Jump to content
Българският форум за музиканти

bass/guitar building


Recommended Posts

Ами не съм член... просто търсих нещо за графитните 'bars' с които се укрепват грифовете и попаднах случайно :rolleyes:

Между другото преди време бях предложил в този форум да се отвори раздел bass/guitar building, но за съжаление нямаше интерес

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не виждам проблем да си говорим и в басисткия форум за такива неща. По-големият проблем, според мен, е липсата на хора с достатъчно опит и познания в тази област.

Така или иначе има доста голяма разлика в конструкцията при басовете и китарите. Аз например зная някои неща свързани с бас, имам и някакъв опит, но за китари съм доста бос.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това за липсата на хора е вярно, но форумът доста бързо се разраства, така че може би след време ще се появят още. Може би и някои, които се занимават с това професионално. Не че те са особено много, даже изобщо; просто това не е особено доходоносна работа :)

 

Между другото основното затруднение за мен е в намирането на подходящ дървен мат'рял :) - досега съм използвал предимно разни родни видове... Някакви предложения по въпроса? Защото с внасянето от чужбина проблемите са доста големи (включително и цената :) )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много зовиси какво търсиш като тон. Иначе макар и трудно се намират читави ясен и елша (за тяло) и разни видове клен и явор (някои стават за гриф) . Има и по-екстравагантни решения - виждал съм правени инструменти от круша, черница и др. Повечето майстори на инструменти храбро пазаруват екзотични паркети :) - нискокачествен абанос и пр. Някои от паркетите стават - има фирми отвъд Голямата вода , които ползват същите видове за фингърборд или ламинати за гриф.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

мерси за инфото :) . между другото и аз съм се спрял на паркетите като единствена(май) възможност за намиране на екзотични видове. иначе на американците им е лесно- поръчват в warmoth или stewmac и на следващия ден колетът им е пред вратата :)

трябва ми основно дърво за fingerboard - абанос, венге или нещо друго... видът не е от особено голямо значение -поне според мен фингърборда не влияе чак толкова на звука колкото тялото например, конструкцията(bolt on/neck-thru) и т.н.

Иначе паркетните фирми склонни ли са да продават по еднинични бройки? Някоя конкретна фирма, която предлага нещо с прилично качество за моята цел?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Без да искам да ви развалям хубавата приказка искам да ви кажа, че навлизате много в офтопика. Ако изнесете темата на подходящо място може би и други ще се включат :)

Ако искате мога аз да ви я пренеса за да не си загубите лафа до тук :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

О-паа. докато пиша и вече темата е на др. място! Браво, бърз си , о, модераторю наш :)

 

 

Паркетаджиите не искат да продават на бройка. Вариантът сигурно е да се съберат повече хора и да си разделят примерно 1 кв. м. .

 

Какъв бас искаш да правиш - с позиции, фретлес, 7 или 12 струнен ?

Ако е 4-ка с позиции за фингърборд можеш спокойно да ползваш клен (Musicman, Fender и мн. др), ако си рокаджия или ако ти харесва по-остра атака в звученето.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

точно 4стр. с позиции

кленът като fboard ми харесва като звук, но не визуално :blink:

 

 

последния бас който правих, беше с fb от дъб, хехе :)

за да стане тъмен на цвят го байцнах и не изглежда зле...

но този подход е доста 'cheap' честно казано :D

 

a клен (hard maple) може ли да се намери от някъде?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:D Поради същата причина и Лео Фендер е започнал да използва екзотични дървета. Както си гледал телевизия и си казал - я, гледай колко гадно изтрит и зацапан му изглежда фнгбд-а на тоя, дали не може да се използва някакво по-тъмно дърво. Останалото е история и много хора по света които се карат кое звучи по добре...... :blink:

 

Кленче - от складове за дървен материал. Питаш за широколистна дървесина (ако потърсиш директно клен и имат шти резнат глъвътъ, разбираш ли), ако има питаш за цена на кубик. след това избираш парче, мериш (рулетка), смяташ (калкулатор/мобилен телефон) и товариш. Нормално едно парче което стига за 2-3 грифа би трябвало да излезе 5-8 лева. Може да се ипитат да ти го продадат за 20-30, затова ти казвам процедурата която работи :)

 

Имам нещо като "база данни" със сравнения на характеристики на екзотични видове, която съм натрупал през последните години. Ако искаш мога да пиша нещо по въпроса.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Даа и аз съм чувал същата историйка за бат' Лео :)

 

...ами thanx за информацията, ще пообиколя някои складове, да видим какво ще излезе :blink:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За да разнообразим малко темата, ето един интересен линк (който вече съм давал де, ама...)

 

http://www.projectguitar.com/

http://projectguitar.ibforums.com/

 

общо взето най-популярния форум за такива кат' мене :blink:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси, ще погледна, май не съм влизал в тези. Аз съм член на този форум:

 

 

www.mimf.com

 

А като място за пазаруване препоръчвам

www.lmii.com

 

(ако има кой да донесе нещата от Щатите. Иначе stew-mac.com доставят и до БГ, при това и с застраховка, но цените стават ужасни)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.