Jump to content
Българският форум за музиканти

Изработка на електрическа китара от суров дървен материал


Recommended Posts

  • Отговори 550
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Ми ако някога си дялкал с ръчно ренде и с електрическо такова, би разбрал каква е разликата между това да жулиш 5 години с ръчното ренде, рискувайки да подбереш някоя жила и да хванеш ел рендето, което си е почти малък абрехт и да си инеш културно всичко...

 

Иначе горерски според мен най-бързо и безнервно би станало с дърводелец и щрайхмус. Поне няма да береш ядове после :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@vlex, не съм фен на "майсторите" - дърводелци, стругари, фрезисти, автотенекеджии, разни гаражни изкопаеми... на мнение съм, че тези когато и да ги застреляш, пак ще е късно.

 

А иначе имам абрихт на село, но ме е шубе да бачкам с него. :thumbs_up:

Имам и Мой Човек със щрайхмус, но докато го намерия и убедя да се занимава с тази талпичка, ще мине една луна време.

Другият начин е да изравня дъските като ги мина отгоре с оберфрезата, но това ще ми отнеме много време, труд, ще изтъпи ножовете и ще претовари машинката.

Ще купя електрическо ренде и ще се оправи работата.

 

@aiako, фен на колко си години?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Трошлива е, ако пробваш с всичка сила да разбиеш китарата в в сцената, което аз не възнамерявам да правя с нея. Все още съм далеч от Кис. :thumbs_up:

Много лютиери ползват епоксидна смола, включително за ламиниране на грифове, а там има доста солидно напрежение.

И главата на грифа на стария ми Ибанец беше лепена с епоксидно лепило, което ме изненада, но си беше факт.

 

Сега на въпроса:

Снажданията на дядката явно са били с просвети, демек - талпичките не са били плътно прилепнали, защото ги е рендосал некадърно. Затова и се разпаднаха след като ги е лепил с PVA лепило за дърво.

PVA лепилата не стават за лепене на сглобки, при които двете повърхности не пасват идеално, докато епоксидната смола е перфектното лепило за това - тя уплътнява кухините.

И тъй като аз нямам с какво да изравня страните на отделните талпички и да махна просветите (които макар и микроскопични очевидно причиниха проблем), се принудих да ползвам епоксидна смола.

 

Мисля си и, че твърдо лепило между отделните талпички ще предава по-добре вибрациите, отколкото PVA лепилата, които при засъхването си са нещо като найлон, демек - не са много твърди и служат като буфер при трептенето. Но това е вече издребняване от моя страна - целият свят ползва PVA за целта.

 

Накратко: нямам с какво да напасна гредичките и да ги направя идеално прилепнали една към друга, затова ползвам епоксидна смола.

Скоро като купя електрическото ренде този проблем ще отпадне при бъдещите проекти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

по моето скромно мнение,ел.рендето няма да ти ре6и проблема с лепенето.хубав 4угунен абрихт му е маиката,и рь4и4ки.а лепенето е едно от не6тата,което отли4ава хубавите китари от самоделките.а лепилата за дьрво са отвратително здрави,ако се лепи готино.смолата не го дига вьобще.а ,зарязваи 4ама докато е време.не ти вьр6и работа за тяло,както си се убедил ве4е,предполагам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пичове, току-що се връщам от вилата на село. Дялках китарата.

Преди една минута установих, че компът ми е преебан тотално от вируси и спайуеър.

В момента пиша с огромна доза стоицизъм благодаренеи на вградената кирилица на форума.

 

Ето и какво направихме - следват снимки с кратки коментари. Ще започна със забележката на Диката:

 

по моето скромно мнение,ел.рендето няма да ти ре6и проблема с лепенето.хубав 4угунен абрихт му е маиката

Нещо такова ли имаш предвид?:

s5001898iw4.jpg

s5001901ri3.jpg

s5001902wk7.jpg

s5001906nm2.jpg

Това е моят абрихт на село - брутален, ръждив и супер зверски. Говорим за "някакви си" 3-4 киловата трифазна мощност. Еба мамата на неравностите за секунди.

 

А ето и ВИДЕО на абрихта в действие.

 

 

 

След като изравних дъската с абрихта, се получи ето това:

clipboard02zd2.jpg

s5001910du3.jpg

s5001915qk7.jpg

 

 

 

Въпреки, че дъската вече беше рендосана на абрихта, аз реших, че не нищо не ми пречи да си купя и ръчно ренде - ако не помогне, няма и да навреди.

И просто влязох в магазина и грабнах това:

s5001916ho5.jpg

s5001917qz8.jpg

s5001920in9.jpg

 

Все ще му намерим някакво приложение по бъдещите проекти (ако въобще има такива ;))

 

 

 

@Дика, уважение и респект към теб, човече, но дръвото е смърч, а не обикновен чам.

 

Както знаем, около 90% от всички акустични китари са с преден панел от смърч, демек, това е добро, резонантно, "лютиерско" дърво.

Но, както бях споменал в предишните постове, този смърч е само за да придаде формата на китарата, същинското дърво ще бъде бук, така че забравяме за смърча - де факто той няма да играе роля.

Изчакайте да стигна до този етап и ще демонстрираме как и защо ще вградя бука в китарата.

 

@vlex, дай си Ай Си Кю-то да те адна. В момента съм със супер преебана машина и дори не мога да го стартирам (никакви *.ехе файлове не тръгват при мен на този етап :yahoo:)

 

 

Благодаря за вниманието, очаквайте включване в скоро време, неизвестно кога.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

не бе 4овек,не ти правя забележка,опитвам се да ти спестя време.а,под 4ам се разбира иглолистен материал,а и смьр4а е такьв.това е масово название ,се6та6 се.а в този му вид,както го ползва6,нямя никакви ка4ества,ако ми вярва6.после за него има такива изискваниа за муз.инструменти,4е 6те ти стане лошо.и пак ако ми вярва6,не се занимаваи с бук.пак ти казвам,искам да си спести6 време и труд,а не да се бьзикам.а абрихта ако го стегне6,може да ти вьр6и зверска работа.твоя не е 4угунен,ама може да стане с пове4е зор.а между другото,това не ми прили4а на смьр4,може да е от снимката,не сьм сигурен.аиде успех,важното е да се ба4ка и да се у4и.пи6и кво става

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм се засегнал или нещо от сорта, знам, че си човек, на който може да се вярва и винаги ще приема съветите ти с необходимата доза внимание и респект. Не съм дорасъл още, за да давам собствени мнения, просто гледам какво правят хората наоколо.

 

Абрихтът не е чугунен, но тежи като такъв. :)

Едвам го примъкнахме - сигурно е към 200 кила дебелостенни винкели.

Има нужда да му се полира плота, защото не може да се плъзгат дъските по него в това му ръждиво състояние.

Засега няма да се засиля да го освежавам - не виждам в бъдеще за какво може да ми послужи, но е добре, че го има.

 

За смърча - не ме притеснява.

Преслушах много мнения на лютиери за бука и ще ползвам бук за основната "звукоизвличаща" част на китарата.

Оказа се, че доста известни европейски лютиери ползват бук.

Иначе и аз исках да си направя талпата от махагон, а грифа да е нек-тру от quartersawn "скален" клен, но единствният махагонов материал, който имам е запазен за копието на Рен-а на Джеф Уотърс.

С други материали не разполагам - няма откъде да намеря дърветата, които бих искал да ползвам, затова стискам качествения материал за по-важния проект, а за този пръв експеримент ползвам квото дойде.

Нашият съфорумец STRATOCASTER сигурно ти е разказал какви идеи имам за нек-тру китари и за quartersawn дървесина и прочее, но всичко това остава само в мечтите ми и освен да чета по форумите и да научавам нови и нови чалъми и неща, няма кво друго да правя. Просто в България е пълен Ад да намериш каквото ти трябва, навсякъде те гледат с тъп дърводелски поглед и никъде нищо няма.

 

Пък и стигнах до извода, че е възможно да се извади всякакъв звук от дадена китара, независимо от какво дърво е издялкана, стига човек да ползва добър еквалайзер на изхода :);):tomato:

Който не вярва - да дойде да чуе как звучи единият ми супер евтин Скуайър, дето е правен от шперплат и дето ползва адаптери от по 5 лева парчето. Просто рути след необходимите настройки по "техниката".

Имаше и китара, правена от талашит в ПГ, дето една камара известни лютиери, печелили месечния конкурс на онзи богат форум не можаха да различат по звук от Лес Пол и чак накрая като им разкриха кои семпли са от талашитената китара рекоха: "А да бе, аз си знаех, че е тя, ама не исках да разкривам предварително, затова казах, че е другата" Айде нема нужда... :)

 

А инчае и аз не знам какъв точно иглолистен материал е това.

Само знам, че е нещо доста твърдо - по-твърдо и яко е от чамовите черчевета, а аз имам богат опит с трошенето им. :)

Попитах дядката дърводелец, от когото е материала: "А имаш ли нещо друго освен чам?" и той ми отговори: "Да, имам смърч".

И ми направи тези гредички, които после слепи некадърно с лепило за дърво и след няколко седмици сглобките се разпаднаха.

Това е в общи линии историята на мат'ряла. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Браво, бре! Пак ме изненада с яка тема за четене! Успех с китарата, като се получи да се наснимаш с нея, да ти се доизрадваме :punk_guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Aбрихта ме покърти из основи :ok:

 

Иначе като го гледам, освен плота за полиране, май и главата за точене няма да е зле да мине, особено ако ожа е също толкова ръждив колкото и останалата част от барабана :recourse:

 

Чакаме развръзка :cheers:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.