Jump to content
Българският форум за музиканти

TONY

Да изберем най-добър метъл албум на 2020-та!

Гласуваме за най-добър метъл албум на 2020-та!  

5 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

С хард рока имаме пълен провал - 200 преглеждания( не означава 200 човека) и 5-ма гласували...

Да видим как ще е с метъл-а.  Ще получим отговор - колко кибика има тук, метъл ли се харесва или

единствената актуална музикална тема е - Какъв лампов усливател да си купя за 200 лв. 

Ако може да свири тихо, има съседи. 1 ват е много силно...по добре да е 1 микроват, да

вади по-як звук от на Металика, ама много повече, така като го включа към компютъра и направо да запиша

албум за Грами 2021.  

И още един въпрос, музикантите слушат ли музика, като меломани или просто си следят любимите 2-3-5 банди и най-вече се

възхищават на себе си...

Прегледах класациите на всички рок журналя от Метъл Хамър.  Не е като едно време, когато списанието беше като библия.

Сега някакви си онлайн журналистчета направили някакви листчета...  тюрлюгювеч.

Аз ще предложа не най-идеалните предложения, защото няма как да си чул всички,

някои отлични, може да си забравил, други недооценил в момента, който съм чул.

Така или иначе, това е много близо до истината за най- добрите Метъл (стандартен, не екстремен) албуми на 2020-та.

20 е добра цифра, 10 ще е твърде малко. ( накрая останаха 15)

Ironflame - Blood, Red, Victory
Grave Digger - Fields of Blood
Ross The Boss - Born of fire 
Primal Fear - Metal Comando
Wytch Hazel - III: Pentecost
Lord Vigo - Danse De Noir 
Testament - Titans Of Creation
Nightwish – Human. :ll: Nature
Heathen – Empire of the Blind
Shrapnel – Palace of the Insane
Annihilator - Ballistic, Sadistic
Demons & Wizards III

Airforce - Strike Hard
Body Count – Carnivore
Armoured saint - Punching The Sky
Lightbringer of Sweden - Rise of the Beast
Aether Realm – Redneck Vikings from Hell
Ambush – Infidel
Eternal Champion, Ravening Iron
Glacier – The Passing of Time           

последните 5 не успях да ги добавя, разрешава ми само 15 избора....                                                                                                                

2020- та със сигурност може да се говори, че имаме имаме NWOGHM – нова вълна на глобалният хеви метъл.

Този път не като движение в Британският рок, а като стил. 80-тарският Хеви Метъл прероден от ( може би стотици) хиляди банди от цял свят, издаващи албуми и то не от днес..да кажем от 2015-та.  Може да са ъндърграунд банди, дори самият Седерик от Блейзън Стоун, Рока-Рола и още 20 му други проекта смята себе си и останалите нови банди за ъндърграунд. И е така. Няма вече големи музикални компании, или ако има, ще изчезнат като днинозврите. Самиздат...музиката в световен мащаб минава на самиздат. Заблязвам и друго, не е само Седерик мултиинстументалист. Има доста групи от по един или двама, които издават цели албум, да извикат някой гост и така.

Изборът ми за 2020-та е  Ironflame - Blood, Red, Victory - one man band project(от 2016та) на Andrew D'Cagna, човека си свири всичко и си пее, вика Джим Дофка да му изсвири солата. За концерти - наемни музиканти. Положението при Сед е същото - той не пее, но свири на всичко, този уикенд го гледах, как записва соло за новият албум на Ейшънт Импайър(страхотна нова банда, 2020 пропуснаха, ще издадат 2021).

Номер две ми е албума на старата немски хеви метъл банда Грейв Дигър. Ранинг уайлд хванаха пиратската тема, Дигърте - шотландската.

Рос Дъ Бос се завърна! - със страхотен албум, но не очаквайте да звучи като Менауор, няма нищо общо (или почти нищо).

Праймъл фиър - това им е най-добрият албум досега. Ралф не е анимациона карикатура на Роб Халфорд, не е и Метъл БОГ. Но си е супер. (един го определи, като картун Халфорд)

Уитч Хейзъл - албума е добър, но уви доста по - слаб от феноменалния Сужорн 2018-та.

Вметка - знаете любимите ми банди Мейдън, Металика, Джудас, те си остават като старите ми най-любими банди.

Но, съобразно новата вълна, има промяна - новите ми три най-любими банди са - Айрънфлейм, Уитч Хейзъл, Селсуърд.

Изобщо нови банди - сърбите Сентурион, Ейшън Емпайър, Лорд Виго  и тн... много са. Вива Новата Вълна на Хеви Метъла!

Останалите банди съм ги изписал , няма да пиша повече. 

Само за Аърфорс - това ее групата на първият барабанист на Мейдън - Дъг Сампсън. Имаха българин певец 2019-та ( Хилс оф рок Пловдив).

Сега са с италианец, по-добър е и албума е много готин.

Моите предложения за екстремен метъл са само примерни, не съм екпсерт в тази част.

Като моят избор е Енслейвд - гледах им локдаун свирене  в три части, страхотни са. 

Enslaved Utgard
Kvelertak Splid
DevilDriver – Dealing with Demons I 
Necrot – Mortal 
Mors Prinicipium Est – Seven
Night Crowned – Impius Viam 
God Dethroned – Illuminati 
Lamb of God – Lamb of God
Benediction – Scriptures

Edited by TONY

А, тука ще ми е по-интересно. Не свиря метъл, не мога и не искам, ама виж - да слушам и да клатя глава, това го мога. От изброените албуми съм изслушал точно един (Nightwish), но ще подпукам останалите другата седмица (все пак на работа не мога нонстоп да слушам неща колкото и да ми се иска). Ще направя изключение само за Рос дъ Бос - няма сила на тоя свят която да ме накара да прослушам нещо общо с Manowar.

Никога не съм следил излизането на нови албум, защото има толкова много музиканти и банди, които откривам нон-стоп, че въобще не се впечатлявам дали имат албум от тази година или от преди 30. Мисля че ми е останал навик от училище, когато просто се слушаше и свиреше каквото докопаш от еди-къде-си.

Ще гласувам после, като чуя това онова.

• Like 3

След една седмица, може пак да сме гласували само "обичайните заподозрени".

Нищо не ти пречи да дадеш шанс на Рос. Албума не прилича на Менауор въобще. 

Бях на клубното им свирене в Лайв енд Лауд, много готини пичове са. Тогава свириха парчета на Менауор, 

на които Рос е композитор. Сега е избягал напълно от техният стил и звучене. Съумял е да постигне друго звучене.

И не е надувка, като Джой ДеМайо, който дъни Менауор. (не като музикант, а като персона)

ПС. от тези 15 групи , 10 са от 80 и 90-те Тестамент и Найтуиш са най-утвърдените и да кажем 5 ( и още 5 които не успях да вкл) са ню камъри.

Предстои смяна на поколонията. Динозаврите ще си отидат, един по един...

Радващото е, че новите поемат щафетата. Защото Американският Ню метъл е супер противна манджа - булмач.

И още едно ПС - за съжаление няма продължение на Хеър метъла (американският АОР) от 80 и 90-те. Харесвам много и такива банди.

В момента слушам KIX. Страхотни банди бяха... сега се сещам само за бандата на Сачел, която продължава в този стил...

Но нищо не се знае, модите си отиват и се връщат.

Edited by TONY

Успях да прецъкам албумите, не прекалено внимателно, признавам си, но мисля че достатъчно za да добия представа.

За класическите метъли, без никаква изненада за мен, гласувах за Testament. Класическа банда, който си го може, си го може.

Трябва да отбележа обаче и следните:

Demons and Wizards III - заради носталгията по първия албум и заради това че едно време супер много слушах Iced Earth и Blind Guardian. Бонус точки за вокалите и хармониите им. Jon Schaffer е от най-яките за мен вокали от подобните стилове. НО! Току що прочетох и че също така е от активните поддръжници на Тръмп, и даже е участвал в последното изпълнение с щурма на Capitol Hill. Помрачи ми малко вкуса от албума. Това да можеш да пишеш песни и да си тъпак не са непременно обвързани неща, но предпочитам музикантите на които се кефя да ползват това на раменете си не само за музика и да отглеждат косми. Черна точка за мене.

Nightwish - с риск старите фенове да ме оплюят, едно от най-добрите неща които са спохождали тая банда е това че Томас изрита Таря. В композиционно отношение тая банда извървя (и продължава) дълъг път, към по-добро според мен. Старите албуми не ми харесват вече, в гимназията ги прослушвах. Новите (след Таря, това за мен са “новите”), включително и с Анет Олсон, за мен са съвсем друга, по-добра, бира. Не прави изключение и последния. Гледах ги на живо с Флор Янсен, тая кака може да пее и can kick your ass.

Heathen и Annihilator - не съвсем по моя вкус, но получават точки за джангър, бива.

Wytch Hazel - не съм решил дали ми харесват или не, но ми грабнаха ухото - трябва да чуя и другите им албуми.

Изслушах (диагонално) и останалите в тая категория. Не ми харесаха въобще. Соре.

Втората категория ми е по-интересна и много по-трудна да избера един от всичките. Почти целия списък супер много ме изкефи! Фаворит са ми шведите от Avatar, има нещо налудничаво в музиката на тия пичове което много ме грабва. Щях да пиша че не се кефя много на гримирани пичове, ама след това се сетих че съм супер голям фен на Алис Купър, така че няма да го напиша това :D

Enslaved Utgard - дааааа, добър звук, интересни аранжименти, дааа! 

Kvelertak Splid - звучат ми повече като по-класически и стандартен метъл отколкото нещо по-така, но е добър албум, хареса ми! Ще послушам повече със сигурност!

DevilDriver – Dealing with Demons I - банда която всъщност съм чувал. Много добре се лее тая тресна - хем е агресивно, хем мелодично и стегнато - има и хитри моменти в аранжиментите.

Necrot – Mortal - е може би тука ми идва вече малко по-тежко, но за моите уши звучи като доста качествен дет метъл.

Mors Prinicipium Est – Seven - това също е по-встрани от моя вкус, но е добър албум, много мелодичен. Абе колкото повече напредва албума по плейлиста, толкова повече ми харесва всъщност.

Night Crowned – Impius Viam - това е много обещаващо, като стигна до настроение в което ми се дослуша блек метъл - сто про!

Lamb of God – Lamb of God - още една класическа банда в графата “който си го може си го може”

God Dethroned и Benediction са единствените които не ми допаднаха особено.

• Like 1

Icarus, добре че си ти, че да се почувствам в музикантски форум... И останалите, още няколко, стари пушки.:headbang::punk_guitar::virtuoz::rocker::drummer::oops:

Старата гвардия, ще се окажем, с  по-млади сърца.  ( О, да , предполагам има част от форума, които може би харесват, Дум, Слъдж, Поп и всякакви други неща и това тук, не ги интересува)

Забавляваме се, пък и покрай това, случайно може да събудим някой младеж, да чуе туй(цък)-онуй(цък)...

Jon Schaffer е невероятен музикант.  Дали е прав или не, няма значение.

Аз съм за това, човек да има СВОБОДАТА, да изкаже мнението си и да застане зад него. Не съм му адвокат, не съм живял неговият живот и нямам неговите мисли. ( а и съм против двойният стандарт - пример - когато хората нахлуят в Майдана е много ок, а в Капитолия да не може...а, не така!)

Не знам, това, което знае той.  Но предполагам, че той застава в защита на традиционните американски ценности, което означава американски стил на живот

от 60, 70, 80-те години , а не този транс джендърски модел, в който белият човек да бъде подчинен на черният. Точно сега се губи равенството.

Не съм расист и харесвам Боди каунт ( пък те, май са черни расисти).  Искам свобода за Джон и справедливост. Точни такива музиканти, като Дейв Мъстейн и  Джон Шафър харесвам.

Аз не живея американски живот, но тези двамата, от незнам си колко милионни американски щати, с незнам си колко милиона музиканти, поне в метъла са едни от малкото, които се осмеляват да напишат нещата, каквито ги виждат. Защото има прекалено много полит-коректни  музиканти, но в същото време пълни утьовци. Т.е. хора, които не смеят да изкажат гледната си точка, само и само да не изгубят някой фен, а оттам и някой друг пробит долар...

Найтуиш, да. Последният албум е определено, доста по-добър от предният. Като идваха за предният в София, не ми харесаха...

Wytch Hazel - са млада банда, имат само 3 албума. Най силен е Соджъ(р)н от 2018, умирам за него. После е дебюта от 2016. 2020-та, поне към момента ми е трети.

Радвам се, че ти е харесала екстремната листа.

Аз продължавам да се забавлявам. Днес почнах да си  отбелязвам най-добрите за януари 2021.( както навремето в Метълхамър)

Пък и подготвих пул за най-добрите китарни албуми на 2020-та. Може пък към това да има интерес в този музикантски форум... ама едва ли.

Виж, ако пусна пул - Кой усилвател, ампсимулатор и процесор, е най-як, за най малко пари!?, ще утрепам рибата и пъдпъдъците.

• Like 1

^Може би не трябваше да го споменавам това за Тръмп, а и форумът тук не е място за политика. Disregard please. Шафър си остава от най-яките метъл вокали от моите гимназиални години, пиратските касетки на Iced Earth съм ги СКЪСАЛ от въртене на каст'фона.

Като гледам не се пръска по шефовете анкетата от напиращи желаещи, ама аз ти благодаря, TONY, за темата, защото чух една купчина нови албуми (и нови банди за мен също), голяма част от които всъщност доста ми харесаха. Днес продължавам с Аватар назад през дискографията им. 🤡

• Like 1

What the hell... Не съм слушал нито една от групите, а 80% и като имена не съм ги чувал че съществуват изобщо... :blink:

Ако и другите 10-тина човека посещаващи форума са така нищо чудно, че никой не гласува за нищо. Не е критика, само констатирам...

Значи е време за сверяване на часовника...

Джудас, Мейдън, Менауор и Металика вече овехтяха...

И все пак , поне 50% от имената от двата пул-а, би трябвало да са познати на хората, които имат претенции, че слушат метъл.

Не като част от беге "метълките", дето го раздяват много яко, а в същност слушат Найтуиш, баладите на Скорпиънс, баладите на Металика, Рамщайн и дотам.

Без да засягам никой, масата хора харесват много ограничен кръг неща, като стил, групи. Познавам доста хора.

( и съм обръщал внимание, какво слушат )

За съжаление, голяма част от музикантите, не се различават от масата.

В смисъл, не че не разбират, напротив, но пак гравитират до любими неща. Нормално, хората, обичат зоната на комфорт.

Има някакви такива, като Тома Спространов, мен, един приятел Валери Зайков, и ако се върна в тийнеджърските години

всички, които ходехме на Синьото и въртяхме плочи ( Владо Кучето, Съби, Емо, Слави, Боби и тн), това бих казал сме си някакви

експлорери... Честно казано, сега при този локдаун, така ми се отвори една глътка за нова музика...

Няма как да сравнявам онези години, когато черпехме инфо от Метъл Хамър, обикновено имаше 30-тина банди за месеца.

Поръчваха се плочите , записвахме, продавахме  и бяхме в крак. Следващият месец се повтаряше.

Тогава имаше сериозно усилие, сега всичко е на един клик разстояние.... Обаче, сега информацията е океан, който те залива.

Трудно се отсява...

Днес видях, че датчаните Royal Hunt  имат албум 2020-та - Dystopia... сега го слушам.

Покрай дискусия със съфорумника Claypool, добавям за 2020-та албума на Draconian - Under a Godless Vail.

А в момента слушам и се кефя на TREES OF ETERNITY - Hour of the Nightingale от 2018-та,  под негово влияние.

Така, че малкото, които се интересуват, може би тези теми ще съм им полезни.

Бива ли сред толкова ветерани като Grave Digger, Primal Fear, Testament, Annihilator да пропуснеш албума на Rage - Wings Of Rage :)

И не знам защо няма нищо българско в тази класация само, може да си направим специална тема и за родната сцена, трябва да се взаимо подкрепяме :D

За 2020 ето няколко албума, които в една или друга степен са ми допаднали и без да претендирам за изчерпателност (вярно, че не са точно класически метъл, може би само Vokyl биха влезли в категорията):
No More Many More - Не и този път (невероятно албум просто, определено българската музика много дърпа напред с подобни момчета)
Cool Den - 1 (приятен миш маш с жици, турбо-чалга-пънкарийки, хип-хоп, реге... текстовете също варират от сериозно социални до яко майтапчийски)
Vokyl - Вторите седем (доста приятен мелодичен дет)
Безнадеждност - 6 дни преди карантината (нещо като ню уейв, но не са чак толкова безнадеждни колкото името им)
Орендъ - Максул (интересни метъл преработки на народни песни)
Der Hunds - Apocalyptoholics (групата е сравнително известна, имат си един приятен сиатълски привкус)
Okupator - Бирени песни (ако на някой му липсва олд скул пънка записван в гаражите, може и да му хареса това)

Няма да гласувам в анкетата, твърде малко хора сме за смислени резултати, но е готино да я има темата да сверяваме часовниците, да си препоръчваме разни нещица и те така.

• Like 1

При толкова много неща, няма как да не пропусна нещо.

За това разчитам на Вас, смело да запълвате пропуските.

По принцип съм фен на м-р Пиви и Рейдж. 

Особено със Смолски и след това с Маркос Родригес.

Сега си припомням този последен албум от миналата година, с двамата младоци китаристи.:rocker::punk_guitar:

За българската сцена съм на мнение - 

1. или отделна тема

2. или, ако ще пишем тук, значи да слагаме само албуми на български банди, които изкарват продукция на световно ниво

и то такава, че да е сред най-добрите световни постижения за годината...

Но мор, мени мор и на мен ми направиха много добро/отлично впечатление.

За евентуалните предстоящи записи на групата ми, барабаниста ми предложи да записваме барабани ( а и може и изцяло) при

Оги Косьовски. Пуснах да чуя продукцията му и хоп - Но мор, мени мор.... И бандата и записа са ок. 

Adrenalin overload също вадят яка продукция.

Но бих включил само една българска банда - DUST. Албума обаче им е от 2018-та, затова не е в тази тема.

Не знам как така, албума им е на супер ниво, гледал съм им запис от конкурс за нови банди ( май беше от Ловеч).

Да, печелят заслужено за най-добра банда, но определено още не са на световно ниво, като свирене на живо, но албума

( студийният им запис) за този стил - Нова вълна на хеви метъла е на ниво...

Това за гласуването ще придобие смисъл, ако гласуват примерно 40-50 съфорумника. Тогава ще имаме резултати, които да показват точно картината.

Донякъде и с 4-5 гласували пак става ясно, примерно за китаристите - Сатриани : Петручи, засега мача е равен. 

Което в същност отговаря на реалното положение.

Няма съмнение, че това са двата най-добри инструментални албума за 2020.

И на мен ми бяха на кантар. Все пак гласувах за албума на по-добрият музикант, а не за по-добрият технически китарист.

А и защото албума му, като музика е по-добър и разнообразен. Което е в следствие на това, че е по-добър музикант.

Васко Алкатрз-ко или Васил Нешев, като изкара интрументален албум ( или ако, защото има няколко нови инструментала)

ще го вкарам в световната класация. Първият му и засега единствен инструментален албум ( май беше от 93-та) ми е много любим, нищо, че е записван с  чешка Йолана, дръм машина и процесорче на бос. Един музикант, като има какво да каже, го казва.

(дори и с техника, която по днешните стандарти е пълен аут). 

Edited by TONY
  • Like 1

В допълнение на китаристите, ето това може да се чуе - Day Zero: Rise Of The Horde на Paul Wardingham.

За мен, музиката на австралиеца и по-добра от тази на Петручи.

• Like 1

Пичове, за да мога да гласувам за нещо, трябва да се разхождам със слушалки 2 седмици минимум.

• Like 2

Ще си в крак с това, което си заслужава да се чуе, обаче. Плюс това, ти си от таргета на тази тема. 

Има 2 начина. Дори да не можеш да слушаш, когато си на работа. 

1. Сутрин един албум, вечер втори. Нещо, ако не ти харесва, направо го отказваш и минаваш натам.

2. Слушаш по-диагонал и заделяш само най силните, според теб.

След това си ги преслушваш внимателно и си съставяш окончателното мнение.

Никой не ти дава срок.Когато, тогава...

Edited by TONY

Аз още не съм събрал материал за гласуване, но преслушах три албума, и за заинтересованите, мога да кажа моите впечатления от това, което чух:

Ironflame - Blood Red Victory

• Нелош албум, навява много на класическа хевиметълия като Maiden, може би Judas. Музиката е мелодична и със умерено до забързано темпо. Певец с висок, ясен глас, бих казал, доста забележителен с чистотата, с която пее височко, без да прекалява с крясъците или да звучи прекалено много на главов регистър, както много хевиметъл певци кудкудякат, особено като се уморят.

Grave Digger - Fields of Blood

• Албум с класическо метъл звучене, бих казал по-немско, като може би малко напомня Sabbaton на места, дори Blind Guardian далечно, а китарите понякога приличат на Axel Rudi Pell. По-плътни китари, които обачe остават доста мелодично звучащи, с малко по-резливи, понякога речетативни вокали, с по-голям фокус върху многогласията и хоровото звучене.

Ross The Boss - Born of fire

• Класическо Heavy Metal звучене, което може би е вдъхновено от Judas Priest. Китарите са класически хевиметълски китари, барабаните звучат стегнато. Вокалите са високи и кресливи, понякога фалцетни или с vocal fry, което напомня за нещо средно между Halford и Dickinson. На места има и приятни китарни двугласи, които отново напомнят звученето на класическия хевиметъл от 80-те. В някои от песните, за цвят има и малко симфонични елементи.
  • Like 1