Jump to content
Българският форум за музиканти

Какво мислите за свиренето на вход


Recommended Posts

Уважаеми колеги не мога да си обясня защо с какво рок групите са по-ниско качестово от останалите та повечето свирят на вход?На мен ми е ясно че някой дават мило и драго да се покажат на сцена дори и да не могат да си покрият разходите.И след това само се оплакваме че няма хляб в тая музика еми няма да има докато има хора дето не отценяват това което правят всъщност. Идват техни приятели дават по 4 лева и след това собственика прибира от 30 до 50% от входа при условие че от бирата печели четворно да не говорим за концентрати и т.н.Цялата тази ситуация ми се вижда много унизителна и за това предпочитам да свиря там където имаме някаква нормална уговорка.Не виждам какво имам да деля с един собственик който не сие мръднал пръста за това кето правя аз като изпълнител дали ми е платил репетиционната или ми е купил китара или микрофон че да ми взима половината от входа?На къде вървим на къде отиваме?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми,сам си си отговорил-

На мен ми е ясно че някой дават мило и драго да се покажат на сцена дори и да не могат да си покрият разходите.

Абе,всичко е до пазарлък..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм едновременно и "ЗА" и "ПРОТИВ" тоя принцип.

 

От една страна е тъпо да седиш и да се молиш на някакви божества да дойдат повече хора, та да можеш да си платиш бирите и таксито, ама от друга страна мениджъра на дадено заведение трябва да разсъждава продуцентски, сиреч търговски.

 

Аз, например, ако държа някакъв клуб, няма да пусна някакви хора, дето нито ги знам какви са, нито ги знам какви са, да ми свирят на твърд хонорар, поради простата причина, че може да свирят жестоки тъпотии и да не дойде и един глух човек в заведението да ги слуша.

 

От друга страна, ако пак си представим, че притежавам някакво заведение, вече почва да ми се вижда тъпо и селско да взимам от парите на групата, щото аз лично няма да имам пръст в това, което те са избачкали за някакво си време. Най-много да се заделят едни 20 лв. за тоя дет събира входа.

Така или иначе, ако групата е добра, тя ще доведе хора, които ще пият бири и водки, които ще им продавам аз, което си е един вид реклама - Унуфри & The Assholes ще свирят в мойто заведение и ако те имат голяма публика, това значи много хора, на които аз ще продавам най-различни напитки.

Средно статистически ако на такова мероприятие дойдат 50 човека, всеки от тях ще остави поне по 3 лв. на бара, което значи 150 лв. приход. Ако групата е популярна и ми докара 200 човека и ги забавлява 3 часа - това са си 500-600 лв. примерно, което от своя страна прави 15 000 лв. на месец.

 

За всички ни е ясно, че всеки си гледа от свойта кула и не си дава много реална сметка за другите работи. Да, и на мен ми е тъпо да свиря на 5 човека на ушенце, тъпо ми е шефа на заведението да е капут и да ми прибере 80% от парите, ама ако нещата са измислени като как си требва, всички ще са доволни.

 

В Прага например не ми се е случвало да вляза в клуб със вход, макар и да свирят групи някакви, а пък със оглед на факта, че там минималната заплата преди година беше 400 евро, а средната 1500 евро, начи явно в заведенията се плаща добре на свирачите, дори без да има вход. Начи тука нещо работата не е доизмислена.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Онзи ден на форумната сбирка водихме същия разговор с Цецо (който защитаваше тезата на Тони) ... и много искам да си каже мнението и тук :surprise:

Аз също не съм съгласен с Тони. Твърд привърженик съм на пазарния принцип. Ако неможеш да събереш китни от входа с музиката, която правиш - сори пич.

Нещата са адски прости:

 

1. Защо шефа на клуба взима % от входа? - Ми донеси си апаратура, колони, билети + охрана и вземи 100%. Безплатен обяд няма. Друг е въпроса, че за повечето хора това е някаква даденост.

 

2. Защо моята супер известна група взима колкото онея пишлемета, които немогат да свирят? - Ми клиента определено не прави разлика и не му пика кой ще му свири. Особено ако свириш кавъри. А пишлеметата свирят.

 

3. Много малко пари изкарвам, а свиря по 15 пъти месечно. - Съюите кинти ще ги изкараш и ако свириш 2-3 пъти месечно ама пред пълен клуб. Хората са те научили на изуст и гледат да разнообразят.

 

С две думи музиката е бизнес и трябва да се гледа на нея като биснес!!! Който подцени това е обречен. Ако неможеш да продадеш сам музиката си - не ти е виновен нито шефа на клуба, нито шибаната държава, нито чалгата.

Опитайте да създадете някакъв бизнес за да видите колко е трудно и тогава обвинявайте хората, които вече са изградили такъв.

 

Аз ако имам клуб - ще плащам твърдо само на групи, които предценя, че ако им платя на вход ще съм на загуба.

 

Нищо лично нито към Цецо нито към Тони. Страхотни музиканти сте обаче трябва да разберете къде и как се допират музиката с бизнеса.

;):)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

[edit] Business Model

Promoters are typically hired on contract by entertainment venues, earning an agreed-to fee or a royalty (colloquially known as a "cut"). The royalty structure is often a simple percentage of admission fees (called "the door") and/or food and drink sales, but like other royalty arrangements many variations are possible such as minimums or maximums, allowances for various expenses, or limitations (e.g. only drink sales after midnight). Other promoters operate independently, renting venues for a fixed fee or under a revenue sharing arrangement with the building owner or tenant, and keeping all of the additional profits from a successful event. One common arrangement for small venues is for the promoter to earn all of the admissions fees, while the venue earns all of the food and drink revenue.

 

Some venues have exclusive arrangements with a single promotion company; others work with multiple promoters on a rotating schedule (one night per week, for example) or on an event-by-event basis. Promoters often work together, either as equal partners or as subcontractors to each other's events. Several promoters may work together for a large special event, e.g. a New Year's Eve party in a hotel ballroom. They may also deputize "hosts", who are essentially socially influential or desirable non-promoters who will market the events to their circle of friends in exchange for special treatment or free admission to the event.

 

At a minimum the event promoter manages publicity and advertising. Depending on the arrangement they may also handle security, ticket sales, door policies, decorations, and booking of entertainers. Many promoters are DJs or musicians themselves, and perform at their own event. Conversely, many musicians act as de facto promoters for their own concerts, either directly or through their manager or booking company. Historically, promotion has been a cottage industry, with companies operated by one or several well-connected charismatic individuals, often working part-time. However, with the rise of corporate ownership of live entertainment assets several large companies have emerged in the field, most notably Live Nation via its acquisition (indirectly, via Clear Channel), of Bill Graham Presents. The larger companies tend to promote more traditional mainstream music in exclusive contracts with concert halls. Alternative music and events and nightclubs remain in the hands of independent promoters.

 

 

[edit] Contracts and disputes

There are often disputes over money in the promotions industry because it is largely cash business with a history of corruption and uneven recordkeeping. In addition there are many accounting complexities to manage, particularly for large events: revenue, expenses, and oversight of parking, coat checks, concession vendor sales (e.g. CDs and t-shirts), box office so-called "convenience fees", in kind trades, promotional give-away items used to lure guests (e.g. free drinks), costs for insurance, cleaning staff, and so on. One area of frequent contention are quid pro quo cross-promotions, where the promoter or some other party connected with the venue will obtain a favor (for example, a price discount) in exchange for giving a future favor to the vendor. If the existence of the scheme, or the relationship between the parties, is undisclosed this may become a form of bribery. Another opportunity for misunderstanding are the various "lists" of guests who will be admitted for free or with VIP treatment, and the "door policy" used by bouncers to decide who will be admitted and at what price. To deal with these complexities event contracts can become quite long and detailed. Whether written or not, these arrangements tend to favor the party with the greater sophistication or the more control over the production of the event. Even the most detailed, professionally written and negotiated contracts can become the subject of lawsuits over interpretation.

 

Because nightclubs are often associated with drug and alcohol consumption, rowdiness, and other late-night behavior, promoters may become entangled in various criminal disputes as well.

Редактирано от musicman
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всеки собственик би предложил твърд хонорар ако знае, че групата би продала повече билети от сумата която е готов да им плати. Собствениците се интересуват от приходите, а не от музика. Друга стандартна схема е тази със спонсорите. Дават се да речем 1000 лв.(сумата се отпуска за групата) на собственика за провеждане на концерт който е и промоция на няква бира примерно. Обаче собственика дава само една част от кинтите на музикантите, продава си биричката на "примоция" и си пита........И още нещо кофти за край. Достига се до времето когато групата започва да събира повече хора и няма сметка да не свири на вход, щото примерно взимма 400 - 500 лв на твърдо а в клуба има 200 човека на 4 лв вход. Обаче и тва има цака. Пълен клуб, веселба голяма и накрая ти отчитат 80 -90 човека вход и ти казват - тава е всичко.

За мен най справедливо е на вход, но наш човек да събира билетите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм аматьор в сравнение с хората, писали по тази тема, но ще си позволя да взема тон от musicman, за да изкажа виждането си като underground музикант и професионален икономист, донякъде и в светлината на спорове, които съм водил с по-професионалните музиканти от моята вече почти бивша (защо ли!) група.

 

Твърд привърженик съм на пазарния принцип. Ако неможеш да събереш китни от входа с музиката, която правиш - сори пич. ... Ако неможеш да продадеш сам музиката си - не ти е виновен нито шефа на клуба, нито шибаната държава, нито чалгата.

Абсолютно вярно! Недопустими са очаквания за сериозни приходи, било то от вход, твърд хонорар или под каквато и да било друга форма, преди да е налице елементарен маркетинг или self-promotion (барем да се завърти някоя песен и да се анонсира събитието по Z-Rock, например). Ако такъв маркетинг е налице и интересът на публиката все още не е удовлетворителен, значи в момента нямаш пазарен потенциал и точка - и 200% от входа да ти дадат, пак ще е нищо, а твърд хонорар какъв и за какво да искаш - безпредметно е въобще да се говори за принципа на плащане? Ако идват повече хора, и хонорар, и вход да ти дават, те неизбежно ще са повече или по-малко пропорционални на това нещо и ще си happy!

 

1. Защо шефа на клуба взима % от входа? - Ми донеси си апаратура, колони, билети + охрана и вземи 100%. Безплатен обяд няма. Друг е въпроса, че за повечето хора това е някаква даденост.

Ами, зависи. Повечето клубове не дават много нито по отношение на оборудване, нито по отношение на озвучаване. Няма да навлизам в подробности с колко собствена техника и озвучаване сме си правили нашите участия, за да заприличат на нещо, но от клуба сме използвали май само колоните и човека на входа.

 

Така или иначе, според мен е справедливо тези разходи на собственика да се третират по-скоро като негови постоянни (колоните и стъпалата му работят и човекът на входа му е там всяка вечер, дори да няма група) и да не се приспадат от доходите на групата, които са пропорционални на нейния performance. Променливи разходи (пропорционални на свиренето на групата) клубът на практика няма - нито маркетинг прави, нито оборудване й превозва, нито нищо. Освен да се брои това, че като има група, тя му хаби повече ток, примерно, което е смешно!

 

2. Защо моята супер известна група взима колкото онея пишлемета, които немогат да свирят? - Ми клиента определено не прави разлика и не му пика кой ще му свири. Особено ако свириш кавъри. А пишлеметата свирят.

3. Много малко пари изкарвам, а свиря по 15 пъти месечно. - Съюите кинти ще ги изкараш и ако свириш 2-3 пъти месечно ама пред пълен клуб. Хората са те научили на изуст и гледат да разнообразят.

Мое скромно мнение е, че и 2-3 пъти месечно е много за която и да било група, занимаваща се с авторска музика, което аз наричам "истинска група" за разлика от кръчмарския тип кавър групи. Разликата между двата типа е огромна, а моите наблюдения са, че много хора (и то далеч по-музиканти от мен) сякаш я недовиждат и поради това са обречени да не постигнат нищо смислено.

 

Ако целта е статус на почти щатен кавър изпълнител, който да забавлява на ежедневни начала посетителите в заведение, тогава може да се свири и по 10 пъти на месец, без да омръзнеш на никого, защото си просто приятен фон. Тук според мен адекватната форма на плащане е твърдият хонорар на вечер, защото от теб не може да се очаква да генерираш и да носиш финансовата отговорност за посещаемостта.

 

Ако целта е авторска музика, клубът не може да бъде нищо повече от преходно решение и от него не може да се очаква да ти осиури прехрана и удовлетворение. Няма кой да те слуша повече от веднъж на 1-2 месеца, защото си само една малка част от музиката, която хората искат да слушат, и шоуто, което искат да гледат (и с най-добрите е така). Няма как с такава честота клуб, побиращ макс. 150 души, да ти осигури възвръщаемост на авторските усилия, записи, маркетинга (бил той и елементарен) и т.н. Да увеличиш честотата е равносилно на това да се опиташ да превърнеш авторската си музика в ежедневна халтура, което не трябва, а и не може да стане! Когато си авторска група, ти не правиш просто свирене, а концерт, и единственият начин да постигнеш желаните пари и удовлетворение е този концерт рано или късно да излезе от рамките на мазе-образния клуб. Малко успяват да го постигнат, но това е единственият начин и останалите просто няма какво да се сърдят и да издребняват за пари и начина, по който те им се начисляват, защото, както е казал мъдрецът, и 99% от нищо са пак нищо!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да се саморепликирам малко post-factum:):

Повечето клубове не дават много нито по отношение на оборудване, нито по отношение на озвучаване.

С това далеч не искам да кажа, че собствениците на клубове са криви - клубовете у нас са такива, каквито могат да бъдат, а и това, което предлагат като техника, е напълно достатъчно, за да може да се свири. Освен това собствениците заслужават уважение за това, че дават шанс за изява на underground групи при каквито и да било условия, а именно възможността да излезеш пред публика (а не парите) е това, което има значение за една прохождаща група!

Редактирано от sevenstring
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Онзи ден на форумната сбирка водихме същия разговор с Цецо (който защитаваше тезата на Тони) ... и много искам да си каже мнението и тук :)

Аз също не съм съгласен с Тони. Твърд привърженик съм на пазарния принцип. Ако неможеш да събереш китни от входа с музиката, която правиш - сори пич.

Нещата са адски прости:

 

1. Защо шефа на клуба взима % от входа? - Ми донеси си апаратура, колони, билети + охрана и вземи 100%. Безплатен обяд няма. Друг е въпроса, че за повечето хора това е някаква даденост.

 

2. Защо моята супер известна група взима колкото онея пишлемета, които немогат да свирят? - Ми клиента определено не прави разлика и не му пика кой ще му свири. Особено ако свириш кавъри. А пишлеметата свирят.

 

3. Много малко пари изкарвам, а свиря по 15 пъти месечно. - Съюите кинти ще ги изкараш и ако свириш 2-3 пъти месечно ама пред пълен клуб. Хората са те научили на изуст и гледат да разнообразят.

 

С две думи музиката е бизнес и трябва да се гледа на нея като биснес!!! Който подцени това е обречен. Ако неможеш да продадеш сам музиката си - не ти е виновен нито шефа на клуба, нито шибаната държава, нито чалгата.

Опитайте да създадете някакъв бизнес за да видите колко е трудно и тогава обвинявайте хората, които вече са изградили такъв.

 

Аз ако имам клуб - ще плащам твърдо само на групи, които предценя, че ако им платя на вход ще съм на загуба.

 

Нищо лично нито към Цецо нито към Тони. Страхотни музиканти сте обаче трябва да разберете къде и как се допират музиката с бизнеса.

:cheers::cheers2:

Ми кво да ти кажа само в Фенс има всичко от микрофони до кабели даже и чинелите ще ми даде ако има нужда в това отношение Геша се е погрижил най добре от всички собственици.Друг е въпроса че му крадоха микрофони фуд суйча на кубето ,държачи и едната стойка за чинел не функционира и т.н.На другите сме места влачили всичко да не мислиш че нямаме собствена апаратура и видиш ли сега трябва да сме длъжни някому.Толкова много съм вложил в музиката и продължавам да влагам че изобщо не си прав.И другото клиента прави разлика кой му свири и какво му свири ,ето предния път свирехме в Фенс и се случи да има частно парти, няма да ти казвам колко хора върнаха които дойдоха да ни гледат.Моят укор е към тези които не ценят това което правят демек самите изпълнители а не собствениците.Собственика си гледа заведението той не е продуцент.Кое според теб се е появило първо музиката или кръчмата и кое е по стойностно една песен или една каса бира?Пазарните принципи в музикалния бизнес нямат нищо общо с правилата и приципите на пазар Георги Кирков т'ва не са домати и краставици да ги продаваш на кило.А кой колко може да свири това няма да коментирам всеки прави толкова колкото може и това е.Много ми се иска ние да се събираме да бъдем единни по отношение на заплащането ни ,а не всеки за себе си и в крайна сметка едно нищо.Стигнали сме до ръба и носим табелката на вечния аутсайдер ''Мани го тоя Рок музикант не вземе да се ориентира към фолка да изкара някой лев''До там ли искаш да стигеш Рафо ?Нищо лично просто ей така те питам.Ако съм малко остър не ми се сърди знаеш че всики не могат да бъдат еднакви. :thumbup:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^

Естествено, че не ти се сърдя ;)

Надявам се темата да не излезе от добрия тон за да може наистина да се обединим около нещо.

Но целта трябва да е не да се обединим върху каквото ни харесва най-много а да си отворим очите и да погледнем реално на нещата. И на мен ми се искат много неща но за съжаление не стават поради различни причини. И ние трябва да анализираме тези причини и да решим какво да правим. Има 2 варианта:

1. Причините са по-силни от нтас - тогава се нагаждаме

2. Решаваме да преборим системата и действаме.

Е да ама с идеализми и лозунги "кое е постойностно бирата или музиката" не става. Освен това пак казвам, че не говоря за конгретна група или човек а общо за повечето банди свирещи по клубове и гаражи.

Факт е, че музиката е бизнес и той се подчинява на пазарен прицип. Общото между пазара "Кирков" и един клуб е, че вътре се продава нещо. А цената се определя от търсенето и предлагането.

Относно апаратурата - да в клубовете освен групите и DJ-ите пускат музика на същата тази апаратура ( образно казано ). Е и? Да не би да е дошла даром на шефа на клуба? Ще ви дам пример. Понеже сега се налага да сменя квартирата да отида при някой наемодател и да му кажа "Абе пич какви пари ми искаш? Нали и с мен и без мен ти си го имаш тоя апартамент и ще му плащаш данъците?" Същото е и с клубовете и с техните шефове. Те имат нещо, което ние като музиканти нямаме - сцена, апаратура и някаква клиентела. Единствената му далавера да пусне група е да си увеличи клиентелата. И от тук вече произлизат доста варианти. Но се надявам да сте разбрали основното в тезата ми. А именно всичко около нас е пазар. И музиката също. Естествено по времето на ломунизма се научихме да ядем безплатни обяди (да си записваме пиратски касетки и т.н.) и в момента много трудно някой ще ни отучи на това. Но големите музиканти, които са постигнали много не са яли нищо безплатно. Те знаят колко струва труда им и как да го продадат. И го продават чрез клубова, промотъри, продуценти и т.н. И те псуват ама не очакват нищо даром. Пак ще се повторя който си е сложил очила и не гледа на музиката като бизнес, подчиняващ се на елементарните пазарни принципи (същите като на пазара "Кирков") е обречен. А това за музиканти като Тони и групата му а също и още много други банди ще бъде много жалко.

 

Надявам се в скоро време да реализирам един проект в който хора вряли и кипяли в музикалния бизнес ще могат да ни обяснят как точно работи тази система.

 

:cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Eвала, пичове, много добра тема!

 

Знаете ли само... (Тони, Рафо, вие знаете) колко неща могат да се кажат? Не знам откъде да започна. Ще си подредя мислите тия дни и ще пиша по-подробно, ако темата остане актуална. Може дори и малко снимков материал да се подбере.

 

Основно съм ЗА правилното пазарно ориентиране на дадена банда и ПРОТИВ абсолютно неадекватното и отживяло събиране на вход още от вратата!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само да вметна ей така по между другото, че дори и най-големите музиканти свирят на вход в баровете и малките клубове. И то дори не на вход, а на вход - свободен и след всяка серия се пуска кошницата сред публиката и всеки оставя колкото иска/може. В големите клубове - на вход, на вратата. И се плаща за серия, а не за цяла вечер. Затова факта, че Жмуди-Хлебни свирят на вход не бива хич да ви смущава. Единствено е гадно с процента, който отива за заведението, но всичко си е на договорка с шефа на кръчмата.

 

Поздрави,

 

Петър

Редактирано от kitaratapesho
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

....И то дори не на вход, а на вход - свободен и след всяка серия се пуска кошницата сред публиката и всеки оставя колкото иска/може...

 

Идеята е свежа, но трябва, може би, да се пипне леко, за да не прилича на просия. Това разбира се, води след себе си едно задължителното преглъщане от страна на музикантите на факта, че ще има някой-друг процент хора, които ей-тъй нарочно няма да сложат нищо в кошницата. Това безспорно ще са музиканти в голямата си част и ще реагират с възвишеното: Кви съ тиъ, бе, че им даам пАри?!?!"

 

А зависимостта между качествено заведение и процент хора, дали в кошницата, ще е правопропорционална, т.е. колкото по-долнопробна кръчма, толкоз по-малко пуснали парички. Аре, да не цитирам имена, че ше има засегнати заведения! :greenball:

 

Приятна вечер!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз лично,особенно много не си падам по свиренето на вход,освен ако не говорим за някакъв джем или нещо такова.Все пак да отида да свиря ми струва време и някакви усилия,така че не бих искал да го правя съвсем без нищо.Най добре е соред мен,когато става въпрос за наистина малки клубове,да има някаква твърда уговорка и когато сумата е ниска,плюс нея евентуално процент от входа(или шапката).Така риска се набутване се споделя от заведението и музикантите.За по големите, твърдата уговорка си е най добра(мое си мнение де).Но е истина че свирните в клубове,никъде по света май не са от най платените

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Относно входа (и % от входа) подкрепям Рафо и пазарната икономика. Шефът на клуба ме вика, за да печели от мен, а не Аз да печеля от неговото заведение.

 

Много от собствениците обаче не разбират, че ако си помагат взаимно с музикантите нещата ще се подобрят за всички. Това според мен е много важно.

 

Пример: Ако клубът разпространява плакати (в София се сещам само за Маската) и рекламира групите, които свирят - това ще рефлектира положително върху посещаемостта. Също, ако собственикът види в заведението си перспективна група, то в негов интерес е да я задържи като партньор (мисля, че е правилно, за разлика от 'наемни работници') по причините :

1. Голяма посещаемост (на която се радват добрите групи)

2. Добър имидж на заведението :

 

В: Аре да гледаме Д2 ?

О: Ок, видях ги в програмата на в Библиотеката! => популяризираме клуба.

 

В: Аре на клуб?

О: Хубаво, ама да е в Библиотеката, защото там гледах, че свирят Д2, Графа, Мария Илиева! => ето го и добрият имидж.

 

Аз още не съм врял и кипял по клубовете в София, но наблюденията ми са, че на собствениците въобще за нищо и никого не им дреме. Само гледат петък и събота да набутат известна група. Всичко останало - к'ъв си - що си - никой не те бръсне за слива. А би имал интересн от теб, само да знае как да те използва...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.