Jump to content
Българският форум за музиканти

Доколко са лампови ламповите предусилватели


Dilian Nedev

Recommended Posts

Цъ, Тесли са- JJ и то избичени за много кривоч.

 

Аз сега да питам боговете, като простосмъртен любител електричар- де-факто не свети ли само нагревателя в лампата?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И не са само те. Ето ТУК пише същото за ЕН:

 

One other note about the construction of these tubes is they have filaments that are almost completely encased in the plate structure. They often don't "light up" when working properly. This is not a problem, it's normal for the 12AX7-EH.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, катода трябва да е горещ, но поне при 12АХ7 се сещам, че имаше 2 отделни извода за heating, което ме навежда на мисълта, че нагревателя е отделен

 

За да не съм голословен, ето картинка:

05309.png

Fillament 1, Fillament 2 и Fillament Tap са тези изводи

 

П.П. Така и не свикнах с мисълта, че тока тече от анода към катода, а електроните се движат на обратно :surprise:

Редактирано от 7thString
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"светенето" на лампите идва от няколко места... евентуално.

 

Първо за да се отделят електроните от катода той трябва да се позагрее (тук трябва да кажа, че катода не свети). Ако се вижда, че катода свети, това е заради загряването му. Вътре в него има една нагревателна жичка - като тези в лампите дет светят на тавана ^_^. Това е едно от светенията. Лампата може да свети и още обаче, това се забелязва най-добре на "големите" ламби - крайните лампи на лампов усилвател - дъ big ones.

Едното светене е, че те имат едно синкаво-виолетово сияние което се получава около или над и/или извън анода.

TESLA-EL34.jpg

 

До колкото знам когато това сияние отива към лилаво значи лампата се развакумира, а когато е синьо, значи всичко е ОК. Това предполагам, че се получава заради йонизиране на "въздуха" вътре в лампата.

Повече тук

 

има и трето "светене" на лампите. Пак най-често може да се види при крайни лампи (ел34,6л6 и тн.) Това е от не добре биаснат усилвател. Анодите почват да греят и да стават четрвени. Това не е добре и трябва да се внимава много. В този си режим лампите стават много горещи и се скапват за повече от отрицателно време.

 

 

 

А относно берингерите. Някой да не би да е отварял и да е виждал празен сокет и лампа на него ? Аз поне до сега не съм виждал лампа която само да си седи за "красота" и предполагам, че дори и берингер не са го направили. 99.9999% съм убеден, че съм прав :surprise:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не съм виждал- просто така беше казал фена, който го беше отворил, че сокета е запоен на слепи изводи :surprise:

 

За синьото светене доколкото знам е от малкото останал газ вътре в лампата, при което се получава лек разряд- все пак няма идеален вакуум. Също доколкото съм чел, онова черното петно отгоре на лампата е материал, който трябва да погълне газовите молекули при запечатване на ампулата и ако след време почва да влиза газ, това съединение реагира и стените на лампата стават мътни.

 

И да, ако почне да почервенява сиянието не е на добре, защото почва да работи като газоразрядна лампа =)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ да онова черното огледално отгоре (или в някои случаи отдолу или от страни) на лампите служи да поддържа вакуума до колкото може и служи като индикатор за вакуумното състояние на лампата. Ако го няма и е станало матово прозрачно значи на лампата и е заминал вакуума,

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тая тема е нищена. Тогава си спомням, че попаднмах на сайт, който обсъждаше точно тези модели Берингери. Точно това говореха хората/собственици там - че лампите били само за красота (?!) и че изобщо не участвали в схемата. Ако това наистина е така - ВЕЛИКА ТЪПНЯ !! :)

Редактирано от visiondann
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.