Jump to content
Българският форум за музиканти

Как се настройва


zmeq

Recommended Posts

Здраво!

Търсачката не ми помогна, затова се обръщам към вазе :cheers2:

Интересува ме по какъв начин се синхронизират бас и китара. Кое на кое трябва да отговаря и пр.

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако е 4 струнен бас настройването им отговаря на настройването на четирите наи-дебели струни на китарата, сиреч Е - ми, А - ла, D - ре, G - сол (в посока от дебели към тънки), само че една октава по-ниско! С това трябва да се внимава защотото историята познава доста сцепвания, счупени ключове и скусани струни от "пренатегнати" басове :offtopic-001: Ако е 5 струнен ситуациата е същата, а най-дебелата струна на баса е В - си. Това е наи-често срещания строй.

Със здраве!

 

П.П. Не съм много добър в обясненията, ако някой иска да доизясни! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

5-та струна е най-дебела, а 6-та е най-тънка

Къв е тоя инструмент бе? ;)

Не съм се изразил правилно. Sorry. При 6 струнен бас подредбата на струните е такава: 6B 5E 4A 3D 2G 1C. Колега не се пали толкова не е полезно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Настройвай 4C 3G 2C 1F и бичи яко :D

 

Стандартното си е ЕАDG, въпросът е какво ще ти е полезно и как е настроена китарата, щом искаш по нея.

 

 

Отвори Tune My Bass, хората добре са описали, има си и онлайн тунерче, чудно. :hysterical:

 

Може и да не отговаря бас на китара в настройка, но според мен т'ва е малко... ексцентрично :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето ти един елементарен вариант:

-караш китариста да ти удари едно ниско ми (т.е. 6та празна струна)

-по това "ми" настройваш баса на 2-ро прагче 2-ра струна да звучи по същия начин

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

стандартна настройка на китара и бас:

 

Китара:

 

1 - ми

2 - си

3 - сол

4 - ре

5 - ла

6 - ми

 

Бас (четириструннен):

 

3 - сол

4 - ре

5 - ла

6 - ми

мисля, че сам можеш да си направиш изводите :)

Редактирано от valkyr-qsal
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

5-та струна е най-дебела, а 6-та е най-тънка

Къв е тоя инструмент бе? :)

Отг.: Банджо... :singer:

 

 

Може и да не отговаря бас на китара в настройка, но според мен т'ва е малко... ексцентрично :rocker:
Супер си е, само дето китариста, като не си знае парчето, по-добре да не те гледа у ръцете :)

 

Иначе, да - октава по-ниско се настройва басът стандартно, по дебелите 4 струни на китарата. Дори е по-правилно да се каже, че китарата се настройва по басът :drummer: , но това е друга тема...

 

Както вече стана ясно 6-та на китарата е равна на 4-та на баса, но на 12-то прагче и т.н.

Мисля си обаче, че басът трябва да се настройва с флажолети, че при тези ниски честоти ухото, особено прясното, не е тренирано и по-скоро с употребата на он-лайн тунери за бас, басът ще се разстрои.

Аз моят го настройвам от тук, като правя флажолет на 3-та струна, 5-то прагче или на 2-ра струна, 3-то прагче (по-добрия вариант).

 

Ето тук е обсъдено (и) настройването на баса :thx:.

 

П.П.:

Моят бас настройвам на квинти, обаче :rolleyes: ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@taka li e - разбирам, че си трю, бате, ама може ли да не изтъкваш във всеки свой пост това, че свириш с различна настройка или нещо от рода?

 

 

@Danihell - е т'ва не го разбрах... обясни :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само дето баса не е една октава под китарата, а три.

 

Да...8,75 октави с отклонение 7,211 Hz за всеки тон, като е важно да се чува ясно 33тия хармоник... :greenball:

 

Приятелю, нещо си се объркал :recourse: Три октави е тазликата между празна шеста струна на китарата и първа струна на 12то прагче при стандартна настройка. Ниското Ми на китарата е приблизително 82 Hz, значи по твойта логика на баса най-ниската струна трябва да е... 27 Hz? Това някои хора не могат да го чуят...Да не говорим ако басът е 5 струнен... Вече отиваме в областта на инфразвука :recourse:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.