Jump to content
Българският форум за музиканти

Моята китара


Recommended Posts

Такам започвам темата че 1 вият път я изтрих идиот съм си. Ами преди месец не знаех как работи дори ел. китарата. И един фр почна да ми пбяснява съпер бегло и нещеш ли на мен ми стана интересно. Започнах да се ровя по така обширния нет и започнаха да се въдят накакви клипчета как някви дядки в гаражи си правят китарки. И си викам :"Как тоя ша има китара аз не" . И ентусиазиран започнах да събирам информация. Да си призная сега осъзнавам колко малко е била тя в началото на проекта(преди 2 седмици) И такам благодарение на картата ми за транспорт(градски) се качих на рейсчето и тупур тупур та до Люлин до Бриколажа. Там започнах да оглеждам и колкото повече оглеждах осъзнавах че съм заобиколен само от чамови плоскости. Видях само на едно място бук и си казах това ще да е, обаче нъцки. Като погледнах 20х70 2 см дебело 30 кинта и понеже не съм много запознат( нем споко не съм го купувал) и си казах аве я си го.... нали. Като се върнах в нас баща ми ми каза че има склад в Овча купел старата часрт в който може да си намеря дърво. И пак на рейсчето и та там..... ОТивам и питам за Бук 35х50 с дебелина 4.5 и тя там ми казва ма да разбира се, веднага....насълзих се ви казвам. Е уточнение че чаках седмица не стана " веднага но ето го резултата003wt3.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 300
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

И си направих шаблонче ви казвам ма стана супер... ето го и него ееееееееееееееееееее изтрил съм снимката на шаблона сори. Та започнах като грубо изрязах формата със зеге като оставих по 0.5 см отвсякъде. Отидох до магазинчето и си купих едни лефтерни пилички за 3 лева една шкурка 60 и една 120, и ви казвам като се започна едно пилене и после едно шкурене та пушек се вдига. Изумително е какво може да направи човешкият интелект с 4 часа свободно време и доста груба сила ето го резултата вижте го сами. 016ym2.jpg Шкурките са сложени на виброшлаиф за да стане гладко като ......нещо гладко не мога да се сетя са кво. 015bt9.jpg Взех едно длето назаем от съседа и започнах нек покета да го сецам. Направих го дълбок 2 см. Знам знам има там чеп и кво да напраа кофти ма като се боядиса само аз и вие ще знаем че е там. От снимката не си личи ма наистина е гладичко. Минах с кит за 1 и 75 на местата където съм се поотнесал с пилата и наместата където съм я чуквал и такам.

Редактирано от icohohi
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ako това, на дъното на джоба за грифа е кит - това е много изкофтейшън, понеже така ебаваш звука.

Ако дъното на джоба е неравно, намери от някъде оберфрезичка и го изравни.

В краен случай действай с епоксидна смола и плоскост, която можеш да отлепиш от смолата, с която да направиш "кофража".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Та наложи ми се пак да отида до оная книжарница за дърво да си поръчам за грифа. Взех си дъб 70х9 на 2,5 см дебелина. Понеже не исках да ме бавят седмица, бях по настойчив и ходих секи ден като цигане да питам дали е готово и на третия ден на жената и писна и ме вкара в склада да си избера влезнах избрах си.... обаче няма кой да го оформи аджиба. И като се бръмнах и да знаете ей това абрихта е културна работа ви казвам. Стана мн добре 017yt1.jpg И не ми казвайте че главата прилича на отварачка това вече го знам ма си ме кефи. И такам по познатият метод с пилите и шкурките.... стана една шантаваааа..... 003wp3.jpg004cc9.jpg005aj0.jpg

Редактирано от icohohi
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еееех човече, пак си избързал да дялаш без да питаш.

Това с покета ме изненада. Направил си го малко дълбокичък с тия два сантима...

Не е болка за умиране, но друг път питай преди да направиш нещо, а не след като си го направил. :)

И за главата на грифа ти бях казал да помислиш пак.

Аз лично не виждам как ще се хванат стандартни ключове на тази, която си решил да правиш.

 

Проектчето е супер и виждам, че си доодялкал формата.

Всичко е много чисто и спретнато.

Станало е шестак.

Тоя бук едно цяло дърво ли е? Ако е лепен, значи си направил слепването повече от перфектно. :thumbs_up:

Поздравления. Чакаме проектът да се доразвие до завършена китара. :hysterical:

Редактирано от the_gorer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На дъното на джоба не е кит ми хартийка,сложих я там защото тамун тръгвах да я боядисвам. За смолата ми казаха вече мерси все пак и понеже обикалях по магазините и ми досвидяха кинтите за мост който никой не успя да ми каже колко струва :thumbs_up: (по магазините говоря) реших и това да си направя. Този проект е авторски не съм гледал дизайна на тея джаджи дето на им знам и името даже. НЕ съм гледал от никаде. Реших да направя копие ма много трудно бе много завъртулки много глупости и ето моя изчистен вариянт scan0001pw5.jpg а ето и какво стана като имаш менгеме чук и една ножовка 000bu1.jpg001tf7.jpg002gc6.jpg Това го направих за 20 минути тази вечер повярвайте другото е лесно. Трудното мина. Ма бая млатене му одарих, после ги нарязах с ножовката и с пила за желязо ги направих напълно еднакви. Боядисах ги с черен спрей с който боядисах и китарата( споко китосах я преди това прочетох темите) и станаха като от магазина без майтап. Само утре ще търся някой да ги разпробие с малко по-провесионална техника за да си стане точно и както трябва. Легла за адапторите не съм дълбал още по простата причина че не знам какви ще намеря втора ръка. Утре най много да издълбая за потенциометрите место и такам. Аз за моста съм издълбал сичко не аз де брачеда от провинцията с фрезара го мина(той прави кухни) :hysterical:

Редактирано от icohohi
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ами това беше за тази вечер че ми окапаха ръцете да пиша. Следва продължение дано да ви е било забавно... защото на мен ми беше

ПП: нямам нужда от шкурка вече ръцете от пилата ми станаха направо на шмиргел. :hysterical:

(ААААА търся си ключета, че ми писна да си правя сичко дайте поне да си купя нещо, приемам разумни оферти. По възможност малък размер макар че колкото и да се опасяват някои, според мен ще станат и по-големшки.Ако няма ще изтегля някво инфо и от утре ще гледате как и ключета се правят :thumbs_up: )

Редактирано от icohohi
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За малко да забравя. Не можах да го редактирам по горе за това нов пост. 005copyfn4.jpg ето така горе долу ще изглеждат ключовете ако някой ръб отдолу стърчи ще се пили колкото и зле да звучи. За дълбочината на покета може и да съм поизбързал. Обаче така видях по една схема кво да се прави за следващата китара ще знам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Фен, няма как да сложиш стандартни, евтини ключове на тази глава.

Както и да ги гласиш, дупките винаги ще бъдат твърде близо и, ако въобще успееш да ги сместиш, ключовете ще си пречат един на друг и ще е неудобно, а вероятно и невъзможно, да ги въртиш и да си настройваш китарата.

 

За оборудването на тази глава ще ти трябват от тия ключове с много малките глави (и пак не е сигурно дали ще успееш да им побереш машинките отзад на главата и дали главите им ще работят без да си пречат) или от ония футуристични ключове, дето са без глави и са с некфа яка редуцираща система, позволяваща ти да въртиш ключа чрез една цилиндрична врътка отгоре, която иглежда като продължение на стеблото му (сори, не се сещам коя фирма ги правеше).

И в двата случая специалните по-малки ключове ще ти струват доста джобни.

 

Друг вариант е да вземеш обикновени ключове и да пробваш да им изпилиш главите, за да станат по-малки, но после няма да ти е лесно и удобно да въртиш.

Редактирано от the_gorer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пич, не ща да съм песимист, но ми се струва, че си почнал с прекалено малко инфо... Добре е, че някой по-запознат като горер е тръгнал да те съветва, но съм леко скептичен какво си научил за 2 седмици! Няма лошо, де - най-много дъските зян да идат! Иначе какви са ми забележките -

 

1-во почнал си да правиш едно към гьотере. Не знаеш каква мензура ще слагаш, не знаеш къде да разположиш бриджа (струнника/долното мостче), не знаеш и на каква височина да го сложиш, офъкал си главата и съществува вероятността да си фръкнат тия рогове, не заради друго, ами заощто си ги ослабил прекалено много и дефакто няма почти никакво дърво около тях, а за ключовете горер ти го каза...

 

2-ро си боядисал китарата в прекалено начален стадий на дялане - първо трябваше да изрежеш гнездата за адаптерите, гнездото за бриджа, дупките и кухината за електрониката, евентуално да фрезоваш канали и ЧАК тогава да боядисваш - сега боядисването ще иде на вятъра щото като минеш с фрезата ще надереш всичко!

 

3-то не знам как си боядисвал, ама не чух нищо за грунд, за 2-3 ръце боя, зашкурене на слоевете и за лакиране с няколко ръце лак и финално полиране...

 

Много е добре, че ти се кефиш на пръчката, но не знам дали си помислил за друго ,освен за това как ще изглежда... За разни дреболии като флашивеене, разстояние на струните от грифа, височина и регулиране на бриджа, компенсация от нъта, фретборд, фретване на фретборда, настройка на тръс род-а и т.н. "малки" дреболийки, без които китарата ще седи като бутафорна пръчка на стената... Надявам се да греша и да сте премислили всичко с горер, но за мен си почнал прекалено рано, без достатъчно обмисляне как кое да направиш!

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хей , айде продължавай да дялаш по китарата . Любопитно е докъде може да я докараш . А още по интересно е да я чуем след като я завършиш . Желая ти успех !!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси за инфото. Значи всичко е подготвено преди да почна. Уразмерил съм праговете нарпавих дупката за бриджа отдолу издълбах и мястото за потенциометрите. Мисля че горе съм споменал че съм сложил грунд под боята. И че сум минал две ръце боя и една лак. Изшкурих преди лака, боята със водна шкурка и стана. За другото може и да сте прави не знам, сано какви адаптори ще слагам и дали ключовете ще станат. НО съм центрирал грифа със тялото премерил съм разстоянието до бриджа. Големината му и разстоянието между струните даже пробвах да ги опъна да видя на 1 и на 6 струна какво е отстоянието от крайщата на грифа до тях. За това не се притеснявайте. Почвам само на сигорно не бих си хвърлил парите ако не бях убеден. Това че не съм писал подробно за проекта нищо не значи. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хммм, телцето на китара МНОГО ми хареса, изглежда солидно и хармонично. Сега така като гледам снимките грифа по-скоро ще е проблематичен, обаче едва ли се очаква от първия път да е чудо на технката, нали така:)? И главата е като за реклама на каменица :blink: , сори, ама не можах да не го отбележа!

 

Обаче момчето без много приказки тупа лупа и ще изкара нова китара, докато другите спецове се подмотвате :)

 

Чудесно пич, пожелавам ти още много дъски да си направиш, сигурно е забавно, а опита е доказал - една китара никога не стига:)

 

Като гледам и на мен ми се приисква да си направя, но с мойте две леви ръце, само ще изхабя материала...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.