Jump to content
Българският форум за музиканти

MIDI контолер + софтуер - въпроси


nemesiss

Recommended Posts

Здравейте! 
От няколко преди няколко дни се запознах със света на софтуерното продуциране на музика и наистина много се вдъхнових. По специално мен ме интересува създаването на кинематографична музика (още я наричам епична музика). Кой софтуер спорд вас е най добър в това отношение. До момента имам някакъв поглед към Ableton live suite. Софтуера изглежда инуитивен и лесен. За Cubase също се опитах да хвърля поглед. Дококото разбирам той е по-сложен, но не знам дали не ме заблуждава това, че ютубъритекоито съм гелдал дали не използват някакви допълнителни плъгини с които да правят музиката си. Доколкото разбрах плъгина може да се инсталира тези софтуери и си имат стандарт. Много ми хареса плъгина Striiiings на ujam, на сайта им пише, че е във формат VST, а ableton live поддържа VST 2 и 3. Това означава ли, че не може да се инсталира във ableton? 

Другият въпрос който ме интересува, е избор на midi contoler. Харесвам примерно (Akai MPK Mini Mk2 MIDI, Novation Launchkey 61 MKII Set, NATIVE INSTRUMENTS KOMPLETE KONTROL A49). Някои контолери ги рекламират, че имат добра интеграция с ableton, а др. за cubase, Което ме обърква и не знам дали това е истина или е маркетингов трик, че сага ако си харесам да работя с ableton после ще е малко тъпо с този контолер да работя на cubase, ако има зависимост.

Общо взето съм малко новичък в тази сфера и се извинявам, ако пиша глупости. Збелязах, хората тук са компетентни и се надявам на някой добър съвет. Благодаря :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Общо взето всички сегашни DAW работят с плъгини. Те се инсталират в отделни папки (няколко са: примерно C:\Program Files\Steinberg\VSTPlugins; C:\Program Files\Common Files\VST2; C:\Program Files\Common Files\VST3 и т.н). Самата програма може да си направи собствена папка. Винаги има Plugin Manager с който можеш да добавиш папки с плъгини. Те са с разширения *.vst; *.vst3; *.dll и може да се слагат и ръчно в тези папки. Приложенията сканират и като открият годен плъгин го включват автоматично и е готов за използване.

За миди контролера пък- щом препочиташ Ableton- той има LEARN режим (имат го и други DAW) и за клавиатурата и за контролер. Можеш да назначаваш бутони, потове, слайдъри за определени действия с приложението. В опциите на програмата трябва да се укажат освен аудио входове и изходи (предполагам че имаш интерфейс с ASIO) и съответния контролер. В Ableton има списък в Options/Midi на доста поддържани контролери- можеш да си купиш някой с гарантирана съвместимост. Ако го няма в списъка се пробва с Mackie.

Така че контролер в повечко бутони и слайдъри/потове ще ти поеме по-голяма част от функциите.

За изпълнение на живо, ако интерфейса има DIN5 може да се добави крачен контролер (има такива и на USB).

За софтуера- почти всички стават за твоите цели.  Хващаш един и си го разучаваш. Cubase май още се води флагман, но Ableton, ProTools, CakeWalk by Bandlab (преди- Sonar), Bitwig, Reаper (много популярен, малък по обем, евтин) и др. ще ти свършат работа- всички работят с плъгини.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако плъгина е във формат VST,  а cubase и ableton поддържат forat VST2 & 3 това означава ли, че плъгина няма да работи?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Cubase има достатъчно VST инструменти и плъгини/ ефекти, за да можеш да изкарваш готова продукция на прилично ниво. Задължително е впоследствие да имаш NI Kontakt пълна версия- семплер, с който зареждаш различни библиотеки със семпли.
Колкото до миди контролер- всеки един може да се синхронизира, за да контролира голям процент от VST инструментите. Ако искаш обаче да командваш функциите на програмата, /start, stop, rec, volume, eq, т.н. /от контролера, което за мен лично е неудобно- в този случай трябва да обърнеш внимание кой контролер с кой софтуер се интегрира най-добре. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знаех за NI Kontakt, но десет минутен рисърч ме вдъхнови толкова много, много яко това нещо. Направо Велико! Благодаря

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Софтуерът Ableton Live е предназначен повече за диджейски начин на работа (с комбиниране на "клипове", а не с ноти).
Иначе Ableton работи нормално с виртуални инструменти, като например от https://labs.spitfireaudio.com/
За писане на сложен нотен текст отделно използвам софтуера LilyPond.

При MIDI контролера, в зависимост от това за какво главно ще се използва е от значение:
дали има добра клавиатура със стандартни клавиши (не мини), поне 4-5 октави,
желателно да има достатъчно много ротационни енкодери или слайдъри,
дали са необходими падове за някакви изпълнения на ударни.

Ако контролерът има достатъчни възможности за назначаване на MIDI управляващи събития
ще може да се настрои да работи, без да е необходима рекламираната готова интеграция с Ableton
(или всяка друга система, като Cubase).

Като става дума за писане на филмова музика си представям предимно инструментални парчета,
но може да има различен начин на работа: класическа оркестрова музика, с писани партитури, или електронна музика
с дръм-машини, секвенсери, синтезатори и жива импровизация.

Може да се използва модулен синтезатор, има и софтуерни като VCV Rack,
който също може да се управлява с MIDI контролер.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ След няколко седмици ще излезе новата версия на Ableton Live и там ще си има всичко каквото имат и другите DAW + "диджейските" екстри. Поне на мен до сега единственото нещо, което ми е липсвало в Live е мулти тейковете. Всичко останало си го има и сега. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да вмъкна- всъщност може да управляваш DAW и Host и с кийборд клавишна клавиатура- it's a extra...

Клавишите освен нота имат и #CC.

Редактирано от wiseppman
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.