Jump to content
Българският форум за музиканти

Стабилизиран адаптер?


Fenix

Recommended Posts

Абе много разбирате всички а видяхте ли горе че на линка който съм сложил

захранването е хем СТАБИЛИЗИРАНО! и то с прецизен стабилизатор LM a ne 78ХХлайна хем е яко ФИЛТРИРАНО !!! с доста кондензатори.

Големи разбирачи сте ей!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 39
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

AXE :) ти хептен ме зе за безмозъчник бе братче :) аз като казвам че адаптора бръмчи значи имам предвид че създава бръмчене през камиончето посредствон скапаното си захранване. :) междудругото моя адаптор е VANSON BB-318. 1 Ампер е. и никакъв щум няма от камиончетата /сега имам само Еквалаизер/ ама съм го пробвал на разни дистове. 10 лв беше тоя адаптор ама е хубав. не е от тия долнопробните дет ебават маиката на целия пейзаж. аз попринцип не съм привърженик на самоделните захранващи устройства.......патил съм ;)

Еми де да знам :) Пък нестабилизираното захранване определено вкарва шум, марак че зависи и от ефекта.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Простото добавяне на кондензатори върши работа, но пък покачва напрежението, което го прави не особено удачно решение...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе много разбирате всички а видяхте ли горе че на линка който съм сложил

захранването е хем СТАБИЛИЗИРАНО! и то с прецизен стабилизатор LM a ne 78ХХлайна хем е яко ФИЛТРИРАНО !!! с доста кондензатори.

Големи разбирачи сте ей!

Без обиди моля :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе то на вас ви е лесно да кажете "ми сложи си кондензатори, напраи туй или онуй". Ама да ви кажа, аз въобще не ги разбирам тия работи. Дори си нямам и идея к'во е туй животно кондензатор и къде стои и какво прави и т.н :)

Знам обаче че адаптора ми не е стабилизиран. В това съм 100% убеден, щото като пробвам с някой дето ми кажат че е стабилизиран (надежден източник :)) и няма никакъв шум. Просто ми трябва стабилизирано адапторче, което по възможност да не си го сглобявам аз, щото тогава по-добре да си карам със старото :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе то на вас ви е лесно да кажете "ми сложи си кондензатори, напраи туй или онуй". Ама да ви кажа, аз въобще не ги разбирам тия работи. Дори си нямам и идея к'во е туй животно кондензатор и къде стои и какво прави и т.н :)

Знам обаче че адаптора ми не е стабилизиран. В това съм 100% убеден, щото като пробвам с някой дето ми кажат че е стабилизиран (надежден източник :)) и няма никакъв шум. Просто ми трябва стабилизирано адапторче, което по възможност да не си го сглобявам аз, щото тогава по-добре да си карам със старото :)

С риск да дам твърде банално обяснение, ситуацията е горе-долу следната:

 

От мрежата идват едни прекрасни 220V променливо напрежение. Това променливо напрежение преминава през един трансформатор и се получава някакво по-ниско такова - например 13 - 14 V. Но то все още си е променливо. За да стане право напрежение, се прекарва през диоди (най-често свързани по схемата на грец) и резултатът е същото това напрежение, но вече изправено (не точно, но да не изпадаме в подробности).

 

Следват две стъпки - филтриране и стабилизиране.

 

Филтрирането се прави поради това, че при преминаването от променливо към право напрежение не се получава права графиката (13V ---------------), а нещо като върхове на планина - 13V ... 0V ... 13V ... 0V. Това представлява сигнал, модулиран с определена честота и именно тази честота се чува като брум. За да се избегне това, се поставят кондензатори, чиято цел е проста - когато има напрежение (13V) да натрупват такова, когато няма (0V) - да отдават. По този начин изходният сигнал е почти права от въпросните 13V.

 

Ако кондензаторите нямат достатъчен капацитет, когато отдават, не успяват да отдадат същият импулс и резултатът вместо 13V 13V 13V 13V е нещо от сорта на 13V 11V 13V 11V. Макар и в крайна сметка графиката да е относително права, пак остава някаква модулация и съответно се чува като брум.

 

Така, че - слагате достатъчно големи кондензатори (като капацитет, не като обем, макар че двете са свързани в някаква степен) и проблема с брума го решавате.

 

Следва стабилизирането. Тука целта е изходното напрежение да е в определен зададен интервал. Тъй като напрежението от мрежата не е стабилно и обикновенно варира между 220V и 240V, ако нямаше стабилизация, изходното напрежение също щеше да варира.

 

Стабилизирането с прости думи се прави като се използват компоненти, които поддържат еднакво напрежение на изхода, независимо от входното напрежение. За целта им се подава по-голямо напрежение - т..е ако искаме 9V на изхода, към стабилизиращият модул подаваме примерно 12 - 13 V, съответно тези компоненти отдават разликата между исканото изходно напрежение (9V) и входното напрежение (13V) под формата на топлина.

 

Доколко е стабилизирано изходното напрежение няма особено голямо значение за звукът който излиза от ефекта, да не кажем никакво. Tова което оказва овлияние е доколко е филтрирано напрежението.

 

Ако някой разбра нещо от тези несвързани плямпаници - да се обади :)

 

Спомените ми по темата са доста старички, така че ако греша, моля да ме извините - не е било нарочно ;)

 

А в същност въпросът беше какво захранване да си намери човек за малко пари. Моят съвет е да се избягват китайските боклуци, и ако е възможно захранването да е направено само за едно напрежение - например за 9V. Това е практичният съвет който мога да дам.

 

Иначе схеми на такива захранвания из нет-а - бол, да не говорим че има и една камара готови комплекти за сглобяване из магазините за електронни компоненти. Но ако не сте се занимавали, по-добре да си спестите риска. Иначе китайските боклуци крият не по-малък риск - отворете едно такова и ще разберете за какво става на въпрос.

Редактирано от niki123bg
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

според много хора най-доброто стабилизиране на захранването става с LM317, обаче това е стабилизатор който се настройва за напрежение което ти си искаш. Така, че за да си го настроиш на 9 волта примерно, трябва да сметнеш стойностите на 2 съпротивления и да ги сложиш....

Освен тях на входа се слагат 100uF примерно, а на изхода 100uF + 100nF. Това вече ти е перфектно стабилизирано напрежение!!!

Ако искаш да се филтрира зимаш 1 феритен пръстен и навиваш малко тел на него (не ми се обяснява точно как се навива, щот има тънкости)

и имаш 100% филтрирано и стабилизирано напрежение!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

според много хора най-доброто стабилизиране на захранването става с LM317, обаче това е стабилизатор който се настройва за напрежение което ти си искаш. Така, че за да си го настроиш на 9 волта примерно, трябва да сметнеш стойностите на 2 съпротивления и да ги сложиш....

Освен тях на входа се слагат 100uF примерно, а на изхода 100uF + 100nF. Това вече ти е перфектно стабилизирано напрежение!!!

Ако искаш да се филтрира зимаш 1 феритен пръстен и навиваш малко тел на него (не ми се обяснява точно как се навива, щот има тънкости)

и имаш 100% филтрирано и стабилизирано напрежение!!

Как не се бях сетил досега. Такова просто обяснение.... :headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...

Ако някой разбра нещо от тези несвързани плямпаници - да се обади :(

 

Спомените ми по темата са доста старички, така че ако греша, моля да ме извините - не е било нарочно :P

...

аз бих казал: ако някой не е разбрал обяснението ти да почете някой учебник и след това сам ще реши да се гръмне :-))

 

 

в двуетажния (+мазе) магазин за чарколяци на Поп Богомил на първия етаж имаше едни трафчета на 9V за телефони Панасоник (към 4-5лв. бройката). Не са стабилизирани, но не се и налага допълнително филтриране, жака им е същият пиниз като за камиончета. Проблем с такъв траф може да има ако напрежението при вас е като у нас ~236V. Но някой ефекти звучат много добре като им се подвигне малко захранващото напрежение :-))

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...
Ако някой разбра нещо от тези несвързани плямпаници - да се обади

 

Всичко разбрах щото си ги знам. За туй съм учил де. :headbang:

 

 

Иначе аз съм си решил въпроса само с филтрация. 2 кондензатора по 470 uF. Единия в трафа другия в ефекта и това е. Трафа съм го сменил щото китайския изгоря и съм сложил от стар касетофон. По мощничък е и грозно стои щото съм го турил отгоре на кутията и ако жици напред назад. Ама ми върши работа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Аз се сещам за 2 малко нестандартни варианта:

1. Захранване от компютър - малко трудно се подкарва, но е много добре стабилизирано.

2. Импулсни стабилизатори за суичове за LAN интернет мрежа B)) - разходете се до близкия LAN доставчик и го питайте, дали може да ви продаде едно такова, струва към 15лв.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

не ти трябва стабилизиране, а филтриране! дет се вика 2 кондензатора са 50 стотинки :-)

Абсолютно вярно.

Сложи по-големи филтриращи кондензатори. Това уееееекинко ще ти повиши напреженивто, ама споко - дистера ти (или какъвто ефект ползваш) няма да изгори.

След това имаш само едно приятно "шшшшшшш" все едно, че захранваш от баКтерия ;)

 

PS: Спомням си, че преди 5-6 години си купих AC/DC адаптер от едни китайци на сергия на битако в Илиянци (за 1 лефф B) ) и като се прибрах вкъщи, от адаптера протече вода. Успях да го подкарам, ама брумеше зверски. Джаснах му два големи филтриращи кнондензатора и стана като произведен от Matsushita Electronics. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

не ти трябва стабилизиране, а филтриране! дет се вика 2 кондензатора са 50 стотинки :-)

Абсолютно вярно.

Сложи по-големи филтриращи кондензатори. Това уееееекинко ще ти повиши напреженивто, ама споко - дистера ти (или какъвто ефект ползваш) няма да изгори.

След това имаш само едно приятно "шшшшшшш" все едно, че захранваш от баКтерия ;)

 

PS: Спомням си, че преди 5-6 години си купих AC/DC адаптер от едни китайци на сергия на битако в Илиянци (за 1 лефф ;) ) и като се прибрах вкъщи, от адаптера протече вода. Успях да го подкарам, ама брумеше зверски. Джаснах му два големи филтриращи кнондензатора и стана като произведен от Matsushita Electronics. ;)

Абе пичове.

Аз нищо не разбирам от тия неща бе.

По принцип като оправям нещо и винаги след това ми остават части...

 

Ако някой знае къде има стаб/филтрирани трафове - плз, кажи.

Ако на някой му се занимва с това да "оправи" някой не стабилизиран и после не иска кинти - пак да се обади.

 

Сори ама това е положението... макар че най-накрая ще си взема един скъп и ще им е*а майката на всички

B)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

пиротска и ботев влизаш в базара дето са колоните/архитектурни стълбове, не говорители само уточнявам да се ориентираш/ от там си бях взел един стабилизиран за 13 лв и бачка добре и нема шум имаше и гаранция :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.