Jump to content
Българският форум за музиканти

Изработка на електрическа китара от суров дървен материал


Recommended Posts

  • Отговори 550
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Благодаря, радвам се, че има хора, които следят темата.

Може да се каже, че проектът е 99% завършен - остава само да залепя топа на китарата, да издълбая гнездото за грифа и да боядисам. Работа за един ден.

 

Но има проблем.

Нямам подходящ гриф с ъгъл на главата и с остри форми, а не ми се разваля гриф от Скуайър.

 

Най-вероятно завършването на проекта ще се забави докато не намеря гриф от Jackson или нещо друго подходящо за случая.

Ако въобще намеря такъв гриф, ще ползвам неговите размери за издълбаването на леглото в тялото и оттам нататък всичко е въпрос на 1-2 дни съхнене на кит и боя.

Дотогава ще продължавам да пускам теми, че търся гриф, па белким излезе нещо.

 

 

PS:

Междудругото, търся да купя за проекта Tune-o-Matic бридж, а също и некъф адаптер на Seymor Duncan.

Предлагам плащане в кеш и/или гадни и неизгодни за отсрещната страна бартери. B)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

в крайна сметка болт он ли мислиш да е?? а като се издълбава нек покета за болт он гриф прави ли се някакъв ъгъл или просто се прави равно издълбано?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

в крайна сметка болт он ли мислиш да е??

Това също е много болна тема.

Колебая се дали да не го направя set neck, но много хора препоръчват човек да не се захваща с конвертирането на болт-он гриф в сет нек.

Не знам, ще го мислим когато се появи подходящ гриф, липсата на какъвто в момента е ОГРОМЕН проблем.

 

а като се издълбава нек покета за болт он гриф прави ли се някакъв ъгъл или просто се прави равно издълбано?

Зависи от бриджа и от много други неща.

И двата варианта са възможни според хардуера и сет-ъпа на китарата.

Мисля, че в повечето случаи се налага да има лек наклон, който при болт-он китарите се коригира най-лесно чрез слагането на клин в нек покета.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здрасти! С огромен интерес прочетох темата за акустичната китара(имаш голямо "ЕВАЛА" от мен) , а тъй като и аз в момента се занимавам с проект за реставрация на електрическа Пълдинка, ме интересува с какъв лак да мина фингърборда, щото стария беше повече от гнусен и не му издържах... и влияе ли кофти ако китосам корпуса малко по-дебело с нишков кит (то е ясно, че няма да изкарам супер тон, но както сам каза по-горе: важна е най-вече електрониката...) Благодаря :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здрасти! С огромен интерес прочетох темата за акустичната китара(имаш голямо "ЕВАЛА" от мен) , а тъй като и аз в момента се занимавам с проект за реставрация на електрическа Пълдинка, ме интересува с какъв лак да мина фингърборда, щото стария беше повече от гнусен и не му издържах... и влияе ли кофти ако китосам корпуса малко по-дебело с нишков кит (то е ясно, че няма да изкарам супер тон, но както сам каза по-горе: важна е най-вече електрониката...) Благодаря :)

Здрасти, аз робувам на общественото мнение и за консервиране на фингърборда на китарите си ползвам масла, а не лак.

Ленено или лимонено масло вършат екстра работа.

Ако все пак държиш на лака, или, ако си решил да правиш гланциран кленов фингърборд в стил Фендер ползвай бързосъхнещ нитроцелулозен лак - тоя е твърд и просто съхне бързо. Не го дишай, защото еб*ва майката на дробовете и дразни очите.

За консервиране нанеси много тънък слой разреден лак, за да не оклепаш борда и за да не "лепне" по време на свирене.

Не забравяй да изолираш прагчетата с маскиращо тиксо (неудобство, което липсва при ползването на масла).

За "Фендерски" ефект лакът се полира след засъхването на кечана шайба.

Накратко: с лак е по-бавно, по-сложно и по-скъпо.

 

За фибро кита: ако става въпрос за оня с едрите влакна - с това си оправям дупките по калниците и праговете на Москвича. Грубо е, брутално е и след засъхването си няма шкурене. Търках го с шкурка номер 36 (най-едрата) и едвам отнемаше.

Иначе няма да се отрази на звука на китарата по никакъв начин, но е трудно за нанасяне в разумно тънък слой и трудно за шкурене.

Ако имаш предвид по-гладките фибро китове - пак не се захващай.

Трябва ти рядък шприц кит.

Ползвай такъв шприц кит от спрей (продават разни видове в Практикер) или шприц за автомобили, който се нанася с пистолет и компресор под голямо налягане.

Някои ползват и различни видове лепила за запълване на порите и неравностите по дървото преди боядисване.

Има много начини.

Първият ми проект китара беше напръскан с шприц кит за автомобили - държи се чудесно.

 

Кaкто казват новите братушки: There are many ways to skin a cat.

 

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

темата помогна много :)

 

след около 2-3 седмици започвам работа по баса и китарата (вариация на стрелата) с работно име Seaker

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

темата помогна много :)

 

след около 2-3 седмици започвам работа по баса и китарата (вариация на стрелата) с работно име Seaker

Много се равам, че съм вдъхновил някого да почва да дялка.

 

Междувременно, @Дика, имаш лично съобщение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ПРОЕКТЪТ Е СПРЯН.

Предавам се - няма откъде да взема подходящ "метълски" гриф и двумесечното ми безуспешно търсене на такъв ми подсказва, че изгледите да намеря са нулеви.

 

Ще се видим из другите теми.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Смяташ, че не съм обмислял такъв вариант ли?

От какво дърво?

Клен няма.

Абанос и/или палисандър няма.

 

Само прагчетата ще ми излязат към 45 лева след поръчката.

Добави още 30 лева за тръс род

После още 50-60 лева за дървесината (ако въобще намеря такава).

И ето ти един гриф, който с ръка на сърцето можем да наречем Златен.

 

Ебем ти заеби. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз имам тъкмо два свободни грифа от Скуайър в перфектно състояние и не ми вършат никаква работа. ;)

Ако работата беше само по правенето на ъгъл на главата и превръщането и в "човка" (което междудругото пак си е една много сериозна занимавка, криеща хиляди рискове), досега да съм ползвал някой от тях.

 

На мен ми трябва гриф със Супер Джъмбо прагчета, а тези от Скуайър и подобните са с мизерно тънки, даже не знам дали въобще попадат в графа "Джъмбо", както уж ги водят.

 

Ако реша да ползвам някой от моите скуайърски грифове, ще се наложи да му дефретвам добре нагласените оригинални прагчета и да му слагам мои по-дебели - занимание, от което бягам като дявол от тамян - нямам инструменти за (де)фретване, нямам и вътрешната убеденост, че мога да го направя сам.

Да не забравяме и цената на готините прагчета и доставката им от Thomann.de.

 

По този начин привидно готовият гриф отново ще ми излезе Златен и ще ме ангажира да дефретвам или да си плащам да ми го дефретват.

Не, благодаря.

 

Повярвай ми, обмислил съм абсолютно всички възможни варианти и, освен ако Аллах не ми прати гриф от някой евтин Джаксън, ESP (LTD) или Kramer, нищо друго не ме устройва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.