Jump to content
Българският форум за музиканти

лампова глава / Poweramp


AK-74

Recommended Posts

Здравейте,

 

значи решил съм да взема лампова глава или poweramp. Имам лампове преам и сега ми трябва или poweramp или се чудя дали да си взема направо една глава. Та какво бихте препоръчали? Бюджета не е голям ама и малък не. Спрял съм се на следните марки и модели.

 

Poweamps:

- Marshall 9100 или 9200 (Маrhall EL34 50или 100 са ми скъпи)

- Engl - някой пауърамп от старите им модели

- Hughes & Kettner както и Peveay Classic май не ги заглеждам вече

 

Лампови глави:

- Engl E-625 Fireball Head

- друго не съм гледал за сега

 

Свирим жица и си трябва як саунд ... та давайте мнения за лампови стъпала както и за глави.

Също така ме интересува и какви лампи бихте препоръчали. Е84, Е34, 6L6 ... значи Е84 били повече за меки стилове докато Е34 са типичните Маршалски лампи и стават за твърди неща, а 6L6 храчат Mesa Recti sound-a за който няма какво да дикутираме

 

Та давайте мнение съвети и тн...

 

Мерси предварително и поздрави

Алекс

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 32
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

нека да допълня все пак. Значи търся все пак нещо на старо по скоро и там положенито е такова че трудно ще мога да го пробвам като саунд дали ме кефи пък и съм басист на всичкото отгове (т.е. неуспял китарист ... хехехе ... моа да дръмкам, не съм толкова зле на китара).

Пиша за да спестя коментари от сорта - вземи си това дето те кефи.

 

Трябват ми само препоръки и насока в която да продължа да ровя защото темата наистина е необятна а мен ме интересува смо як метълски саунд

 

Мерси предварително

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

нека да допълня все пак. Значи търся все пак нещо на старо по скоро и там положенито е такова че трудно ще мога да го пробвам като саунд дали ме кефи пък и съм басист на всичкото отгове (т.е. неуспял китарист ... хехехе ... моа да дръмкам, не съм толкова зле на китара).

Пиша за да спестя коментари от сорта - вземи си това дето те кефи.

 

Трябват ми само препоръки и насока в която да продължа да ровя защото темата наистина е необятна а мен ме интересува смо як метълски саунд

 

Мерси предварително

 

 

Не мога точно да се ориентирам в идеята ти, защото според мен зависи и какъв ти е preamp-а и дали те кефи- ако е така минаваш само с power-amp. Ако не- взимаш неква глава, но това е първото нещо, върху което според мен трябва да се помисли.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не мога точно да се ориентирам в идеята ти, защото според мен зависи и какъв ти е preamp-а и дали те кефи- ако е така минаваш само с power-amp. Ако не- взимаш неква глава, но това е първото нещо, върху което според мен трябва да се помисли.

Значи преампа е ОК и кефи. То ясно че може да се мине само с poweramp ама като цените на старо се доближават а на една глава винаги можеш да и ползваш само крайното стъпало с друг preamp. Значи преимуществото на главата е че получавам още един преамп който обаче не е задължитлно да ползвам ... но в възможно.

 

Ето един пример: Marshall 9200 цена 690 ЕUR и Engl E625 Fireball Head цена 700 EUR. Та и двете са в един ценови диапазон. При късмет мога да взема Marshall 9100 за към 450 EUR a в тоя клас са и стъпалата на Engl (малко по-евтини за по принцип).

 

Та се чудя. Мисля че от 2х30 вата ще ни свърши работа. Въпроса е какво да бъде ... няокй от вас имал ли е допир до нещо от тоя сорт.

Има също така Pevaey Classic 2x120 също с 6L6 лампи и би трябвало теоритично да е много близък също до Mesa Recti sound-a ... ама и маршалският от EL34 също не е никак лош.

 

Ще се радвам на всякви мнения и препоръки

 

Поздрав

Алекс

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

според мен - як метъл саунд=готин хи-гейн преамп (солдано, меса буги и тн)+чисто крайно стъпало със 6л6+готин кабинет (най добре 4х12)

колкото за ел34 - кривят доста, което не ме кефи (примерно звука става омацан като драйва в класическия рок) за разлика от 6л6 които усилени докрай съвсем леко клипват, така че в мвса буги кривоча идва почти изцяло от преампа

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

кво занчение имам какъв е преампа. Дали е маршал, дали е енгл това няма нищо общо с моя въпрос.

 

Търся просто информация и съвете за крайни стъпала, видове лампи както и евентуално съвет дали пък да не е глава защото тогва имам 2 преампа и едно крайно стъпало ... а парите са горе долу същите.

 

@Overdrive - мерси за съвета. 6Л6 викаш е истината и як преамп. Ми меса преамп ми е доста скъпо и не мога да си го позволя, но и това което имаме (ада мп1) ще свърши работа. Кабинета е налице - 4х12'' Celestion Vintage, тъй че балтона има крачоли както метълхамър спомена вече ... хехех.

 

Поздрави и се надявам да прочета още мнения

Алекс

 

п.с. пауърампа има преимуществото че там каналите са отделени и примерно ще можем да го ползваме и за двамата китаристи на концерти - единия в единия канал, а другия в другия. Човек трябва да мисли все пак и практично в това наше време

Редактирано от AK-74
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Предусилвателят има значение, според мен, a какво ти се иска да чуеш като отговори е отделен въпрос :surprise: Ако си се навил на 6L6 взимай и бегай дет се вика :)

Теоретичното значение на разликата между EL34 & 6L6 е известно, само че на практика е най-добре да го чуеш с твоя предусилвател, така че мненията, които ще получиш да не са резултат на стрелба в празното, 'фърляне' на боб и подобни езотерични действия ...

 

H&K Tubeman например на мен ми харесва повече с EL34, отколкото с 6L6. A усилвателя, който използвам за крайно стъпало е Динакорд Reference 1000 с EL34 и е много чист. Няма нищо общо с крайното стъпало на Маршал (като звук - схемната реализация мен специално не ме интересува) :).

Koch Pedaltone пък ми харесва повече с 6L6 как звучи....

Ай иди разбери ся, кой е по-добър, а ? :)

 

Пък Slayer още вадят нелош звук с JCM800 така че и ЕL34 не бих ги отписвал съвсем ...;)

 

A ADA-тa бих я прослушал с 6L6 и бих си взел глава със сериен FX loop (или power amp in, в зависимост от производителя) ... ENGL става :)

Редактирано от synchu
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ша стрелям на тъмно, требе ми фенерчета в тъмнината поне в коя посока да се целя

 

Проблема е както писах че съм се спрял на модели дето повечето ги няма по магазините и няма как да ги чуя. Гледам 2ра ръка и най-вероятно ще бъде пратено по пощата. Яйде маршалите 9200 и 9100 могат да се сравнят с новата ЕЛ серия и мога да чуя за какво става дума ... и до там Engl. старите модели poweramps няма къде да ги чуя камоли да намеря с ЕЛ34 и с ЕЛ84 да чуя за какво става дума. Същото е положението и с 6Л6 - мноо ме кефи как звучат месите ама примерно Peveay с 6Л6 е сигурно нещо съвсем различно.

 

Абе каквото и да взема знам че ще звучи ... оптвам се да събера информация та да взема най-оптималното за да се вдига достатъчно и качествен шум. Идеята ми е да събера информация от хора които са пробвали това онова и споделят кое биха препоръчали като определени марки, модели и вид лампи.

 

Споделих че и глава е вероятно защото в общи линии се събира горе долу в същия ценови диапазон.

Редактирано от AK-74
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тея ЕЛ84 ги отпиши....Според мен не отговарят на саунда ,който търсиш.

А какъв е проблема да си вземеш стъпало с Ел34,пък като повече те кефят 6Л6 да му боднеш такива,биасваш и се кефиш.Вярно е,че примерно ако вземеш Маршал пък му сложиш 6Л6 няма да имаш маршалски звук,но пък новополученият може и да те накефи повече.

 

Според мен обаче глава ми се струва по-практично.Не се знае кога ще ти потрябва още един предусилвател.Задължително обаче тябва да е с пауър ин,защото ако вземеш някой стар Маршал да речем JCM800 2203 трябва да му се "пришива" вход към пауър ампа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тея ЕЛ84 ги отпиши....Според мен не отговарят на саунда ,който търсиш.

А какъв е проблема да си вземеш стъпало с Ел34,пък като повече те кефят 6Л6 да му боднеш такива,биасваш и се кефиш.Вярно е,че примерно ако вземеш Маршал пък му сложиш 6Л6 няма да имаш маршалски звук,но пък новополученият може и да те накефи повече.

 

 

толкова невярни неща не бях чел от одавна

 

дерзайте

 

Вярно е,че примерно ако вземеш Маршал пък му сложиш 6Л6 няма да имаш маршалски звук=

смешка (явно не си чувал за маршали с 6л6)

човека едва ли знае какво го кефи - тьй като изглежда - това ще му е сефтето

Тея ЕЛ84 ги отпиши - ей така с лека рька... теро -реро

това с бодването и биасването - не е като да намажеш филията с маргарин!!!

колкото за ел34 - кривят доста, което не ме кефи -пак мнение на човек който ползва само правени неща - ама правени в БГ - и явно недоправени - оттам невярно представяне нещата ...

така че в мвса буги кривоча идва почти изцяло от преампа -ДОК - вярно ли ???

не, отговор не искам.

ти го беше казал - ТОВА ОТДАВНА НЕ ПРИЛИЧА НА ФОРУМ, А НА СБИРКА ПРЕД ТОТО ПУНКТА

 

в крайна сметка - какво толкова - играй на тото - човек се учи от собствен експириьнс

искаш да не се минеш - или да вземеш правилното решение

докато лично не си ги проверил всичките, няма как да узнаеш кое е то!

ако имаш 700 евро - взимай- няма да сбьркаш - цената си показва че е качествено

 

сънчо - да не се чувства засегнат- неговото мнение си е валидно - и на база личен опит(и не критикувам неговото мнение)

овьрдрайв и братмито - сори - обаче вашите мнения - от моя гледна точка...казах си по - горе с какво не сьм сьгласен

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

@AK-74

понеже става въпрос за ADA MP-1 преамп.

Виж в най-голямята инфо база и форум за ADA въобще. Това е adadepot.com

Там въпроса за лампови и солид-стейт пауър ампове, които си пасват с този преамп е широко дискутиран.

Препоръки съм чел за Peavey Classic серията, Carvin TS 100, ADA Microtube 100 и ADA Microtube 200, разните Маршъли, Меси и др.

Редактирано от DILETANT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Вярно е,че примерно ако вземеш Маршал пък му сложиш 6Л6 няма да имаш маршалски звук=

смешка (явно не си чувал за маршали с 6л6)

човека едва ли знае какво го кефи - тьй като изглежда - това ще му е сефтето

Тея ЕЛ84 ги отпиши - ей така с лека рька... теро -реро

това с бодването и биасването - не е като да намажеш филията с маргарин!!!

колкото за ел34 - кривят доста, което не ме кефи -пак мнение на човек който ползва само правени неща - ама правени в БГ - и явно недоправени - оттам невярно представяне нещата ...

така че в мвса буги кривоча идва почти изцяло от преампа -ДОК - вярно ли ???

не, отговор не искам.

ти го беше казал - ТОВА ОТДАВНА НЕ ПРИЛИЧА НА ФОРУМ, А НА СБИРКА ПРЕД ТОТО ПУНКТА

 

сънчо - да не се чувства засегнат- неговото мнение си е валидно - и на база личен опит(и не критикувам неговото мнение)

овьрдрайв и братмито - сори - обаче вашите мнения - от моя гледна точка...казах си по - горе с какво не сьм сьгласен

 

:) Тука нагазихме в дълбоката вода:

1.Да дефинираме Маршалски звук :

тва е маршал плекси кранкнат до дупка , тва е jcm800 - това е дефиниция за маршал звук - Еl 34 rules !!!

2.Да боднеш 6л6 на маршал е като детска игра правя го за секунди - повече време ще ми отнеме да развия винтовете на кутията :thumbs_up:))

Всеки уважаващ себе си притежател на ламбова глава трябва да ги знае тея хави , който го е страх да си намери някой разбирач да му подменя ламбите.

3. ел 84 са ламбици за 12 вата за 18 вата за 30 вата - е стига толкоз - кой шредер свири с такива , посочете ми един ,

или пък някой бруталяга е ендорсер на амп с ел 84 ?????

(тука може да си отвори офтопик в офтопика и да си говорим за кт 88 примерно ма те струват двойно на ел 34 )

4.Тука тва за меса бугито и преампа го приемам за лична обида щото имам сигурно поне 5 поста във форума където пише ясно от къде идва американ модерн и какво е бритиш (маршал) и еди кво си еди кво си .

Явно мойте напъни да се опитвам да помагам тука със тва което знам са били напразни.

И понеже виждам че ръчкането години наред по сайтове с tube amps DIY сичко от сорта са били напразни,

били са напразни откриването на топлата вода с поялника в безсънните нощи, и научаването на схемата на дуал ректо преампа наизуст ....

 

Мда.

Хайде сос здраве .

Редактирано от metalhammer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

tony се ядоса и ни наруга всички тука ... и нищо не каза по темата ... хехехе

EL84 верно съм ги отписал с лека ръка - не го приемай и това лично, просто така съм решил. Няка си съм се ориентирал или към Маршал или към Енгл. Маршал 9100 май няма да ми изпадне защото как се появи на хоризонта и се отнася моментално, а това става много рядко и аз не съм от големите късметлиите. 9200 пък е скъпичък и там се чудя между него и енгл е625 или друга глава разбира се с Send/Return за да мога да ползвам и моя преамп ... и останалите са старите модели на енгл. Е това бройкам в моомента.

 

относно лампите - ЕЛ34 или 6Л6, поне така съм решил

 

Никой не успя да ме разубеди или дообеди ... все пак очаквам още мнения и предложения, за което ще съм ви много благодарен.

 

Поздрави

Алекс

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз не виждам да сьм наругал някой

 

Marshall JTM 30 - с 6л6 -свири като маршал - а не като фендер,меса

меса имат няколко ампа с ел84 и пауьр амп сьщо - Дими да си пробвал някога?

аз сьм пускал лично АДА мп в - транзисторно,мосфет, ел 84, 6л6,ел 34 крайни стьпала

Дими ти повече си чел схеми - и какво от това

Сьнчо каза - не ме интересуват схемни решения - а как ще ми звучи

вече оттук - аз не искам да давам акьл на човека - защото звуковото вьзприятие е строго индивидуален процес

на мен ще звучи еди как си, на Дими по друг начин, а на Ак47- сигурно по сьвсем трети.

Пак Сьнчо - "ще хвьрляме боб"...

 

ако се вьрнем в началото на темата (и в последното мнение на автора и) човека се е насочил кьм 2 неща - и каквото и да се изпише

едва ли ще има смисьл.

както беше казал друг сьфорумник - каквото те влече - това ще си вземеш...

има и такьв момент - човек чува - това което иска да чуе (тук говоря за мненията),

така че, все тая - Маршал или ЕНГЛ.

практически, за да вземе кое е по - добро за него

трябва да пробва двата ампа -с неговата китара,вьпросният приемп и с неговата колона - която вече има,

а това не виждам как ще стане...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.