Jump to content
Българският форум за музиканти

Има ли за какво да пеем в днешно време


Recommended Posts

  • Отговори 48
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Последната група, която ме впечатли с текстовете си е How Like A Winter... , които уж пишат по класически "готик" теми, обаче се сравят толкова добре, че ме карат да слушам една и съща песен десетина пъти един след друг. Иначе, що се отнася до моите текстове (а аз рядко харесвам някое от нещата си, за да го сложа в песен), в повечето случаи се получават малко неразбираеми за публиката... В смисъл - само аз си ги разбирам. Но просто не мога да избягам от символизма, все пак правя симфонизъм... :icon_shithappens: :

 

Юда

 

(последната ми песен на български, след това се ориентирах към английския)

С клепки от вятър,

с къдри от слънце,

с поглед - жарава,

с дъх на скръб

 

Сянка изпрала

в кладенец бистър

гола танцуваш

в нечий сън

 

Вятъра галиш,

милваш звездите

и се усмихваш

на нощта

 

И ме обличаш

в своята сянка

за да те следвам

към смъртта

 

 

 

 

(а ето и припева на последното ми парче - усеща се лека комерсиализация и обезсмисляне, но пък аз си го харесвам и ме кефи как звучи текстът)

 

Evenfall, pure soul bear the seam of forgotten wound

Evenfall, come to heal me Evenfall, evenfall...

delusive, elusive, Evenfall, efface my pain,

Unblemished blood, accursed flesh

Evenfall, vesper soul...

 

 

Честно казано, така поставеният от Евтим въпрос няма универсален отговор. Аз лично имам за какво да пея. Много колеги, обаче, нямат. Въпрос на шанс?

Редактирано от CorvusCorax
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Текстът на една песен според мен има 3 функции:

 

1. Да предаде определена идея.

2. Да е стилистически оригинален.

3. Да е вокално така напаснат с музиката, че това сливане да придаде един вид още едно измерение на песента. Смисъл на думи и словоред тук нямат никакво значение, а по-скоро начинът, по който звучат думите, и аз не знам как да го обясня.

 

Суглаен съм, че с последно време на масите се предлагат откровено тъпи текстове. От скоро съм фен на Elvis Presley и останах изумен как със проста мелодия и относително прост текст може да се предизвикат приятни чувства. Простите мелодии и текстове сега са само прости, а в много случаи толкова просташки, че чак ме хващат нервите.

Аз слушам всякаква музика общо взето. Не робувам на стил. Преди години наблягах на хип-хопа, сега на метъла, но не е важен стила, а енергията и смисъла, които притежава музиката. Пример за невероятни текстове са тези на една група, която имам чувството, че само аз намирам за гениална във всяко отношение - Meshuggah. Фактът, че текста е почти напълно неразбираем при слушане някакси придава една допълнителна красота, защото нещо толкова качествено остава малко или много скрито. Ето пример:

 

Meshuggah - Neurotica

Meshuggah - Sane

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хубав текст, Грация :) Къде е втория куплет?

 

Сърдечен поздрав за текста! Темата на моя е абсолютно същата, но съм пуснала само част от него, заглавието е "Лъжа От Приказка". В тези куплети героинята е под въздействието на опиат. Имаше преход, а накрая друга тема в инструментала, така че текста е с положителен финал :) Писана е за фестивал на тема "не на зависимостите" :) Доста съвпадения!

Усмивки!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хубав текст, Грация :) Къде е втория куплет?

 

Сърдечен поздрав за текста! Темата на моя е абсолютно същата, но съм пуснала само част от него, заглавието е "Лъжа От Приказка". В тези куплети героинята е под въздействието на опиат. Имаше преход, а накрая друга тема в инструментала, така че текста е с положителен финал :) Писана е за фестивал на тема "не на зависимостите" :P Доста съвпадения!

Усмивки!

абсолютно :-)

Може да издадем съвместен сборник "Енциклопедия на опиатите, и песните за зависими и независими" Шегичка ;-)

Искам да чуя песничката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За жалост варианта, в който беше замислена остана с незаписани вокали, но ще я запиша макар и с друг аранжимент (може би). Не се ангажирам със срок, но обещавам!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За жалост варианта, в който беше замислена остана с незаписани вокали, но ще я запиша макар и с друг аранжимент (може би). Не се ангажирам със срок, но обещавам!

Ако имаш нужда от китарист ...call me :-)

Имаме нужда от свежи песни в ефира. Какъв е стила?

 

Бтв, супер се измести центъра на темата, другари :-)

 

ИМА ЛИ ЗА КАКВО ДА ПЕЕМ В ДНЕШНО ВРЕМЕ?

Има!

Макар и все по-рядко и по-рядко да намираме време в до лудост забързаното ни и динамично, тотално машинално и компютъризирано ежедневие, време да спрем и да се замислим за чисто и първично човешките си нужди и емоции... Достатъчно е всеки чувствителен човек да се огледа около себе си, за да открие темите, които си заслужава да бъдат овековечени в някоя прочувствена балада, сълзлив блус или гневен и агресивен пънк-рок-метал...

Има толкова много неща които не са наред с живота ни: катастрофите и войните по пътищата, убийства, деца-наркодилъри, глобалното затопляне, неимоверното замърсяване на въздуха и планетата изобщо... Или красивите мигове, които ни спохождат в най-неочаквания и фатален момент; безобиден и невиинен флирт; сбъдната мечта... изобщо всичко, което може да накара сърцето ни да трепне, да ни вдъхнови и да ни провокира, да предизвика емоционален изблик, който да намери израз в думите на песен...

...което мисля ще е същото, както във всяко друго време :-)

Докато има човешки чувства, ще има и хубави песни, с хубави текстове...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

И аз се съгласявам с казаното от byron... Има и друго - не е като да живеем в средните векове и музиката и текстовете сега да се развиват. Доста неща са изписани, изпяти и изсвирени преди нас, кога хубави, кога не.. но вече е трудно да не се повтарят нещата. Вярно е, че текстове за любов, раздяла, самота и тн като тема звучат доста клиширано и си знаем, че всички са се изказали по въпроса, но мисля, че опира до това как ще представиш идеите си.

 

Както каза byron, винаги ще има любов и раздели, и човешки чувства.. Това, което прави текста и песента, такива каквито са (независимо дали са хубави или не) е начинът, по който ги вижда текстописацът> Той е уникалният :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Според това което ми е в главата (нямям в предвид гласовете:) )смятам, че когато на човек му се случва нещо хубаво, като лека свалка, любов и тн... не му е много до пеене, щото гледа да се наслади на момента максимално. Аз съм на мнение, че трябва да се пишат повече текстове за неприятните неща (войни, убииства и тн.), защото хората ги пропускат покрай ушите и очите си без да ги осъзнават. В стремежът си да са ПОЗИТИВНО мислещи, АМБИЦИОЗНИ и МОДЕРНИ хората забравят, че са хора...

 

 

В моментът, в който погледнеш вестниците и телевизията,

и не прочетеш или не чуеш нещо за убийства, войни, катастрофи, лъжи, измами, предателства, поткупи, търговия с органи и тн.

Човекът ще е спрял да бъде човек...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Непрекъснато биват поднасяни назрели и дори презрели реални теми, които времето насажда. Но има ли днес кой да ги види, да ги вкуси и да пее за това?

 

Ето два текста на Боб Дилън, които много ценя: 1 2

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
Не,не мисля,че в днешно време има за какво да се пее...Всичко вече сме го чували....

Ами нали точно в това се състои предизвикателството в писането - да говориш за нещо, за което вече толкова са говорили преди теб, но да го изразиш по такъв начин, че да бъде забелязано и да впечатли.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето моето мнение по въпроса,давам пример:(част от текста към парчето"Чувство за изкуство").Чудя се,за койли път се връщам,а по койли ще си тръгна без да се обръщам.Защо се лутам и въртя,напразно само се хабя какво да сторя за да променя,своята истина със вас ще споделя.Искам да строя не,не искам да руша и дори да изгоря като птица феникс пак от пепелта ще се родя и ще направя ремикс.На това какво си стува да не се забравя,че правото на избор по рождение се дава,всяка отделна личност да се изявява,изкуството само по себе си ни вдъхновява.Така рисувам с думи своята картина,знам творбата тя се консумира от мнозина но в действителност,истината се асимилира от малцина,можеби за съжаление дори една дузина! Припев : Чувство(2) за чувсвено изкуство в стихоплета на поета появява се и от празно в пусто(2) дума подир дума рима сглабя се. :):recourse: Ако някой иска да коментираме да не се стеснява да драска :rolleyes: айде чао.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За първи път се сблъсквам с новото изкуство "повествователна рима". Наистина изглежда невероятно обещаващо стихоплетстването извън вече отживелия стихотворен формат - всеки стих на нов ред.

Така, освен другото в един сборник ще се събират ужасно много стихове... Още повече ако просто ги наредим в отделни абзаци (може и bulleted list за семантично разделение)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.