Jump to content
Българският форум за музиканти

Студийни Монитори


IvanDTr

Recommended Posts

Едно въпросче към напредналите в тая сфера...както се изразихте по-горе за домашни условия може ли някои да ми препоръча някакви сносни монитори на нормална цена? Берингер или нещо от сорта...става въпрос ако някои може нещо да сподели от личен опит. Благодаря предварително. :curse:

 

И във връзка с пасивните монитори-сигурно звука ще зависи и от усилвателя много. Дайте съвет и мнения за това - мерси отново :curse::bravo::)

Вземи си студийни слушалки! Аз скоро се сдобих с АКГ К-271 - про студио слушалки - идеални за смесване. Не са много е ефтини, но си струват парите откъдето и да ги погледнеш! Има много истина в тоя продукт, повярвай ми!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

visiondann http://forum.muzikant.org/index.php?showto...2015%2065&st=30

Telerig сносни на нормална цена нема бате :curse: но аз съм с берингер и вършат работа

:curse: Мерси много!

 

Записах информацията и ще проверя за какво става дума!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вземи си студийни слушалки! Аз скоро се сдобих с АКГ К-271 - про студио слушалки - идеални за смесване. Не са много е ефтини, но си струват парите откъдето и да ги погледнеш! Има много истина в тоя продукт, повярвай ми!

 

 

 

Мерси брато...ще проверя - и това е решение също, макар че умората е голяма със слушалките, но като си вкъщи май това е единственият изход да работиш нощем:cheers: А между впрочем къде има такива- Динакорд или нещо от сорта?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз съм с алесис пасивни и алесис амп и съм доста доволен. Относно слушалките съм малко пторив, защото на слушалките това, което чуваш не е стерео а dual mono, демек нема въздух между левия и десния канал. Мойте монитори са от динакорд и имам едни връзки може да ти уредим некфо намаление ако решиш (ся да не ми се качите всички на главата само хехе) при голяма поръчка има намаление и колкото по-голяма толкова и то. за струни няма ;). тъ, по темата, начи ако си взимаш за първи път монитори аз май писах някъде май тва е най - добре да не са кой знае колко скъпи, щото докато се научиш да смесваш времеемко си ша знаиш. нещото, с което се сблъсках само е ниския диапазон, там не че мониторите не ти го възпроизвеждат като честотно имам предвид (даже алесиса стига по-ниско от берингера, който му е конкурент), обаче поради големината на говорителя не се измества толко въздух или поне аз така си го обяснявам и ........ сещаш се като правиш микса после ниските ти куцат. чувал съм че с бас, отделно положението е друго и нещата са ОК ама не съм изпробвал така че др ще коментира каква е ситуацията, пак ти казвам трябва да свикне човек, а това си е процес. някои викат вземи си дженелек и тва е, ама и за тях съм чувал че тряя да си вземеш лууфър ако искаш всичко да е като хората и като сметнеш, кат теглиш калема и :cheers: :wall: ;) мани мани, но тва е повече HI FI :( аз сега слушам на уредбата ми само, когато искам да чуя ниските щото там поне имам бас и то як ама за другото - гола водичка :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... Относно слушалките съм малко пторив, защото на слушалките това, което чуваш не е стерео а dual mono, демек нема въздух между левия и десния канал ...

Това в общи линии е така, но в АКГ отдавна са измислили решение на този проблем, затова са световен лидер и всяко супер студио им ползва слушалките. Освен това с обикновени монитори трябва да имаш перфектно изчислено разположение не само на мониторите, а и на периферията около тях (ако си чувал за ефекта на струната, за ранните отражения)...

Така че слушалките може да се окажат най-ефтиния и перфектен вариант за теб.

Аз скоро получих своите студийни монитори - TANNOY Reveal Active - невероятно бижу!! А в книжката с тях има подробна статия за разположението им и паразитни ефекти от околната периферия (ако е разположена неправилно). Направо се уплаших като прочетох за какво става дума - най-елементарно разположение на студийните монитори се е превърнало в наука!!

А тези слушалки за които ти казвам са толкова готини, и не те залъгват за баса (баса се чува точно толкова колкото реално е), т.е. ако искаш повече бас - увеличаваш го в микса, и после на никоя апаратура няма да ти куца баса.

Модела АКГ К-271 е AWARD WINNER за 2003 или нещо такова. Препоръчвам ти да се замислиш по въпроса и да си прецениш бюджета, а ако не ти харесат, аз ще ги купя от теб :cheers: Обещавам ти, и без това ще имам нужда от още поне един чифт от тях!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

@ visiondann

Ех, винаги като те чета и кеф ми става чак как се кефиш ;) ...което разбира се е чудесно и пожелавам на всеки да е толкова доволен от техниката, с която се сдобива, НО ... слушалките са си слушалки ... стерео картината определено куца, баса също ... това като най-малко...има поне 2-3 теми за това в този форум, където е обяснено доста подробно и не мисля да ги преписвам. Едно друго място където това също е обяснено (освен 234872 места на английски в нета) добре е в подфорума Студийни монитори на www.cmusicforum.com/forum.

 

бтв. Имам АКГ два чифта,едните от които безжични. Страхотни слушалки - определено, но слушалки :(

 

А ако разположението на говорителите е почти наука, то акустичното третиране на помещението определено си е наука отвсякъде. ;)

 

Айде със здраве ;) ю роцк! :):cheers:

 

p.s. видях темата за Найтфлая...ееех да му се не види - що не го продаваше 6-7 месеца по-рано...

Редактирано от synchu
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

упс без да искам натиснах, тъ начи ся се замислям ако на слушалките се направи непълна панорама на ляво и дясно (говоря за отделните канали), че може да се добие по-истинска стерео картина ама колко панорама да се даде вече не съм сигурен :think:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Съгласен съм, но по въпроса му разбрах, че той няма пари за студийни монитори, така че едва ли има много варианти

Разположението на студийните монитори е част от комплексното акустично третиране на помещението, така че говорим за едно и също нещо си мисля.

А загубата на баси в микса много често се получавала от порочната практика да се слагат мониторите върху конзолата пред оператора.

Даже и със хубави монитори при неправилно разположение може да се получи много по-слаб микс отколкото със качествени слушалки например.

А около 75% от всички които ползват судийни монитори (средни потребители като нас) ги разполагат почти не според правилата, така че е малко лекомислено да говорим за 100% перфектен микс при тези условия. И в тоя случай малко въпроса за идеалната стерео картина остава на доста заден план, при наличието на други по-солидни проблеми като ранните отражение и некоректно възприемане на определени честоти и т.н.

Пише го в документацията на Таной, но нямам време да го превеждам. Адски интересно е, но ще трябва да си го намерите и прочетете сами :D

Редактирано от visiondann
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...видях темата за Найтфлая...ееех да му се не види - що не го продаваше 6-7 месеца по-рано...

Ами продавай бързо каквото имаш и вземай НайтФлай-я :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
А загубата на баси в микса много често се получавала от порочната практика да се слагат мониторите върху конзолата пред оператора.

Айде сега абсолютни глупости... Пич, по-добре млъкни че ставаш наистина смешен... Сори....

Ами ще трябва да се оплачем на Таной тогава за публикуваната грешна информация. :D

Все пак за тези които наистина искат да знаят защо басите се загубват В МИКСА (вследствие от директно поставени върху панела на миксера), е защото усещането за баси при така разположените монитори е по-голямо от нормалното и на практика нереално (затова мониторите се поставят на допълнителни стойки обиращи баса). Та това кара саунд инженера да намали басите в микса до "нормалното" ниво. В крайна сметка истинския микс има липса на баси, поради това некоректно възприемане.

Щом тази елементгарна постановка не ти е известна, какво да говорим за ранните отражения и за последствията от тях...

Редактирано от visiondann
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги - приканвам ви да не се карате - не ви прави чест...Моля ви да не изпадате в излишни пререкания.

Поздрави и на двамата!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...видях темата за Найтфлая...ееех да му се не види - що не го продаваше 6-7 месеца по-рано...

Ами продавай бързо каквото имаш и вземай НайтФлай-я :D

:) E aз съм доста доволен от това което имам....просто, ако беше продавал преди посочения период щях да се колебая доста...;)

 

Да бе да ясно, че Таной са написали ферман в ръководството - всички производители на студийни говорители го правят - точно защото половината юзъри (вкл. и аз преди време) си мислят, че говорителите са панацеята - взимаш си студийни колони и - хоп - о чудо - саунда на Металика моментално изригва от следващото ти ЦД, което си наплескал на ЦД рекордера ;)

Ама де тоз късмет, де тоз късмет... :)

Все таки от слушалки са си по-добре - определено. Са ако двайсе години си мърдал фейдърите 100% и на слушалки ще изкараш сносен микс, но ще го направиш от опит и в голяма степен механично, а не защото наистина чуваш ....

Са един пич дет винаги ше го давам за пример, човека работи в студио в Щатите (от 20-тина години) и си има група и е пускал разни техни парчета (в различни етапи на прогреса на работата по тях), които си ги миксва на компютърни колонки Altec Lansing за 20 долара и звучат убийствено добре, ама тва си е той - аз не мога да го докарам ;) Така че е добре да се трупа практика в правилната посока - пък като се натрупа тогава и на Панасо'а'ник слушалки мое си правиш микса....

Така сметам аз...;)

Айде със здраве :D :D

Хеви метъл ол дъ уей... :)

...мерси на phile отново за готината статия...;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.