Jump to content
Българският форум за музиканти

Проверка на кондензатор


Recommended Posts

Не знам дали точно "изгорял" е подходящо, ако е "изгорял" ще се вижда с просто око. :)

С какъв да е мултиметър може да се провери капацитета, вече доколко точно е друга тема, особено за големи е малко неточно.

Може с някакъв специализиран тестер също да се провери. Имам една такава кЕтайска джвъчка, дето показва капацитет и ESR.

Или с ESR Meter. Освен капацитивност ESR е другият важен параметър, който се мери. Кондензери с голям такъв не вършат добра работа, но стойността им зависи и от капацитета и от производителя... в някои спецификации ги посочват. Но дори да нямаш дейташийт можеш приблизително да видиш дали е взел-дал. Също може да го сравниш с друг такъв, който е гарантирано здрав.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговора а да питам дали някое съпротивление е избило без да има следи по него ако е по малко ще си проличи ако е по голямо да кажем 2,2 К ом как може да се каже дали е пробил или не.

Редактирано от musicman
Нв цитирай предходно мнение
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако има някакви визуални дефекти като чернилка или процеп в корпуса - явно нещо нередно е ставало там. Но инак се мери с ДММ и в повечето случаи не се налага да се махат от схемата/платката (1М и по-големи трудно се мерят без вадене). Стойността на резистора не мисля че определя вероятността да се прецака, по-скоро какви напрежения/ток действат покрай него и колко подходяща е избрана... мощността му? Дали е четвърт или 2 вата, не знам дали точно мощност му се казва... :slap:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мощност е да.

Не всички мултицети дават възможност за измерване на капацитет, но много имат такава.

Електролитните кондензатори имат в спецификациите определен работен живот (2000, 5000, 10000 часа са най-стандартните). Освен този живот, ако не се използва устройството или си седи в магазина има определени процедури, за да е сигурно, че все още кондензатора работи според спецификациите.

Това не пречи да има работещи усилватели от 1955, но и не значи, че кондензаторите са ОК и звука (съответно шума) е оптимален :) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако дадеш малко повече информация за схемата, вероятно ще ни е по-лесно да помогнем с диагностиката ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 4 часа, hand_of_doom написа:

Ако дадеш малко повече информация за схемата, вероятно ще ни е по-лесно да помогнем с диагностиката ;)

В смисъл на схемата на платката ли ако е на нея още като се наспия ще ви пратя клип да видите и чуете че дава късо на платката а платката е от радио касетофон Hitachi

модел Trk-W55OE това е модела на радиото.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди малко ровнах Гугъл - не извади нищо смислено за посочения модел. Ще трябва да се порови самата схема, ако изобщо има смисъл.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 3.02.2021 г. at 21:57, hand_of_doom написа:

Преди малко ровнах Гугъл - не извади нищо смислено за посочения модел. Ще трябва да се порови самата схема, ако изобщо има смисъл.

В смисъл ти какво си търсил ако си търсил касетофон имаго във нета аз от там си го взех но човека който ми го даде каза че е бил залят с нещо и на дънната платка има окис но аз го изчистих още като го взех 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Търсих ако евентуално изскочи схема, по която да може да се рови. Не открих такава.

В зависимост от заливащата субстанция, проблемите с платката могат да бъдат много и най-разнообразни. Започваме с нещо окъсено (и съответно изгоряло) и завършваме с унищожени връзки по платката. Не знам за какъв кондензатор беше първоначалното запитване, но мога да се обзаложа, че нещо друго покрай него е заминало без значение дали той самият е здрав или не.

Повече информация ще мога да дам след евентуален оглед и допълнителна диагностика.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.