Jump to content
Българският форум за музиканти

Sign in to follow this  
Nikolov_76

Ефектите Boss

Recommended Posts

Здравейте, 

Има ли разлика в качеството на ефектите, и по тчно на по- стрите, произведени в Тайван и тези, които продават сега, произведени в Малайзия. 

Позволих си да коригирам (вероятно автоматично предложеното от някой софтуер) Мала Азия на Малайзия.

На въпроса - не.

Благодаря за корекцията и за отговора.

Това се случва, когато няма включен инструмент. Когато се включи китарата пищенето изчезва. Няма никакъв шум. Не съм виждал такова нещо. Този звук се появява, както се вижда, при усилване на драйва, и се променя при усилването.Нормално ли е за тези ефекти? Моля за Вашите коментари.

Edited by Nikolov_76

Ако съм попаднал на правилната схема в интернет, входът на този ефект е директно подаден на входа на операционен усилвател с много голямо входно съпротивление (за посочения модел типично 1MOhm). Висящият вход на практика играе ролята на антена и индуцирането на дори минимален ток при това съпротивление създава осезаеми напрежения, които излизат след допълнително усилване на изхода и се чуват.

На дисторжън Милин Камък така съм хващал и радио :D:D:D

За шума на изхода е ясно, но това не е шум, а звучи като ясен сигнал, чиято честота се променя с увеличаване на драйва, все едно е пуснат сигнал от генератор....

Някой няма ли да каже как се генерира този чист тон....? Има проблем с ефекта или е нещо друго....

Edited by Nikolov_76

Високоимпедансният вход прихваща сигнал от някое от последващите стъпала, след голямо усилване. Получава се положителна обратна връзка, откъдето пищенето. Като се мени коефициента на усилване, поради ред причини, се променя и честотата, на която пищи този своеобразен генератор. Не е повреда, а нежелан страничен ефект. 

• Like 2

Благодаря. Защото си помислих, че ефекта се е скапал, въпреки, че като се включи китарата е абсолютно безшумен, дори при усилен драйв....

Поста на Евтим ти казва проблема, аз имах подобен и благодарение, на това, че го прочетох,

се подсетих, как да си реша проблема.

(при мен друга верига хардуерен преамп/интерфейс - саундкарта - програма на сонаруъркс - дау, разкрах саноруъркса и пищенето изчезна)

От видеото се вижда, че пищенето ти идва от една точка на драйва натам.

1. или се примиряваш да свириш с толкова драйв

2 или почваш да търсиш проблема напред по веригата. как да хванеш от къде - почни да махаш от веригата, нещата след боса едно по едно.

Като хванеш откъде ти идва половителната ОВ или го разкарваш това устройство или почваш да гласиш нива, докато пищенето изчезне.

На мен лично, точно този ефект на бос не ми е любим и бих го разкарал него, но това нищо не значи, ако теб те кефи и държиш да свириш с него ... действаш по описаният начин.

Edited by TONY

При него май проблема е само като не е включен кабела в китарата - т.е. няма проблем;

Само когато няма включена китара. Открих го случайно.... Иначе  си работи перфектно.

А иначе, изключих всичко, оставих само него във веригата и тогава направих клипчето.....

Edited by Nikolov_76

Така или иначе, вече я има темта, моля за Вшите мнения: 

Ккто стна ясно, имам OS - 2. Ползвм предимно драйва. Има ли смисъл да купувам SD 1. Ясно е, че е добре да се пробва, но няма къде да ги чуя заедно. Гледам в You Tube клипчетата, изглежда при определени настройки се препокриват като звук, но дали е така вдействителност..... Моля, кайто има лични наблюденея и има желание- да даде мнение. Благодаря.

Edited by Nikolov_76

Понеже става дума за Тайвански/Малайзийски бос, ето едно прекрасно сравнение между двата.

Pedal Face-Off – Boss OS-2 OverDrive/Distortion vs. Boss SD-1 Super Overdrive Pedal comparison - YouTube

Натурално на осцилоскопа се вижда, че по дифолт ОС2 има орязване на ниските, това не е толкова важно.

Какво се чува ( или поне аз как го чувам). Има моменти в които, двата ефекта се припокриват ( при определени настройки)

СД 1 звучи по натурално и като овърдрайв ( какъвто е)

ОС 2 е повече дисторжън от колкото овърдрайв.

Разликата между двата не е от земята до небето, но аз бих предпочел СД1. 

Има разлика между ефектите Boss произвеждани в Япония, Тайван и Малайзия и то най-вече в използваните компоненти и чипове.

Кое е по-добре няма да коментирам, това трябва всеки сам да прецени, но при старите платки, можеше да се извършват куп модификации, при новите, вече не...

BD-2_SMT.jpg