Jump to content
Българският форум за музиканти

Touch response синтезатори, работят ли с MIDI


ujs.

Recommended Posts

Здравейте, в момента имам синтезатор по-точно Yamaha PSR-90. Доста стар модел от 1987 г.

Клавишите му не са Touch response, и този факт ме дразни като цяло. Затова реших да си купя нещо бюджетно но този път с Touch response клавиши.

Та, въпроса ми е тези видове синтезатори с Touch response, работят ли добре като се свържат към компютър, телефон, таблет и т.н чрез MIDI. Ще мога ли да се възползвам от Touch response екстрата? 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще можеш разбира се - това все пак се подава в реално време като миди данни. Само преди да вземеш каквото и да е, изтегли му мануала и провери какъв вид миди данни се поддържат, тъй като някои от най-евтините модели имат известни ограничения в таблицата, а други дори нямат и миди интерфейс. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 16 часа, yamaha написа:

Ще можеш разбира се - това все пак се подава в реално време като миди данни. Само преди да вземеш каквото и да е, изтегли му мануала и провери какъв вид миди данни се поддържат, тъй като някои от най-евтините модели имат известни ограничения в таблицата, а други дори нямат и миди интерфейс. :)

Благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може да прозвучи малко тъпо но.. упътването има стотици страници, какво точно да търся. Как се определя кое е добро, и кое не е? Кои са най-важните точки, които да търся?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има и по-тежки мануали - на моя аранжор ръководството му е по-обемисто и от Библията (1000+ страници).:greenangel:

Обикновено към всяко едно упътване има отделно приложение с една миди таблица подобна на тази, в която може да се провери какво точно се поддържа. Тъй като touch response е базова функция, обикновено тя се поддържа почти винаги, но тъй като в случая говорим за най-бюджетните кийборди, възможно е някъде да има и изключения - при свирене да имаш динамиката на клавишите, но към midi-out канала да не се предава, само че това би трябвало да е доста рядък случай, евентуално при доста стар модел или пък при някой китайски 'no name'.

 

P.S. Ако вземеш нещо бюджетно от новите модели (Ямаха, Касио,...), може да бъдеш абсолютно сигурен, че ще се поддържа, но ако купиш някакъв много стар модел втора употреба или пък кийборд с незнайна марка, тогава е добре да се провери за всеки случай...а и не пречи отново да попиташ тук във форума преди да купиш нещо - има много колеги, дето са съвсем наясно с материята и отговорите им ще са ти от полза.

Редактирано от yamaha
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко го прати човека с тая MIDI-таблица... ? Това не е съвсем за всекиго четиво. Не го подценявам в никакъв случай, но все пак предвид въпросите, които задава, MIDI-таблицата само ще го обърка.

Много по-лесно е да отвори спецификациите на инструмента и да погледне какво пише за клавиатурата. Аз не знам в последно време да се правят клавиатури, които не са с динамична клавиатура (на английски динамичните клавиатури обикновено се наричат velocity sensitive), освен някакви евтини детски, така че дори няма нужда да проверява спецификации.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, и аз се усетих, затова добавих онова второто с опцията да попита тук преди да купи.:)

А що се отнася до това колко от съвременните модели с 5 октави и нормални клавиши нямат динамична клавиатура - ще се изненадаш, но са доста и даже някои сайтове като Мюзикер имат специален раздел за такива и предвид неговия PSR-90, с който е разполагал досега, напълно е възможно бюджетът му да е ограничен дотолкова, че да попадне точно на някой без динамика.

Редактирано от yamaha
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ужас, не съм подозирал, че има чак толкова клавиатури без динамика ? То аз и гледам преди всичко дигитални пиана и уъркстейшъни в най-високия клас и явно съвсем по снобарски съм игнорирал тези “боклуци”. Но не се извинявам - в 21 век да няма динамика една клавиатура е свинщина!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 11.03.2021 г. at 15:17, yamaha написа:

Обикновено към всяко едно упътване има отделно приложение с една миди таблица подобна на тази, в която може да се провери какво точно се поддържа.

Е това е!? Почти нищо не разбрах от тази таблица която ми изпрати. 

Абе, най-добре ще питам тук, като си избера някой синтезатор.

Благодаря Ви! 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, това все пак е съвременен модел, който има всичко, за което питаш. Само преди да го вземеш, провери дали всеки един клавиш работи нормално с различните динамики, а и бутончетата дали включват нормално - това при положение, че имаш възможност за проби преди покупката. Иначе с него ще може да работиш не само като самостоятелен инструмент, който има доста саунди и стилове, live-контрол, арпежиатор, разни DJ-ски хави и дори елементарен семплинг + редакция на саунда... дори и не само като го свържеш с компютър и го управляваш от него, но и с флашка, като от нея може да си зареждаш нови стилове, да прехвърляш на нея различни параметри или направен запис и т.н.

Ако нещо не ти е ясно впоследствие, питай и ще помагаме...ама все пак прочети малко и от мануала преди това, че да имаш основа за питанията.?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 16.03.2021 г. at 0:10, yamaha написа:

Е, това все пак е съвременен модел, който има всичко, за което питаш. Само преди да го вземеш, провери дали всеки един клавиш работи нормално с различните динамики, а и бутончетата дали включват нормално - това при положение, че имаш възможност за проби преди покупката. Иначе с него ще може да работиш не само като самостоятелен инструмент, който има доста саунди и стилове, live-контрол, арпежиатор, разни DJ-ски хави и дори елементарен семплинг + редакция на саунда... дори и не само като го свържеш с компютър и го управляваш от него, но и с флашка, като от нея може да си зареждаш нови стилове, да прехвърляш на нея различни параметри или направен запис и т.н.

Ако нещо не ти е ясно впоследствие, питай и ще помагаме...ама все пак прочети малко и от мануала преди това, че да имаш основа за питанията.?

Намерих също един KORG PA 50 за 500 лв. от един познат. Та, дилемата сега е, кои от двата модела е по-добър? Korg pa 50 или Yamaha psr-e463. 

Korg pa 50 знам че е доста стар модел.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това са 2 напълно различни инструмента, а и ми се струва, че започваш да се отклоняваш от задачите, за които сподели в първия си пост. Pa50 скоро ще направи 20 години, а нали се сещаш какви бяха възможностите и идеите в дизайна на инструментите от онова време? Предполагам, че не е версията с SD, което предполага, че е с флопи, флопи дискове в днешно време даже и не се продават, а и да се продават - много с тях не може да направиш. Пишеш, че искаш да го свързваш с компютър, с телефон и т.н. - как ще го направиш без USB интерфейс, ще трябва да купуваш допълнително MIDI<->USB преобразуватели, които не е много ясно дали ще проработят с телефона ти и т.н., и т.н. Мнението ми е, че е неоправдано да се купува морално и физически остарял модел - за толкова години времето си е казало думата, пластмасата в механиката остарява, гумички и прекъсвачи се зацапват и изхабяват, флопито ще спре да работи по някое време, кое ще тръгне, кое не, няма USB...доста е задръстена работата с тези толкова стари модели, колкото и хубави да са били навремето.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...
On 3/11/2021 at 3:30 PM, CyberGene said:

Ужас, не съм подозирал, че има чак толкова клавиатури без динамика ? То аз и гледам преди всичко дигитални пиана и уъркстейшъни в най-високия клас и явно съвсем по снобарски съм игнорирал тези “боклуци”. Но не се извинявам - в 21 век да няма динамика една клавиатура е свинщина!

Абе аз напълно те подкрепям по принцип, но в случая бих казал - зависи от приложението. На сина ми му бях купил детско касио - Casio SA46 - МНОГО ДОБРО като за детски синт (подчертавам "детски"). Много приятна клавиатура, изобщо цялото качество на продукта в пъти над играчките, които се продават из магазините за играчки, а когато го купувах, част от тях бяха почти на цената на Касиото, без изобщо да могат да му стъпят. Отплеснах се. Идеята беше - клавиатурата му е без динамика. Касио имат и друг модел - Casio SA76, не съм го виждал на живо, но допускам че клавиатурата пак е без динамика, и все пак точно това бих препоръчал на всеки родител на дете и малък бюджет, ако иска да почне от някъде. Та да завърша - да, свинщина е, но зависи от приложението. Щото все пак, детски или не, това са си напълно функционални синтезатори и макар без всякакви функции и портове, които всеки на днешно време има за даденост, някои пачове си звучат доста приятно и хора правещи lofi си ги купуват и ползват.

Редактирано от RaverWild
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не, идеята е друга - не става дума за дете, дето сега започва, а авторът на темата изрично беше казал, че търси нещо с динамика, та затова. ;)

Иначе аз самият понякога изключвам софтуерно динамиката, когато не ми е необходима за дадено нещо, но пък в повечето ситуации си има нужда да прецизираш силата на тоновете.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.