Jump to content
Българският форум за музиканти

Свестен тунер за китара/бас


Recommended Posts

  • Отговори 70
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Отговорено (Редактирано)

Искам да споделя едно мое мнение за тунерите. Който от вас е хвърлил око на Елементарната Теория на Музиката е забелязал, че там пише как до от контра октава е 16 херца, респективно следващото е на 32, следващото на 64 и т.н. (принципа на хармониците) и така стигаме до там, че излиза че до от пета октава е 4096 херца...дааааа, ама не - то е 4186 и грешката идва от това, че първото до не е 16 херца, а 16.3515625 херца и оттам по прогресията нагоре. Целия фокус е в това, че в книжлето 16.3515625 е закръглено на 16 за удобство при смятане (малко мечешка услуга). Тъй като тоновете по принцип са с n-броя знаци след запетаята като херцове , повечето тунери също закръглят след някоя си цифра и затова според мен човек не бива да настройва повече от една струна по тунер, защото просто ще му е фалшива китарата или баса или каквото там настройвате. Който не ми вярва - нека пробва :godbless:

Редактирано от iBobz
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Искам да споделя едно мое мнение за тунерите. Който от вас е хвърлил око на Елементарната Теория на Музиката е забелязал, че там пише как до от контра октава е 16 херца, респективно следващото е на 32, следващото на 64 и т.н. (принципа на хармониците) и така стигаме до там, че излиза че до от пета октава е 4096 херца...дааааа, ама не - то е 4186 и грешката идва от това, че първото до не е 16 херца, а 16.3515625 херца и оттам по прогресията нагоре. Целия фокус е в това, че в книжлето 16.3515625 е закръглено на 16 за удобство при смятане (малко мечешка услуга). Тъй като тоновете по принцип са с n-броя знаци след запетаята като херцове , повечето тунери също закръглят след някоя си цифра и затова според мен човек не бива да настройва повече от една струна по тунер, защото просто ще му е фалшива китарата или баса или каквото там настройвате. Който не ми вярва - нека пробва :godbless:

Мхм... кой е казал, че тунерите са правени по 16 херца??!?!???

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Искам да споделя едно мое мнение за тунерите. Който от вас е хвърлил око на Елементарната Теория на Музиката е забелязал, че там пише как до от контра октава е 16 херца, респективно следващото е на 32, следващото на 64 и т.н. (принципа на хармониците) и така стигаме до там, че излиза че до от пета октава е 4096 херца...дааааа, ама не - то е 4186 и грешката идва от това, че първото до не е 16 херца, а 16.3515625 херца и оттам по прогресията нагоре. Целия фокус е в това, че в книжлето 16.3515625 е закръглено на 16 за удобство при смятане (малко мечешка услуга). Тъй като тоновете по принцип са с n-броя знаци след запетаята като херцове , повечето тунери също закръглят след някоя си цифра и затова според мен човек не бива да настройва повече от една струна по тунер, защото просто ще му е фалшива китарата или баса или каквото там настройвате. Който не ми вярва - нека пробва  <_<

Мхм... кой е казал, че тунерите са правени по 16 херца??!?!???

Май не си ме разбрал. Нямах предвид, че тунерите са правени по 16 херца, а че закръглят до определен брой знаци след десетичната запетая и за това не съответстват с абсолютна точност на даден звук и всеки човек който е свирил поне 10 години на струнен инструмент ще забележи, че китара (например) настроена изцяло и само по тунер е фалшива. Не случайно има професия акордьор в тази връзка. Ако някой реши да си настройва пианото само по тунер после горчиво ще съжалява. Аз съм имал тунер (в процесор) само една година през живота си и то беше след като 7-8 години си бях настройвал китарата по слух с камертонче. Затова моята препоръка е човек да си настройва първа струна по камертон, а всички останали по слух - този метод хем е по-верен, хем развива слуха. :)

Редактирано от iBobz
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

това значи ли, че спираме обсъждането на въпроса :)

Аз нямам нищо против да го обсъждаме, но просто не ползвам ICQ :)

Още повече - аз не съм физик, така че едва ли мога да оборя някой с три висши технически образования (например), който е решил да ме закопае :D

Не отричам, че сигурно има супер яки и точни тунери, но твърдя, че настройването на инструмент по слух е по-прецизно, най-малкото заради интервалите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

е аз нямам и средно образование, така че ще можем да си поговорим човешки :)

 

Обясни защо според теб тунерите ползват някакво закръгляне?

и нали си наясно, че единствената нота, която е на кръгла честота е Ла.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
е аз нямам и средно образование, така че ще можем да си поговорим човешки :)

 

Обясни защо според теб тунерите ползват някакво закръгляне?

и нали си наясно, че единствената нота, която е на кръгла честота е Ла.

Именно де. Ла-то е ок, ама останалите тонове са с по 6-7 че и повече знаци след запетаята и ако вземат да правят тунерите, така че да хващат с абсолютна точност цената им ще стане по 243557687 $ бройката, освен това човек, който има достатъчно развит слух, че да ги хване тия грешки, той по всяка вероятност не ползва тунер. Питай някой твой познат цигулар дали си настройва цигулката с тунер. На нас ни е лесно, щото си имаме прагчета и затова по-трудно усвояваме прецизния слух, докато при цигулари, виолисти, челисти, тромбонисти и т.н. точността на тона зависи от правилното тоноизвличане, което автоматически ги задължава да развият абсолютен слух - вж. тук.

От друга страна мога да кажа и нещо за хората, които си сменят струните по-рядко - с течение на времето струната сама по себе си става фалшива, защото самия метал на едни места се разтяга повече отколкото на други и затова понякога дори корекция на мензурата не оправя нещата и затова е най-целесъобразно човек да си настройва китарата по тонове и акорди около 10-то прагче, защото това гарантира че никъде по грифа няма да е твърде фалшива, което не е валидно при настройване на 1-во или 24-то прагче например.

Редактирано от iBobz
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

iBobz, ок :)

 

значи искаш да ми кажеш примерно, че в един тунер си настройвам аз ниското Ла на нормалнонастроена шестструнна китарка и тунера ми казва, че е ла, когато съм на 110 херца. Обаче като настройвам Сол-а ще ми го закръгли на 196 херца, което прави отклонение от около 0.05% :D

мама му и разстроената китара...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

iBobz, ок :)

 

значи искаш да ми кажеш примерно, че в един тунер си настройвам аз ниското Ла на нормалнонастроена шестструнна китарка и тунера ми казва, че е ла, когато съм на 110 херца. Обаче като настройвам Сол-а ще ми го закръгли на 196 херца, което прави отклонение от около 0.05% :D

мама му и разстроената китара...

Е чакай малко сега...ти пак започваш с някакви драстизми. Аз ти говоря за почти незабележими отклонения, които идват от закръгляния от типа 16.3516 да се закръгли на 16.352.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пьк и аз . Защо ми беше да питам :wall: хахах

 

Иначе гледах видеото на Mark Arnquist и човека каза че тва му е работата и само настройвал китари . Та интересното беше че ги настроиваше с някакьв пич B) такова нешто някой ползвал ли е ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз лично ползвам In-Tune Multi-Instrument Tuner, става за китара, бас, банджо, мандолина, цигулка, виола, чело и т.н. Е аз само за китара съм го ползвал де :cheers: Ама е много точен и много добър!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бих желал по принцип да не ми се трият мнения без причина след като те са имали значение по темата.

 

Както и да е. Няма да повтарям квото съм писа. Ytse, можеш направо да изтриеш темата и без това в нея се говори за музика, а не за хъркане примерно :cheers:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.