Jump to content
Българският форум за музиканти

Еволюция на китарните лампови усилватели от 60 години до днес


metalhammer

Recommended Posts

Темата е супер. Да не земета да я спрете. Между другото сътворих си тия дни едно SLORECTO аналог на MESA доста прили4но зву4и. Само преамп естествено :mellow:.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много добра и изчерпателна и технически ограмотяваща тема, браво пич, тук нещата са по-скоро на техническо, инжинерно ниво, отколкото чисто музикантс ко, но разбирасе имат много голямо отношение към първото..Аз бих помолил да постнеш ако може една подобна презентация със схема за Twin Reverb-a и Orange, които са мнго яки почти бутикови усилватели.. :mellow:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми нека видим какво прави чичко Diezel

 

Понеже сниките понякога говорят повече от думите хайде една картинка:

marshall-diezel.jpg

 

Чичко Diezel нашумя с VH4 произведен през 1994

4 отделни канала

 

1 канал - чист - Hi Fi - дори да плъгнеш китарка с хъмбъкер пак е чист

2 канал - топъл чист звук достигаш до лек крънч - както се казва проличава си всяка грешка - нямам с какво да я замажеш

3 канал - запазаената марка на дизел звучи като тежко моднат маршал - перфектен за рок и метъл

4 канал - соло канал - добре познатия ни от по горе сло лиид канал

 

Както виждаме Дизел е един от многото модващи маршал.

VH4 е универсален усилвател , предлага се и в стерео вариант , миди управляем.

 

Много добра компилация на всичко до преди него.

Много прецизно изпълнение - като космическа совалка отвътре.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Но звукът на Дизела (хехех тва звучи мноо забавно) е доста по-рафиниран от Маршал, а честно казано 4-тия канал на VH4 се различава определено от лиид-а на СЛО, като звук. Схематиките не знам как са, но звукът който излиза си е "таковал-таковата", както и на СЛО-то, но по по-различен начин:mellow: Моите предпочитания, клонят към Дизел обаче.

Ето и няколко снимки от самия Петер Дизел (който ги придружава с фразата - "I hope Jim will forgive me" ;) ) на един от първите модове от 80-те, когато пича си свири в неговата си група и драйва на Маршал не му стига :happy:

diezel_1_DSCF1718_5B1_5D.jpg

Diezel_2_DSCF1719_5B1_5D.jpg

NewDiezel.jpg

NewDiezel3.jpg

Редактирано от synchu
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Четвъртия канал преампа е схемно едно към едно сло - но да не забравяме че преампа е само брънка от цялостния саунд на усилвателя !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На диаграмата се виждат солид стейт буферите за лууп , също солид стейт ривърба.

Хайде ривърба да го оставим настрана - но питам се аз това All tube ли е ????

 

Да подпитам аз - какъв е проблема с тия буфери, ако не ползваме ревърб и лууп? И второ - в Луупа така или инак (поне в 90% от случаите) се боцка някаква цифрова дивотия...проблем ли е, че ги има тия солид-стейт елементи?

Конкретно аз (моя АМР също като тоя Крейт има солид-стейт боклуци в ревърба и Луупа) ползвам ревърб рядко и само на клийн, а в луупа ползвам цифров дилей педал. Та...?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Твоето комбо си е All tube

c30schem.gif

 

Когато нямаш боцнато нещо в сенд ретърна пъутя на сигнала е All tube .

Има само един транзистор който работи ако имаш плъгнат кабел в сенда.

 

Всичко е въпрос на вкус , мене лично солид стейт буферите ме дразнят на слух, усеща се но си въпрос на навик и възприятия и ухо.

 

Всеки сам решава за себе си.

 

п.с

Забравих за ривърба - той е паралелен и се смесва с основния сигнал и не нарушава основния ти сигнален път още повече ако не го ползваш - никакво влияние.

Редактирано от metalhammer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, това си ми го казвал. Благодаря отново. Мислех, че и тоя Крейт е реализиран по същия начин, но явно не е. Честно казано не успях да разшифровам блок-схемата, може би ако я имаше цялата щях да схвана, но както и да е.

Вметката ми беше по-скоро принципна - след като в Луупа се ползват предимно диджитал шитни, значи не е толкова фатално да имаме буфер. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е,аз съвсем сериозно предпочитам дигиталните ривърби,пред пружинните(та били те и лампови).Не знам как стои въпроса с луповете и ривърбите на моите ампове(в смисъл дали са солид стейт или лампови),но се съмнявам ,че бих могъл да направя разлика.Предполагам ,че на Месите са лампови,защото имат по много приам лампи.За Енгъла ми не знам,там са само 4 ецц83.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

(От чисто долно любопитство:)) какъв е твоят амп?

Има го в подписа ми, но все пак: Peavey Classic 30 BT ъпгрейднат с хай-гейн лампи JJ и със спийкър Celestion Vintage 30. :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.