Jump to content
Българският форум за музиканти

За дръвцето и диаманта в пепелта


TONY

Recommended Posts

Сега като прочетох няколко наистина разумни поста бавно загрях, че може и да настъпваме някого по мазола, хвалейки "Ментетата".

Извинявам се от името на всички притежатели на Скуайър и най-вече от името на тези, които преди да прминат на Ментета са имали далеч по-скъпи китари и не е като да не сме се докосвали до "Звездите".

 

Няма лошо в това да избираш между две евтини дъски а не да грабваш която ти падне, защото те и двете "за нищо не стават и е все тая коя ще вземеш".

Определено музика не се прави само със супер скъпи къстъм китари.

Даже като се замисля, повечето истински китаристи, които познавам (в това число и учителят ми по китара от тийнейджърските години, дето пили като за световно), са оборудвани прескромно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 41
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Мислех да не се намесвам повече, че то който пише глупости, се вижда.

 

Същий - ти се уля!

Да ме обвиняваш в някакви финансови интереси, ще ти кажа само, че е плод на болната ти фантазия.

Явно не се чете като хората, а и не се разсъждава нормално.

Под "дръвце" разбирам китарки, които наистина са дръвце.

Такива за 200 лв - нови от магазина!

Изобщо темата се отнася само за нови китари от магазина.

Аз такива не продавам. ( ало Същия, намали бирите, плийз)

Става дума за безмислието на дилема за китари от производители "джанкърс"и "шийтърс".

Не знам защо, някои хора като гузен, негонен бягат.

Ако искат, тези хора нека си зариват главата в пясъка, но е факт , че китари "дръвце"

съществуват и са за начинаещи, просто за друго не стават ( например скуаяр афинити, няма как да стане китара, с коята да записвам и излезна на концерт,предполагам повечето китаристи с известен опит също няма да го направят, и не намесвайте Ангел Чушката - неговият скуаяр не е от тези за по 200 лв и е силно модифициран). Никъде не съм казал да не се купуват!

Напротив, написал съм - купува се според целите, ако ти върши работа ОК, но това няма да промени факта, какво представлява дадената китара и ненужноста на дилема по случая.

Ако някой го кефи ( например горер, като яростен привърженик), нека си вземе 10 парчета по 200 лева = 2000. Аз ще си взема една за тези пари - въпрос на манталитет и интелект.

 

За втората категория, на която има казвам "работни коне",

посочил съм и ценова категория -400- 1000 лв. ( че и до 1500 например),

съм написал , че качеството варира силно, но е въпрос най вече до конкретна бройка.

(КОЯТО Е НАЙ ДОБРЕ ДА СЕ ИЗБИРА НА МЯСТО В МАГАЗИНА , Е НЕ ДА СЕ ПИШАТ ПАК ДИЛЕМИ)

Визирал съм марката Винтидж, не защото са лоши, напротив явно са хита в тази ценова категория.

Ясно съм написал, че онези 10 % които и липсват, е това което я слага в тази категория и което няма

да я направи Гибсън. Ако теб конкретно, като притежател на Винтидж те устройва да си мислиш ,че

като си платил 600 лв и си получил китара като Гибсън и си прецакал системата - ОК.

Нямам намерение да те разубеждавам - бъди щастлив с новата си покупка.

Аз самият не само, че нямам нищо против тези категория, но и винаги си имам по една бройка от нея.

( в момента съм със сериозно упгрейтван Скуаяр Стандарт.

Така също бил съм притежател на -

Айбаниз ГСА 60 (в някой съфорумник е )

Епифон Спешъл 2, (наскоро едни момци пуснаха видео - Миленски, там е)

ОЛП - аксис (ала Ван Хален - у Флипси е)

Джаксън JS 30 - в един бъргазлия е - май не влиза във форума).

От всичките тези китари съм бил доволен, но ТОВА НЕ ПРОМЕНЯ ФАКТА, ЧЕ ТЕ СА КИТАРИ ТИП "РАБОТНИ КОНЕ", и че в крайна сметка голяма разлика по между им няма!!!!!!!!!!!!!!

Тоест дилемата за коя от тях - пак не е въпрос на живот и смърт.

Може би ще те разочаровам , Същий пробвал съм и Винтидж Лес Пол Къстъм , който пак

остава в тази категория, колкото и да ти е мъчно. Гибсън няма да стане.Иначе е много добра китара.

Отделно на китари от посечената категория, освен изброените съм пипал още много други.

 

 

Отиваме в категория 3 - скъпите - аз поне не съм попадал на некачествени такива,

и Същий - не знам къде си гледал но Paul Quinn от Саксън свиреше с Мюзикмен Ван Хален.

И това ако не е от скъпите китари, не знам. За другият им китарист Дъг Скарат - нямам спомен,

но съм убеден че не е от предните категории-

http://www.youtube.com/watch?v=RdVxQRkFy_Q...feature=related

май е Вели артс, които не са никак, ама никак евтини.

(чува се и колко е ужасен звук ни дадоха от ББТ за Новата, но пък на Холихел беше екстра..)

За Моторхед - гледах едно парче на запис от Каварна - беше много добре, какво не съм харесал не знам, може просто да не ми е било ден.

 

И намалете офтопика.

Редактирано от TONY
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От тая тема се вижда ясно ОТНОВО,че тука хората по-им харесва да се заяждат и да пишат сумати неща за глупости(с някой изключения)Съгласен съм за това,че някпй не ползват търсачката!Съгласен съм със това,че темите от рода прати ми на майла таб на тая песен..кажи какое да си купя,са глупави...Обаче за дискутиране м/у две неща или повече били те ментета....не зле,човек иска да се информира,може да няма възможност да отиде и да пробва и да ръчка,после да си се прибере да помисли и пак да отиде,а да отиде и да поръчка и да избере на момента,като му помогне и вашия съвет.

 

Тук съм в тоя форум от няколко месеца искам да питам винаги ли сте псували за тая тарсачка и по начинаещите ?(нека някои от VIP ми прати ЛС)

 

В тая тема предлагам повече да не се пише,или я изтрийте или махнете някой коментари и оставете само някой...ама имаше въпрос кой...оставете тогава само първия на Тони и заключете темата!Ама стига сте се излагали като пишете глупости...тоя форум се превръща не в форум където ти помагат,а форум кадето можеш да се заяждаш... ТРИЙТЕ!

Редактирано от ukeil
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Същи, а искаш ли да си сравняваме Москвича със Жигулата? Или Трабанта с Запорожеца? Къде съм написал, че Епифона е по-добър от Винтиджа? Ама ако искаш може да сравним един Гибсън с Винтидж или Епифон?

 

Много глупости се изписаха и мисля да изтрия почти всичко ама малко по-късно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Eгати злобния спор стана.... нЕмам думи.

 

Много ясно, че евтините китари са по-зле от скъпите, но това винаги ли означава, че непременно са зле, като абсолютна величина? А означава ли, че всичко, що е скъпа китара никога няма проблеми с грифа, и пее като славейче???

 

А като пилиш на една скъпа китара по 3-4 часа днвено, в продължение на няколко години, не и ли заминават позиции, интонация, вярност. Ако я разнасяш по много - боя.... А колко пари трябва да даваш за нея годишно за ремонт.. Не е ли практиз китарата на един китарист, който непрекъснато пили в състояние между горе-долу и отвратително, а в добро - само когато скоро е ремонтирана?

 

Струва ли си китара, на която си упражняваш пилаторските умения да струва $3000, а само начинаещите китаристи ли се упражняват?

 

Евтините китари винаги ли звучат отвартително, а скъпите, винаги ли звучат зашеметяващо?

На човек, който свири предимно вкъщи, наистина ли му трябва китара за $3000?

Няма ли разлика в звука между винтидж и скуаер, или всичките звучат еднакво зле?

А между страт и лес пол може би пак няма разлика, и звучат еднакво добре..

Ами Ibanez къде е тогава?

 

Всички ли правят записи за излъчване, и трябва ли им хубава китара задължително?

А Brian May, като си е правил китарата, дали тя свири като китарите за $3000, и дали никога никъде не са и звънели прагчетата, а неговия звук като скъпите китари ли е?? А станал ли е неговия звук икона? А с тази негова 609мм мензура и струни 8-ци, дали китарата му има особено много състейн?

 

Изобщо темата започна добре, но още от самото и начало се започна с определенията,

което нямаше как да не породи спорове.

Освен това, дилеми винаги има, били те между евтино и евтино, или между скъпо и скъпо, и мисля, че единственото лошо нещо в това, е излишния труд на модераторите.

 

Призовавам всички китаристи във VIP листата да вземем да продължим темата за избор на китара, която само отминаваме напоследък, за да може да се направи нещо по-обобщително и полезно като тема. Повечето от вас имат повече опит с китарите от мен, и вашите мнения са добре дошли.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чакай сега, кой е казал, че начинаещите трябва да свирят на китара за 200000$ ?

 

Тезата е следната:

Китарата за 2000 евра има защо да струва 20 пъти повече от китарата за 100 евра и 10 пъти повече от китарата за 200 евра.

Начинаещите трябва да си купят евтини китари по няколко причини. Първо не се знае до кога ще им се свири, второ не се знае утре какъв стил ще им прищрака да свирят и т.н. Абсолютно е неоправдано да си купят китара за 2000 евро. Само че не съм съгласен някой да казва на начинаещите "Земи си тая за 200 лева - няма разлика с Гъбсъна за 2000$. Аз съм свирил и на двете и ти казвам".

 

Как да си изберем НОВА китара

Наръчник за начинаещи.

 

1. Ако нямате учител - намерете си. Иначе инвестицията ви няма смисъл.

2. Помолете го да дойде с вас до магазина и да ви избере китара за това, което ще учите. КИТАРАТА ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ТРЯБВА ДА СЕ ПРОБВА!!! Колкото и да са ви я хвалили. Особено евтиняците.

3. Ако нямате учител - помолете някой, който е свирил поне 5 години сериозно да дойде с вас и да ви я избере. Ще го почерпите после 1-2 бири. В никакъв случай не разчитайте на продавачите в магазина (аз съм бил свидетел как от един магазин щяха да продадат на една заблудена девойка, нехващала китара до сега инструмент за над 1500 лв.) или на китаристи на вашето ниво, които са чули от някъде нещо или са прочели във форума. Вие купувате инструмент на който ще свирите следващите 2 или повече години!

4. Купете си китара от нисък клас докато се научите. Нея можете да я разглобите да видите какво има вътре, да и смените адаптерите, потенциометрите и въобще да си правите разни експерименти без това да ви струва много. А опитът който ще натрупате през това време ще ви е необходим после. Не се притеснявайте от това, че други хора свирят на по-скъпи китари. Ако сте добри в свиренето скоро и вие ще се ъпгрейднете.

5. Външния вид е от значение!! Както казва един приятел: Трябва като я видиш китарата да ти се досвири :)

6. Не вярвайте на никой, който ви казва, че тази китара звучи като тея с които свирят вашите идоли или професионалните музиканти. Скъпите инструменти са за професионалисти или колекционери. Вие все още не сте такъв. Това не е повод за притеснение. И те са почнали като вас с нещо евтино ;)

7. След като я купите се научете да се грижите за нея. И свирене му е майката!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има една народна приказка - "Всяка жаба да си знае гьола!" Много добре разбирам Тони, защо е пуснал темата. Пак го казвам и се надявам да ме разберете правилно. Форумът ни се "насели" с много начинаещи, които питат, защото са начинаещи! Има прекалено много информация, която да им даде нижните познания, за да могат да си направя извод кое е по-добро в желания от тях ценови клас. В тази тема се заяждате, но като изскочи тема на начинаещ и там се заяждате... Какво правим???

От друга страна разбирам някои от вас защо се засягат. Споко!!! И аз свиря на тояжка, но си я обичам и ми върши работа за моите възможности. Стига мерили немеримото и да се примирим с факта, че черното е черно.

Темата е с друга цел. Да стане ясно, че това, което е 200 лв. звучи като за 200 лв. И това, което е 2000 ЕU има защо да струва толкова. Има един компютърен лаф, когато една лелка звъннала на техник на Apple и се разбучала, че не й работи Мак-а. Той я изслушал внимателно и казал... "Проблема, госпожо, се намира между монитора и стола, на който седите в момента!". Искам да кажа с това, че проблема е не колко е скъпа китарата на която свириш или ще се учиш, а колко кадърен музикант си. Повечето новобранци си мислят, че купуват китара за 1500 лв. и тя свири вместо тях.. ДА- АМА НЕ! Онова дето лети там не се яде и се нарича хеликоптер! Разликата между евтините марки е описана на 1000 места. Има ревюта в Интернет с лопата да ги ринеш, а и има и семпли на много от китарите. Ако не знаеш какво искаш от една китара, а само си я виждал в някой сайт, отиди до магазина, цъкни я с някой познат ако не можеш да свириш и ако ти е по силите купи си я. Жалкото е, че ако е много скъпа ще имаш една много скъпа подпирачка на врата за гардероб някой ден, при положение, че не ти стигат силиците да се научиш да свириш. Всичко е до преценка и възможности. Свят широк - хора разни.

Ако трябва да съм откровен Тони написа тази тема и ме превари. Въпрос на време беше да видя поредната дублирана тема за това каква китара да си купя и аз да напиша нещо подобно.

 

П.П. Почти всички китари от много нисък клас са еднакви като материали. Това, което ги дели е качеството на изработка. Недейте да живеете в илюзия... Това качество се вижда само в магазина. Тук наистина можете само да се объркате от многото противоречиви коментари.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз да кажа ;)

Според мен , аз понеже е ся скоро имах и аз дилеми да си купувам БАС , та има разлика от китара за 360 , и тдруга за 460 :metalist: пробвах ги ся , и за това си взех по-скъпата , но пък не открих разлика в тея за 460 и 660 , може би електроника , но и това не ми направи впечатление , наистина , иначе още малко щях да си събера и да си зема от 660 , но нямаше смисъл . Та дето се каза по-горе , научи се д асвириш на секира , после си земи инструмент , така си е , не се ли изтезаеш известно време , не е работа . Та сега , взех си я тая китарка , ма колко време събирах манги ...

Стигнах до един извод - купи си по-скъп инструмент / специално за китарите , че клавири духови са скъпи много / ,та купи си по-скъп инструмент когато няма да ти се наложи да събираш пари за него , т.е. когато примерно зимаш толкоа пари , че ся едни 2000 да не ти се налага да ги събираш 1 година или там колкото , щото просто инвестицията е като пусто в празно , работиш за инструмент ;) , а надали с нови ще ти скочи заплатата , а надали с новия ще има голямо значение колко ти е як звука , какви по-големи бързини прайш , просто няма да си Пасториус или Хендрикс ..

Лично познавам саксофонист , със инструмент от ГДР-то навремето , изкарва си цял живот чуека , ноу проблима , е да ,ама ся в даскало - "ууу как шси зимам сакс от тях времена , те скапани е , те ужас бе , те ниска категория ..."

Та да дам и няккъв пример от българската естрада :greenball: , че да не остана неразбран , е на примерно щурци , сигнали , тез онез , хората останаха и в историята , концерти монцерти , живота им мина в музика , имат заслуги , "порастнали са" , заслужават си и фендерите и сичкото там кото си имат , просто това е , нека НЯМАМЕ на гол тумбак пищови . Просто го забелязвам това нещо масово във форума :thumbs_up:

 

Нищо лично . Няма нужда да ми отговаряте , скоро няма да се разхождам из форума /имам предвид китари , духови ,в бас частта ще си стоя / , ма реших да постна тука и тъка ... :)

 

 

А! И още нещо! Който има пари нека ги дава за китари , нищо лошо в това , даже яко ! :metalist: И аз сакам ... :) ама... :greenball:

Редактирано от basis4eto
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прав си Евтиме! Бъркам за връзката с ключове и я залоствам. Казаното-казано... има го и си седи. Изводите могат да се извадят от всеки нормален човек с необъркан разсъдък.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тони, моля да бъда извинен, след като си се почувствал обиден несправедливо от моите писания.

 

http://forum.muzikant.org/index.php?showto...466&hl=TONY

Тука какво предлагаш: китара. Не била нова; не била от магазин; какво значение, вие сте в конкуренция, все пак.

http://forum.muzikant.org/index.php?showto...381&hl=TONY

А тук какво продаваш?

Ако тонът ми е бил неподходящ, без ирония те моля да ме извиниш; знаеш отлично, че имам много приятелско чувство и не съм двуличник, хем сме къде набори и имаме общи вкусове.

Моля да бъда извинен.

 

Спорът е на принципна основа. Не оспорвам факта, че едно нещо за 2000 лева и подобно за 300 вероятно имат различни качества.

 

Но тъй като е видно, че макар и инцидентно, си в сблъсък на интереси с продаващите дървета за 34 лева, не можеш да бъдеш крайна инстанция. Каква ти беше първата китара на теб? Дали такава за 2000 лева? Не, нали. Защо лапетата да трябва да се бъркат за непосилни суми?

Отделно, ти първи почна в една тема за Винтиджите да говориш, как не стрували.

Струват, че и повече от цената си.

 

Всеки си има гледната точка, но не сме философска школа. Като лапетата питат кое дърво да си вземат, нека си вземат по-малко дървеното, че след време да купят точно скъпото, но вече поумнели и т.н.

 

Това е.

Ай за много години.

 

П.П. Мноо добре видохме сички "Мюзикман"-а на Пол Куйн.

Е, това попречи ли му да маже отвратително и да криви, направо фалшивееше на места, и то не от настройването, просто беше прекалил с виното, или не му се свиреше, нищо, че "Саксън" са ми персонални любимци от поне ено двайсет лета /зими/. Така че... човек мое се насере и с китара за 314852134 паунда.

 

А дедовците на блуса в американския юг все на Гибсъни къстъмски са свирили, вярно.

 

Моят "Де Армънд" не е от евтините и много добре виждам разликата с по-тенекиените китарки.

Но не всеки може да си го позволи.

Не им удряйте мениджърски тесли на лапетата.

 

 

С истински добри чувства, надявам се, споделени и непотъмнели от принципните различия.

Sa6tiat Мони.

 

П.П.П. Рафо; ай си мерим... китарките бе. Твоят Трабант е поне два пъти по-скъп от моя Заз.

Довечера черпя засегнатите по едно.

 

Благодаря за вниманието и търпението.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отворих темата замалко по желание на нашия приятел Монката, който помоли да напише един последен коментар. Залоствам я вовеки :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.