Към съдържанието

Снимка

Квинтов и Квартов кръг на тоналностите

• Please log in to reply
83 отговора на тази тема

#76 Steppenwolf

Steppenwolf

0.775

• Mods
  • 3238 Мнения:
  • Инструмент:mind, keys, 

Публикувано 25 април 2011 - 12:18

Eдинственото нещо, което трябва да помним, е квинтата.

"Повечето хора по-скоро биха умрели, отколкото да помислят. Всъщност те го правят." — Бъртранд Ръсел

#77 Caprycorn

Caprycorn

Редовно навъртащ се

• Members
  • PipPipPip
  • 149 Мнения:
  • Инструмент:Guitar, Keyboards,Vocal

Публикувано 21 април 2013 - 03:39

Извинявам се, че повдигам стара тема, но искам да ви обърна отново внимание на графиката на колегата от първия пост. Нека да разгледаме по-внимателно сините стрелки. Те ни показват една много интересна закономерност, която аз бих нарекъл секундов кръг, т.е. ако подредим тоналностите на голяма секунда една от друга, ще видим, че всяка следваща има по два знака повече от предишната! Нека да разгледаме и зелените стрелки, те също подреждат тоналностите в кръг, но този път мога да го нарека голямо-терцов кръг! При този кръг всяка следваща тоналност има четири знака повече от предишната! Червените стрелки на графиката подреждат тоналностите в малка-секстов кръг, при който всяка следваща тоналност има три знака повече от предишната. По същата логика можем да подредим тоналностите и в други интервали, при които също ще наблюдаваме подобни математически зависимости!

703744.jpg

#78 trendkiller

trendkiller

pirate

• Members
  • PipPipPipPip
  • 563 Мнения:
  • Инструмент:дръвце

Публикувано 21 април 2013 - 04:56

Не е ли просто в пъти по-лесно да запомниш всичките тоналности до 5-6 знака, примерно? Не че има значение, освен ако не правиш аранжимент за някакъв вид ансамбъл. 

#79 Steppenwolf

Steppenwolf

0.775

• Mods
  • 3238 Мнения:

Публикувано 23 април 2013 - 15:58

Защо ви е да запомняте каквото и да било освен интервалите и техните обръщения? Достатъчно е дори да знаете само, че квинта нагоре или надолу донася един знак в арматурата, което ви разкрива и останалите зависимости: секундата носи два, големите секста и терца носят съответно три и четири.

Вижте:

C-dur и паралелната й тоналност A-moll нямат арматурни знаци. Всяка квинта нагоре е един диез към арматурата, а всяка квинта надолу (кварта нагоре) е един бемол. Така четири диеза в арматурата означават четири квинти нагоре, което е: C > G > D > A > E-dur или Cis-moll, което още е една терца нагоре (4 знака) или две секунди нагоре (2 х 2 знака), а ако щете още и секста нагоре (3 диеза) + квинта нагоре (1 диез).

Три бемола в арматурата са съответно Es-dur или C-moll: C > F > B > Es, което е още голяма секста надолу (малка терца нагоре).

Много е просто. Не мога да разбера защо не се разбира.

"Повечето хора по-скоро биха умрели, отколкото да помислят. Всъщност те го правят." — Бъртранд Ръсел

#80 elasticman

elasticman

Навъртащ се

• Members
  • PipPip
  • 87 Мнения:

Публикувано 23 април 2013 - 17:55

Три бемола в арматурата са съответно реb минор или до минор: до > фа > сиb > реb, което е още голяма секста надолу (малка терца нагоре).

ми бемол мажор предполагам

#81 Steppenwolf

Steppenwolf

0.775

• Mods
  • 3238 Мнения:

Публикувано 23 април 2013 - 21:44

Да, нямало ме е като съм го писал този ред. Fixed, благодаря!

#82 ash92

ash92

Ослушващ се

• newbies
  • Pip
  • 29 Мнения:
  • Инструмент:певец

Публикувано 25 април 2013 - 22:18

Много си усложнявате живота , моята преподавателка по Солфеж , ни каза един много по лесен начин със четни и нечетни числа . Всяко следваща тоналност е г.2 нагоре или надолу този метод е много по лесен аз така по лесно ги намирам след като Ре мажор е с 2 диеза следващото четно число е 4 г.2 нагоре е Ми - Мажор   после  фа #   . със 6 Ето ви и таблица аз съм я правил 

6120705B.png

#83 BlueZone

BlueZone

0.775

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2264 Мнения:
  • Инструмент:жици, копчета и врътки

Публикувано 26 април 2013 - 15:13

Това цялото нещо е т.нар. секундов кръг, който също го има в графиките, които съм постнал.

P.S. При номенклатурата, използваща "H", няма понятие като "Hb", тъй като според нея, си бемол се обозначава с "B" ;)

#84 emosms

emosms

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1059 Мнения:

Публикувано 25 април 2015 - 18:36

---
Отговорих си на въпроса, може да изтриете поста :)

Този пост е редактиран от emosms: 25 април 2015 - 18:48

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни