Jump to content
Българският форум за музиканти

Авторски права


Recommended Posts

  • Отговори 67
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Ще направя един последен опит да вкарам темата в някакъв конструктивен тон, отчасти защото ми е любопитна, отчасти защото дълбоко съчувствам на хората, които ще я щракнат с надеждата да научат нещо и, ако коментарите продължат в същия дух, за пореден път няма да научат нищо ...

 

Въпросът е: "Как да си запазя авторските права?".

Моят отговор е, че, доколкото аз знам (а аз не твърдя, че знам цялата истина), такова нещо като формална процедура за запазване на авторско право в България няма - има само "организации за колективно управление на авторски и сродни права", каквато е Мюзикаутор, но там не се "регистрират" авторски права в смисъла, в който това се има предвид във въпроса.

Същевременно други хора казват, че авторско право се регистрирало в Министерството на културата. Аз на пръв поглед не намирам потвърждение за това и моля, ако такова нещо наистина има, по-знаещите от мен да го потвърдят и обяснят накратко.

 

В случая не ме интересува дали защитата на авторските права в България е ефективна, не ме интересува дали Мюзикаутор са добри или лоши хора, не ме интересува какви пари получават хората тук за ползването на произведенията си, нито ме интересува дали някой, който е решил да пише тук, е в добро или лошо настроение ... Интересува ме един прост въпрос, който е задал и авторът на тази тема: има ли такова нещо като "регистриране на авторско право" в България, или не? Ако да, къде и как става?

 

Ако се намери един човек да даде прост и ясен отговор на тоз въпрос, то това ще е най-полезният коментар в тази тема!

 

Иначе, темата в момента е все едно един пита: "Как мога да стигна до Индия?", а друг му отговаря: "Мани бе, пич, не ти трябва, знаеш ли колко е гадно там, пък и как лошо мирише ...".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Авторското право възниква в момента на създаването на произведението и изпълнението му пред публика или всякакъв друг вид заявка за съществуването му - излъчване по радио, телевизия и т.н.

 

В Министерство на културата се регистрира продукт /да речем аудиодиск или двд/, което в България е необходимо условие, за да се разпространява легално един диск. По този начин МК удостоверява, че ако да речем в албума имате кавъри - авторските права за тях са платени на съответния автор, както и че всички такси - съответно данъци върху продукта - са платени или предстои да се платят.

 

Ролята на Мюзикаутор - това е организация, която представлява интереса на членовете и - ако сте регистрирани там, в случай на установяване на нарушени по някакъв начин права, Мюзикаутор представя интересите на музикантите - своего рода адвокат. Както разбрахме от една друга тема - те нямат задължение да следят за такива нарушения.

 

И така - ако в албума си имате кавър - отивате в Мюзикаутор, от където ви казват кой представя правата на съответния автор. С тяхно посредничество си плащате съответното право, след което в МК си регистрирате крайния продукт.

 

И така - да повторя - не е нужно да плащате на някой, за да имате авторско право над интелектуалния си продукт. Но за да регистрирате аудиодиск с цел официалната му продажба - трябва да се мине през МК, където регистриращият /приемам, че песните са авторски на дадена група/ трябва да има и декларация на останалите членове на формацията, че нямат претенции към текст, аранжимент и т.н. или изрично се посочва кой е автор на музика, текст и аранжимент.

 

Най-добре е, преди да се задават подобни въпроси, човек да се запознае със законовата постановка.

 

Успех!

 

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Благодаря!

 

За мен изводите са:

- няма такова нещо като формална регистрация/запазване на авторско право само по себе си, но може да си създадете сами някакви датирани форми за доказване на авторството ви - носители, публикации ... при липсата на формална процедура това е въпрос на лична съобразителност и находчивост;

- може обаче да си запазите име на група в МК, ако искате;

- когато има непосредствена перспектива музиката ви да излезе на пазара (ще издавате албум, ще ви въртят по радио/ТВ, има шанс някой да ви чуе и да иска да ви ползва произведението), се регистрирате в организация за колективно управление на авторски права (Мюзикаутор и т.н.) и регистрирате продукта си (подготвен за издаване албум, сингъл и т.н.) в МК.

 

Един един работещ free линк към ЗАПСП (този в Параграф 22 е с ограничен достъп): http://im.cablebg.net/clients/zapsp-93.htm. Когато имам достъп до АПИС, ще се пробвам да изнамеря и някакви релевантни подзаконови нормативни актове, ако има.

 

Ето и още две стари теми, в които се намират смислени коментари от @Vlad и други хора:

- http://forum.muzikant.org/index.php?showtopic=11599;

- http://forum.muzikant.org/index.php?showtopic=14454.

 

По преценка на модераторите темите (тази и старите) може да се изчистят от булшита и да се направят на sticky.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ако правата на металика в бг са опазени

търсете ...запазване в бг.

ако не ви харесва всеки селски диджеи да ви пуска песните

по разни банкети и 4ужда агенциа не може да ви опази.

 

ако се надявате да про-дадете песен извън бг-

запазете си права извън бг.

 

на4ини има много ,зависи какво се пита в зада4ата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... ако коментарите продължат в същия дух, за пореден път няма да научат нищо ...

 

 

...малко ли е да научиш,че в тази Държава музикалния бизнес е в пълен Хаос и да спреш да си създаваш излишни утопии и илюзии ??!!

 

...реалността в БГ ражда безсмислиците,които пишем тука...

 

 

...върнете се 50г назад и ще видите ,че от тогава до сега Авторите взимат Жълти Стотинки за труда си.

...интелектуалния труд в Тази БГ държава винаги се е подценявал и недооценявал...

...а "Големите БГ хитове" винаги са били крадени чужди песни (Чалгата и Естрадата и Соц Рока са пълни с примери)...

..."мюзикаутор" и "профон" работят УЖ , а е пълно с ТВ,Радия,Дискотеки и Кръчми ,които не дават и една стотинка за БГ песните,които пускат...

 

...ТОВА е МНОГО и е Задължително да се знае !!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

..."мюзикаутор" и "профон" работят УЖ , а е пълно с ТВ,Радия,Дискотеки и Кръчми ,които не дават и една стотинка за БГ песните,които пускат...

Това е ясно на всички, ама нали се сещате, че все някога ще се промени ... не може вечно да сме "дивия запад" (по-скоро изток :punk_guitar: ) на интелектуалната собственост ...

Редактирано от sevenstring
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

дааа....

ето тук може да се направи 1

пре-пратка кум темата за радиата и про4ие ползватели на музика.

за6то да пла6там или да пускам изоб6то

песента на ниакои си....

 

ми то вси4ки песни са ат маи диспосал

 

иа да пусна робито вилиамс или някои киу4ек...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички, които споделиха икспириънс. Явно ситуацията е трагична, но все пак има някакви варианти. Год блес ю!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

Видях темата за авторските права и реших да ви кажа няколко думи........От дете се занимавам с музика....свирех на пиано и обой......пеех по хорове и в разни групи в последствие станах адвокат и сега се занимавам с интелектуална собственост. Когато се говори за авторски права, трябва да правите разлика между възникването на авторското право и разпореждането с него - отдаване право на ползване с лицензионни договори, продуциране, издаване на уадио и т.н Това са няколко различни неща. Да наистина авторското право възниква от момента на създаването на произведението и обективирането му в публичното пространство, тъй като идей не се защитават както знаете. Относно начините за валидно разпореждане с предмета на авторското право считам, че първо би трябвало да се концентрирате върху преследваната от Вас цел. На първо място повечето музиканти в България, които се занимават с това професионално естествено, са членове на МЮЗИКАУТОР, като същото дружество им издава така наречените удостоверения за авторство. Това удостоверение има силата на частен свидетелстващ документ, т.е няма силата на официален документ, издаден от един държавен орган както е например с патентите и търговските марки, издавани от Патентно ведомство. Хубавото обаче е че това удостоверение е индиця за факта, че вие сте автор на нещо - нотен текст, автор на текст, автор на преработка и т.н, като в него е упомената и съответната дата на възникване на авторското право, което е важно с оглед на някакви претенции от трети недобросъвестни лица спрямо Вас, най-вече от гледна точка на време, дати и събития и предмет на авторското право. Това относно "регистрацията". Що се отнася до тиражирането на аудио продукти информация за нормативната база по въпроса можете да откриете на страницата на Министерството на културата, като обърнете внимание на Наредбите касаещи възпроизвеждането на оптични носители - ето и линк за любопитковци: http://mc.government.bg/page.php?p=52&...amp;t=0&z=0. Ами това е дерзайте и не се обърквайте взаимно. Когато имате нужда от специализиран съвет се обръщайте към специалист адвокат.............в областта на авторското право хаха ако намерите такъв.........................малко сме;))))))))))))))))))))))

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Когато имате нужда от специализиран съвет се обръщайте към специалист адвокат.............в областта на авторското право хаха ако намерите такъв.........................малко сме:bravo:)))))))))))))))))))))

 

 

:thumbs_up:

Редактирано от BlackCorsair
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз така и не успях да намеря адвокат вещ по въпросите на авторското право,когато ми трябваше - явно не са актуални консултациите по тези въпроси и от тях не се печели ,затова адвокатите не се интересуват от законите по авторско право

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@funcy

Адвокатеее, адвокатеее...

Аз като ви знам какви сте адвокатите, дано не ми се налага да имам и проблем с авторството! :)

Добре дошъл във форума ни!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Хора, единственото , което разбрах от всичките теми, които шпрочетох е , че дадена група може да се регистрира в министерството на културата, като артистична такава, както й клаузите към това регистриране. Също така разбрах, че авторското право възниква след създаването на дадена творба и обнародването й по някакъ начин. Също са споменати някви си "мюзикаутор" и "профон" , който не разбрах какво правят - някой може ли да ми го обясни и то не саркастично? Някой ако е сключвал договор с тях може ли да каже какво пише? Ако те не си вършат работата можем ли да си търсим правата и съответно да ги съдим?

 

 

В сайта на мюзикаутор са писани една камара простотий, който аз така й не можах да разбера....оффф ... нека някой да каже, стига да е нясно - ще съм вери хепи :ph34r:

 

 

 

Поздрави!!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@funcy

Адвокатеее, адвокатеее...

Аз като ви знам какви сте адвокатите, дано не ми се налага да имам и проблем с авторството! :thx:

Добре дошъл във форума ни!

 

Ами нямам претенции за изчерпателност, понеже би било проява на лош вкус, но за да не си толкова скептичен и за да разбереш, че има хора, които професионално се занимават с авторско право и интелектуална собственост можеш да посетиш сайта на нашата кантора "ЮСАУТОР". Успех и горе главата:) важното е да знаеш какво искаш, за да си отстояваш правата, нали? От там май трябва да започнеш:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.