Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпроси относно комбо-то ми като цяло


Filthy

Recommended Posts

Здравейте(отново) преди време пуснах първата си тъпа тема която ми помогна адски много :) затова реших да пусна втора,и да се осведомя за това което ме интересува...въпросите,чийто отговори не открих с търсачка,и които ми предстои да задам,са важни за мен :) та преди 20-тина дни си купих едно комбо Laney LX65R,12"Celestion,65w,Clean and Drive и куп други простотии които нищо не ми говорят...

въпрос Н 1 : За какво служи функцията "REVERB"?и как да я използувам?имам степени за увеличаване и намаляване на reverb а нз за кво служат?

въпрос Н 2 : Middle,Bass и Treble?тва пък за кво е?айде като надуя бас-а се усеща ама другите 2 :greenball::punk_guitar:

и последния въпрос Н 3 : изходите CD/line-in,Footswich,FX stereo и задние EX.Loudspeaker и HeadPhones...........за какво служат?

 

благодаря предварително,на тези които ще ми отделят от времето си :)

Filthy

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Та значи айде да се опитам да ти обясня.

 

1: Реверб-а е ефект (пружина или електронен) не знам на какъв принцип действа :punk_guitar: върти там и ще го усетиш.

 

2: Middle, bass и treble е тон коректор, който потиска/усилва средни, ниски и високи честоти респ. middle bass и treble.

CD/Line in - това е вход за външен сигнал (не китара) можеш да си пуснеш MP3ката примерно и да си жулиш редом с нея или да се използва за дръм машина.

Footswich - вход за футсуич или педал с който превключваш каналите на усилватела (чист и драйв).

EX. Loudspeaker - изход за външен кабинет.

Headphones - слушалки.

FX Stereo - нямам понятие за какво е :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Доста елементарни въпроси, трябва доста да прочетеш, на български, че и на други езици... Но все пак ето нещичко по въпросите:

 

 

въпрос Н 1 : За какво служи функцията "REVERB"?и как да я използувам?имам степени за увеличаване и намаляване на reverb а нз за кво служат?
http://en.wikipedia.org/wiki/Reverb

Ефект на прибавяне на закъснял сигнал, за получаване на звучене като в зала (най-грубо казано)

 

въпрос Н 2 : Middle,Bass и Treble?тва пък за кво е?айде като надуя бас-а се усеща ама другите 2

http://en.wikipedia.org/wiki/Tone_control_circuits

Регулатори за различни честотни обхвати - Middle - средни, Treble - високи. Най общо казано с тези двете се регулират основните тонове и обертоновете. Баса вече ти е известен... В китарните усилватели тези тонконтроли са взаимозависими, и влиянието на всеки от тях е различно в зависимост от положението на останалите.

 

и последния въпрос Н 3 : изходите CD/line-in,Footswich,FX stereo и задние EX.Loudspeaker и HeadPhones...........за какво служат?

CD/line-in - вход от CD плеиър

Footswich- вход за педал с който се включва/превключва определена функция, например да са включи и изключи реверберацията .

FX stereo - стерео вход(или изход) с два канала ляв и десен, за/от външен ефект - компресор, икуалайзер, закъснител... За разлика от едноканалните (моно) варианти се цели обемност на звука, като за целта все пак трябва стерео апаратура.

EX.Loudspeaker - Тук се мушка външен високоговорител/ колона. Трябва да се спази изискването за препоръчителния импеданс 4,8,16 ома.

HeadPhones - изход за слушалки. Обикновенно с вкарването на жака се изключва високоговорителя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е добре де за 70% от нещата и само 1 английско-български речник би ти стигнал. :greenball: ...не само на форума търсачката ползвай, у нетя има и МН повече. :)

За ефектите: Reveb-а лично го ползвам за да ми придаде по-"huge" звук на китарата или просто казано като в зала, както каза Parni_Valjak. Понякога определят хорус-а със същото, но е различен....трябва да си се чуе. Аз лично предпочитам лек reveb и малко phazer с по-малко reveb при солата... ти с времето че си изградиш предпочитания...

За Middle,Bass и Treble: Ами те тва са ти средни,ниски и високи честоти на звука. В зависимост от желания звук еквалайзерра има голям принос. Примерно по старите Marshall мисля, че наблягат на средните, а по-новия метъл звук е с много високи и ниски честоти и орязани средни.

Бе.. пробваш.. върти сучи и както най-ти харесва си го оставяш.

...и те така :punk_guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми можеш ако искаш и 80 пинов кабел за интерфейс от компютър да вземеш :punk_guitar: Шегата настрана ->

 

Нормален кабел за свирене се използва, а на края откъм компютъра се запоява или 3,5мм-ов мъжки жак или нормален 6,3мм и се слага преходник към 3,5 - изборът е твой!

 

Поздрави,

Влад

 

едит: @Парни валяк: Когато е стерео 'обемността' как се постига?

Редактирано от vlex
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпреки че ти отговориха толкова хора ще те посъветвам да си прочетеш най-внимателно книжката с упътването, там си пише всичко! :metalist:

 

Ако я нямаш потърси в нета! :punk_guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

едит: @Парни валяк: Когато е стерео 'обемността' как се постига?

Ти май се майтапиш със стария човек? :punk_guitar:

Нали смисълът на стереото е именно възпроизвеждане на дву-мерно изображение на звуковата картина. Така се локализират източниците на звук в панорамата между (и дори вън от) двете излъчващи озвучителни тела.

Ако питаш как от един източник (например китара) става стерео - това е широка тема. За конкретния случай, когато имаш ефект-стерео, нещата стоят така: Сигналът от китарата се изпраща към ефект (фейзър, флейнджър, ревербератор, закъснител (дилей) или някой друг ефект. От там се връщат два сигнала ляв и десен, в който по определен алгоритъм се позиционират основния сигнал и обработения от процесора/ефекта. Например, ако основния сигнал е позициониран в центъра (т.е. има от него по равно във двата канала), а различни нива/ различни закъснения/ различни фази/ различни модулации от закъснелия сигнал (ако ефекта е закъснител) се вкарат в двата канала, ще се получи възприятие за обемност, понеже ушите ще възприемат различни сигнали от различни места.

Темата е много обширна и е свързана с креативност и фантазия. Експериментирането с настройките може да доведе до много интересни резултати...

Надявам се да не съм бил досаден с отговора си.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпреки че ти отговориха толкова хора ще те посъветвам да си прочетеш най-внимателно книжката с упътването, там си пише всичко! ;)

 

Ако я нямаш потърси в нета! ;)

 

бате убих са да я търся,къде съм я забутал направо не знам ;) благодаря много на всички :) вече може да заключвате темата :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ше си позволя да питам и аз тука

(надявам се автора да не се сърди, но да не отварям 3000-ната поредно тема за кубета)

 

Въпроса ми е към хората, които са пробвали и знаят.

Според вас между Fender Frontman 15R и Marshall MG15cd кое е по- добрия вариант?

Естествено за тоя клас усилватели не може да става дума за кой, знае какво качество, но все пак.

За ориентир ще се свират неща на John Petrucci, Eric Clapton и Pantera :hysterical:

 

 

И още един път се изивинявам на автора :blush:

Редактирано от ceco milanov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.