Jump to content
Българският форум за музиканти

На какъв език предпочитате да пеете и/или пишете текстове


vhcs

На какъв език предпочитате да пеете и пишете текстове  

171 гласа

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Моля, впишете се или се регистрирайте, за да гласувате.

Recommended Posts

Здравейте,

 

понеже езика на който пее една банда и/или изпълнител е много важен реших да отворя едно допитване към форумците кой на какъв език предпочита да пее и пише текстове.

 

... и като първи ще дам и моето мнение и глас по темата

 

Нашата банда забива само на български. Защо:

- интересува ни само българската публика и тя може най-успешно да се достигне с песни на български

- не виждам шансове за на вънка, а и не ги търсим

- няма рок банда която да е постигнала големи успехи в българия и да пее на език различен от български

- няма българска банда която да пее на език различен от български и да има успех извън страната

 

проста и елементарна ни е логиката ... и затова пишем и пеем само на български и ни дреме на гъзо дали ханс, джон или жак ще разбере кво пеем.

 

 

Поздрави

Алекс

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 69
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Аз като немного известен текстописец извън пределите на окръг Добрич-Варна мога също да споделя своето мнение.Живеем в България =>най-вероятно сме българи => се предполага,че трябва мотото ни да бъде "България над всичко и всички" => трябва да пишем текстове на български единствен и роден език.А и кой ще бъде тоз смелчага,който ще има смелостта да каже,че английският език му е достатъчно добър,за да бъде достойно конкуренция на останалите англоговорящи текстописци.Мога да дам един елементарен пример с група,която самите англичани и американци не биха стигнали,камо ли някой еквивалент на Джон,Ханс или Жак демек Иван(предполагам знаете,че е едно и също).Групата е Пинк Флойд.Самото изречение само по себе си изчерпа темата.Българският език е обширен и богат,така че който смята че не може да се пишат хубави текстове на български-да ходи да се прекръсти на Кюмюр.

Аз лично имам вече материал за цял албум,който обаче ще е твърде разнообразен и дълбок за елементарната българска публика(имам предвид всички поклонници на Мазнис и Кравелия и т.н.),така че може повечето от вас никога да не се запознаят с това,което съм измислил.Мисля с това да завърша така изчерпателната си необразователна лекция.

Успех на всички и да се подкрепяте-завистта и злорадството не са направили музиканти като Дейв Матюс,Стинг и Фил Колинс такива каквито са сега.

 

 

Сашо Крашо/Добрич

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че имаше подобна тема преди време, но все пак... Не мисля, че съществува борба български срещу английски, поне що се отнася до мен. В зависимост от настроението и от посланието, което искам да предам, текстът идва сам - на какъвто и език да дойде. И чисто статистически няма как да бъде казано на кой от двата пиша повече, въпреки че, че ползвам и други езици, освен английския и българския, но тези двата, като че ли, са най-чести и... поравно...

Редактирано от CorvusCorax
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виждам че вече са гласували 4ма и ще е интересно да пишете какви са ви мотивите да пишете текстове и пеете на български или английски.

 

 

Поздрави

Алекс

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еми на мене в общия случай популярната музика (разбирай: поп, рок, алтърнатив, пънк, и тн) не ми звучи на български въобще.

Иначе фолклор или етно ако слушам изпято на български, по на място ми звучи. (напр. Исихия)

Лични предпочитания...не мисля, че може да се спори много по тоя въпрос.

 

За справка: скандинавските страни (нали много си ги даваме за пример), еми за тях английския е като втори официален и болшинството от групите им си пеят на англ. и не ги смятат за 'проджници' или 'анти-патриоти'.

Редактирано от Stone Free
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еми на мене в общия случай популярната музика (разбирай: поп, рок, алтърнатив, пънк, и тн) не ми звучи на български въобще.

Иначе фолклор или етно ако слушам изпято на български, по на място ми звучи. (напр. Исихия)

Лични предпочитания...не мисля, че може да се спори много по тоя въпрос.

 

За справка: скандинавските страни (нали много си ги даваме за пример), еми за тях английския е като втори официален и болшинството от групите им си пеят на англ. и не ги смятат за 'проджници' или 'анти-патриоти'.

Те пеят на английски,защото родния им език звучи като 90 годишна баба,пушеща от 70 години.Пък явно са сериозно решили да превземат света с музиката си,което лично на мене ми се струва смешно.При скандинавците мисълта им е замръзнала колкото и самата им земя,така че те нещо ново и и интересно не биха измислили.Колкото до въпроса за антипатриотизма....нямах предвид нищо подобно,а просто че трябва да се пише на български ако наричаме/наричате/наричат своята група българска.Имаме красив език,който не звучи добре само във фолклора.Зависи кого си слушал.На концерта на Крал Джордж си пролича достатъчно добре кой колко струва.Тези бози Графа и Мария Илиева станаха за смях(горкия човек не знам как му се пееше след тях).В случай,че те са тези който можем да дадем за пример в поп-рок музиката с български текст-тогава как няма да ти звучи зле.Логично е :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ е, може би на скандинавците българския им звучи като пръдня с горчица, ама тва вече си е въпрос на културна гледна точка.

А колко им е замръзнала мисълта, тва е супер несериозно по толкова много причини, че даже не ми се почва да пиша. Все пак си говорим за едни от най развитите държави, може малко и да спреме да се лупаме по гърдите и първо да помислиме, какво ние сме сътворили в сравнение с тях, че да можеме да си позволяваме изказвания от сорта. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

дреме на гъзо дали ханс, джон или жак ще разбере кво пеем.

...еми затва ше си пееш на село. цял свят пее на английски,ама Ганьо пак е

по-велик от ханс и от джон и от жан ... :punk_guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съгласен съм с CorvusCorax. И аз не мисля, че има борба между двата езика. Всеки пише и пее на езикът на който най-добре мисли че ще прозвучи посланието му.

Някой се стараят да пеят и пишат на английски защото имат надежда да прробият в чужбина или защото се чувстват достатъчно способни да го направят и им звучи по-добре. Няма нищо лошо според мен в това. Всеки може да се опитва и според мен някой ден някой ще успее да пробие в чужбина!

Други предпочитат на Български...поради незнаене на достатъчно английскки или шовинизъм?! Можеби! А можеби защото с родния ни език се чувстват най-согурни!

Можеш да боравиш с него както си поискаш и дори да направиш малка грешка, можеш да я замажеш набързо , без да му мислилш много :punk_guitar:

Но все пак аз смятам че няма борба между двата езика. Просто някой песни звучът по добре на английски а други по-добре на български. Няма песен която да е преведена от единия на другия език и да е звъчала така добре както оригинала!

Не давам глас в гласуването и оставам за жалост пасивен, защото и аз творя и на двата езика по равно!

 

Поздрави, Свет"

 

 

ПП: можеби трябва да има и опцийка за гласуване "фифти-фифти" а? :punk_guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

дреме на гъзо дали ханс, джон или жак ще разбере кво пеем.

...еми затва ше си пееш на село. цял свят пее на английски,ама Ганьо пак е

по-велик от ханс и от джон и от жан ... :surprise:

Е, аре сега и лични нападки ...

 

Всичко е въпорс на виждане - ние правим музика само за България. Смятаме, че ще достигнем хората най-добре на български и че така ще имам по-голям успех отколкото с друг език. При това положение наистина ни е все едно дали някой от чужбина ще чуе нашата музика - просто не ни интересува ама грам.

 

Това че света пеен на английски е така ама всяка страна си има родни банди и изпълнители които пеят на родния си език и локално в самата страна са много популяни и пълнят стадиони - това и ти не можеш да отречеш.

 

Относно твоята логика "цял свят пее на английски" - така е ама я ми дай САМО ЕДИН ПРИМЕР на български изпълнител или банда с английски текстове и имат успех зад граница ... айде съгласен съм на пример и за България. Аз мога да ти дам много примери за изпълнители които пеят на български и имат успех в България. Дори и да намериш успели изпълнители с англисйки текстове в сравнение с тези дето са с български са едно малцинство

 

... та не става въпрос да се правим на велики или да се бием в гърдите като големи националисти или на квото и да е било друго. Просто и ясно всичко зависи от целите които човек преследва. Ако те интересеува само нашата родна както ти я нарече ганьовска сцена с български по скоро имаш предимства отколкото недостатъци. Ако си толкова велик че наше село ти е малко и всички са ганьовци в твоите очи пей на английски и да го духат неандерталците - така или иначе не са достойни за твоите велики творения

 

Аре със здраве.

Алекс

 

п.п.

в тая тема не става дума кой език е правилен/гршен, по-добър или по-лош. тука става дума най-вече за доводите които седят зад избора на езика. това дискутираме. всеки си има вкусове и виждания и в това няма нищо лошо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

пич,като си такъв "националист",опрай си подписа бре,що е на английски?????!

а пък и пусни ГУУГЛЕТО и се позаинтересувай за БГ банди,които пеят на английски и имат,макар и скромен,международен успех...даже някои от тях са ти съфорумци...

Ама както си рекъл ти,"великия" - то по убу пръв на село отколкот' последен в града....

Аре със здраве.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

- интересува ни само българската публика и тя може най-успешно да се достигне с песни на български

- не виждам шансове за на вънка, а и не ги търсим

- няма рок банда която да е постигнала големи успехи в българия и да пее на език различен от български

- няма българска банда която да пее на език различен от български и да има успех извън страната

 

проста и елементарна ни е логиката ... и затова пишем и пеем само на български и ни дреме на гъзо дали ханс, джон или жак ще разбере кво пеем.

 

Споделям напълно!

Освен това държа да пиша на български, понеже не познавам дотолкова добре английския, че да подбера необходимите думи без да пиша клишета.

 

P.S.Името ни също ще е българско, в момента го сменяме, понеже предишното беше латинско понятие, макар че присъства и в българския тълковен речник..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз лично в повечето случаи пиша на английски поради вече споменати от някои хора причини, още повече, че аз изобщо не търся пазар тук. Ако ще разпространявам музиката си в БГ, то ще е безплатно, щото иначе изобщо не виждам смисъл, най-малкото поради липсата на музикален бизнес тук.

 

Така или иначе въпроса е по-скоро кое ми звучи по-добре в дадения случай. По принцип моя маниер на писане на текстове е следния:

 

1. Измислям канто

2. Пея си го и си набелязвам гласни, които ми звучат добре в дадени моменти.

3. Според концепцията на парчето, набелязаните гласни и според това какво ми е прозвучало в главата, пиша текст.

 

Има и друг фактор обаче - българския е много богат език - спор няма, обаче разликата между поезията и текстописането е оттук до луната и обратно, умножено по 10 на 23-та...

Вероятно доста от вас са забелязали, че колкото и хубав стих да се сложи като текст на дадена музика - той започва да звучи тъпо в определен момент.

От тази гледна точка е неизбежно да стигнем до клишетата - разбирайте клишета такива, като например това, че обикновено касата върви на първо време, соло барабанчето на 2-ро и 4-то, че едно парче има два куплета, припев, куплет, припев, соло и два припева след туй...Има изрази, които звучат добре, има и изрази, които не звучат добре. Човек може много добре да усети тези неща при художествения превод.

Освен това има неща, които поради разликите в словореда и мелодиката на английския и българския, е по-удобно да се изразяват на точно определен език.

Френския, иврита и чешкия например, са крайно неудобни езици за пеене (да речем, че френския що годе става за определени цели, макар и с известни прозодии), тъй като там има строго фиксирани ударения, които доста ограничават свободата на мерената реч ;)

 

В крайна сметка - пиша така, както ми идва в конкретния момент и според начина, по който идеята ми звучи по-добре изразена и балансирана.

 

Ако някой ме е разбрал погрешно - не, не защитавам писането на английски или писането на български.

Просто се опитвам да обясня моите съображения защо в дадени моменти пиша на английски или български (само тези двата ги знам що-годе добре) ;)

 

Надявам се, че съм обяснил и аргументирал добре позицията си :)

Редактирано от Chrysalid
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пиша и на двата езика. Защо? Ами както беше споменато по-горе в темата, това зависи от настроението и от звученето, дали на български или английски... Но през повечето време предпочитам българския, защото с него ми е някакси по-лесно да се изразявам, отколкото с английския. Това е. Другите неща са ги казали съфорумниците, така че не искам да се повтарям.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Евала на последните трима,който са писали ПО темата,а не са решили да се заяждат с мнението на другите,което е откровено казано малоумно и безсмислено.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.