Jump to content
Българският форум за музиканти

* Крадени песни *


Jordan_J

Recommended Posts

ДТ редовно си правят концерти - с албуми на Мейдън или Металика - и ги праскат от край до край. Проблем да има?

Много е яко даже - проблема идва, когато в авторските си парчета правиш - copy/paste!

Границата е тънка м/у повлиян и крадец - в музикално отношение...

Много често се правят вариации на оригинала - за това пуснах примера.

Темпото и ритъма са 1:1, тоналността също, вокала е като вариация, но със същата енергия, китарата е най-различна...ама няма как да не е - щото критиците така ше ги наедат в световен мащаб иначе, че...

Редактирано от Ивелин
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...
Спри се / Сигнал <> Free Me / Uriah Heep

Сигнал никога не са твурдели,че това е тяхно парче.Едно време така се правеше,записват чужда песен и в плочата пишат само чий е текста.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Помните ли песента "Вярвам в теб" на Киора?Поредицата от първите 3 акорда в припева е същата като първите 3 акорда в куплета на "Хотел Калифорния" на Ийгълс и като в куплета на "Енджи" На Ролингстоунс.Вярно,че 3 акорда не е кой знае какво между приятели,но точно тази поредица е адски специфична.Само не знам кой от кого е гепил...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...ами "Чайлдс антем" на Тото и "На път" - инструментала на ФСБ,мисля че така се казваше.Тук няма явен плагиат от към хармония,но като аранжимент и дух е просто 1 към 1.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, яйде глупости... Тез не се броят. То надали има композитор да не ги е ползвал тия 2-3 акорда. Говорим за откровено откраднати песенки...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Относно клишетата:

Има стандартни хармонии, които се въртят доприпадък.

Примерно Am, F, C, G

1. Сенс уна дона

2. Коза де ла вита

3. Припева на Байла морена

4. Бате Гойко

5. Бриймфул оф Айша*

и много други

 

*Б.А. Не е задължително да е една и съща тоналност.

 

Та означава ли, че Хиподил крадат от Ерос и Дзукеро?...

 

Има и други такива хармонии, които се повтарят често (един вид стандарти), но това не е плагиатстване.

Иначе Дюн на БТР може и юридически погледнато, да е в реда на нещата, но си остава Старгейзър и т'ва е.

 

Последно само искам да отбележа едно отдавнашно мое твърдение. Нема такъв лаф като: "Да ама тая песен не е от Ре - ами от (C,G,E,F и так далее)"

Хармония, мелодия и ритъм са основните характеристики на музикалните произведения (според учебника ми от 4-ти клас, на който вярвам безрезервно (все пак вътре не пишеше за Рени и Глория), а не тоналността в която се изпълняват и това че някой си е преместил песента за лично удобство не го оневинява.

 

Та за Старата лоза (Hollyiday), Танцувай със мене (Roll over Bethowen), Не знаеш умора (Good golly Miss Molly), Бъди като мен ( Whatever You Want) съм писал в една друга тема.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, яйде глупости... Тез не се броят. То надали има композитор да не ги е ползвал тия 2-3 акорда. Говорим за откровено откраднати песенки...

Не съм съгласен с теб.Има култови хармонични ходове като Ам-G-F в хеви метъла например,които всички банди използват('еле Мейдън),но дай ми друг пример с поредицата,за която аз пиша-Bm-F#m-A???

A откровено открадната песен,изцяло,аз лично не знам,затова мисля,че става въпрос повече за специфични рифове или специфични хармонични ходове,като този за който писах.

Редактирано от johniebgood
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Относно клишетата:

Има стандартни хармонии, които се въртят доприпадък.

Примерно Am, F, C, G

1. Сенс уна дона

2. Коза де ла вита

3. Припева на Байла морена

4. Бате Гойко

5. Бриймфул оф Айша*

и много други

 

*Б.А. Не е задължително да е една и съща тоналност.

 

Та означава ли, че Хиподил крадат от Ерос и Дзукеро?...

 

Има и други такива хармонии, които се повтарят често (един вид стандарти), но това не е плагиатстване.

Иначе Дюн на БТР може и юридически погледнато, да е в реда на нещата, но си остава Старгейзър и т'ва е.

 

Последно само искам да отбележа едно отдавнашно мое твърдение. Нема такъв лаф като: "Да ама тая песен не е от Ре - ами от (C,G,E,F и так далее)"

Хармония, мелодия и ритъм са основните характеристики на музикалните произведения (според учебника ми от 4-ти клас, на който вярвам безрезервно (все пак вътре не пишеше за Рени и Глория), а не тоналността в която се изпълняват и това че някой си е преместил песента за лично удобство не го оневинява.

 

Та за Старата лоза (Hollyiday), Танцувай със мене (Roll over Bethowen), Не знаеш умора (Good golly Miss Molly), Бъди като мен ( Whatever You Want) съм писал в една друга тема.

И тук става въпрос за много широко използване на определени хармонични ходове.Значи когато дадена хармония започне да се използва твърде често,то тя бива освободена от обвинение в плагиатство. :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Обаче на моменти започвате да се излагате, а уж повечето сте музикантини! Има 3 тона дето са същите между 2 парчета и - айде открадната е песента! Че то колелото и топлата вода са измислени отдавна, от там нататък се краде. Колкото и да ни е мъчно 7 тона са - все нещо ще се повтори. Все пак според мен в темата иде реч за парчета, които ачик ачик са откраднати и то без да са платени авторски права. При чалгата грешите, защото всички парчета са с платени авторски права. Ама Каризмата да ме извиняват - те горките нищо свое нямат. Най ме кефи "Някога преди", даже няма нужда да споменавам от къде е. Ама там си е явна кражба - хармония, ритъм, настроение - всичко.

И един съвет - не тръгвайте да пикаете срещу вятъра като говорите за чужди изпълнители и банди - просто звучи смешно от устите(пръстите) на хора, които дет' се вика са известни само в махалата, да звучат упреци към световно известни и легендарни банди като Uriah Heep, Metallica and so on.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе наскоро имаше тема за тая песен, но не видях тука да е писано за нея

 

Азис - Moлба <=> Steelheart - She's Gone

Азис - http://jderov.data.bg/Azis%20-%20Molba.mp3

Steelheart -

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Eпа тоя Азис (няма да осера темата с псувни и обиди към него, ама да знаете че ми бликат отвътре в момента) 1 нотичка да беше променил. Ама не. Чалгарския акъл не му стига!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.