Jump to content
Българският форум за музиканти

Dummy coil за сингъл адаптери


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Платката преди седмица я направих, не съм свързал.
Хванах се с баса и машинката за навиване на пикапи, от другите теми..

На всичкото отгоре, точно с този полуразглобен бас си свиря и пробвам неща вечер :D.
Ся малко бас вълна ме е хванало .. И фрет левълинг му мисля, че ме дразни. Слап хавите не стават с висок екшън, на по-горните позиции.
Първа струна тр да я опъваш яко, но през усилвателя звучи гадно така. Тънките струни звучат зле :(

Ще пиша като го свържа, дано тръгне от раз.

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И другата китара съм я копнал, да е готова..

Тия дни приключвам с брояча за машинката за навиване, от другата тема, и ще хвана да тествам платката на двойния обезбрумител :D

IMG_20210214_232654.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
На 3.01.2021 г. at 22:05, emosms написа:

Някой правил ли го е?

Празна намотка, противофазно свързана на сингъл адаптер, за премахване на брум.

Вариант - последователно свързване. Само че не с бобина от друг адаптер, а по-голяма, с възможно по-дебела жица. С приблизително същата индуктивност (бр. навивки), за да прихване същото ниво на брум, и да се потисне при противофазно свързване.

При последователно свързване нямаме загуба на сила на сигнала, само загуба на високи. Грубо казано, заради dc съпротивлението на жицата от втората намотка. От там, идеята за по-дебела жица. 

Празна намотка,решението ето ТУК Pickup noise http://guitar.ru/articles/pickup/pickup-strat.html

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...
Отговорено (Редактирано)
On 1/21/2021 at 9:07 AM, emosms said:

evtim_3.png

bdc_v02.jpg

bdc_v02-layout.jpg

Хванах се малко с това пак.

Тази схема нещо не работи. Върнах пак старата с единия транзистор - работи. 
Стойностите на елементите са по принципната схема, която пречертавах за проекта.

Проверявам пак монтажа, ама..

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Провери токовете на покой, чрез измерване на падовете върху R1, R8 и действай съответно. Също виж, да не си обърнал транзисторите, или да си им объркал изводите.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Тръгна :). Пропусната връзка при монтаж, чак сега го видях (C4, R6 към 'средната точка').

Има остатъчен брум, сравнено с позиция 2 (нек и мид паралел).
Но той е сравним като ниво с белия шум от комбото - тествам на слушалки.

Интересното е, че при включена схема и нек + мид паралел, няма брум и чуваема разлика с изключена схема.
А така и в двете бобини има 'инжектнат' брум от паразитната намотка :D.
Малко странно ми се струва - ако противофазния брум от схемата не е идентичен с този на адаптерите (има остатък при сингъл нек и мид), защо няма остатък, когато са в паралел?
По ниския изходен импеданс на синглите в паралел дали играе роля?

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Последно фрезоване на китарата замислям - да сложа капаче на гърба зад електрониката, за да изкарвам и човъркам схемата, без да свалям целия пикгард.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не би трябвало тази схема да работи по-различно от първата. Забелязваш разлика ли?

Пробвай да балансираш усилванията от тримерите. Ако и това не работи, сложи още един "диодно" свързан транзистор, за да увеличиш тока на покой малко, за да не усилват толкова асиметрично транзисторите (да имат по-постоянна стръмност).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам всъщност има ли разлика, много жици за запояване и разпояване да ги сменям..

Каква е тази асиметричност?

Може ли да добавя обикновен диод (по-лесно за допълнителен обемен монтаж).

Ако си поиграя с индуктивността -махане на някои сърцевини (немагнитни), или добавяне на метална пластина, дали може да манипулирам фазата за още по-добър резултат?

В крайна сметка, допълнителната сингъл бобина е от друг модел адаптер и не е абсолютно същата.

Синглите на китарата са с ~1к по-голямо DC съпротивление и друг материал сърцевини. Друго не съм мерил... И габаритите (височината на намотката) може леко да се различават. И като местоположение е по-далече - варианта под струните отпадна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Фазата, едва ли. Несиметричност в усилването, така да се каже, на горната и на долната полувълна. Защото се работи при микроампери ток на покой, а ООВ няма. Може диод, да. По-вероятно е, да е от разлика в бобините.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Последно на последното

 

 

 

IMG_20210326_212024~2.jpg

IMG_20210326_215018~2.jpg

Тр. само да измисля някакво захващане на платчицата за капачето, и две дупки, да регулирам в затворено положение, и ще го считам за приключено.

После и на синята китара, но поне няма да фрезовам повече нищо.

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Още се влачи, като народна песен. Добавих диод във серигата за 'средната точка', има място за още един.
На колекторите на транзисторите тр. да имам приблизително 1/2 от захранващото, за по-симетричен изходен сигнал, нали?
Нищо не съм пускал и мерил, стана 100 часа...

 

viber_image_2021-03-31_08-18-55.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някаква амнезия ли се хваща. не знам, или те мързи да смяташ. Ако на колекторите имаш половината от захранващото напрежение, схемата ще консумиура..... 12мА. Някъде 0.22 - 0.25V трябва да имаш върху 680-омовите резистори, за да консумира схемата под 1mA.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.