГБ, а и тази памет ше спъва процесора, паметта в момента е супер ефтина, горещо препоръчвам Супер Т ДДР2 800 ЦЛ 4 памет... клоква се до 1100 Мхз

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси, ще разгледам офертите за външни карти - тия, дето са с кадърен преамп.

Аз не съм фен на овърклокинга - знам, че тези новите процесори може да се набузват яко, ноедва ли ще постъпя така с моя. Най-много да кача със 100-200 мегахерца.

Яд ме е, че цялата конфигурация ще стъпи на 1200-1300 лева и не мога да преценя дали има някакъв смисъл да се изсипят толкова пари за щайга.

Май на първо време ще минавам Тънко и взема само звукова карта да видм дали въобще ще има някаква файда от нея.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе аз ли недовиждам или темата наистина е "въпрос за звуковите карти"...къде го закарахте из конфигурациите... :surprise:

По темата от първия пост - почти всички полупрофесионални карти в диапазона 200...1000 лв. (с каквито работим повечето от нас) имат процесори, облекчаващи работата на основния процесор и то в значителна степен, особено в сравнение с обикновена евтина карта. Дори и Криейтив също слагат доста мощни процесори на картите си (собено последните), но за съжаление наблягат на други, не толкова важни за един музикант неща - гейминг, EAX и т.н.

 

@sw1tched, това "lcd/plasma, за да се избегне гасенето на CRT-то по време на запис, заради гадния шум." наистина не го разбрах... :surprise:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

хехе аз имам същия процесор, 100% овърклок на въздух граничи с невъзможното.. до 3.2 Гхз са доста лесно постижими.. аз моя го държа на 3 Гхз и е песен. Но мисля скоро да го сменя, след 1-2 месеца като пуснат 45нм процесори, дето правят 4.5 Гхз на въздух.

 

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=145328

http://valid.x86-secret.com/show_oc?id=202440

 

 

Това което не ми харесва в конфигурацията е паметта... 1 модул от 2 ГБ значи че системата ще върви в едноканален режим на паметта които е около 30-40% по бавен от това ако са 2 модула по 1 ГБ, а и тази памет ше спъва процесора, паметта в момента е супер ефтина, горещо препоръчвам Супер Т ДДР2 800 ЦЛ 4 памет... клоква се до 1100 Мхз

Всъщност е 2х1gb dual kit, то си пише.

 

@sw1tched, това "lcd/plasma, за да се избегне гасенето на CRT-то по време на запис, заради гадния шум." наистина не го разбрах...

Записвал ли си китара стоейки пред CRT монитор? Би трябвало да ти е ясно до каква интерференция води. Не бих правил сериозен запис с включен такъв монитор и затова го гасех преди да си купя tft.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.