Jump to content
Българският форум за музиканти

Изработка на електрическа китара от суров дървен материал


Recommended Posts

Преди да започна искам да отбележа, че все още си търся да купя Jackson Rhoads и това, че си правя такъв не означава, че няма да отнеса първия, който ми се предложи, така че не се свенете, а "офертирайте" .:virtuoz:

 

 

И така, след главозамайващия успех на ТАЗИ тема, която ме направи звезда от висок ранг във форума, обкръжена от множество млади, едрогърди фенки и возеща се в дванадесетметрови лимузини, реших да почна още един дързък проект.

Този път ще правим всичко от нулата - от голи талпи.

Става въпрос за китара тип Jackson Rhoads.

Ще си правя мой signature модел. :wallbash:

 

Ето докъде съм стигнал на този етап - шаблонът е направен от мен 1:1 с оригинален Jackson, талпите са оразмерени и разграфени по шаблона.

Предстои лепене и изрязване.

 

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaang7.jpg

 

 

Очаквайте продължение в близко време, неизвестно кога.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 550
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Не забравяй малката издатина от тялото за нек покет-а :) .

Не съм я забравил тази издатина, разбира се.

Обаче това в моя случай е един малко сложен и деликатен въпрос.

По принцип на евтините Jackson RR, които са с bolt-on конструкция издатината на нек покета е съвсем леко извън тяклото, но при мен ще се наложи да я направя малко по-дълъга (с около 1 санитметър), защото ще ползвам гриф от Squier, а тези грифове са с по-различно разположение на дупките за болтовете отколкото на bolt-on Jackson-ите.

Но може и с малко работа по самия гриф да оставя нещата като при оригинален Jackson.

Все още търся да купя гриф от оригинален Jackson, който ще ми спести тези мъки с neck pocket-а.

 

Ще видим какво ще стане.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В момента съм на този етап: слепих отделните талпи с българска епоксидна смола от 5 лева.

Занех, че ще има яко омазване, затова този път пренесох всичко в гаража.

Сега ще оставя всичко за минимум 5 часа, както е по инструкциите от опаковката на епоксидната смола. А най-добре 24 часа.

s5001883kx4.jpg

s5001891kr6.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чудна ми е от каде ще си намериш еликтррониката или там както и се казва там.Ама ако кажеш и аз бих си направил една.Иначе дърводелци познавам бол....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чудна ми е от каде ще си намериш еликтррониката или там както и се казва там.Ама ако кажеш и аз бих си направил една.Иначе дърводелци познавам бол....

Да ти имам проблемите :):surprise:

 

Горерски, еваллата за мерака :) Аз в момента подготвям работното място за подобни проекти. Само малко ме шашна с тая епоксидна смола, но пък щом го правиш сигурно си става :) Някакви специализирани лепила за дървесина за инструменти да има (и да се продават в бг естествено :) )? Само не ми е ясно защо си отбелязал жака и страп болта на дървото, но нищо ;)

 

Сега издай каква е дървесината, откъде я набави, кач пара, после издай откъде набара китарата за тоз шаблон и няма ли из нета пуснати, както някъде някой ми беше дал шаблон за SG, шаблони на вектор, та на едно плотерче или на лазер да ти резнат един стабилен шаблон после за серийно на сигначър серийката :)

 

Айде успех! Очакваме развитие по темата ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чудна ми е от каде ще си намериш еликтррониката или там както и се казва там.Ама ако кажеш и аз бих си направил една.Иначе дърводелци познавам бол....

От всеки магазин за електронни компоненти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нарочно използвам епоксидна смола, а не лепило за дърво. Може би сте забелязали,ч е дори пуснах специална тема за това какви епоксидни лепила се продават в БГ.

По-нататък ще обясня защо ползвам именно епоксидна смола, а не поли винил ацетатно лепило.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много хубава тема :) Поздравявам те!

Темата на Evtim Djerekarov със бояджииските дейности също много ми хареса.

Изобщо теми от тоя тип са на почит :blink::thumbs_up:

 

Та дървото ми е интересно какво е? (бъкел си нямам от дървесини по принцип, но може и да се образовам тука покрай вас :curse:).

На мен черешата ми е слабост. Ма дали става за подобни цели незнам. Предполагам, че да.

 

Очаквам продължението :unsure:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това липа трябва да е май..?

И защо избра такава посока на жилките, нямаше достатъчно матрял ли?

Материалът е смърч.

Някакъв много твърд, даде ми го един дядка, който ми направи и напасването на отделните талпички. Разбира се, некадърно - разлепиха се след месец-два. :unsure:

 

Талпата беше идеален правоъгълник и беше предвидена за да си правя Телекастер от нея, но след като слепванията на дядката започнаха да се разпадат и след като ми се прииска да имам Jackson RR, реших да я ползвам именно за това и заебах Телекастера.

 

За жилките - да, нямам достатъчно материал, затова са така. След като ги залепих се оказа, че с малко повече играчка и лепене на парчета е можело да се направят да са идеално по дължината на китарата, но на мен не ми се занимава, а и е късно вече, смолата е на камък. :):thumbs_up:

Освен това, самите талпички са рязани доста "разнородно" и жилките на всяка една са под много странни ъгли спрямо другите, такак че коклото и права да изглежда шарката на повърхността, всъщност жилките са си едно към гьотере отвътре.

 

А ще има и нещо друго в конструкцията на тази китара, което прави разположението на жилките от нулево значение.

Отсега ще издам тайната, че този смърч е само за "обрамчване" на общата форма на китарата и че истинското дърво ще бъде бук (който както знаем, дава звук 1:1 с клена) и макар да не е много подходящ за грифове, понеже е леко нестабилен, е идеален за тела. :curse:

 

В следващите теми ще дам повече разяснения - какво, как и защо именно такак съм направил.

 

През това време питайте на воля.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чудна ми е от каде ще си намериш еликтррониката или там както и се казва там.Ама ако кажеш и аз бих си направил една.Иначе дърводелци познавам бол....

 

оффтопик://

Те затова Кремоните електрическите не приличаха на нищо. Защото и те не само са познавали дърводелци много ами са и ги използвали :/

 

Горър президент. Така се почва :) Пък гледай Пол Рийд Смит к'ви китари прави сега :thumbs_up: А гриф, ако не намериш готов какъвто искаш, ти препоръчвам все пак да ти го изработи някой, който го е правил и да го навиеш да се вредиш да гледаш/евентуално помагаш, разбира се освен ако не си правил гриф до сега.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чудна ми е от каде ще си намериш еликтррониката или там както и се казва там.Ама ако кажеш и аз бих си направил една.Иначе дърводелци познавам бол....

 

оффтопик://

Те затова Кремоните електрическите не приличаха на нищо. Защото и те не само са познавали дърводелци много ами са и ги използвали :/

 

Горър президент. Така се почва :) Пък гледай Пол Рийд Смит к'ви китари прави сега :thumbs_up: А гриф, ако не намериш готов какъвто искаш, ти препоръчвам все пак да ти го изработи някой, който го е правил и да го навиеш да се вредиш да гледаш/евентуално помагаш, разбира се освен ако не си правил гриф до сега.

Мерси за похвалите.

Първоначално исках да си правя сам грифа - не ме притеснява и имам мерак, но нямам много време, нямам абанос, а и нямам някои необходими инструменти, за да стане фретването на фингърборда качествено, а не тип DIY.

На по-късен етап ще се сдобия с всички тези необходими неща и ще спретнем някакво зверско neck-thru. Дори отсега съм замислил какво ще е - копие на сигничър модела на Jeff Waters (Ran Guitars).

 

Но да оставим бъдещите планове в бъдещето.

Сега в 16 часа ще сваля стягите и ще търся някой с абрихт или щрайхмус да ми отнеме по 5-6 мм от всяка страна на талпата.

По-късно ще обясня защо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И хоп!

Дъските са слепени в монолитно парче благодарение на бруталната епоксидна смола. ;)

s5001894gm6.jpg

s5001895pc4.jpg

 

Реших да си взема електрическо ренде, за да изравня дъските - не ми се занимава с дърводелци.

Проблемът е, че това ренде, което си бях харесал наскоро леко и небрежно е станало с 35 лева по-скъпо и ще ме хванат за кура да ме разходят.

Ще търся нещо с по-близка до реалната цена и след като го купя ще продължа с дялкането на китарата.

 

А може и да се впусна в екстремности и да рендосам с обикновено ръчно ренде. :yes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.