Jump to content
Българският форум за музиканти

Recommended Posts

За съжаление засега са на data.bg, така че... БГ онли :lol:

 

Ето как изглежда грифът в момента:

 

http://free.data.bg/pacmanb/bass05/neck1.jpg

http://free.data.bg/pacmanb/bass05/head1.jpg

 

Грифчето е 3-слойно, орех/дъб/орех.

Дъбът не се използва много в правенето на китари, виждал съм инструменти от скандинавските страни с дъбови грифове и фингърборди. Реших да го пробвам, защото е добре изсушен, и по разни форуми съм чел добри неща за звука му като гриф (но не и за тяло)

Фингърбордът е абанос, фурнирът на главата е spalted бук. това spalt-ване се получава, когато дървото го атакуват микроорганизми, като на тези места дървесината си променя цвета.

 

На грифът му оства да се оформи отзад, да се сложат прагчета, точки отстрани (отпред няма да слагам inlays)

Прагчетата които ще използвам са Dunlop, medium.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 85
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Изглажда много гот, особено главата с този бук :lol:

 

Дерзай и продължавай да постваш снимки от процеса, мен лично ми е страшно интересно :wow: :guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

xxxx

Последният път като бях имаха, по 15 лв парчето.

Аз ги бях взел малко по-евтино, ма кво да прайш, примоцията свършила явно :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Иии, голема красота бе :beer:

Колко излиза правенето на един бас без труда, да не е некво щуро зарибено, ама да звуби добре?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

thedirt, ей сега ще ти драсна едно ПМ :)

 

Joint Nature имаш предвид примерно колко ми струва на мен да си набавя вс. части, материали и т.н., за това ли става дума?

 

Ако да, много е разтегливо и относително :)

Още повече че досега съм ползвал предимно някакви дръвца от личния резерв(стоящи в гаража от N години) така че дърво почти не съм купувал.

 

Но ето ти една примерна листа, на някакъв евтин вариант.

 

Корейски ключове- 60лв

масивен струнник, пак корейски -25 лв

позиции 20 лв.

адаптери- има някакви супер евтини, по 20 и нещо -30 лв, ама аз не бих сложил такива.Ако искаш хубав адаптер(и) -един Димарцио P примерно- от РФ е към 180 лв. Двойка джаз -над 200. Ако има кой да ти ги внесе от УСА директно- двойка джаз Димарцио или бартолини са му $100-120.

Потенциометри и метални врътки за тях- 15-20 лв, жак - 2-10 лв

материали за truss rod(шип -самоделен ок 10 лв.

консумативи-лакове, бои, шкурки,лепоило... 20-30 лв.

И дръвцетооо... тук нещата са много относителни, ако можеш да си намериш дърво от някой склад, за тяло, може би към 20-30тина лв. Но ще трябва да го посушиш, около година примерно :). За фингърборд, ако докопаш някое парче добър екзотичен паркет, абанос, падук, и тн. струва според зависи. Ако има кой да ти внесе от УСА, както споменахме, има фб. по $10-20 примерно- пао феро, палисандър и т.н.

Материалът за гриф особено при бас трябва да е много стабилен по обясними причини.

Цена-м/у 5 и 40 вл.

...сигурно съм забравил нещо :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

както всичко свързано с изработката на каквото и да е било изработката на 1 иструмент и цената му са относителни. въпреки това искам да задам този въпрос :curse:

колко струва направата на 1 фретлес бас без хардуера по него. изключвам адаптери, ключове и струнник, и потенциометри и жак

като в тази примерна изработка включвам прилично дърво лакове и пари естественно за баш майстора :-(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вече ще си качвам нещата на tripod :cheers:

Ето още две снимчици на тялото в полу-готов вид. Остава да се шлайфа отстрани и отзад, да се направят отворите за потенциометри и адаптер(и) (още не съм решил какви и 1 или 2), neck pocket, лакиране и т.н.

 

Pic 1

Pic 2

 

Грифът изглеждаше добре, но не ми хареса как стана. Доста тънък. А и фингърборда беше доста дебел, което доведе до това, че дървото под канала за truss рода стана доста тънко при първо-второ прагче и в бъдеще могат да възникнат проблеми със здравината :lol:

И затова-нов гриф :headbang: . Нищо де, нали повторението е майка на некои работи :cheers:

Свалих фингърборда, ще го изтъня с още 2-3 мм (сега е 9! ) и ще си го използвам за новия гриф. :guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Свалих фингърборда, ще го изтъня с още 2-3 мм (сега е 9! ) и ще си го използвам за новия гриф. :guitar:

:)

 

Той не е ли залепен? Как ще го свалиш?

 

Иначе тялото ми хареса с тези рогца. Успех! :bravo:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тялото е орех, като се шлайфа и лакира ще придобие доста по-наситен кафяв цвят. Топ-ът е spalted бук, тънък (5мм)

 

Рока-рола, фборда по принцип може да се разлепи, с парна ютия и тънко острие (имаше такъв туториал в ProjectGuitar), но аз реших да жертвам грифа, за да остане фборда невредим, понеже фретването се получи доста добре и ще гледам да не го правя наново. закрепих грифа за плоска повърхност, като прагчетата гледаха надолу, и с помощта на едно DIY приспособление и фреза, изрязах целия гриф :)

Иначе имаше опасност да се случи нещо на фингърборда :bravo:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.