Jump to content
Българският форум за музиканти

Студийни Монитори


IvanDTr

Recommended Posts

Ти чул ли си ги как звучат? Можеш ли да ми опишеш звукът им, в коя област са най-зле и защо са зле в тая област? Знам че им трябва усилвател, това не е проблем. Аз имам като цяло нужда от още по-малки колони, нещо като Iloud и се чудя дали да не събера още малко и да си ги поръчам ако са излязли вече на пазара. Иначе аз ползвам от години хубави мониторни слушалки  в комбинация с ATK for Reaper - бинаурален руум симулатор. Всички недостатъци на слушане и смесване на слушалки изчезват с ATK-то, ама просто за някой неща си ми трябва да усетя как звукът кара да трепти повърхността под колоните и въобще как музиката лети във въздуха. Има едни малки блутуут колонки, метални и кръгли, имат много хубав звук дето като му свикнах и вече ги ползвах за референция за това което на слушалките не може да се усети. Работил съм и на големи нормални монитори, но в малките колонки има нещо друго, сякаш помагат да се съсредоточа върху средите без да ми бъркат прекалено много в ушите високите и най-ниските, докато не дойде време да ги пипам и тях. Аз с такава комбинация дори си направих курсовата работа по тонрежисура вкъщи, няма лъжа и измама, sennheiser hd 244 в комбинация с ATK for Reaper звучат като големи genelec 1031a, никакви "изненади" нямах когато си слушах миксовете в студиото на реални колони. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^От написаното по-горе оставам с впечатлението че не търсиш мнение или съвет, а одобрение. Щом ти харесват, взимай ги.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не... Искаше ми се главно да попитам в коя област са най-зле, знам че не могат да слязат под стотина херца но се чудя дали и в други области са гадни, някакви гадни пикове по-нагоре или нещо такова. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Освен амплитудно-честотна има и фазово-честотна, както и THD и IMD характеристика, които доста влияят на обемното възприятие на звука, оттам и на резултатите при миксинга. Въпросните акустични системи може и да носят гордото маркетингово име Контролни монитори, но единственото, което би могло да се контролира с тях е новинарска телевизионна емисия, и то в моно. За мощни ниски честоти се използват Mid-field или Main мониторни системи.
Но, разбира се, ако крайния резултат ще се слуша в мр3 формат на телефонни слушалки - няма ограничения за низкобюджетни решения.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хихи, знам ги тия неща за характеристиките и видовете изкривявания: ) Все пак ми беше интересно дали някой е слушал такива колони в третирано помещение, как звучат освен че долу са орязани в сравнение с колони създадени да работят без субуфер. Доста четох по чужди форуми за тия колони, някой ги харесват други не, и прочетох че не са създадени за монитори за близко слушане по време на смесване а точно за контрол на телевизионни емисии и такива неща. Мисля да събера за GENELEC 8010. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Неее, питах за МАЛКИ монитори, нещо с верни среди защото това е най-важната част на микса според мен, и за звука на определн модел колони, въпросните контрол едно. Иначе кой е много запознат? : )))) Човек учи цял живот. Както и да е, вече съм решил какво да купя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За контрол на средите в малък форм-фактор няма по-добро от Fostex 6301N.

Редактирано от presly
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За контрол на средите в малък форм-фактор няма по-добро от Fostex 6301N.

 

Само дето 1 бройка струва повече, отколкото му е бюджета и за двата. Обикновено в тая сфера важи максимата, че получаваш такова качество и функционалност, колкото пари си дал за него. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм си взимал доста качествени неща но втора ръка, и като казах че толкова ми е бюджета за колони имах предвид втора - трета или четвърта ръка, хихи. Обмислям даже да си направя две колонки тип микскюб, правят се лесно ама трява внимателно да проуча кой широколентови говорители са най-подходящи за такъв монитор. Но май подкарах темата като за раздел DIY, както и да е, аз няма да се обаждам повече по темата да не товаря сърварите излишно : )))

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ЕДИТ: Само да се похваля какви съкровища съм си купувал за смешни пари втора ръка през сайтовете - започвам с GarageKey 37 миди клавиатура, страхотна, малка и портативна, без никакви колела отляво и без никакви бутони, работи само на първи миди канал, точно това което ми трябваше. Нова по спомен беше около 150 лева. Да ама един ден си джиткам из един от сайтовете е ми хрумна да търся "пиано" в раздел детски играчки, бях сигурен че ще попадна на нещо! И изведнъж виждам кяква да продава нещо бяло с клавиши и на една от снимките да пише usb midi kontroler. За 15 лева! Проверих за какво става дума в нета и видях че тая я продава с една нулу по-малко и й писах и тя ми каза че "пианото" е било купено за дете да се учи но то не искало и сега се продавала, каза ми че са я били купили доста по-скъпо и я питах дари работи и тя ми каза че работи. Щях да падна, веднага я поръчах, викам си за тия пари дори да не работи мога да я модна с ардуино и пак да я подкарам. Та тя не работеше в началото, обадих й се на жената и тя дори не ми дигаше телефона, много некоректна лелка, няма значение. Ама после отворих клавиатурата и разгледах електрониката и видях че кварца на платката беше зле запоен и го запоих и клавиатурата тръгна веднага. Осъзнах че клавиатурата НИКОГА не е била ползвана, защото е бирла някаква куца бройка и че тия хора едва ли даже са пробвали "скъпата играчка" след като са разбрали че са купили музикален инструмент а не детско пиано. Така де, сдобих се с чисто нова клавиатура, на която гумичките й не са половината износени като на повечето миди клавиатури втора ръка, и то за брутално смешни пари!!! Всъщност втора ръка си бях купил и първата миди клавиатура, много стар mk-149 който човека ми даде само за 30 лева и до ден днешен тая клавиатура ми е страхотен тандем с прекрасната ми карта m audio qattro, която също взех за много малко пари понеже няма драйвери за нея освен за стар мак и стар уиндоус - да ама аз съм с линукс и картата работи прекрасно не само аудио но и миди частта й : )) Истинска карта с истински миди вход и изход, истинска клавиатура с миди изход която няма usb та за това са дружки с картата. Само дето аз и двете не ги ползвам, много по-удобно ми е малката клавиатура за 15 кинта и червената малка ЕФТИНА картичка на беринджър uca222 - като й свикнеш с лекия фонов шум е изключително добра и музикална карта и много си я обичам. А шумът  й впрочем се дължи на това че в нея няма система която заглушава изходите когато няма сигнал на входа, много карти среден и нисък клас имат такава система и човек си мисли че са безшумни. Иначе тоя шум когато има сигнал на входа не се усеща никак а и няма как да се усети защото полезния сигнал е много по-силен... Имам 4 чифта страхотни винтидж мониторни слушалки дето също съм купил за без пари от някакъв човек който кой-знае защо толкова ефтино ги дава, и супер много си ги обичам, имам и други неща като включвам лаптоп за 150 лева с 4 гига рам и двуядрен процесор на 2.6 гигахерца, на който ми вървят и най-тежките неща без да се замисля. Такъв компютър е много трудно да се намери за парите дето аз го намерих. Просто имам нюх за тия неща : )))))))))))))

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Обмислям даже да си направя две колонки тип микскюб, правят се лесно ама трява внимателно да проуча кой широколентови говорители са най-подходящи за такъв монитор.

 

Смяташ да си правиш "монитори" с широколентови говорители, за да миксираш на тях и да очакваш реалистичен звук като от монитор - правилно ли схванах?

Редактирано от yamaha
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ newwave, запързаля се по нанадолнището и скоро ще си зачешем езиците върху тебе :) спри се овреме, викам аз :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Обмислям даже да си направя две колонки тип микскюб, правят се лесно ама трява внимателно да проуча кой широколентови говорители са най-подходящи за такъв монитор.

 

Смяташ да си правиш "монитори" с широколентови говорители, за да миксираш на тях и да очакваш реалистичен звук като от монитор - правилно ли схванах?

 

Казах че смятам даже да си ги направя тези монитори (според много хора са точно такива) в контекста на приказките ми за евтини или втора ръка неща, разбира се че не може да се разчита само на тях за смесване ама искам да си ги направя за чекване на миксовете преди да си кажа че са готови. Иначе в предишен пост бях казах ле че вече съм се спрял на това което искам да си купя след като събера достатъчно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ newwave, запързаля се по нанадолнището и скоро ще си зачешем езиците върху тебе :) спри се овреме, викам аз :)

Ключ-заключ устата и млъквам по тази тема. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.