Jump to content
Българският форум за музиканти

Активен pickup blend, бас


Recommended Posts

Схемата, която си начертал, едно че има много нисък входен импеданс, второ, че не позволява почти никакъв размах на напрежението, защото е проектирана са малките стойности на брумовото напрежение в dummy бобина. Преднапрежението е само 0.65V. А пък за да имаш по-висок вгоден импеданс, трябва да свържеш адаптера така, както е свързана dummy бобината в схемите, които предлагах. Сега имаш 82К към земя, което е по-малката беда - променливотоковото съпротивление на "диодите" е много малко.
Чудя се, какво толкова анализираш, като допускаш грешки като тези.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 82
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Отговорено (Редактирано)

Нищо не мога да анализирам, опитвах се да сглобя някаква схема. Темата за брумогасителя тр. да я препрочитам, и то свеж, за да си припомням горе долу как работи твоята схема. 

Ето това ще може да повдигне ниските:

https://tubecad.com/2013/06/blog0266.htm

Tilt тон контрол, от усилвател Quad.

Има ли смисъл дискретно изпълнение, и ще стане ли с два транзистора? С двоен ОУ колко повече ще е консумацията?

Buffered Quad Tilt Control.png

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Усилва, но тилт корекцията не работи, в никоя посока на потенциометъра.

tilt_01-2.PNG

Tilt Control Logo.png

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Това го докарах да работи, на картинка. С big muff тон контрола, без обратни връзки.

Но странно, че изисква такъв несиметричен делител на входния буфер (1М/ 100к). Сигурно ще клипва с по-голяма входна амплитуда :(

tilt_muff_01.PNG

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това пък предложиха в аудио форума (bass boost). Не ми е ясно как точно работи, не изглежда супер ниска консумация, но пък е доста просто :)

 

BassBoost.png

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Схемата с единия транзистор, на симулация си е low pass филтър.
Tази с двата обаче е в десетката :D. И буферите изглежда се справят, с 33к сорсов резистор. 
Въпреки, че в момента, след смесителя е сложен волюм потенциометъра... R20 - 50k.

Звучи си ок. Ще пробвам да го изместя след активното EQ.

Последни търсения и претенции - как да се оптимизира като консумация.
Буферите консумират 0.2-0.3 мА, бас бустера 0.8-1 мА (на симулатор, не съм се мъчил още със сметки).
Дали може да им се смени режима, или да се замени единия (двата) с полеви?

bass_boost_01.JPG

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На симулатор го докарва с доста по-големи колекторни резистори - консумация ~0.22mA.
Изглежда да работи и на 6v.

Ще пробвам да сметна нещо по тези обяснения:
https://sound-au.com/no-opamps.htm
- дали такива режими са реални изобщо...

Ако изходния импеданс на бустера е нисък (нещо като на предходния Jfet буфер), би трябвало да работи с вграденото ЕQ, както работи и сега, без бустера.

bass_boost_02.JPG

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Тест в симулатор, двете схеми - 9v захранване, 50хз сигнал, 2,5 волта пик.
Тази с ниската консумация изглежда да работи по-добре...

А другата, на 7 волта вече НЕ усилва. Работи ок до към 7,5v  (в симулатора де)

 

0.2mA-50hz_2.5v peak.JPG

1mA-50hz_2.5v peak.JPG

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Я сега кажи каква е генералната идея подробно?

12dB bass boost на мен ми звучи като рецепта за повреждане на говорители и пренасищане на трансформатори.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Без да съм правил задълбочен анализ, нещо такова трябва да свърши работа за буфер. R5 може да ти е тример, с който си нагласяш около 4.5V на емитера:

 

emo.png

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Нз нужни ли са 12 дб, това е макса който предполагам.

Като база за сравнение - искам тона да е по-плътен в средно положение на вграденото EQ и на комбото - всичко на 12 часа. Сега намаляне под средно положение на баса, прави абсолютно безмислен тон. Спокойно може да усиля и двата еквалайзера на макс, без изобщо да боботи. Става си таман :D

По-скоро 6 до 9 дб ще е бууста.

На схемата, която симулирах, усилването може да се регулира с тример, между емитера на втория транзистор и земя. Някъде 10к.

А R17 мисля гласеше 'средната точка', и трябва да е под 10к.

Ще пробвам твоята схема, какво показва.

Предполагам ще се справи с Zout 33к на предния буфер и 50к товар на изхода?

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

14 hours ago, Evtim Djerekarov said:

Без да съм правил задълбочен анализ, нещо такова трябва да свърши работа за буфер. R5 може да ти е тример, с който си нагласяш около 4.5V на емитера:

 

emo.png

Това наистина е само буфер, за къде го имаш предвид?
Като първо звено в схемата на бас бууста ли

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Mоже да го пробвам, твоя вариант, или простия Jfet буфер (по-бързо) с по-голям сорсов резистор.
Странното шумче на пета свободна струна (само), може да е от недохранен/ кривящ буфер. Но е нещо като бял шум.

Сега се мъча с бас бууста. Възможно ли е симулатора да не работи правилно при ултраниска консумация, и само да показва някакви прилични резултати?

Прикачвам симулация на бас бустера. Клипва при входен сигнал 2,5v p-p и товар 50к-100к (волюм потенциометъра).
Не знам входния импеданс на EQ-то - ако преместя волюма след него (където мисля че е правилно), при 500к товар не клипва.
Без товар не клипва и при 3,5 v p-p, така че замислям добавяне на изходен буфер (BJT), след гейн транзистора.
Само че, всичко с увеличени колекторни резистори, за минимум консумация. 
Примерно, колекторния на изходния буфер - 33к като при Jfet буфера.

 

BB.png

0.2mA-50hz_2.5v peak-50k load-all2.JPG

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.