Jump to content
Българският форум за музиканти

Бас strings through мод


Recommended Posts

Врътня е, надявам се да подобри състейна. Ползвах стоманени нит гайки М5, от магазин за крепеж

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

И мостчето разпробих. Не е стоманено, от някаква сплав, но тежи що годе. Китайците не видях да продават стоманени, със стринг спейсинг 16.5 мм

 

_1.jpg

_2.jpg

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да най вероятно това което си направил ще подобри състейна , А и ако грифа е хванат към тялото с тази система от винтове + вложки , ще имаш още по добър състейн . На всичките си китари които са болт-он нек съм направил тази модификация и смело твърдя че има положителен ефект. Ползвал съм стоманени вложки М4 , болтове Ме от неръждаема стомана с плоска глава и отвор за шестограм  и конусни подложни шайби - които лягат в тяло на китарата.

Headed_Stainless_Steel_Woodfit_Insert-Product.jpg

Mh56exU.jpg

Редактирано от nikfishman
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами не знам, мерак ми беше...

Но струните правят една чупка на ръба на мостчето, преди да влязат в тялото. Т.е. контактуват на две места в бриджа, който не е супер твърд материал.

Също, този бас е най-най леката китара, която съм пипал.. По лек от соло китара. Хем ме кефи и ми е мн. удобен, хем това не е предпоставка за супер състейн. Освен че е лек, не мисля че е от твърда дървесина.

Номера с вложките е готин, и може би със степента на навиване на самата вложка в дървото (на задните), ще може и да се коригира ъгъла на захващане, без подложки. Предполагам трябва да са стоманени. По магазините продават разни, които май не са...

 

IMG_20210131_222724.jpg

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам дали ще ми се занимава с тези вложки, но какво ще стане ако сложа тънка метална пластинка за подложка?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 years later...
Отговорено (Редактирано)

Още един мод на този китаец.

Оригиналния цамов бридж ще сменя с неръждаем за 5 лв на лазер/абкант (да не го боядисвам), и, седла от месинг, Ф9. 

Доколкото гледах ревюта и донякъде по лични впечатления:

- цамовите седла би трябвало да дават най-"балансиран" звук (може би малко умрял..)

- стоманените - по-изразени високи

- месинговите не толкова, но по-"меки" високи, някакъв бууст в среди, вероятно в презънс региона.

Стоманата и месинга би трябвало да имат повече състейн.

Интересно ми е да чуя ще има ли разлика (вкл. очаквам "на сухо" някаква промяна), макар че има и лек скептицизъм.

Специално за бас не откривам много видеа преди/ след - най-много има за модове на теле. Там, на някои клипове, разликата с месингови седла е значителна.

Ще повторя упражнението и с един "страт". Мислих да му подменям блока на тремолото (стоманен), но се оказа проблемно, и ще пробвам едно усложнено за ръчна изработка упражнение по изработка на седла 😁

Не цилиндрични, ми паралелепипеди

IMG_20230302_203707.jpg

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Заигравка с един шаблон, ся тр. да се нареже внимателно на отделни парчета

 

 

viber_image_2023-03-06_15-54-24-513.jpg.05c6e1123cd9a224a467dda996ac2973.jpgviber_image_2023-03-06_15-54-29-818.jpg.570d004fe02f1e5a24963b211ab64510.jpgviber_image_2023-03-06_15-54-25-068.jpg.54941b3e3744e421aa8b562608bfd024.jpg

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

На лесните седла се оказа проблем рязането. Режа го с флекс и стойка пендула, диск 1 мм. При влизането, ряза започва където съм го позиционирал, и после диска бяга малко навън.
Трябваше на шаблона с дупките или да оставя повече място за срез между седлата, или да ги режа едно по едно с надмярка, и после да пиля до точен размер..

Сега единия краен отвор е близко до ръба, като на едно от седлата почти се показа резбата и нямам материал да изработя ново, но мисля че при този диаметър на детайла ще си е доста здраво.

Като цяло, мисля че стана vintage/ aged look, който супер пасва с дървото на китарата.

viber_image_2023-03-13_09-20-49-350.jpg

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Някой ако даде идея как леко да пожълтя две от врътките (хромиран цам), както и врътките на ключовете.
Засега съм ги матирал със скочбрайт, защото ми изглежда прекалено циганско лъскаво (както и оригиналния бридж) за тази китара.

Купих си никелова лента и ще пробвам електроплейтинг, като се надявам никела върху матирана повърхност да жълтее една идея повече от оригиналния хром.
Има вариант да се направи месингов финиш - детайла се нагрява и после се търка с месингова четка - работи за стоманени детайли и става доволен brushed финиш, с месингово покритие.
Но тези детайли са доста малки, и са от скапан цам, не искам да рискувам.

Идеалния вариант ще е да докарам цвета на основата на бриджа, но едва ли ще намеря врътки от неръждавейка, да повторя процедурата с нагряването на неръждавейка.

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Закърпих го с капаче...
Но калаената кръпка ще е*ава мамата на богатата палитра от обертонове, която очаквам да разцъфти под месинговите седла 
😁

Поне хванах цака как да режа (на 4 пъти с въртене на детайла), за минимум 'бягане'.
Точно се понаучих, но едва ли ще правя пак такова нещо 😁

viber_image_2023-03-14_08-26-06-582.jpg

viber_image_2023-03-14_08-26-23-260.jpg

 

Вече дори достатъчно изрезка нямам, да се упражнявам с капачета (другите са по-малко зле), и не ми се чака от китайците.

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Викам да приключвам с това, макар че може да се направи final touch на финиша :D
Ся тр. да обикалям за едни тъпи стопорни винтчета и още занимавки

 

 

viber_image_2023-03-14_15-11-08-865.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 ако си в СФ имам 3 такива,ама хром на цвят и не ми трябват-да ти ги дам.От али-то дойдоха вместо такива за теле,сбъркали са нещо..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Събрах чарковете:

Нз кога ще запиша семпли (ако някога..) с двата бриджа, по първи впечатления разлика няма, или не осезаема.
Но с такъв тип ретро бридж ми харесва повече и ми прилича на истински бас :D

viber_image_2023-03-31_07-53-30-755.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Междувременно се бях захванал с един злощастен рефиниш на ключовете.

Първоначално пробвах галванизация с никел + мед.
На врътките горе долу се получи, макар че тр. да повторя, защото при полиране с паста почва да избледнява (в сравнение с тази снимка са леко избледняли)
На ключовете не хваща и толкова, прави някакъв налеп по метала.

finished_knob.jpg

После си харесах един спрей, като цвят пасва на дървото.

СПРЕЙ КОСМОС 309 ЗЛАТЕН КАФЯВ.jpg

Гайките са ок, а и те не се пипат много много.
Телата на ключовете, още докато ги сглобявах и забърсвах (гресирах зъбчатките и ги омазах целите), боята започна да пада.
Ръкохватките лепнат (над 24 часа след боядисване) и боята почва да пада по ръбовете.

Всички детайли бяха предварително матирани със скочбрайт, обезмаслени, даже киснати в буркан с обезмаслител 2, 3 дни.
Сега нз какво да правя, да купувам поредната играчка-боклук-спрей грунд, може би и спрей лак за след боята, или просто да пробвам с пистолет топъл въздух да доизсушавам след боядисване....
Ако купувам боклук-играчка-фейк спрей грунд, има ли гаранция че някой ще хване върху тази повърхност?
В общи линии, адхезията не мисля че е гарантирана, по-скоро грунда създава равномерна основа за да хване цвета с по-малко слоеве и разход на боя.

Не е работа да правиш рефиниш на ключове, но оригиналния хром прилича на кенефско кранче на тази китара, а този цвят мн. ме кефи.

Някой правил ли е рефиниш на хромиран хардуеър и как?

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Иначе, ето как става, цвета е як. 
Но евентуално тр. да повторя (ако има смисъл с друга подготовка на боядисването и защита отгоре), за да стане по-трайно.

 

viber_image_2023-03-31_07-53-30-511.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.