Jump to content
Българският форум за музиканти

Sign in to follow this  
emosms

Алнико магнити, stingray fake адаптери

Recommended Posts

Чекръка ще е 1:2. По-лесна изработка и повече контрол над процеса. И по-бавно...

По принцип ще го правя с лагерчета и верояно ще може да стане с две предавки 2:1, последователно, но евентуално нататък..

Направих пробно колелцата, станаха добре. Текстолит 12 мм дебел.
Страниците на механизма - като взема лагерчетата.

1-2-gear-02.jpg

kolela-1-2-2020-12-21-14-45-30.jpg

Edited by emosms

Някой има ли идея  как са ориентирани двойните магнити на фендер джаз бас адаптерите?

Ако ги позиционирам така, че с кръгчето да са в един полюс към струната, се отблъскват странично... Предполагам с времето ще се изтощят по-бързо така :(.

Нямамвече джаз бас тип китара, нито такъв адаптер под ръка. Някой да верифицира разстоянието между двойка магнити? По скалирани картинки, излиза 2-3 мм между перифериите.

---------

За 9.5 мм диаметър магнит, все още най-добрата оферта е ~ $80 за 100 броя, вкл. шипинг. Но не съм мераклия да купувам за толкова пари. Търся партия да си разделим по 50 магнита.

Edited by emosms

Оказа се, че и жица не мога да намеря тук..

Машинката ще си я довърша лека полека на работа, магнити ще ползвам по два на струна, като за джаз бас. Вероятно под ъгъл 30*, да се вмести в дължината на стингрей адаптер, като китайския фейк. Правя един адаптер да си начеша крастата, и по музикалната част ще отделям повече време за свирене, не за правении.

Някой да насочи откъде да намеря малко Ф 0.06/ 0.07?

Изровиха ми Ф0.07 (~AWG 42), колекционерски направо!

Гаранция за 'винтидж' саунд :D:D

IMG_20210107_183728~2.jpg

• Like 2

За такъв тип намотка не трябва ли телта да е лакирана,не знам,дали за 50 години лака не си е заминал.

Не би трябвало, но ще се види като навивам.

Жалко, че не е повече, да врътна и един сингъл за солокитара. Но не ми се дава ~100 лв килото, на дребно, или 20 лв килото (колкото струва заедно с търговска печалба), но макари по 10-12 кила...

И после, не стига че скъпо и прескъпо са материалите, да отделяш часове време и усилие, ОТГОРЕ на това.
Тъпанарска ра'ота...

Корпусите са готови. Сърцевината на бобината ще е 13 мм висока. Поръчах и алнико Ф5 на 18 мм височина.

Всички части за машинката са налични, само трябва да се сглоби (за предпочитане е сама да се сглоби :D).

Брояча ще забави нещата. Нямам механичен, нито съм измислил/ събрал чаркове за механичен привод.

Ще бъде с ардуино контролерче, lcd дисплей, модул датчик на хол и магнитче.

IMG_20210207_160957~5.jpg

Върти се доста добре (има лагерчета вкопани).

Като цяло, супер много занимавка за еднократен проект, за изработка на 1 бр. адаптер :D.

От китайския стингрей фейк с керамичния магнит не съм супер очарован. Бридж позиция. На сухо ми звучи една идея по-добре, въпреки че струните са поумрели. 

пробвах го пасивно, през активната електроника се надявам да е една идея по bright.

При паралелно свързване работи добре, без необуздана динамика, макар че DC съпротивлението пада на 2к8.

По Low output изглежда е моето нещо (въпреки че не съм им мерил пиковите нива)

IMG_20210209_162453.jpg

• Like 1
  • Thanks 1

Финален реглаж на луфта и може би ще изчакам 18 мм магнитчетата, че ми писна от тва :D.

А и сърцевините на места се отвориха (някакви десети стенички отстрани)да не стане беля с вкарване/ изкарване на магнитите.

IMG_20210222_003629~2.jpg

IMG_20210222_003146~2.jpg

Edited by emosms

Posted (edited)

18 мм магнитите дойдоха

IMG_20210306_201753~2.jpg

IMG_20210306_201302~2.jpg

Малко особено изглежда :D

IMG_20210306_201914~2.jpg

Жалко че няма тел, да си врътна още един такъв. Не че съм ги навил де, още не съм сигурен колко навивки да ги правя

Edited by emosms
  • Like 1

Чудя се дали да гоня dc съпротивление/ бр. навивки като китайския (~5к6 на бобина), или повече.

По-скоро 7-8 к ще пробвам, да гоня съпротивлението на alnico JB адаптери.

При JB, нек и бридж са в паралел и саунда е екстра.

Видях спецификациите на seymore duncan хъмбъкерите, те са дори 5к в паралел (значи ~10к на бобина).

Средната обиколка на моите бобини е ~20 см и някъде над 0.9 ома на обиколка, значи би трябвало да е почти толкова килоома, колкото са навивките.

Е това вече е голям филм. За 1000 навивки се скъса 3 пъти.

ИНАЧЕ върви сравнително бързо, ако не се къса

IMG_20210309_202918~2.jpg

Втората я скъсах на 5500 чак, и ми изгоря поялника :D

Ще ги направя по 9000 навивки, което е 7к и нещо. Излиза по 0.83/4 ома на навивка, реално.

замислям се все пак да намеря още жица, но продават остатъци на големи макари. Нз дали сама ще се развива и излиза. То и от мъничката се къса :(

Най-накрая....

IMG_20210311_010206.jpg

• Like 2