Jump to content
Българският форум за музиканти

Амп симулатори за PC и други устройства


Evtim Djerekarov

Recommended Posts

13 hours ago, wiseppman said:

^

Показания комп е с DDR3- гледай а е с повечко и по-бърза памет. Знаеш, над 64 samples на буфера на интерфейса започва се чувства латентност.

 

Всъщност, DDR3 паметта има по-малка пропусквателна способност, но и по-малка латенция. Така или иначе, латенцията на RAM паметта е стотици процесорни тактове. За по-бърза обработка е най-желателно процесорът да има значително количество кеш памет, така че по възможност цялата програма да се намира в кеша.
Иначе, латенцията зависи като че ли най-много от USB хост хардуера на дънната платка и от аудио интерфейса. За бърза обработка е желателно също, процесорът да има висока базова честота, защото е пълнo с мобилни/embedded Core процесори (i3, i5, i7) с малко TDP, които се хвалят с честоти от рода на 3-4 GHz, но базовата им честота (до която падат, като се понагреят) само 1.1 - 1.2 GHz.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, напълно си прав. Но аз отделих един компютър само за аудио, защото се оказа, че разните други програми с които работя имат много фонови процеси- това беше решението при мен. Всъщност човешкото ухо е най-съвършеното ни сетиво, което единствено работи денонощно.  И усеща разлика от 1-5/100 във височината на цял (в темперирания строй) тон. Когато работя с видео нямам чак такива проблеми- там просто трябат бързи стрипнати дискове за реалтайм плей. Но аудиото... иска си своето.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Повечето или по-малко по-бърз или по-бавен рам няма да промени височината на тона. Латенцията е просто забавяне. При проблеми с изчислителното време или с USB комуникацията, биха се появили по-скоро прекъсвания и припуквания, "ринг модулация" и др.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 8.02.2021 г. at 9:26, Evtim Djerekarov написа:

Като гледам цените и възможностите на хардуерните решения и ми се струва, че единственото приемливо (и заменимо) решение е някакво прилично бързо мини PC като това с операционна система, малко мониторче и тъчпадче, педалиера, генерираща MIDI команди и аудио интерфейс, поместени в подходяща DIY кутия.


https://bazar.bg/obiava-29355411/mini-kompyutar-hp-prodesk-400-g1

Търкалял съм такива HP-та на работа. Освен за офис пакет (ако не го зориш много) не стават особено. Ако става дума за живо свирене където не можеш да си позволиш прекъсвания, забивания, закъснения и т.н. мисля че трябва нещо по-reliable. На хартия тия минита изглеждат ОК, ама разликата между теорията и практиката е повече на практика отколкото на теория. За вкъщи може и да мине номера ако го ползваш само за това и можеш да си позволиш някои технически затруднения и ограничения. Като насложиш нещата (поне според мен) които ще са ти нужни за читаво живо свирене с тия плъгини, Quad Cortex-а започва да изглежда като на промоция.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може и да пробвам със стандартно дънце и процесорче...

Пък и на такова нещо можеш да ползваш каквито си искаш плъгини. Повечето си имат и midi mapping за смяна на пресети и управление.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хм... ето как изглежда една от моите- простичка конфигурация.

MIDIMAP_3.thumb.jpg.0d6027510e4d0af6264fe62bfff22b0b.jpg

А освен хардуера, като се насложат и efx плъгини... май няма да стане с по-простичък компютър

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, на мен ми трябва просто нещо, с което надеждно да работи хост с VST плъгин, който да може крачно да се управлява от MIDI педалиера.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 11 часа, Evtim Djerekarov написа:

Е, на мен ми трябва просто нещо, с което надеждно да работи хост с VST плъгин, който да може крачно да се управлява от MIDI педалиера.

Мога да ти препоръчам от безплатните Cantabile Lite (Free VST Host - Cantabile Lite - Cantabile - Software for Performing Musicians) доволен съм от него и класическия vsthost  VSTHost (hermannseib.com) , с него малко трудно се гласи мапинга, но ако си навътре с мидито, ще се оправиш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Засега се очертава една средноскромна но дребна i5@3.2GHz машинка с едно архаично SLC 64GB SSD, което е достатъчно за целта, и едно очукано, купено на старо focusrite-че. Тепърва трябва да мисля за екранче с тъчскрийн, както и Нещо, което да ми превежда натисканията на настъпикопчетата (евентуално expression педал) на миди команди - тук можете да помагате. Когато всичко това се уточни, ще мисля за "сковаване" на кутия, която да държи в себе си всички тези джунджурии.

Иначе не мога да се оплача от латентността, вероятно поради чист късмет с USB хост контролера в компютърчето - държи се доста мъжки както на GR и Helix, така и на демотата на Archetype, където изглежда да работи стабилно на 96 kHz / 32-48 samples с около 15-20% CPU Usage, което е доста по-добре от горкичкото ми старо и немощно (уж пак i5) лаптопче, където процентите бяха 70-90 с припуквания при 64 семпъла на 48 kHz. Уж подобен хардуер, пък работи 4 пъти по-бързо, при два пъти по-висока честота на дискретизация и дори при двоен оверсемплинг, което ще рече, поне 10 пъти по- бързо за това конкретно приложение. Странно е, че нормалните CPU/RAM тестове изобщо не могат да уловят такива разлики, което ще рече, че май наистина това е въпрос на неща като USB контролер, чипсет и SpeedStep / Power Throttling поведения на конкретната машина.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

8 hours ago, Evtim Djerekarov said:

Засега се очертава една средноскромна но дребна i5@3.2GHz машинка с едно архаично SLC 64GB SSD, което е достатъчно за целта, и едно очукано, купено на старо focusrite-че. Тепърва трябва да мисля за екранче с тъчскрийн, както и Нещо, което да ми превежда натисканията на настъпикопчетата (евентуално expression педал) на миди команди - тук можете да помагате. Когато всичко това се уточни, ще мисля за "сковаване" на кутия, която да държи в себе си всички тези джунджурии.

За миди командите, бях си правил usb фуут контрол за гитар риг, с 3pdt бутони и изкормен контролер от клавиатура, барабар с usb кабела.
Бях си харесал някакви клавиши, на които да вържа бутоните.
Продаде се като топъл лЯп, в интерес на истината :D

Тъч скрийн дисплея, как го мислиш и какво ще прави? Рестартиране на PC, стартиране на софт за симулация, общи настройки някакви?

Самите настройки на софта, гласенето на рига, как ще стане от тъчскрийн..

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То си е windows машина и трябва да има някакъв начин за управление, затова тъчскрийн. Иначе, в плик, може да се носи една срамежлива wireless мишка, за всеки случай. Иначе с тъчскрийна можеш да правиш почти всичко, което можеш с мишка. Идеята е, човек да си нарави някакви пресети във VST хоста, които да сменя с MIDI команди (евентуално тунер да включва, байпас..), ОС може да пуска VST хоста при стартиране. А тъчскрийна е, за да може да си настройваш пресети понякога, поради липса на по-добро решение. Също да можеш да правиш разни неща по операционна система, драйвери и т.н. при нужда.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това с клавиатурата, не е MIDI и не е сигурно, дали ще работи при друг софтуер. Някои хостове искат миди команди, а ако има експрешън педал е задължително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

55 minutes ago, Evtim Djerekarov said:

То си е windows машина и трябва да има някакъв начин за управление, затова тъчскрийн. Иначе, в плик, може да се носи една срамежлива wireless мишка, за всеки случай. Иначе с тъчскрийна можеш да правиш почти всичко, което можеш с мишка. Идеята е, човек да си нарави някакви пресети във VST хоста, които да сменя с MIDI команди (евентуално тунер да включва, байпас..), ОС може да пуска VST хоста при стартиране. А тъчскрийна е, за да може да си настройваш пресети понякога, поради липса на по-добро решение. Също да можеш да правиш разни неща по операционна система, драйвери и т.н. при нужда.

Много advanced ми се струва, да може да си настройваш пресети чак, от тъчскрийн...  И като юзър интеракция, и като менюта на контролера.. 
За връзка със софта, ако не може да назначиш миди команда във VST хоста, хептен...

В идеалния случай, настройка на пресет си го представям като ротари енкодер, зададен да контролира параметър на ефекта.
"Новите" процесори, на зуум и други, са така, за максимално потребителско удобство.
Примерно 3 енкодера, които да контролират предварително зададени параметри на всеки пресет.
Дисплея само за индикация и менюта за навигация, а по-сложни манипулации с PC-то (настройки, профилактика, зачистване) - с външен монитор, клавиатура и мишка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.