Jump to content
Българският форум за музиканти

Елементарна теория на музиката


Recommended Posts

Прощавайте! Още не съм започнал да превеждам, защотото се улисах с други статии, които ми се сториха по-интересни за момента, а след това ми се нахвърляха куп проблеми, така че ще стане след малко време! Но ще го бъде! :)

Няма да се косиш Иване. Аз съм я чел преди 8 години , ама сега може и нещо друго да ми влезе в главата при друго прочитане. Аз лично не бързам за никъде. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 11 months later...
  • Отговори 36
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Ако потърсите в окръжните/народната библиотеки едно малко книжле от Светослав Четриков или още по-стария учебник на Константин Константинов - Обща теория на музиката /издадена още през 1957г./ ще разберете много по-лесно и достъпно нещата /освен това тук има толкова полезни неща изобщо за музиката като изкуство, които можете да прочетете само в една друга книжка, преведена от руски - Книга за музиката, но тя е без Елементарната теория на музиката - тук някой много правилно отбеляза, че това знание хич не е елементарно, но като фундаментално за овладяване на изкуството, е назовано така, разбрали сте го много точно!/, отколкото от учебника на П. Хаджиев! Казвам ви го от опит - стилът е висок и по-приемлив за професионални музиканти, учещи в музикални училища и Академията! Но ако ви допада - ок! По-важното е да има с кого да правите упражнения, или да имате аудио техника, на която да се самозаписвате и после прослушвате и коригирате пропуските и грешките си! Може да си правите и самодиктовки по този начин - записвате си примери на касетофончето и след няколко дена /когато се предполага, че кратковремнната ви памет е позаличила представите за мелодическия откъс/ си правите диктовката! Нямам предвид само диктовкта в нейния мелодически вид, а всичко, което искате да прослушате, анализирате и запишете! Ако имате такива задачки пред себе си, естествено!

Има и други хитрости, които професионалните музиканти си ги предаваме помежду си ... как се учат най-добре интервалите /обръщенията на акордите, гамите, разновидностите им и т.н./, знаете ли? - в тоалетната :D))) ... ама как точно? е, ако някой има проблем с тях - да се обади! ;)

Абе, всичко е възможно - стига да иска човек!

Хайде сега, помогнете и на мен, моля ви! Ако някой се интересува от история на музиката и има информация за доказателства за това дали наистина така са били наименовани точно четирите струни на лирата на Орфей? При К.Константинов /въпросния учебник/ е посочено, че са били d-e-g-a, т.е. пентатоничен мажоро-минорен лад в този тонов ред, но защо точно тези тонове, а не някои други, кой го е открил това, кога, как и пр., откъде той /К.К./ стига до този извод? Не цитира източника си! Благодаря предварително!

До скоро! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Макар, че с дизайн се занимавам от дъжд на вятър когато нямам друга алтернатива, с удоволствие бих ти помогнал да го оформим на края :)

:godbless::happy:

стига ми това ще почна

Аз очаквам с интерес!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 8 months later...
  • 2 weeks later...
Ако потърсите в окръжните/народната библиотеки едно малко книжле от Светослав Четриков или още по-стария учебник на Константин Константинов - Обща теория на музиката /издадена още през 1957г./ ще разберете много по-лесно и достъпно нещата /освен това тук има толкова полезни неща изобщо за музиката като изкуство

;) Браво! Наи-после някои да каже нещо съществено в тоя раздел!!! :P;):P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз пък вчера си купих Елементарна теория на музиката на Парашкев Хаджиев чета си го във метрото и не ми е толко елемтарен :) винаги се затруднявам при ученето на теория :)

 

някои питаше каде имало книги и учебници по музика значи във композиторската книжарница която е до театъра Иван Вазов а ако търсите нещо по старо над книжарницата има и библиотека

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.