Jump to content
Българският форум за музиканти

Ех това перце...или кой с какво перце свири?


mimstudio

Recommended Posts

Здрасти!

 

Вече няколко пъти ми се случва да се качвам да свиря на чужда сцена и с чужд инструмент.В това нямаше да има нищо лошо ако си бях носил от "моите" перца в джоба,но все така се случва-изненадааа :greenball:

На едното място колегата ми връчи едно огромно перцище и се измъчих яко.На пича си му е удобно и така си бачка,кво да направя...

Другия път пък ми дадоха абсолютно меко перце,което на всичкото отгоре беше и кръгло.....направо ми се разлигави в ръката...

 

Всички тези неволи ме накарха да се замисля колко е важно перото за един китарист,нека му обърнем повечко внимание,може и да е интересно....

 

Аз например открих преди 2-3 месеца -Big Stubby 2.0 на Dunlop и малкото Stubby 2.0 .Много ми харесват.

Имам им някой мои форми пера,грамаданска колекция,но най-ценното ми е едно Jazz-3,много старо и видяло голяма "служба".Подари ми го един колега кореец в Корея.Там между другото,когато се запознават китаристи имат странния обичай да си разменят перца :)

Аз тогава имах едно изрязано от фонокарта и му го дадох,той вика-"а каква марка е тва перо?"-а аз се фукам-"ами тва е марка БТК,най-известната марка пера в БГ",и той кима ли кима разбиращо. :) /то от фонокартата останал надписа там....абе... :)

 

Сигурен съм,че всеки по един или друг начин се е сблъсквал с проблема "ПЕРО",така че нека споделим опит...

 

Поздрави и успехи!

 

МиМ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз свиря с перо 1мм от тези големите триъгълните дето са еднакви от всички страни.преди свирех с 0.5мм ама се чупеха бързо и реших да си взема по-твърдо и така вече почти 2 години си свиркам с 2-ро перо,че и му свикнах на формата-сега другите са ми неудобни...ебаси кефа :)

 

бяха ми дали веднъж някакво перо (подариха ми) ама едно такова малко,като го хвана и едвам едвам се показва.неможах да се науча да свиря с него и си го прибрах някъде и вече 3 години немога да го намеря.много съм прибран :)

 

интересна тема,кара ме да си спомням миналото преди да помириша възглавницата :greenball:

 

п.п. лека нощ забравих да кажа

Редактирано от rocker_vn
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз свиря с 1,5 мм на Dunlop, стандартна форма са си, само дето са...светло лилави :) Хубавото им е, че са със скосени краища и звукът компенсира странния начин, по който държа перото, но и на мен така ми е удобно и така си свиря - все пак всеки с индивидуалностите си.

 

Това за електрическата китара.

 

За акустична свиря с едно 0.38, май беше, вече се е изтъркало и не мога да видя колко беше. Много е меко - огъва се доста, но като се хване по в основата се плъзга много благо по струните и изкарва много мек и същевременно звънлив звук. Перфектно е и за солца и за акорди.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Правя ги сам.

Навремето ползвах слепени парчета от фонокарти, но от няколко години правя перата от едни специални пластмасови принадлежности, които няма да назова тук, за да не ми се смеете.

Правя си перата да са около 3 милиметра дебели и с доста голяма площ, обикновено доста над "стандартните" размери пера.

Задължително ги шкуря с много едра шкурка преди свирене.

Обичам ръбовете им да са добре оквадратени, отвесни спрямо тялото на перото и в никакъв случай да не са скосени.

Също внимавам повърхността, която контактува със струните да е много добре надрана и матирана с шкурка и да не е изгладена и скосена от свирене.

 

Пластмасата, която ползвам ми допада много, но има един проблем - адски бързо се износва. Струните я ядат като масло.

Това е една от причините да си правя перата по-големи като размер. Просто многото шкурене, с цел обиране на скосяванията, получени от свирене, води до супер бързото смаляване на перата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Години наред си правех перца от фонокарти, защото дебелината и еластичноста на материала, от който са направени е подобен на делрин (от който се правят перцата). Преди няколко месеца обаче си поръчах огромен брой къстъм перца от http://pickfactory.com/ с мой дизайн и съм ужасно доволен. Да не говорим, че сега имам перца за около 25 години напред (:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Dunlop от лилавките - 0,96 и 1,14 мм

41R96.gif

 

Преди време ползвах дост аперца с триъгълна форма. 0980346380_th.jpg но някак си ги отказах :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Джим Дънлоп 1,14,но по-добрия вариянт е самоделка от стари грамофонни плочи!По-дебело,по-твърдо,не се пързаля и с форма каквато те кефи(обикновенно по-издължено от към върха спрямо стандартните и по-тясно от другата страна).Инструменти-голяма канцеларска ножица+пила и шкурка=кеф! :)

пробвайте!

 

П.С.Дъ Горер,сподели материала моля,че ми става интересно кой какво ползва!

П.П.С.Налбантов свиреше с метално перце преди 7-8 или повече години,сега не го знам-да си признае и той! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз свиря с Dunlop 1.14 мм , но моето е тъмнолилаво.

Също така обичам да свиря и с 1мм перце пак на Dunlop.

А понякога даже и без перце свиря, защото ноктите ми на дясната ръка са доста дългички (заради акустичната китара).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Години наред си правех перца от фонокарти, защото дебелината и еластичноста на материала, от който са направени е подобен на делрин (от който се правят перцата). Преди няколко месеца обаче си поръчах огромен брой къстъм перца от http://pickfactory.com/ с мой дизайн и съм ужасно доволен. Да не говорим, че сега имам перца за около 25 години напред (:

 

 

Иха че готино-фабрика за перца.... :)

Тези норвежци се напред с материала...ами то това е май наистина най-купувания и индивидуален аксесоар за китара... :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Много е готино, защото ти сам си правиш проекта, а след това те го принтират и нарязват перцата. Ето проекта с моите:

 

Acid-Martin.gif

 

Истинските са черни с бял надпис.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Правя ги сам.

Навремето ползвах слепени парчета от фонокарти, но от няколко години правя перата от едни специални пластмасови принадлежности, които няма да назова тук, за да не ми се смеете.

Моля те кажи за тези пластмасови принадлежности . Няма да се смеем . Иначе перата ми са три - зелено , лилаво и синьо :hysterical: Помня че зеленото беше Dunlop .Това е от мен

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз свиря с 1мм на Dunlop и ми е супер

преди свирех с едно на Fender (на баща ми перото от преди незнам си колко години) дето също беше доста удобно и беше супер издържливо ама най-на края и то се изхаби и оттогава си свиря с Dunlop

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък свирех с каквото ми падне-SIM карти,фоно карти, пръсти (мойте си пръсти,де) и каквото се сетиш!

Най-накрая намерих едно странно пластнасово нещо с формата на кука (такава като на закачалките) което е страшно удобно 'щото заема формата на ръката :hysterical: Иначе върхът му е като на стандартните перца и върши доста добра работа,а звукът си е все същия като с обикновенно перце само дето е страшно по-удобно! Не знам ама май се води нещо като кламер или нещо подобно......абе важното е че върши адски добра работа! :yes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://forum.muzikant.org/index.php?showto...69&hl=перца

Ето тук е изписано бая по темата, таман ще видиш и кой, какво колко и от кога. :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.