Jump to content
Българският форум за музиканти

TONY

Да изберем най-добър метъл албум на 2020-та!

Гласуваме за най-добър метъл албум на 2020-та!  

5 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Добре, добре продължавай в този дух. Харасат ми кратките и точни анализи.

ПС - Айрънфлейм, които са ти харесали, за това съм си ги избрал за новата ми любима банда. 

Като по горе съм писал, че певеца Andrew D'Cagna, е и инстументалист и си записва всичко, без соло китарите.

А за тях вика един може би не много известен шредъл Джим Дофка (но аз го знам още от га бях млад).

Иначе са банда от 4 човека, явно за свирене на живо.

На Уитчхейзъл им чуй и предните албуми от 2016, 2018. Там ще ти хареса пеенето. Няма нищо общо с високото кресливо хеви метълско пеене. Идеята ми е, това, което съм ти казвал и преди, почвай да пееш авторски песни. Вече онзи шаблон за високо

пеещи метъл вокалисти не е валиден (о, да, ясно е, че ако има тенор е супер) . Тези, други мои нови любимци Уичхейзъл са британска банда, вокалите не са като едно време. Тембъра на певеца е много приятен , спокоен, завладяващ.

Dark forest, Ancient Empire & Sellsword - са други нови банди, които трябва да чуеш.

Edited by TONY
  • Like 1

Primal Fear - Metal Commando

•     Не знам, как да определя звученето на този албум, освен като един по-прогресивен Judas Priest с по-съвременно звучене, пълно със sound заемки от по-съвременната метъл сцена. Това може би е разбираемо, предвид фактът, че певецът създава групата, след като го отхвърлят като кандидат-заместник на Halford в Judas. Последното казва напълно достатъчно и за стила на пеене. Прецизността на изпълнението е немска, като освен за Judas и за по-съвременен метъл, на мен нещо малко ми напомня и за групи като Accept. Има и по-леки и някои баладични песни. Като добавка мога да кажа, че пеенето доста често е многогласно и някак малко Epic по немски. Има и моменти, в които певецът пее по-леко, което може да ви напомни и за други групи.

Wytch Hazel - III: Pentecost

•     Албум с хубави вокални и китарни хармонии, песни в умерено темпо с малко по-ниски и спокойни вокали. Като цяло албумът има по-спокоен характер, може би на места и леко романичен, бих казал, разказвателен. Може да се слуша без напрежение и с удоволствие от чутото. Звуковата картина също е приятна. Може би, този албум е малко по Art от досега споменатите от мен. И песните не са точно "парчета" а са си по-скоро песни.

ИЗВЪН АНКЕТАТА:
Eternal Champion - Ravening Iron

•    Попаднах случайно на този албум, който е от Ноември 2020. Той също има хубави "вкусни" китарни хармонии и характерно мелодично/хеви метъл звучене, на места може би леко алтернативно. Вокалът е доста интересен, като не е креслив, а напомня по-скоро като че ли певците от британската пънк сцена от 80-те, което прави звученето интересно. Песните са доста мелодични и имат немалко тематичен материал, като също както при Wytch Hazel са по-скоро "песни" отколкото "парчета" и могат да звучат "популярно" въпреки метъл стилистиката. Китарите понякога имат ефекти като Phaser/Flanger върху тях въпреки овердрайва което също създава една доста художествена текстура на звученето. Като добавка, в някои песни, на заден план се чуват и клавишни, което допринася за приказното, художествено звучене. Бих казал, доста интересна група и Албум. Тони, препоръчвам ти да изслушаш и този албум!
    ПС: Сега виждам, че си споменал и този албум по-надолу!

Lord Vigo - Danse De Noir

• Албум с доста обемно и епично звучене, малко напомнящо за филмова музика. В началото на някои песни има речетативни части, което предполага някакъв тематизъм. Музиката звучи малко по-ambient, с високи, но по-лековати и мелодични, малко плачливи понякога вокали, често в двугласи (с backing вокали). Ако чуете кратък откъс от средата на някоя песен, може  за момент да се объркате, че слушате New Wave музика, а не хеви метъл. Има и по-стандартни метъл песни, но като цяло звученето е по-"отнесено", което е хубаво, защото е различно от дотук споменатите.
Edited by Evtim Djerekarov
  • Like 1

За съжаление не съм слушал нито един от албумите в анкетата. Трябва да ги преслушам, защото със сигурност ще се намери нещо, което да харесам. Иначе ето това са метъл албумите на 2020 г. за мен:

Apocalyptica - Cell-0

Страхотен албум на (вероятно) най-добрите в света метъл челисти. Изцяло инструментален. Най-лекото и атмосферично парче в албума е Rise:

От по-тежките и мрачни се откроява Ashes Of The Modern World:

Oceans of Slumber - Oceans of Slumber

Тази група е ново откритие за мен. Наричат ги "female fronted Opeth", но според мен са много повече от това. Самите те цитират като вдъхновение Й.С.Бах и Pantera. Повечето са мулти инструменталисти и свирят на няколко инструмента, включително в рамките на една и съща песен. Певицата им пее в джаз и блус стил, което се съчетава прекрасно с техния progressive и doom метъл стил. Вижте примерно:

Paradise Lost - Obsidian

Ще цитирам един от коментарите в YouTube под песента Darker Thoughts (първата от албума):

"Epic, cold, distant, melancholic, mystical, dark. Highly intelligent people who are still able to make good music."

• Like 1

Eternal Champion - Ravening Iron

Албума съм го отбелязал, като от най-добрите, просто форума не дава възможност за повече от 15 избора, пък и няма смисъл.

За такива албуми, вкл. и за Дракониан 2020-та , просто може да кажете извън пул-а, че харесвате или е Вашият избор.

Виждам, че на Евто взе да му се услажда слушането на нови албуми ( и коментарите му определено ме кефят).

Навремето такива точни и кратки рецензии имаше по германските списания, като Метъл Хамър и Гитаре унд Бас.

В нашите онлайн медии, не казвам, че всички рецензии са зле, но определено се сещам за една в We Rock, макар и да не помня за коя група да беше, но съм запомнил, че повече приличаше на Възхвално слово за...( сега дали се учат такива по литература не знам... но навремето учехме , например Възхвално слово за Паисий Хилендарски).

Според мен е абсолютно недопустимо да се изпада в крайна фенщина, особено ако ще пишеш рецензия.

Пишеш обективно, оставяш на хората да си преценят.

Или пък толкова често срещаните ламерски статии, рецензии....( което е разбираемо, имаме доста рок "журналисти", за които  двойните кавички са недостатъчни, вкл. и дабъл, трипъл и тн)

На Евто и за останалите, които харесват старата и новата вълна на Хеви Метъла, мога да препоръчам и - 

Haunt - Mind Freeze 2020

Shadowkiller - Dark Awakening (2020)

Edited by TONY

2 hours ago, TONY said:

Албума съм го отбелязал, като от най-добрите, просто форума не дава възможност за повече от 15 избора, пък и няма смисъл.

За такива албуми, вкл. и за Дракониан 2020-та , просто може да кажете извън пул-а, че харесвате или е Вашият избор.

Виждам, че на Евто взе да му се услажда слушането на нови албуми ( и коментарите му определено ме кефят).

Навремето такива точни и кратки рецензии имаше по германските списания, като Метъл Хамър и Гитаре унд Бас.

В нашите онлайн медии, не казвам, че всички рецензии са зле, но опр

Ами според мен проблемът на ревютата (няма значение дали наши или чужди и въобще кой ги е писал) е, че:

1. Музиката е субективна. Всеки харесва различни неща и дори един и същи човек си променя вкусовете с течение на времето.

2. Емоционалното въздействие на музиката не може да бъде преведено до текст, защото думите нямат същото въздействие.

Затова, с ревютата винаги имам едно на ум. Те помагат за бързо ориентиране, примерно този човек харесва такива неща, аз харесвам други - явно няма смисъл да слушам всичко, което е написал, или пък ето с този друг човек явно имаме сходни вкусове, харесва много от нещата, които и аз, следователно ще е хубаво да видя какво още е открил.

Напоследък има YouTube и други подобни онлайн услуги, които анализират данните на много хора и предлагат на всеки персонализирано неща, които би харесал, така че предполагам, че повечето хора вече по този начин откриват нова музика. Но това си има и своите недостатъци - държи хората изолирани и в някакъв смисъл премахва обективната реалност. Това, което виждаш не е това, което слушат другите. Предполагам затова не съм слушал нито един от албумите в анкетата. Предполагам, че ако всеки пусне собствена анкета, ще предложи 15 албума, които останалите не са чували.

Затова и ми харесва идеята да използваме форума за откриване на нова музика. Примерно заслушах първите 2 албума (Ironflame - Blood, Red, Victory и Grave Digger - Fields of Blood) и реакцията ми беше "ама това вярно е класически метъл, брей, не знаех, че жанрът е още жив". Ами как да знам, като YouTube не ми го предлага, защото ми предлага само нещата, които слушам в момента (плюс малко Iron Maiden, които слушах много преди време, но само тях).

• Like 2

^Да, никога нямаше да преслушам и дори да знам за тези албуми, ако я нямаше тази форумна тема!

Nightfear - Apocalypse (2020) -              

испанска банда, сега им слушам за втори път албума. Пеенето напомня на Хелоуин, има някои брейкове, ала Нико макБрейн на барабаните. Готини рифове и шред лийдове. Освен бързи песни има и средно темпо. Албума си заслужава да се чуе.

Edited by TONY

Слушах днес Testament, Annihilator, Heathen, Nightwish и Demons&Wizards но трябва още малко да ги послушам, за да напиша нещо. Засега мога само да кажа, че Testament очаквано изкъртват с техника и бързи темпа, Nightwish са си Nightwish, като при Demons&Wizards има някакъв подобен симфонизъм, а Annihilator звучат като.. Annihilator, но трябва да им послушам албума още.

На 17.02.2021 г. at 0:10, nickysn написа:

Oceans of Slumber - Oceans of Slumber

Тази група е ново откритие за мен. Наричат ги "female fronted Opeth", но според мен са много повече от това. Самите те цитират като вдъхновение Й.С.Бах и Pantera. Повечето са мулти инструменталисти и свирят на няколко инструмента, включително в рамките на една и съща песен. Певицата им пее в джаз и блус стил, което се съчетава прекрасно с техния progressive и doom метъл стил.

Това видео звучи супер интересно, мисля че днес ще послушам малко тия младежа, благодаря!

• Like 2

Witchtower - Witches' Domain

Още една испанска банда. Албума им от 2020, доста повече ми хареса от този от 2016-та.

Приятен 80-тарски метъл, мелодични китари, стандартни метъл вокали, не е нещо нечувано, но е

приятно за слушане. Явно в Испания има добри метъл банди, вкл и такива, които си пеят на испански.

Тази тук е с песни на английски.

Edited by TONY

Продължавам с моите впечатления:

Heathen - Empire of the Blind

• Албум с добър звук, изпълнен в средни до бързи темпа, с добра демонстрация на инструментални възможности и хубави вокали, които малко напомнят на Hetfield, заради използването на Vocal Fry, но са по-височки и по-прецизни. Има някои бързи доста Trash рифове, както и по-леки, прозрачни моменти в някои песни. Иначе, албумът звучи като много други неща - не бих казал, че има някакъв подчертан тематизъм в мелодиите или рифовете, който да ги направи отличителни или запомнящи се.

Testament - Titans Of Creation

• Описанието на музиката на Testament е почти излишно, тъй като всички, които се интересуват, ги познават добре. Този албум не прави изключение, с безкомпромисното си и технично изсвирване и изпяване, както и традиционното за групата звучене. Със сигурност, няма да останете разочаровани от изслушването му. Темпата както обичайно са бързи, а музиката звучи агресивно.

Nightwish – Human. :ll: Nature

• Като не твърде голям почитател на симфоничния метъл, не мога да кажа, че изслушах този албум с твърде голямо внимание, но ми звуча добре, не можах да му намеря никакъв недостатък. Качеството на изпълнение и композициите са си традиционните за Nightwish, като в албума има както метъл звучете, така и доста чисто симфонични части, както и такива, в които звучат фолклорни инструменти.

Demons & Wizards III

• Албум със съвременно звучене, плътни китари и много добро изпълнение. Отново многогласия при вокалите, често имащи хорово звучене. Продукцията е на много добро ниво също така. Изсвирването и записът са безкомпромисни, а звученето - отново епично, като от време на време се прокрадва някой и друг китарен риф, характерен за по-традиционна хеви- и траш- музика, което е хубаво. И тук, макар и не колкото при Nightwish, има симфонични елементи, както и  разни семпли/ефекти.

Airforce - Strike Hard

• Музика с класическо хеви-метъл звучене, изпълнена в по-бавно темпо, без демонстрация на някаква виртуозност. Вокали, които са нормално високи, а на по-големи височини, започват да звучат малко по-главово и пискливо, както при много хевиметъл певци. Не бих казал, че албумът е твърде интересен за слушане, по-скоро е доста стандартен, точно както ми се струва е и албума на Heathen, въпреки, че последният за мен е доста по-добър. Този ми се струва някак по-обикновен.

Annihilator - Ballistic, Sadistic

• Ами, какво да ви кажа - Annihilator. Бързи темпа, тежко звучене, назлобени вокали, идеално изпълнение, хубави рифове, понякога умишлено хаос и какафония в солата, а на други места - доста мелодични сола. Барабани - картечница. Нищо необичайно за групата. Албумът е Добър! По скорост и агресивно звучене, го слагам наравно с албума на Testament.
Edited by Evtim Djerekarov
  • Like 1

Вчера отново слушах последният Тестамент, и веднага след него - First Strike Still Deadly, от 2001-ва.

който представлява презаписани версии на най-добрите им парчета. 

Новият албум е добър, но класиките са си класики...

В момента слушам  Night Demon - Curse of the Damned (2015). Пропоръчвам го, за тези (като мен), които са го пропуснали досега. (NWOGHM)

Edited by TONY

Ако трябва да обобщя, повечето групи свирят технично и безкопромисно, също и записват доста добре. Но в 99% от албумите, музиката няма душа. Конкретно за групите по-горе, слушаш албумите им 2 - 3 пъти и забравяш.

Голямото разочарование за мен са Nightwish за пореден път. Това е симфоничен метъл на книга, иначе е филмова музика. Туомас има страхотна певица в лицето на Флоор Янсен, но не използва и 2/3-ти от възможностите и. Вече в два албума я мъчи да пее някакви поп - рок парчета.

Иронично, двата албума с Анете Олзон, която няма певческите възможности на Флоор, са върха в творчеството на Nightwish - Dark Passion Play и Imaginaerium.

^Точно затова препоръчвам Ravening Iron на Eternal Champion - защото според мен има някакъв негов си заряд. Но не е лесно да се прави HM с душа - почти всичко готино е изсвирено.