Jump to content
Българският форум за музиканти

Алнико магнити, stingray fake адаптери


Recommended Posts

Обещах си повече да не се занимавам с правении, и повече да свиря, но ме гложди да си пооправя и една друга китарка, тоя път бас..

Мисля да му сменям адаптрите с fake musicman stingray хъмбъкери, с големи открити сърцевини, 9.5 мм.
Басчето е 5 струни, супер компактно, удобно, звучи екстра (на сухо) въпреки че е с по-късата мензура, хем е с малък стринг спейсинг, хем горе грифа е широк.

Въпроси:

1. Адаптерите са с междуцентрово разстояние 62 мм, сърцевини диаметър 9.5 мм. На баса при нек адаптера разстоянието е ~59.5, бриджа е ~63.5. Т.е. и на двете места, първа и пета струна ще бягат с по ~1мм от центъра на сърцевината. Проблем ??

2. Откъде да си намеря алнико магнити на ленти (bar)?
Засега намирам при китайците, някакви мижави 3 мм дебелина, има и по 5 мм. Но са дъги по 60 мм, а на мен ще ми трябва ~70 мм.
- откъде да намеря по-дълги?
- може ли да ползвам какви да е, да ги режа с флекс и да ги сдвоявам? Ще се прецака ли магнита?

3. Евентуално откъде да си намеря 9.5 мм сърцевини алнико (rods)
 

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поръчах един фейк стингрей адаптер, с керамични магнити, да има там.

Някой мерак да купим бройки сърцевини алнико, Ф9.5 мм, от алибаба? Никога не съм пазарувал от там..
Някои дават уж и за по-малко бройки, дори единични, но на различна цена.

alnico-size-alibaba-Copy.jpg

Също, насоки за бобинаж, да попитам цени за навиване?

Частите за шпулата и корпуса могат да се поръчат на лазер от тънка пластмаса, и няма да е скъпо.
И ще е на нужните междуцентрови размери. Примерно на 60 и 64 мм за конкретния проект (neck/ bridge).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам няколко AlNiCo 2/5 магнита за китарни хъмбъкери, но трябва да видя какъв размер са, че не помня. Ако ще ти свършат работа може да изтъргуваме нещо. Че дорде дойдат от надАли Експрес ще се размагнитят... :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

27 minutes ago, Baby Thomas said:

Имам няколко AlNiCo 2/5 магнита за китарни хъмбъкери, но трябва да видя какъв размер са, че не помня. Ако ще ти свършат работа може да изтъргуваме нещо. Че дорде дойдат от надАли Експрес ще се размагнитят... :D

Цилиндрите на китарните са Ф5 x15/18, и ще ми трябват двойно повече, за нещо от сорта на фендер джаз бас адаптерите (с по два малки цилиндъра на струна)
Пръчките на китарните пък са къси (60 мм) за бас адаптер.

Иначе имам 12 бр, алнико 5, цилиндри 5x15, от алиекспрес, и не са размагнитени. Само че не знам къде ги забутах...

Много кофти се зарибих, вече си го представям как ще изглежда с два стингрей хъмбъкера, с големи сърцевини - точно т'ва му трябва като визия :D.
И черни врътки с накатки.

viber-image-2020-12-14-22-38-04.jpg


И не съм сигурен, трябва ли ми толкова алнико...
Първо ще пробвам китайския с керамичните, като дойде.

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мислех, че за 4-струнен може и да паснат, но в случая явно не...

П.П. За размагнитването естествено беше шегичка. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Как се процедира от алибабато? То е за фирми май...
Един ми отговори на някакво запитване, цени точни обявени няма, според бройката, шипинг мипинг....

 

п.п. ето:

Hangzhou-Yangyi-Magnetic-9-53x13-51-offe

оферта мин. 100 бройки, 0.30 USD/бр., или 30 долАра за 100 бр, без шипинга, който нз колко ще е..
За един сет, 2 хъмбъкера (5 стр.), трябват 20 магнита.
 

Някой ако има за партия, да си разделим по 50 бр за 20-тина долара, е оферта според мен 

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Навитак за партия?

Само че, ако се ориентирам по размерите на стингрейския фейк хъмбъкер и омовото му съпротивление, 13.51мм височина на сърцевината може да е малко за бобина. Ако гоним да се съберат навивки за 6к на бобина от 42 AWG. Общо 12к на хъмбъкер.
Приспадам поне 3 мм за горния и долния капак на бобината, в които да се наниже и залепи сърцевината.

Нз верни ли ми са сметките...

Но да проверя примерно - броя на навивките в дадено правоъгълно сечение е:
- сечението в мм2/ сеченито на жицата в мм2?
Или е малко повече бройки, защото проводника не е квадратен ?

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

30$ за 100 магнита и 50$ шипинг не ме кефи, не и за сам поръчка.

Ще търся друг доставчик, или по-малко количество.
Работят с UPS, DHL и още нещо. По пощата май не.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По-скоро ще трябват 16.54 мм дължина на цилиндрите, или повече..

Гледах клипчета за правене на адаптери, припомних си за scattered winding и ефекта върху капацитета/ високите.
Та се замислям за домашно навиване... Все ще ги избутам 4 бобини.
Само нз откъде, ОТ БГ да взема жица. 

Май трудно се намира под D 0.07 мм, което всъщност е по-дебело от AWG 42.
Ще е по-лесно за навиване, ще има повече високи, ще се хванат по-малко намотки/ по-нисък аутпут, така че ще разчитам на силата на магнита, и на това, че все пак адаптерите ще са двойни хъмбъкери.

Макар че, оригиналния стингрей хъмбъкер МАЙ е с паралелно свързани намотки.. И не печеля по-висок аутпут при такова свързване..

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В момента си играя с един МюзикМен клонинг и по принцип е серийно свързан, има цъкалка и за паралелно свързване на намотките му. Паралелно е с по-ниско ниво и "хапе" по-малко. И двата варианта вършат работа, в различни ситуации да речем.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мда.. това май е мод. Някой модели мюзик мен са паралел, други последователно, някои с керамични, други с алнико....
Намерих в Стара Загора жица Ф 0.07, ~20 лв/кг, което е МНОГО по-добра цена, отколкото в алиекспрес...
"Сипват" и на макара, като плащаш 4 лв за макарата.
1 кг жица тр. да е... над 30 км...
На хъмбъкер ще отиват 1500 м или по-малко, по първоначални сметки. Особено домашен scattered winding, още по-малко..

За магнитите, намерих доставчик, който ще продаде 50 броя, 16.5 мм цилиндри F9.5, по $0,32/ бр. Обаче ме закла от кръста с air карго - $70....
Сега му пиша да измислим някакъв друг шипинг, като ще платя веднага, а кога ще пристигне не ме интересува, ама да видим...

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само да вметна за това, на което вече сте се натъкнали...Преди години и аз се повлякох по алибаба-то, предвид драстично по-ниските цени, но след няколко опита да намеря продавач, който да ползва куриер с прилични цени, се отказах. Това е основният проблем на алибаба - шипингът, който почти винаги е много по-висок, отколкото струва някой евтин продукт, който човек иска да си вземе от там. Има някаква далавера при по-скъпите неща, на които високия шипинг не натежава чак толкова, но за евтините не виждам много смисъл и за тях отдавна ползвам или алиекспрес, или ибей. Друга алтернатива е таобао, но е доста усложнено, понеже трябва да се ползва подходящ агент и накрая като си платиш комисионните (и евентуално ако тук ти приберат ДДС-то и разни други такси), нещата не излизат толкова изгодно, колкото ти се е струвало в началото.-_-

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми не намирам такъв диаметър магнити в алиекпрес/ ибей.

Видях готов no name адаптер, тип stingray humbucker, с алнико (сниман е и отзад), но има само за 4 струни. Питах и продавача.

Също така се зарибих и по scattered winding, и домашно навиване..

За пореден път се забърквам с разни странични проектчета и глупости, вместо реално да се занимавам с музика, или нещо по-смислено :D

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Писах разни мейли днес, до китайски и бг фирми от нета. Ще питам и по чужди форуми, откъде се снабдяват.

В краен случай ще го направя с магнити за соло китара - по 2 на струна, тип джаз бас. Двата магнита давали по 'фокусиран' тон и сепарация на струните... Ще спечеля и 2 мм ширина в сечението на бобината - повече намотки.

Но ще трябват 40 магнита за два хъмбъкера..

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Същата работа, слагат шипинг, който обезмисля нещата. Отпада, няма да им плащам тъпия шипинг за неща, които са стотинки бройката.

Мисля да си спретна един чекрък за ръчно навиване и да си купя голяма макара жица. 1:2 обороти дали ще е ок? (1 оборот на ръка, 2 оборота на бобината).

Също, да експериментирам с неодимови магнити. Мернах някъде, че неодимовите магнити са ~7 пъти по-силни от керамичните. Предполагам при еднакъв обем на магнита?

Остава идеята за отделни магнити-сърцевини и навиване директно върху тях. За неодимов, предполагам сърцевина Ф 3 мм ще е достатъчна?

За алнико вариант - ще си ползвам по 2 бр Ф5 х 15 на струна. Изходното им ниво може да дойде бая ниско ( Ф 9.5 мм магнита има над два пъти по-голямо сечение от 2 бр. Ф5 мм). Но този адаптер ще е нек, където амплитудата на струните е голяма, и евентуално само последователно свързване. На първо време ще го подкарам с керамичния китайски, на бридж позиция, за наситени среди, и с low output алнико на нек позиция, за звънливи високи.

Моделите с неодимови адаптери на мюзикмен са с преамп на 18 волта, за да се справи с високия output на такъв адаптер. Аз мисля да се 'справям' с по-малки магнити и по-малко навивки. Второто трябва да даде повече честоти в топ спектъра. Също, ще преработвам баса да се превключва в пасивен режим, съответно изходното ниво да е ок директно за усилвателя.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.