Jump to content
Българският форум за музиканти

* Крадени песни *


Jordan_J

Recommended Posts

Проследи текста и съответно мелодията на пеенето:

 

"It is the evening of the day

I sit and watch the children play"

 

"Как искам да живея в един различен свят,

не не ми казвай, че греша......."

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Извинявай, но ще ме накараш да го напиша на Сибелиуса по ноти. Нямам време сега, отивам "на тръстиката".

Stones : I G A I C D I в тези два такта започва с пауза, после гамовидно Сол Ла Си Ла Ла Ми Сол и т.н.

Маричков (Не съм му адвокат): I Bm E I G A I Bm I започва с пауза, после не е гамовидно, а пее тризвучието: Си Ре Фа# Ми Си Си и т.н.

Прилика виждам само в паузата, но това е принцип "Да се започва една фраза с пауза" е по-музикантско, човек си взима дъх преди да каже нещо.

Нищо лично. Приликата е в метрума.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Jagger пее GABAAEGG(удължен)EGF#, Маричков от своя страна: EGBA(с украшение, слизащо надолу)EEGGGEEDE (транспонирано в тоналността на Stones). Маричков е интелигентен човек и не би взел нещата едно към едно, това е очевидно. Ползвал го е за вдъхновение (нищо лошо), но ако и сега не виждаш нищо общо, ок, няма смисъл да коментираме повече.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Англоезични преподаватели препоръчват да се ползват италианските наименования на нотите: Do Re Mi Fa Sol La Ti, по-лесно се пеят. Правилно си транспонирал в една тоналност поредността на нотите.

GABAAEGG(удължен)EGF#

EGBA(с украшение, слизащо надолу)EEGGGEEDE

Не е ли малко йезуитско да търсим прилика в поредността на 5 ноти? BAEGЕ 4 ноти от пентатониката.

 

При това в различен контест.

 

1. Stones - Сол мажорна пентатоника. Ценното за мен при Stones в тази песен е наличието на мажорен акорд на втора степен (Ла мажор). Лидийски лад.

 

2. При г-н Маричков след 2Х17 такта се явява нова част, наричана "Middle Eight", предхождаща рефрена. Минорна тоналност - Ми минорна пентатоника (в неговата тоналност - Си минорна пентатоника).

Милон песни ползват мажорна и минорна пентатоника. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Въпреки че на Хиподил е по-яко направена песента :D

 

 

Редактирано от buy&sell
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За мен най-голямата излагация беше преди няколкогодини, когато се оказа, че Орлин с неговата група ,,Кафе" и песента Лорейн бяха крали от някаква оригинална песен и се кандидатираха за Евровизия. После се оказа, че Софи Маринова и Слави Трифанов също бяха откраднали от същата песен. Еми, като не можеш да се сетиш за нещо свое - така ще да е...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...
  • 3 months later...

Колеги, я помагайте в спора тука -ако знаете на кого е песента

 

 

може и аз да греша , мисля че я обсъждахме тук ,но не успях да намеря нищо...

Ясно е , че не е на Аналгин песента, аз съм я гледал на живо на времето с Тангра, но кой е първоизточника да уточним!

Благодаря предварително!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-първата "Тангра" са Тенко Славов, Сашо Петрунов-Гривната, Антон Бубев-Капъша, Косьо Марков, Личо Стоунса.

Песента "Ако имаш време", е по музика на Тенко Славов, а текста на Сашо Петрунов-Гривната.

Българските групи по онова време, няма как да не са повлияни от силните на деня, но пък нещата са много интересни и откровенно истински.

В тази тема, преди време се говореше за това, че Емил Димитров и хората с които тогава работи (група "Синьо-Белите"), имат доста сполучлив опит в психиделик рока,

Лунното момиче
(цъкни да чуеш).

Музиката и аранжимента е на същият онзи Тенко Славов, тогава на 24 години.

Доста се отплеснах.

Мисълта ми е, че едва ли някой целенасочено, някога е крал в буквалният смисъл на думата.

Ще си позволя да пусна и линк към едно досто интересно и любопитно интервю:

http://htftp.domainb...v-interview.mp3

Редактирано от ciriljhonson
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

А преди "Тангра" имаше група "Диск", ако не ме лъже паметта и Косьо Марков беше басист там, а вокал беше Вили Кавалджиев... Ужас... Това беше преди около 40 години, бе, хора..., толкова ли съм дърт... :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 months later...

Случайно открих голяма прилика! И двете групи много ги ценя,обаче Edguy- песента (Wasted Time 2006 г),май са я поскраднали от Пърпъл(Anya 1993 г)...особено припева!  Как мислите?

 

 

 

 

Редактирано от vanboy
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

 ^ Неадекватно сравнение! Никаква друга прилика, освен че и в двете песни има флейта в интрото с акомпанимент на китара и никакви еднакви фрази. "Кукла" е в триделен размер.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен ми звучат доста близо, а и тази песен само влиза в списъка с песни, от които може да се каже, че е взета Кукла, ако се вярва на темата (пуснах едно бързо търсене). Иначе не държа, че съм прав, на мен ми звучат близки, но голяма работа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.