Jump to content
Българският форум за музиканти

Бузуки или Тамбора?


Recommended Posts

абе решил съм да седна да се уча да свиря на едно от двете!ма кое да е??

я кажете които има опит предимства и недостатъци

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми пробвай кое ти пасва повече. Въпреки, че имат доста общи неща и разликите не са малко, а и много зависи какво искаш да свириш. Разликата в тембъра също е решаваща...

 

Пробвай саз или уд - размазващ звук! :headbang:

Редактирано от Dushmanina
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

бе виж сега,искам да свиря гръцки,сръбски мелодиики и всякви ей такива ориенталски ритми:headbang:а кво представлява уд?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

еееееее брат тва някъв луд звук вади!ти имаш ли уд??в смисал да се видим да ми посвириш,да го видя какво е аджеба и да видя дали да си взимам?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

бе виж сега,искам да свиря гръцки,сръбски мелодиики и всякви ей такива ориенталски ритми:)а кво представлява уд?

да не си объркал аватара... :hello:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

хахаххах не не съм го сбъркал!:)

просто искам да мога и такива неща!освен яко рок метал пънк . ....... да мога и нещо по близо до българската култура:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А гръцките, сръбските и ориенталските ритми близки ли са до българската култура ? :think:

Май наистина си се заблудил, не само откъм аватар.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

е нали все пак са балкански ритми!и българия е на балканите(до колкото знам)

и те са много по близко до наште ритми от колкото западната музика!това ми беше мисалта

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Бузукито е нещо като гръцка тамбура.

Така, че мисля, че е повече въпрос на предпочитания и на вкус.

А и зависи какво ще искаш да свириш - какъв тип музика.

 

модерирано от Snowwhite - моля - пишете на кирилица!!! правила!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 11 months later...
абе решил съм да седна да се уча да свиря на едно от двете!ма кое да е??

я кажете които има опит предимства и недостатъци

За бъдещият колега- свиря на бузуки от много време над 20 години и мога да кажа че инструмента дава вазможност да се свири почти всичко дори и класика

- имам предвид цигулкови и мандолинни неща!

Пуснал съм в купува-продава бузуки за продан -ако имаш интерес виж обявата!

Ники 0888 379 278

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

Малко история да ти драсна,пък ти избирай на кво да свириш...... :metalist:

Около двадесетте и тридесетте години на миналия век тогавашното Гръцко правителство и по-скоро министърът на културата решил да обнови Гръцката музика и да я направи по-модерна , тъй-като до този момент тя била доста ориенталски звучаща и поставил задачата за промяна на небезизвестният тогава Микис Теодоракис. Връзките и посещенията на Теодоракис в България са били известни на всички по това време,даже той имал песни и на Български език. Та този човечец-творец и изпълнител познавал добре формата и звука на нашенската тамбура, която вече се знае като прабабата на бузукито. Той отишъл при тогавашния майстор на струнни инструменти Василис Цицанис /създателя на бузукито/ , нарисувал му нашата родна тамбурица и .......се родило БУЗУКИ...

Теодоракис пък измислил сиртакито,като първия стил в модерната гръцка музика, изпълнявано от бузуки и с това окончателно изпълнил заръките на тогавашната управа :headbang:

Все още има останали инструменти които са свирили старата- ориенталски насочена гръцка музика.....използват се в Кипър за свирене на Кипърски национални танци....инструмента се нарича "лаУди" и е с къс гриф като на мандолината,но по-широк...с 3 двойки струни и тяло приличащо по форма на мандолината но много по-голямо....свири се с перце от пластмаса наподобяващо шпатула, което много прилича на плоските пластмасоми бъркалки за кафе :greenangel:

Ся ти избирай бабата или внучката да бориш :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Историята я знам от първа ръка - внука на Теодоракис - Орфос Теодору-кларинетист който свиреше 82-3 година към дирекция Музика-София, а сега има вече 4 самостоятелни албума в Гърция.

Колкото до бузукито, най-добрия доколкото знам е Цветан Колев / наричат го поразяващата ръка/....приликата с ника ти е случайна :greenangel::greenball:

А бившия китарист на LZ - Вальо Градинарски май е най-добрия в реставрацията на стари раздрънкани бузукита/живее на Пиротска срещу Виенската сладкарница над магазина за обувки/

Ай дано да съм бил полезен :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
абе решил съм да седна да се уча да свиря на едно от двете!ма кое да е??

я кажете които има опит предимства и недостатъци

Здравей приятелю.

Това че бозукито и тамбурата са близки като строй и форма е вярно,но в начина на свирене,пстановка и тоноизвличане,нямат нищо общо.

Изборът е твой .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.