Jump to content
Българският форум за музиканти

Как пишете песни?


Recommended Posts

Аз например като съм на кеф си дрънкам разни работи и като ми хареса нещо си го записвам на компа. Обикновено си го записвам и на таблатура, че после да не се чудя кво съм изсвирил :P Определям си дадения риф за какво е подходящ - куплет, припев и т.н.

И като реша да пиша песен вземам един риф за куплета, друг за интро, трети........и гледам дали си пасват. Обикновено има нужда да се измислят и допълнителни части, за който не съм намерил нищо подходящо. Тогава си свиря това, което съм сглобил до момента и гледам то къде ще ме отведе. Така измислям липсващите части.

После написвам всичко на някой редактор за таблатури (Guitar Pro) и експериментирам с аранжимента.

Ако аз ще мисля и другите инструменти - пиша барабаните със Guitar Pro-то, че ми е най удобно и експериментирам докато не ми хареса някоя част. Баса е лесен - основно се води по китарата. А за вокалите вече писах в другата тема какъв метод прилагам.

Накрая вземам китарата и :guitar: :bravo::)

 

В общи линии тва е процеса. Все пак доста често има и изключения :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

при мен е малко по - различно ...рядко ми се налага сам да композирам нещо...- най често Вокала идва при мен и ми казва"....абе имам една идейка.Искаш ли да я опитаме..." и той ми пуска мухата в главата и аз от там развивиам и лека полека изилиза песента.... после изсвирваме това което сме направили на останалите членове на групата-(басиста и барабаниста) и всеки си слага своето и се получава песента....

тва е

сам композирам само някакви китарки - но цяла готова песен не ми се е налагало.....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При мен процеса е много дълъг.Колекционирам си рифове и полвинчати песни в главата в продължение на години докато един ден съвсем неочаквано ме осени идея как да си завърша или свържа в едно цяло.Общо взето голяма част от процеса го извършвам мисленно.Спецификата на немузикантските ми занимания не ми позволява да имам инструмен под ръка в 3/4 от денонощието.Понякога дори измислям най-готините си рифове мисленно и докато се добера до китарата вече са изфирясали... :bravo:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При мен винаги се опира до вдъхновението... има ли го независимос кой инструмент съм сядам и записвам като изоглавен - много яка дума - докато не свърша парчето или поне с първия ми най външен слой...после естествено в 90% от случаите търпи страхотни реформи , но има и 10 % случаи които си остават така и май са най добрите и неизсмукани от пръстите неща - като Мръзицов + щипка Акага и да претендирам за музикално майсторство (сеай се душо) :bravo:

май това е :)...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При мен процеса е много дълъг.Колекционирам си рифове и полвинчати песни в главата в продължение на години докато един ден съвсем неочаквано ме осени идея как да си завърша или свържа в едно цяло.Общо взето голяма част от процеса го извършвам мисленно.Спецификата на немузикантските ми занимания не ми позволява да имам инструмен под ръка в 3/4 от денонощието.Понякога дори измислям най-готините си рифове мисленно и докато се добера до китарата вече са изфирясали... :headbang:

Имам същия проблем.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не че се възприемам за какъвто и да е композитор, мога да кажа, че метода ми е почти 100% припокриващ се с този на AXE. Разликата е само в това, че мразя да правя нещо сам и винаги ми е по-кеф да направя песен с някого...

 

А иначе, Axe, сложи тука един GP файл с некоя твоя песен да видим какво правиш с тоз метод хаха :headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не обичам да показвам недовършени работи. Иначе може да сложа един готов ptb файл, който направихме с другия китарист от групата ми.

А горе май сте ме разбрали малко грешно. Не винаги пиша цялата песен, но обичам да се разпростирам на чужда територия :D Много ме кефи да пиша барабани примерно и съм горд с няколкото такта, които съм измислил за една наша песен. Дори барабаниста ни ги хареса :):D:headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами при мен е доста различно. Най-често и аз си събирам идейки на компа и след това ги навързвам, но най-добре се получава, когато парчето стане на веднъж - това съм го чул като лаф от Буги Барабата - една работа не стане ли от веднъж, никога няма да стане. За музиката често е така, защото едно парче е рожба на моментното настроение на автора. Както и едно стихотворение например. Не че ако някой е добър професионалист с познания по теория на музиката и т.н. няма да събере идеи, да ги обработи, развие и да направи нещо много добро. Ама въпреки всичко съм привърженик на това нещата да стават спонтанно. Аз в моята група в повечето случаи винаги съм бил или автора на музиката, или инициатора - тоест давам първоначалната идея. А как ще се развие парчето, ако не ми е хрумнала цялата хармония го правим по-нататък цялата банда. Но в повечето случаи всичко тръгваше от някакъв риф и барабаниста ни подхваща някакъв бийт и така. По някога съм правил парчета по готов текст и те определено са се получавали доста добре. Защото текста например ми подсказва цялата структура. Много добре се сработвахме с предишния ни вокал, който преди пет години и половина замина за Щатите, а след един месец се връща в БГ като американец. И се надява да се позадържи тука. За жалост има доста проблеми с гласа. Ама крастата не го е пуснала - ще докара сума апаратура - някакъв смесител, микрофони, тонколони, усилватели - все пак товари цял контейнер - нали се изселва насам :lol: . Със сегашния ни вокал, който пее много добре, все още си има гласец нещо не се сработихме много творчески, макар че аз мисля че е доста талантлив пич. Направихме 2-3 парчета и то недоклатени. Просто някак си не стана спойката. Докато с предния, като се съберяхме за репетиция и като ударя два рифа и той почваше да пише текстове и да си мрънка под носа някаква мелодия. А сегашния ни вокал още от начало го натиснахме да пее кавъри, щото в този момент имахме много ангажименти и трябваше спешно да се подготви да ги покриваме. И въпреки всичко ни спадна рейтинга, за около 6 месеца не се показвахме на сцена и по клубовете ни забравиха. Както и да е с нетърпение очаквам онова "плешиво копеле" ( ние така му викаме ;) ) да се появи декември.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При мене също е доста особено :

 

 

Обикновено нещата тръгват от една мелодия, по-рядко от риф. А имам една песен, дето нещата тръгнаха от текста :rolleyes:

 

За мен е много важно какво искаш да кажеш с песента. Визията е много важна. Винаги, когато се опитвам да 'навръзвам' идеи, не се получава добре. Когато обаче имам визията, и знам какво искам да представлява песента, става добре. Това решава и проблема с 'вдъхновението'. И аз бях на вълни едно време, докато не открих, че ако изразиш ясно визията си, запишеш я и я запомниш, можеш да я 'извикваш' пак, когато си пожелаеш. Което дава възможност да пишеш неща, които изискват повече време и усилия - поне моите композиции са ми коствали доста усилия :blink:

 

Иначе, след като скелетът е изграден - тоест измислил съм всички централни елементи (на някои места мелодия, на други - хармония, на трети - ритъм), започвам да 'уплътнявам' композицията - тоест добавям другите инструменти и гласове. Това е доста лесно и много забавно, когато веднъж скелетът е здрав и песента вече има същност. Аз, например, обичам да вкарвам в Sibelius (софтуер за нотиране) някои идеи, и след това да измислям интересни неща върху тях - които не бих могъл да измисля само с китарата. Мисленето по два различни начина (с китарата и с петолинието) дава доста по-широки възможности (а и все още не съм кой знае колко добър китарист :beer: )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...
При мен процеса е много дълъг.Колекционирам си рифове и полвинчати песни в главата в продължение на години докато един ден съвсем неочаквано ме осени идея как да си завърша или свържа в едно цяло.Общо взето голяма част от процеса го извършвам мисленно.Спецификата на немузикантските ми занимания не ми позволява да имам инструмен под ръка в 3/4 от денонощието.Понякога дори измислям най-готините си рифове мисленно и докато се добера до китарата вече са изфирясали... :)

При мен е горе-долу същотото, само че аз си записвам идеите и като си ги слушам, и случайно ми доиде идейка си ги завършвам. Но за мое голямо съжаление най-добрите ми идеи все ми стоят незавършени :):)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:) Сега ще ми се смеете,ама аз си ги сънувам нещата...И,ако се усетя,че сънувам(а не да си мисля,че съм будна и ми се случват странности някакви),гледам да се надигна от леглото и да ида до пианото или поне да грабна китарата,ако е наблизо до леглото ми...Обикновено преди това се случваше около 4 през нощта и така малко по-малко си поизместих цикъла НА СВИРЕНЕ(моля без обидни коментари :) ,че...) за да мога да "творя" в малко по-адекватно състояние.И така от доста години вече...Изобщо не си ги "смятам" нещата.Поне засега не ми се е налагало...Просто ги чувам,лошото е,че си чувам с всички възможни инструменти и в началото ми беше малко объркано,докато свикна да отделям инструментите още в главата си,но сега вече ми е доста по-лесно.

 

:) Ха-ха!!!най-лошо беше веднъж,като реших,че съм станала и,че вече го свиря онова от съня си,а всъщност хич и не съм мръднала от леглото и само съм си сънувала как свиря.На сутринта се хапнах отзад от яд(образно казано,Ице и Steve-няма да ме карате да ви показвам!!!),като разбрах каква дивна просототия съм извършила,но вече беше късно...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И при мен нещата обикновено се появяват по естествения начин. Е, понякога пиша акордите в някоя прогресия, смятам, за да си построя солцата както аз искам, но най-често всичко се случва само... Цитирам Учителя :

 

"Some songs come from the simple joy of playing" /Joe Satriani/ :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...
QUOTE (edgecrusher @ Nov 6 2004, 07:02 PM)

При мен процеса е много дълъг.Колекционирам си рифове и полвинчати песни в главата в продължение на години докато един ден съвсем неочаквано ме осени идея как да си завърша или свържа в едно цяло.Общо взето голяма част от процеса го извършвам мисленно.Спецификата на немузикантските ми занимания не ми позволява да имам инструмен под ръка в 3/4 от денонощието.Понякога дори измислям най-готините си рифове мисленно и докато се добера до китарата вече са изфирясали... 

 

 

Имам същия проблем.

 

май сме много така,а?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По тоя повод James Hetfield беше казал, че като му хрумнел някой як риф, докато си обядва в някой ресторант примерно, се обаджал у тях си и го тананикал на телефонния секретар :lol:B) :green:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гледам, че всички нещо за компа говорят. Какво стана със нотното записване в тетрадката или таблатура но пак на лист аз така правя. Като свирна нещо добро-записвам го. Имам цяла тетрадка изписана със табчета или нотички. После на 2-3 месеца пресвирвам всичко и което ми харесагледам да го запомня ако съм го забравил а което не става задрасквам. Така си припомням някои доста добри рифчета за които съвсем съм забравил. Обаче проблема с забравянето си го имам и е сериозен. Обикновенно като съм в автобуса и си мисля песни и естествено докато сляза вече ги няма :lol: трябва да си взимам диктофона с мен! B)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.