Jump to content
Българският форум за музиканти

Dummy coil за сингъл адаптери


Recommended Posts

И пак тая дискусия... линеен или логаритмичен волюм потенциометър..
По принцип логаритмичен, но за китара и при намаляне...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Линеен вол пот.

Какво ще стане, ако нек и бридж адаптера са с една дъми намотка (и веригата и към земя), отделни схеми след намотката, но споделящи R5?

 

П.п. Няма да е теле, ще пробвам със страт. И'ам 4 китари, на които почти не свиря и ша са въздържа от покупки... Въпреки че телето е култ, свещената простота, перфектна по рождение (почти), без нужда от никакви промени (почти..). И първата 'модерна', солид боди.

imageproxy.png

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

5 hours ago, Evtim Djerekarov said:

Може, разбира се, да си говорим и за електрически автомобили...

Ще го пробвам, само нз. още как да е по най-лесния начин. Без копане на дупки и купуване на други китари. 

Proof of concept първо.

В някаква кутийка, която да е след жака на китарата, залепена с двойно лепящо тиксо. Dummy бобината ще е далечко, но ориентирана по същия начин.

Нз. как ще се отрази разликата в потенциала, между масата на китарата, с която съм в контакт, и повдигнатата маса от схемката, която отива в усилвателя... 

Май-ще бръмчи една идея вповече така..

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Във външна кутишка ще да е proof of concept.

С пач кабел от жака на китарата. Добре ще е да откача масата на китарата от държача на пружините, и да вържа новата маса от кутишката там.

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако работи добре, много ми се ще да го подкарам с една намотка, и вързани към нея две паралелни схеми, за настройка на два адаптера.

Даже едната, с транзистор с обратен преход, да обръща фазата (за сингъла с обратна фаза).

После ще преработя целия страт - и без това не му ползвам всички комбинации.

Ще е H-S, с хот рейл, сингъл корпус на бриджа (керамичен), и алнико сингъл нек.

Комбинации:

- бридж хъмбъкер (тесничък), за хай гейн лийд

- бридж сингъл, за "винтидж" лийд

- бридж сингъл и нек сингъл паралел, за чист звук, ритъм

- нек сингъл - за искрящ, блус рок лийд

На мястото на средния сингъл ще сложа dummy coil и схемите, и през дупките ще бъркам с отверка да глася тримерите :D. И дупката ще запълня, и няма да копам.

За това ми се ще да е само с една бобина. Само за гнездото за батерия ще изкопам отзад.

Винаги може да се възстанови в оригинален SSS вид. Но нито ми трябват две комбинации в паралел (бридж + мид, мид + нек), нито която и да е от тях звучи по богато от бридж + нек паралел.

Също, за последователния мод, бридж + мид горе долу става, и има интересен звук, ама.. особен. Мид + нек честно казано... Както и по принцип, 90% от китарите, звука на нек хъмбъкер (истински сдвоен) е пълно лайно и мазал. Става евентуално за клийн, тип джаз китара, и нищо друго.

П.п. сори ако изглежда като автоспам на места, просто си събирам мислите на едно място.

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще отпадне и бридж сингъл комбинацията, прекалено ми е "винтидж".
Направо ще пробвам на Евтим схемата, само за нек сингъл адаптера. То това е кефа на страта :)
Една бобина, една схема. Само не знам кога ще я нахвърлям..

п.п. В този ред на мисли - каква разлика в звука може да се очаква, ако се ползва полеви транзистор ?

---
За новата конфигурация, ще заредя друг пикгард, с хотрейл бридж и алнико сингъл нек. 
Три позиционен ключ и една цъчка - да превключва бриджа между хот рейл и сингъл половинка.
Само и единствено за нек + бридж паралел - за по-"тънък / дебел" звук. Бридж хъм + нек сингъл с dummy coil, пак трябва да неутрализира брума...

Стария пикгард с трите сингъла остава за резерва, както си е.

п.п. 2. Сегашните сингли са алнико, staggered pole, на fiber board bobbin. Т.е., намотката е директно върху магнитите.
Сега искам да взема flat pole alnico, обаче бобините са пластмасови.. Т.е., намотката е на разстояние от магнитите.
Каква може да е разликата от това ....?

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моята схема не е твърде внимателно анализирана (особено за шум). Пробвай я, но междувременно ще прегледам.

Целта на схемата е, да генерира напрежение с минимална консумация и много нисък шум. В звука, едва ли ще усетиш разлика, ако транзисторът е полеви.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Как се анализира за шум и може ли симулатор да помогне за това?

Също, може ли колекторния резистор R6 да се намали наполовина?

Целта е да няма почти никаква разлика между директна връзка на адаптера към земя и връзка през R6 - просто изключване на захранването, за байпас на схемата.

500 ома ще е ~10% от dc съпротивлението на нек адаптер (класически алнико нек, сравнително ниско изходно ниво).

Обаче, това ще ограничи амплитудата на изходния сигнал, съответно нивото сигнал/ шум..

Или поне така си го представям сега.

От друга страна, ако се повиши R6 (отпада възможността за прост байпас с една контактна двойка), ще имаме възможност за по-голямо напрежение в изхода. Евентуално, по-добро отношение сигнал-шум.

Дали транзистора ще управлява това напрежение ефективно, и с по-малко шум, не знам...

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

п.п. Също, няма ли да е по-добре 'тонкоректора' да е R7, като тример? Средната точка през кондензатор, към земя, да гаси високите.

Мисля че от другата страна може да се свърже към изхода, а между изхода и горния край на тримера - последователен кондензатор, да гаси ниските. И чрез положението, да балансираме ниски/високи.

Това, защото, какво правим, ако dummy намотката генерира по-малко високи хармоници от адаптера?

Кофтито е, че при средно/ балансирано положение, губим и от ниските и от високите. Имаме цялостно по-ниска изходна амплитуда, която тр. да се компенсира с повече гейн, т. е. шум..

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това с един тример и за ниски и за високи, няма да стане баш :).

Доста еврейска идея ми дойде за сингъл нек адаптера:

- имам един нек хъмбъкер, с две бобини по ~4к7, общо над 9к

- хотрейл керамичния, за бриджа, също е с две намотки по ~ толкова

Мога просто да сложа алнико сърцевини Ф5 х 15 в едната бобина от хъмбъкера, и ще имам една идентична бобина за dummy coil. Така и така ще поръчвам разни пластмасурки на лазерно, ще ми изрежат и основа за сингъл, с ушички.

Друг вариант е и да взема два евтини сингъла, единия за смяна на сърцевини, другия за dummy coil. Би трябвало и на техните бобини да паснат магнитите. Въпросните сингли ги обявяват 5к6, 6500 намотки. Но някои купувачи се оплакват, че са само 2к5, други са доволни, някои показват измервания 6к3... Малко на късмет :D

 

Screenshot_20210110-090134~2.png

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам дали съм първия, който се чуди, защо не се използва балансиран сигнал от китарата към ампа. Тук има хора, които за разлика от мен, са на ти с електрониката и сигурно ще дадат адекватен отговор. Адаптерите не са ли всъщност микрофони и от създаването през 1924 година до сега на звукоотнемането от китарата се ползва класическия метод- TS (наричан още телефонен) жак. Дали е трудно някъде в китарата да се сложат балун/и и да се осигури въпросния балансиран сигнал, който се предполага, че би трябвало да намали/анулира шума и брума.

Сигурно има обяснение, защо всичко и на този етап е така. Може би заради ефектите, които също са небалансирани- те май са проблема. 

Стана ми интересна темата, дано не съм оффтопик, но сигурно на всички ще е интересно да видят какво ще кажат запознатите.

Предварително благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При балансиран сигнал май ще трябва някаква активна електроника за тон и волюм контрол в китарата, изцяло смяна на стандарта..

Поне за чейна след китарата, нз ще стане ли само с DI box, но наобратно, за да не се променят и там нещата.

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма смисъл от балансиран изход на китарата, без балансиран вход на усилвателя (а колко усилватели знаете с балансиран вход?!?).

Плюс това, колко пък мислите, че можете да потиснете брума на адаптерите (дори хъмбъкери), че ползата от балансирано свързване да стане очевидна?

Отделно, ако не е някакво пасивно балансирано решение, поставянето на сложна активна електроника в китарата, неминуемо ще създаде доста бял шум, който при hi-gain апаратура, няма АМА НИКАК да ви хареса как звучи. Ще е доста по-дразнещ от брума.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.