Jump to content
Българският форум за музиканти

Dummy coil за сингъл адаптери


Recommended Posts

Ами ще видя, малко ще е във въздуха... ако изкарам масата на нек сингъла през отвора на тремолото, през схемата, с висящи кутии, батерии, dummy coil, и после я върна обратно.. Пак с двойно лепящо тиксо нещо.

Частите за цялостния мод, с нов пикгард, няма да дойдат скоро.

Уикенда, по "тази част", с малко странични неща се занимавах. Моднах един китайски 5 way switch да е с комбинации:
- neck
- neck + bridge, parallel
- bridge
- bridge
- bridge + neck, series
Много лесен мод, огъва се една пластинка вътре (ако не съм объркал нещо), но ключето не е добре да се разглобява много пъти.
Не ми дойде на ум да снимам, точно коя пластинка огъвам, да я изкарам от "играта".

С допълнителния ключ ще се превключва бриджа междъ сингъл и дуал, като на сингъл режим ще байпасва (или просто изключва) брумогасящата схема.
То ще си е брумогасящо в паралелен и последователен режим, с нек и бридж сингъл.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може и аз нещо да не разбрах като хората, но от един от постовете останах с впечатление, че ще слагаш магнит(и) в dummy бобината. Тя задължително не трябва да има магнит(и).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не не, няма. Може да се заиграя с немагнитнитните сърцевини - да имам идентична индуктивност там, и да имам същия отговор.

В идеалния случай се надявам да работи екстра, само с един тример - за ниво...
Ако се ползват две еднакви бобини (едната само с магнити) - от хъмбъкер, или два еднакви сингъла.

Оформя се практичен и нетруден мод, за китари SSS, HSS, HH. За който смята, че средния сингъл не е важен, и че нек хъмбъкера е едно огромно недоразумение (изкл. при джаз китара тип саунд) :D 
Само батерията къде да се навре - всеки да се оправя...

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност, какво значение има, дали са намагнитени сърцевините, ако са далече от струните?

При същата индуктивност, не мисля, че постоянното магнитно поле с нещо ще промени характера на брума.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма да е много много далеч от струните.. Мисля да е на мястото на средния сингъл, монтирана като адаптер. Да има една идея по-приличен вид, от някаква друга капачка.

Ако 'неутрализиращата бобина', има ненамагнитени сърцевини, от реагиращ на магнити материал, в близост до струните, дали ще е проблем?

Примерно, ако се ползва едната бобина на хъмбъкер, за dummy coil на другата.

В моя случай няма да е чак така, но бобината няма да е много далеч от струните.

-----

Кофти ли е мястото за батерията? Резонанси, състейн, т.н.... Все някъде тр. да се сложи... Чудя се къде да се копа.

Уикенда ще видя какво ще направя - платчици и запояване ми е най-пипкаво :D

 

 

IMG_20210111_173851~2.jpg

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

On 1/11/2021 at 10:22 AM, Evtim Djerekarov said:

Емо, действай с реализацията. Аз ще драсна и JFET вариант скоро.

Подсказка за аналог на BC857C, не smd?

А разрешаваш ли да публикувам твоята схема в аудио форума? Има някои електрончици там, ако въобще се заинтересуват от това. Не е стъпало, ЦАП , преамп, буфер или нещо там,  с ултраниски нива на изкривявания :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По-добре недей, че изобщо не съм я анализирал за шум. Можеш да ползваш който и да е малосигнален транзистор с относително голямо усилване по ток. Като имам малко време, ще направя и другия вариант. Налепи я, де не е нищо сложно, и кажи дали е ОК. Особено много ме интересувам дали на практика ще вкарва шум, което ще е най-видимо при хай-гейн апаратура.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По принцип има много неизвестни, защото шума, който ще получиш много зависи от импеданса на бобината. Единственото, което знаем е нейното правотоково съпротивление. То, заедно с индуктивността и паралелния капацитет, създават честотнозависим импеданс.

Ако бобината беше просто съпротивление 7К, то SNR (за честотна лента 40 kHz) щеше да има стойности (спрямо 1V) :

R2 = 100R -> 52.7nV/sqrt(Hz), 10.5uV, Gain=4.65, SNR = 100dB

R2 = 470R -> 20.2nV/sqrt(Hz), 4uV, Gain = 1.72, SNR = 107dB

R2 = 1000R -> 12.2nV/sqrt(Hz), 2.4uV, Gain = 0.97, SNR = 112dB

За честотна лента 20kHz, ще е малко по-добро. При по-голямо усилване, имаш повече шум (очаквано). А по-голямо усилване ще ти трябва, ако бобинката има ниско изходно напрежение.

Можеш да пробваш да свържеш паралелно на бобината последователна RC група, където R е около 470 ома - 1 килоом, а C е в границите 5-100nF.

Така импедансът на "бобината", ще пада с нарастване на честотата, което ще намали шума във високи честоти (а ти ще гасиш брума до честота 1-2 kHz).

Както виждаш, вместо една седмица да се подмотваш, най-добре е, да налепиш и навиеш нещото за някой друг час, и да си поиграеш (извън китарата), да видиш как се представя на практика, както и да си догодиш стойности за навитата бобина и избраните адаптери. Има някои неизвестни, които ще се изчистят с проба.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ок, намерих транзистори. Тример 2к значи ще е достатъчен, за гейн от под 1 до към 4 ?
(не мога сам да си го сметна).


Прегледах разни неща за режим на транзистор - ниското съпротивление на буферираната dummy coil всъщност се осигурява от усилването по ток (Ic/ Ie).
Усилването по напрежение е да осигури еднаква амплитуда на брума от двете бобини.

Ще гледам да ползвам две еднакви бобини и за адаптера, и за dummy coil.. В идеалния случай, гейна по напрежение ще е незначителен.
Колкото е разликата в амплитудите на намотките, заради производствените допуски и различни (едната дори без) сърцевини.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колкото по-малко е съпротивлението, толкова по-голямо е усилването (и шума).

Под 100-150 ома, трябва да увеличиш стойността на C2, за да не се губят ниски.

 

Изходният импеданс на схемата не е много нисък, от порядъка на 1 килоом е (малко по-малко), понеже колекторната верига на транзистора по принцип има относително висок импеданс в общият случай (типичен пример - генератор на ток).

 В конкретният случай, импедансът, който колектора на транзистора има в тончестотния диапазон, е нещо от сорта на 20 килоома.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако допълнителната бобина има изходно напрежение, по-високо от тази на адаптера, се получава проблем, защото схемата не може да се регулира да има коеф. на усилване по-малък от 1 (-1, че инвертира). В този случай, трябва да намалиш стойността на R6. При R2 около 1 килоом и R6 около 470 ома, коеф. на усилване ще е около 0.5

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

52 minutes ago, Evtim Djerekarov said:

Изходният импеданс на схемата не е много нисък, от порядъка на 1 килоом е (малко по-малко), понеже колекторната верига на транзистора по принцип има относително висок импеданс в общият случай (типичен пример - генератор на ток).

 В конкретният случай, импедансът, който колектора на транзистора има в тончестотния диапазон, е нещо от сорта на 20 килоома.

<= 1 килоом изходен импенданс, т.е. R6||R7 (1к || 10к) ? 1к би трябвало да е ок, колкото и схемата без захранване.
Не съм пробвал на практика колко top end се губи, ако вържеш адаптер през 1 к съпротивление.
Все пак, ~20% от импеданса на самия адаптер не е пренебрежимо малко - някакъв по low output, ако приемем DC съпротивлението за импеданс...

Ако направо се тръгне с R6 470 ома (най-малкото за режима при изключена схема), какъв ще е проблема? По-висока консумация от батерията?

Tова с 20к импеданс на колектора - нещо се загубих по теоретичната част... Как изходния импеданс е толкова по-нисък, от този на колектора ??

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

54 minutes ago, emosms said:

Все пак, ~20% от импеданса на самия адаптер не е пренебрежимо малко - някакъв по low output, ако приемем DC съпротивлението за импеданс... 

DC съпротивлението не означава кой-знае колко, в по-голямата част от тончестотната област, вероятно импедансът на адаптера ще е 10-50К. Аз не вярвам, да има кой-знае каква разлика - горе-долу ще е като да си завъртиш Volume потенциометъра 2-3 градуса надолу от максималното. Все пак, потенциометрите са 250-500К!
 

54 minutes ago, emosms said:

Ако направо се тръгне с R6 470 ома (най-малкото за режима при изключена схема), какъв ще е проблема? По-висока консумация от батерията?

Тогава трябва да разделиш всички усилвания, които споменах преди 4 часа на две. Разбира се, и шума ще спадне приблизително толкова.
Консумацията няма да се промени, дори да сложиш R6 - 1 ом, защото консумацията при покой (колекторният ток на покой) се определя от:

(Vbatt - 0.65 - Ub) / R1, където Ubatt = 9V, а напрежението на базата се определя от делителя R4/R5 и в случая е 6.8V.

(9 - 0.65 - 6.8) / 5100 = 0,303mA = 303uA. A през R4/R5 текат около 100uA, така че общата консумация ще е около 400uA. Транзисторът, стига Uce да му е над Uce(sat), все ще си дърпа 300-ина микроампера.

На практика, в зависимост от температурата, ще е в рамките 270-330 uA.

Ако искаш да имаш 1 тример, можеш да сложиш да кажем 470R за R2 и да направиш R6 някакъв 2К-5К тример. Така ще можеш да мениш усилването под и над 1.

 

54 minutes ago, emosms said:

Tова с 20к импеданс на колектора - нещо се загубих по теоретичната част... Как изходния импеданс е толкова по-нисък, от този на колектора ??

Не "на колектора" а "в колектора". Представи си, че в покой, транзисторът го няма, а между неговия колектор и емитер има съпротивление от около 20К.

Така (понеже кондензатора в изхода има много малък импеданс за звукови честоти), изходния импеданс се получава приблизително равен на 1K | 10K | 20K или около 870 ома. Принципите са по-сложни, но в общи линии се получава така.

По същият начин, изходният импеданс на схемата за прав ток ще е 10К (за прав ток, изходният кондензатор е отворена верига), но за звукови честоти, изходният импеданс ще е по-малък от R6.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.