Jump to content
Българският форум за музиканти

Какво мислите за свиренето на вход


Recommended Posts

Все повече и повече губя всякакъв стимул за свирене и мисля да се откажа ето ви моята изходна точка.Музикален пазар няма за рок музиката в БГ мисля че това е ясно на всички,свиренето по клубове западна още 2001 г. Изпозатвориха яките клубове и край. Сега има един Фенс и това е.Няма да споменавам че разходите за една група са много повече от колкото изкараните пари сега ще се намери някой да каже '' Не всичко е пари'' како и безумието да ходим с шапката из заведението и кой каквото даде :) много ми е интересно кой са тези големи дето свирят така Пешо спомени едно име на мен ми интересно.Знаеш ли Глен Хюз колко е взел за безплатния рецитал пред НДК?Хайде предполжи ще ти кажа в следващия пост кажи една сума и и той е голям.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Относно апаратурата - да в клубовете освен групите и DJ-ите пускат музика на същата тази апаратура ( образно казано ). Е и? Да не би да е дошла даром на шефа на клуба? Ще ви дам пример. Понеже сега се налага да сменя квартирата да отида при някой наемодател и да му кажа "Абе пич какви пари ми искаш? Нали и с мен и без мен ти си го имаш тоя апартамент и ще му плащаш данъците?"

Не оспорвам елементарния факт, че ценообразуването във всеки бизнес осигурява и покритие на фиксираните му разходи (след покриването на преките променливи разходи остава т. нар. contribution за покриване на постоянните, а след тях - опративната печалба). Въпросът е дали покритието на амортизацията на оборудването трябва да се осигурява чрез цената на входа, или да се заложи в цените на яденето и пиенето, и според мен е по-смислено да е второто, защото то е по-голямата и стабилна част от приходите на клуба ... anyway, може и да не съм прав, пък и хората очевидно са го измислили преди мен:).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Все повече и повече губя всякакъв стимул за свирене и мисля да се откажа ето ви моята изходна точка.Музикален пазар няма за рок музиката в БГ мисля че това е ясно на всички,свиренето по клубове западна още 2001 г. Изпозатвориха яките клубове и край. Сега има един Фенс и това е.Няма да споменавам че разходите за една група са много повече от колкото изкараните пари сега ще се намери някой да каже '' Не всичко е пари'' како и безумието да ходим с шапката из заведението и кой каквото даде :) много ми е интересно кой са тези големи дето свирят така Пешо спомени едно име на мен ми интересно.Знаеш ли Глен Хюз колко е взел за безплатния рецитал пред НДК?Хайде предполжи ще ти кажа в следващия пост кажи една сума и и той е голям.

 

 

Става дума за Ню Йорк. Под "големите" имам предвид хора като Майк Стърн. Ето ти едно име. Мисля, че името говори достатъчно за себе си. За кое място ти говоря - http://louis649.com/. Там вход няма, свирят едни от най-яките музиканти в света и парите, които изкарват са от една пластмасова кутия, която бармана пуска в края на всяка серия сред публиката и все пуска колкото може/прецени. Като това е просто едно от много места за авторска музика в града....

 

Разбира се, силно се съмнявам, че това може да стане в БГ, затова там системата на събиране на входа още при влизане е по-подходяща. Просто защото културата на слушателя е коренно различна...

 

Иначе почти навсякъде си се свири на вход. И това е по-добре и за музикантите, и за клуба. За клуба - защото не поема риска да се набута с хонорари за аматъори, а за музикантите - защото ако наистина имат много публика ще вземат много пари от входа....

 

Ама в крайна сметка кви ли простотии дрънкам и аз.......

 

едит: И въобще като се замисля проблем със свиренето на вход може да имат само музиканти, които нямат публика. Ако свириш пред 100 човека при 4лв вход мисля, че излиза добра сума. Проблема идва като свириш пред 10 човека. Може би трябва да се замислим всички повече в тази посока..... а не да се оплакваме от система, която работи безупречно в цял свят.

 

Поздрави,

 

Петър

Редактирано от kitaratapesho
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В такъв случай(ако всички пари отиват за групата,а съотвено приходите от консумираща публика за заведението),наистина да се свири на вход е чудесно.Но помнейки клубната си практика от едно време 97-99,с редки изключения ,идеята на собствениците на клубове беше повече или по малко,че групата свири на вход само ако няма много хора.Ако дойдат повече,съответно се минава на твърдо или започват зверски да те ментят за това колкосе е събрало.И това при положение че групата свири със собствено обурудване.Не знам как е сега,това все пак си беше отдавна.

 

Иначе наистина изкл'чително добри и известни музиканти в Ню Йорк (и не само),които свирят на вход,но там наистина менталитета е леко друг.А също и конкуренцията е огромна.Има страшно много кадърни кадърни,пък и относително известни хора и трудно се хваща ръка.До голяма степен свиренето по такива места и средство за трупане социален капитал ,както и реклама.Иначе когато същите тези хора свирят в Европа(а те правят това ужасно често,за което много се радвам),те далеч не свирят на вход и взимат много прилични пари.Просто въпрос на пазар.

Редактирано от kolio_k
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги !

Темата е доста разнолика и не е просто да се каже абсолютната истина . Аз съм против свиренето на вход на сегашния етап поради няколко причини .

1. В България липсва орган който да контролира кой ще свири , къде ще свири и за колко. Демек , пълно е с самодейни групи (моля да не ми се сърди никой за квалификацията) дето наистина само за да са на сцена са готови да дават пари за свирене а не да взимат ! Това естествено изяжда хляба на професионалистите, защото повечето кръчмари и хабер си нямат от изкуство и за тях е важно да има някаква там музика- фон !

За целта аз предлагам да се сложи минимално гарантиран хонорар , примерно от 50лв на човек и от там насетне наистина да се пусне пазарния принцип ! Ако групата е читава тя ще се пазари за повече пари и понеже заведението е пълно , кръчмаря ще е склонен да ги даде вместо да дава минимума от 50лв на група която не я бива- демек му опразва заведението ! Ето това е пазарен принцип !!! Така е във всички сектори на държавата !

А относно входа, той трябва да е на цената на един билет за кино- тоест 7лв ! По този начин и хората ще се научат да ценят музикантите които са избрали да слушат а не да им свирукат на ухо докото вечерят !

Много още може до се каже, но това е най-основното ! Ако всеки размисли ще види че имам право. Иначе утре аз мога да реша, е така за кеф да се цана адвокат и да се продам на 5лв ! Дали адвокатската гилдия и ДЪРЖАВАТА ще позволят това !?

 

 

Със здраве :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е лоша идеята!!! Не бива да забравяме, че това едва ли обаче, ще промени месечната програма на столичните клубове?

 

Иначе, съм напълно съгласен, че трябва да има орган за контрол и по-скоро държавни стандарти. Примерно, един лекар взима толкова и толкова за еди какава си работа-същото трябва да е и за музиканта. В такъв случай, например, ще изчезнат всички цигани тарикати, дето за 10 лева на вечер на морето ти правят one man show на playback и така подбиват пазара на всички останали музиканти.

 

Също така, учудвам се как още не сте го казали - музикантите трябва да взимат 100% от входа, като ще са само на вход, а не до болйка познатите мизерии в стил 70-30%, от които 70% ти скатават някой друг човек от входа в клубове като Фенс, например. Последният път като свирихме там нарочно с колегите се бяхме зарекли от всички страни да следим кой влиза и кой плаща. Имахме и човек в публиката, за да наблюдава, докато свирим. Накрая се оказа, че Mr. Sombrero си е оставил входа от точно двама човека за него (т.е. 8 лева). И до днес помня как гузно и като мишка ми подаде парите, не ме погледна и в очите дори. Ше кажеш, е кво са 8 лева. Ами днес 8, утре 4, после 10 и т.н. той си събира ежедневен хонорар. А 8 лева е таксито или бензина ми.

 

Та за тия работи иде реч!

 

Айде, до скоро!

Редактирано от bigjav
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...

1. Защо шефа на клуба взима % от входа? - Ми донеси си апаратура, колони, билети + охрана и вземи 100%. Безплатен обяд няма.

...

 

ОК, сорка, сега виждам, че Рафо е писал за 100% от входа.

Не съм съгласен с това. Заведението дали ще ми плати отделно транспорта и хамалската работа по поставяне и свързване? Ако да, разбира се, че ще си донеса колони, апаратура. Не е като да нямаме! Барабаните във Фенса, например, струват колкото 1/3 от единия клавир на нашия човек. Така че на ,,безплатен обяд няма", бих противопоставил ,,с пръдня боя не става". Като иска собственикът, плаща както си трябва, включително и за охрана от собствения си джоб. Аз нямам притеснения от сбивания, а той.

Освен това, не желая с огромния труд и средства, които съм вложил и влагам в музиката, да хрантутя някакъв див бек, наречен охрана, който няма завършено средно и отделно Мр. Вход, който е взет, подчертавам отделно, за да изкара за капли на балканчето. (Моля, за справка виж горния пост)

 

Билети?!?!? Рафо, тука се изказа несериозно, нали? :thumbs_up: Нека правим разлика между билети, хартишки и флаерчета. Всички са на хартиена основа, но само първите имат данъчна такава. Нещо, за което болшинството клубове не искат и да чуят.

Редактирано от bigjav
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Иначе, съм напълно съгласен, че трябва да има орган за контрол и по-скоро държавни стандарти. Примерно, един лекар взима толкова и толкова за еди какава си работа-същото трябва да е и за музиканта. В такъв случай, например, ще изчезнат всички цигани тарикати, дето за 10 лева на вечер на морето ти правят one man show на playback и така подбиват пазара на всички останали музиканти.

 

И ти ще ми разправяш, че комунизма бил свършил... трябвало да си отиде.... :slap::(

 

Както казах и в предишната тема - никой не те кара на сила нали?

Като не те кефят клубовете - направи си еди нсам и дава на бандите 100% вход + 50% от консумацията. А до тогава ... приказвай ги тея на Позитано. Знаеш кой номер.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Иначе, съм напълно съгласен, че трябва да има орган за контрол и по-скоро държавни стандарти. Примерно, един лекар взима толкова и толкова за еди какава си работа-същото трябва да е и за музиканта. В такъв случай, например, ще изчезнат всички цигани тарикати, дето за 10 лева на вечер на морето ти правят one man show на playback и така подбиват пазара на всички останали музиканти.

 

И ти ще ми разправяш, че комунизма бил свършил... трябвало да си отиде... :slap::(

 

Както казах и в предишната тема - никой не те кара на сила нали?

Като не те кефят клубовете - направи си еди нсам и дава на бандите 100% вход + 50% от консумацията. А до тогава ... приказвай ги тея на Позитано. Знаеш кой номер.

 

Говорих за пост-социализма ала Л. Пенев, иначе, комунизма, който споменаваш така и не дойде, няма и да дойде.

 

Като казвам държавни стандарти, говоря за някакъв минимум, а не за 100% държавна намеса. По конкретно за бизнеса по морето, от който контекст извади мойте думи. Иди следващото лято с твоята банда да посвириш малко по морето. Ако нямаш договор, който се урежда на базата на държавани постановки, рискуваш да бачкаш за тоя щу клати главата и на третия ден кебапчията да ти каже, че не му вършиш работа, щот можел да си намери one man цинго шоу за 3 лева, примерно. Аз си действам за варианта с договора, ти избираш за теб си.

 

И за да сме все пак по темата, вижте как работят сериозните заведенията лятото на морето, какво е отношението към музикантите и може и да обогатим опита по въпроса. Плаща се твърдо и има място, където публиката оставя бакшиш, ако работа е сполучлива. Работи се на периоди, така че музиканта да остане такъв и шоумен, а не да се превърне в кръчмар. В този тип заведения свирят най-често групи, които работят редовно по корабите и в Скандинавия. Нека да не бутаме тук столични кръчмета с измислени правила на действие за сравнение, а помислим как всички заедно, като музикантска прослойка да ги направим повече на брои в ,,скандинавски стил", образно казано.

 

Иначе, като не ме кефи някой клуб, елементарно - не го посещавам. Проблемът, обаче, оства за клуба, тъй като не съм единственият отказал се. Щом има пушек, значи има и огън. Вижте какво сте сложили в него и успех за в бъдеще.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

наистина добра тема

 

богат рок музикант в България няма, няма и да има скоро. Затова всичко които правят рок музика и по-тежки неща ги съветвам да се изучат добре, да се хванат на работа и така да финансират музиката с която толкова искат да се занимават.

За мене си лично друг път не виждам и действам точно така. Вярно е че музиката страда в тоя вариант ама в другия идва момент в който аз ще страдам или музиката тотално ще изчезне от живота ми (като опре ножа до кокала имам предвид).

Има групи дето твърдят че се изхранват само с музика - Д2 и тн ... аз лично това не го вярвам.

 

Относно собствениците на клубве ... еми добре ще е и те да гледат малко по-различно на нещата. Все пак клуба го прави музиката и музикантите а не бирата и кебапчетата ... лошото е че бирата носи парите а не музикантите.

 

Относно заплащането - в пазарна икономика сме. Цената и начина на плащане се образува от търсене/предлагане на пазара - който не му изнася да се спасява както намери за добре. Това са законите на пазарната икономика. Нищо лично към хората които са против или за тоя начин на плащане. начина ще се пормени като нещо се промени в предлагането или търсенето. Докато нещата кретат лека полека нищо няма да се пормени.

Следващият път искайте твърдо заплащане или не свирете ... ако някой друг не запълни веднага дупката която ще оставите на пазара има голяма вероятност да договорите нови правила. така стоят нещата - колкото и да ни харесва или да не ни харесва или се играе по правилата които диктува пазара или аут

 

Поздрав

Алекс

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1. Защо шефа на клуба взима % от входа? - Ми донеси си апаратура, колони, билети + охрана и вземи 100%. Безплатен обяд няма.

в интерес на истината това е част от стандартно необходимото оборудване за всеки клуб/дискотека независимо дали има жива музика или не. Дали ще е PA или добро HiFi няма занчение - без тая инвестиция клуба не е клуб и дискотеката не е дискотека. Просто не виждам защо музикантите или DJите трябва да учстват във финасирането на тази част от оборудването ... еми да вземат и готвачите за в бъдеще да си носят печки, хладилници и тн. по ресторантите.

 

Относно охраната - ми тя не пази музикантите от нещо си а клинетите да не се трепат като се изпонапият ... аз лично не виждам никаква причина музикантите да си делят хляба с тях?

 

Безплатен обяд няма ... прав си ... ама не вижам и причини аз като музикант да си деля хляба с охраната и да изплащам апаратурата на собственика ... и затова свиря за без пари .. ехехеххе :metalist:;):) иначе много ще почна да ханя нерви, да гледам като bigjav кой ме краде не заради парите а заради принципи, а за мене музиката е удоволстиве и нямам намерение да си съкръщавам живота за някой и друг лев

 

поздрав

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ След кат освириш без пари тази тема явно не те засяга. ;)

Относно ПА-то и охраната - да клуба не може да мине без тях и ако иска хората да се кефят е хубаво да осигури хубава апаратура и надеждна охрана. Но!!!

Да кажем, че аз имам клуб. И кажа всеки да си носи озвучаване. Тогава нещата ще варират от 2 кубета + тупани до апаратурата с която озвучваха Мейдън... примерно :metalist:

А аз като собственик искам да има някакво минимално ниво. И за това купувам някакво ПА, което 80 - 90% от групите немпгат да си го позволят и така гарантирам добър саунд. Да, има банди с по-добро озвучаване но аз искам оборот и за това след като имам това оборудване мога да каня групи с и групи без озвучаване.

На запад можеш да си наемеш озвучител с озвучаване, който да дойде и да свърши цялата тази работа. Става въпрос за клуб. Тук не е така.

 

Пак казвам, че много хора смятата клубовете, апаратурата и т.н. като даденост. Нещо което е там за да го ползват те. Пример - Явор. Айде стига... Пазара си е пазар, инвестициите са инвестиици и за това ще се върнат от това в което са инвестирани!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

същото е и с DJите по дискотетките. Има вход ама DJ в повечето случай получава твърд хонорар и не си носи PAто ... и пак стигаме до пазара и до търсене/предлагане и колко са готови потребителите/клинетите да платят както и колко са на брой.

 

за апаратурата:

Естествено, че апаратурата трябва да е даденост - нали затова е клуб а не кафене, бар или квото и да е друго. Ако клуба претендира да е клуб и то добър трябва да има добра PA както и човек който да се грижи и отговаря за саунда. Няма кво да си говорим глупости ... ти видял ли си дискотека без озвучение или с кофти освучение или стиптийз баз без пилони където да се веят мадамите, или пиано бар без пиано, или сладкарница без торти и пасти. на запад клубовете всички имат убийстена апаратура - бил съм е Германия в 5-6 града в клубове им ... ама в Англия направо унемях не само от самите клуборе ама и от музикантите - там не случайно е меката на музиката и клубният живот много яко пръщи.

Тъй че не се опитавай да ни убедиш че едва ли не трябва да сме благодарни на собствениците на клубовете че са ни предоставили апаратура - това е част от техния бизнес план и ако не е значи нищо не разбират от бизнеса си.

 

за заплащането:

Според мен не е правилно музиканта да следи колко души са влезли в клуба, на колко са им взети пари и на колко не, колко са откранати от тоя дето взема парите и тн. Това не е ногова задача ама като е на процент трябва да го прави иначе духа супата ... така ли е или съм прав?

 

и да, прав си че не ме засяга лично заплащането, но това не пречи да си кажа мнението

 

Поздрави

Алекс

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

също така е вярно че бандите които искат твърди хонорари рядко се срещат по клубовте - БТР и от тоя калибър имам предвид.

 

Дали е правилно % плащане от входа или не няма смисъл да се дискутира - това е реалност която трябва да се приеме. Има ниво на свирене (така наречено клубно свирене) на което човек трябва да се задоволи с това и като се прескочи това стъпало може да се иска/очаква повече.

 

 

Поздрав

Алекс

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На запад можеш да си наемеш озвучител с озвучаване, който да дойде и да свърши цялата тази работа. Става въпрос за клуб. Тук не е така.

 

вече е така. Стига да излезе на сметка цялата работа :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.