Jump to content
Българският форум за музиканти

Квинтов и Квартов кръг на тоналностите


Recommended Posts

Тъй като въпросните кръгове никога не са били докрай ясни за много хора, днес се поизкьоравих и сътворих това:

 

 

SharpKeyCircle.jpg

 

 

FlatKeyCircle.jpg

 

 

Надявам се, да ви е от полза :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

охх... тия така и не ги научих..стигнах до ЛА с 3 диеза и после много ме домързя. Скоро като тръгна на уроци ще се стегна да ги назубря. :)

Много добра работа си свършил. Ще можеш ли да добавиш и за минорните тоналности?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Доста нагледно и добре направено ;) А всъщност минорните паралелни тоналности се получават лесно от мажорните, като се смъкне терца надолу, нали така? G Dur (1 диез - фа), терца надолу и се получава E moll (пак един диез - фа).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наистина браво за усилията! ;) Тоналностите ги запомних във 2-3 клас на уроците покрай реда на диезите и бемолите, пеех си една песничка: "фа-до-сол-ре-ла-ми-си", "си-ми-ла-ре-сол-до-фа". С песен животът е лесен и помни се добре от младото хлапе :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

охх... тия така и не ги научих..стигнах до ЛА с 3 диеза и после много ме домързя. Скоро като тръгна на уроци ще се стегна да ги назубря. :)

Много добра работа си свършил. Ще можеш ли да добавиш и за минорните тоналности?

 

Що да зубрите? по добре вземете та ги свирете, тъкмо ще научите пръстовки итн...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ключа доста се чудих дали да го сложа, обаче както се вижда от картинките, в тия кръгчета няма кой знае колко място, затова предположих, че сол ключ може да се приеме по подразбиране, щото инак щеше да стане нагъчкано и да не се чете хич.

 

За минорните тоналности - както се спомена, те отстоят на малка терца под паралелните им мажорни.

 

C -> Am (0#)

G -> Em (1#)

D -> Bm (2#)

A -> F#m (3#)

E -> C#m (4#)

 

и т.н.

 

Съответно квартовия:

 

C -> Am (0b)

F -> Dm (1b)

Bb -> Gm (2b)

Eb -> Cm (3b)

Ab -> Fm (4b)

 

За реда на диезите и бемолите и аз съм си я пял тая песничка. Даже има и английска такава:

 

# - Father Charles Goes Down And Ends Battle

b - Battle Ends And Down Goes Charles' Father

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^

Ами добре е да има нотен ключ защото иначе може да се разбира всичко, ключа сол показва разположението на тона сол от първа октава спрямо който ще се записват други ноти или знаци.

 

Като се има предвид че има 2 сол ключа ,фа ключове и до кючове,е много по пригледно ако има добавен ключ а и няма да става объркване. ;)

Редактирано от musicman
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да не забравяме, че има хора които четат само "фа" ключ!

 

Може би е време за тях да научат и Сол :greenangel: не е чак толкова трудно все пак ;) пък и си мисля, че един музикант се нуждае поне от Фа басов и сол ключ...ами ако трябваше да добавим всичките други "До" ключове ? а освен това има още няколко сол фа и до ключа които вече не се използват...Бих казал, че ние сега сме доста улеснени в сравнение с музикантите в миналото....

Редактирано от Schagerl
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Иииии начи...човек да не се потруди да направи нещо безкористно в помощ на някой...не знам защо бях сигурен, че ще има хора, дето ще търсят кусури...

 

 

Който изявява желание - нека направи схеми със Сол ключ, Стар френски ключ, двата фа ключа и петте до ключа, пък ако иска и направи схеми с арабски и индийски скали...

 

 

Аз лично повече зорове няма да си давам. На който са му полезни тия схеми - нека ги ползва и искрено му пожелавам успех.

На който му е непреодолим проблем липсата на ключ (който както уточних е сол ключ) - да се научи да чете на повече ключове и да свири, вместо да търси кусури на другите.

 

 

Повече няма да пиша в тази тема.

 

:thumbup:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че си свършил чудесна работа и че трудът ти ще е полезен на много хора, затова темата заслужава да бъде забодена горе. :) Макар че сол ключ би дал повече яснота, добавянето му пък води до претруфеност и изисква по-големи кръгчета. А при отсъствие бих казал, че се подразбира.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.