Jump to content
Българският форум за музиканти

Активен pickup blend, бас


Recommended Posts

Иначе няма как R4 да определя базовия ток на Q2, защото се явява в паралел на неговия преход емитер-база.
Помисли какво ще се случи, ако заземиш колектора на Q1. През R4 ще протече ток 9/R4, в моята схема 9/100000  = 90 микроампера. През прехода емитер-база на Q2 обаче колко ще протече? Колкото може да отдаде батерията, което вероятно ще повреди Q2. Така че R4 не може с нищо да управлява тока емитер-база на Q2.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 82
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

R4 - Pull down резистор за да има някаква стабилна референция на волтажа, при базата на Q2? A Q1 се 'захранва' изцяло през емитера на Q2, независимо дали има входен сигнал/ повече ток през транзисторит

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Както и да е, чак сега се сетих да домъкна пултчето при баса. През него, с неговата бас корекция (+ -15дб/ 60 хз) има бая повече тяга в ниските.

Силно ме съмнява, че бас комбото има много обрана и плавна корекция на баса, за да не издъни собствения си говорител. Но него основно ползвам, и то на слушалки... През балансния му изход, в пулта, звучи доста прилично и чисто, при гейн на пулта -10 дб (намален докрай).

С мултиметъра (има 200 mv и 2 v AC), нищо не мога да измеря. С пулта като звукова карта.. входните импеданси са доста ниски. 1к5 на микрофонния вход, 10к на линейните. Освен това, на микрофонния, 0дб само предполагам къде е, по чертичките на гейн скалата.

Мога да пробвам с пасивен ДИ бокс/ импедансен трансформатор (от томан), през който също звучи добре, в пулта. Като се надявам, че не променя особено амплитудата на волтажа, че правилно разчитам къде е 0 дб, и че позицията на потенциометъра/ усилването, си отговаря на скалата.

И тр. да направя поредица от тестови записи - вкл. със сигнал без онборд EQ-то, за да хвана нивото на самите адаптери (и за някакъв спектрален анализ по честоти). С и без Jfet буферите, с и без вграденото EQ, за да хвана и шумчето на пета струна. И на четвърта като че го има, по-слабо. Има го и през пулта, без комбото.

За шумчето, ако сваля пета по-ниско, става още по-изразено. А ако обера докрай високите от вградения EQ - изчезва. То е във високите. Нещо като 'шшшшш'/'сссссс', заедно с атаката и тона на струната. Не е отделния фонов шум, при високи на макс.

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Не мога да хвана точна референция за нивата, като волтаж.
На линиеен вход на путла, 0дб (там по скалата) е чуваемо по-различно ниво, от на микрофонния вход, предполагаемото 0 дб.
Нямам и сигнал генератор за референтно ниво.
Ще го направя тоя бас бууст пробно, на ок. 6 дб и ще гледам да приключвам с тия работи.
Прекалено много МНОГО МНОГО време отиде, ама МНОГО, в няколко пъти повече отколкото бих искал, за тея китари и модификации.
Имам да правя и обезшумител (буфер за сингъл dummy coil) за другата соло китара.

Шумчето при ползване на минимален гейн (което е добре и за общия фонов шум), почти не се чува, особено при включванията с DI Box директно в пулта.
Т.е. ако се хвана да записвам работни парчета, може би няма да го има.

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

По добре от нищо..

https://a.aliexpress.com/_msfKuXF

Само се чудя каква приблизителна калибрация да направя при измерване, за да хващам някакви ориентировъчни амплитуди, като волтаж.

За този проект няма да го дочакам, но имам два доста по-сложни, където ме интересуват нивата по пътя на сигнала.

Мултиметъра ми със сигурност не е true rms, вероятно е average ?

Идеята е да хвана максималното ниво на сигнал генератора, и да настроя да дава толкова волта през звуковата карта (с някакъв софт. осцилоскоп или в daw). Дават го нещо като 3 v пик за синус, при определено захранване, и волт под захранването за правоъгълни импулси.

Мен ме интересува по-скоро пика на едната полувълна, като възможно по-точна стойност.

И в двата проекта ще гоня високо ниво на сигнала, за по-добро snr.

И крайните стъпала вероятно ще пипна, за да работят с по-висок входен сигнал.

 

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Бас бууста работи. 

R4 - 100k, R3 - 1k15(3k3||3k3), R5 10k + 4k7.

Първоначално го мислих да е с макс. усилване до 3-4, (R5 10k, R3 3k3), но е малко. Сега с тримера го нагласям на макс, преди да почне да криви.

Последно, да тествам откъде идват hiss шумчето, което следва атаката на сигнала, на дебелите струни. Най-отчетливо се чува, при включен вградения компресор/лимитер на комбото. И май не е само на 5-та свободна, ами и на 4-та и пета, по позициите. Заподозрян - буфера..

 

bass_boost_02-2.PNG.e527b9e53b520d5741cb290419b37dd6 (1).png

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ами не е от буфера тоя шум...

Без буфера го има, с другата електроника.Първоначално го забелязах преди да добавя бас бустера.

Има го и при директно включване на адаптера, без никаква активна електроника, само че се чува много по-слабо. Трябва да усиля басите (от EQ или бас бустера), за да е изразено. Самите адаптери си тънеят откъм бас.

Мога да пробвам с другия бас в това комбо, с този бас в другото комбо, но те са на друго място. При включване в ДИ бокс и пулта, на този бас, е по-слабо. Комбинации и проби до безкрай...

Ще му търся лек, когато (ако) най-накрая седна да записвам нещо. С някакви филтри, при пост обработка. Енвелоп (да следи атаката на сигнала) + някакъв филтър.

Най- изразено е при слап или с пръсти, на пета свободна (и на някои други), с усилени високи и вградения компресор.

При свирене с пръсти и пообрани високи (стандартен, мазен бас тон) не се чува. И без слушалки не го чувам, но вероятно, защото не си позволявам да усилвам повече комбото вкъщи.

 

 

 

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много съм прос. Този шум на пета, всъщност го чувам и на сухо...

Направих лек сетъп на китарата, заглушавах струните при ключовете и различни части, май е от струната..

Бях постнал да търся струни и още не съм купил. Сега са сбирнщайн (стари дадарио) и оригиналната пета (китайската дето беше на баса), която все пак звучеше по добре от умрялата 5-та дадарио - с 3 (три!!!!) реда навивки.. 

'Големите' марки, докато предлагат прости хекс кор струни като рядка и екзотична 'екстра', няма да се разберем :D

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.