Jump to content
Българският форум за музиканти

Препоръчайте ми яка Midi клавиатура?


Recommended Posts

значи замислил съм се над идеята вместо да си купувам як клавир или синтезатор просто да си купя някоя готина midi клавиатурка и по уастия да си ходя с нея и лаптоп с външна (и съответно гъзарска :) ) саунд карта... за съжаление, обаче, не съм на ясно какви качества трябва да има едно подобно у-во за да си струва парите и за това реших да се допитам до хората с повече опит в тези неща... :blink:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

колко да е яка 200 от лежанка да вдига става ли хаха шегичка :blink: ми начи аз съм с еволюшън и съм доволен има ги в БГ на мноооо учудващо добри цени е верно че само внасят до 5 октави ама зависи колко яка искаш да е

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

M Audio - Keystation pro 88 :) мноооо яка!!!! М аудио също ги внасят от Динакорд-а! Тази дето ти я казах струва 432 евро!

 

Аз също мислех да пусна някаква подобна тема, ама за да не пълним с едни и същи работи форума, ще включа мойте питания тук.

Първо какво мислят по-разбиращите за варианта хубава миди клавиатура и саунд модул пред по-стандартното решение да си купиш скъп клавир

И другото което ме интересува, някой знае ли какви модули могат да се намерят на местна почва, защото аз до момента съм виждал само Мотиф рак, което не е лошо, но просто струва 1300 евро :blink:

Я давайте мнения по въпроса

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

M Audio - Keystation pro 88 :D мноооо яка!!!! М аудио също ги внасят от Динакорд-а! Тази дето ти я казах струва 432 евро!

Не съм много сигурен, че клавиатура с хамър механика е особено походяща за нещо друго, освен управление на пиано семпли (в това число Rhodes и Clavinet). Във всички останали случаи клавишите са прекалено тромави и тежки, за да имаш добър контрол - особено за инструменти като Hammond и синт звуци, изискващи бърз отклик от клавишите и употреба на пич бенд. Да не говорим, че точно тази клавиатура, дето си я споменал, тежи малко над 20кг. Моето електронно пиано тежи 16.7кг и въпреки всичко бая се озорвам да го пренеса от нас до колата, и от колата до репетиционната, а мога да си представя онова, заедно с лаптоп или модул какво ще бъде... Идеалният вариант е да имаш лека клавиатура с хамър механика за управление на пиано звуците + клавиатура с меки синт клавиши (61 или 76), пич бенд и разни контролери. Има едно електроно пиано Casio Privia PX-100, което има идеални хамър клавиши, тежи 12.5кг и струва около 1000 лева. В чужбина може да се намери и за по-малко. Купуваш си и един Evolution с 61 клавиша за останалите звуци, ползваш лаптоп и си на върха :) Аз поне засега съм се ориентирал към този вариант, но все още не съм го осъществил :blink:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

клавириста на Dream Theatre май е с хамър клавиатура ама има бърза динамика не разбирам много ама неговия К-вейл май е некакси много универсален. сигурно е бая скъп ама го споменавам че човека на него си свири и перкусии наживо мнооо яко

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има едно електроно пиано Casio Privia PX-100, което има идеални хамър клавиши, тежи 12.5кг и струва около 1000 лева. В чужбина може да се намери и за по-малко. Купуваш си и един Evolution с 61 клавиша за останалите звуци, ползваш лаптоп и си на върха :D

мдам... мерси за съветчето :lol: хубавото е, че разни пианистични неща почти не ме итересуват и както изглеждат нещата ще мина само с Evolution-а, който предлага patzo най-малкото и защото за сега той май ми е най-симпатичен... все пак не съм го пробвал лично пък аз съм малко придирчив към самата клавиатура, като колкото и странно да им звучи на пианистите предпочитам клавиатурата да е максимално лека и естествено бързо-реагираща :D за динамиката, когато свиря на синтетичен инструмент също грам не ми пука и обикновенно я изключвам... :green: все пак много си обичам и си уважавам пианото, де... :D аре стига глупости :lol: млъквам :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм много сигурен, че клавиатура с хамър механика е особено походяща за нещо друго, освен управление на пиано семпли (в това число Rhodes и Clavinet). Във всички останали случаи клавишите са прекалено тромави и тежки, за да имаш добър контрол - особено за инструменти като Hammond и синт звуци, изискващи бърз отклик от клавишите и употреба на пич бенд. Да не говорим, че точно тази клавиатура, дето си я споменал, тежи малко над 20кг. Моето електронно пиано тежи 16.7кг и въпреки всичко бая се озорвам да го пренеса от нас до колата, и от колата до репетиционната, а мога да си представя онова, заедно с лаптоп или модул какво ще бъде... Идеалният вариант е да имаш лека клавиатура с хамър механика за управление на пиано звуците + клавиатура с меки синт клавиши (61 или 76), пич бенд и разни контролери. Има едно електроно пиано Casio Privia PX-100, което има идеални хамър клавиши, тежи 12.5кг и струва около 1000 лева. В чужбина може да се намери и за по-малко. Купуваш си и един Evolution с 61 клавиша за останалите звуци, ползваш лаптоп и си на върха :D Аз поне засега съм се ориентирал към този вариант, но все още не съм го осъществил :D

Cyber мерси, че разясняваш на начинаещите като нас! :D

Аз обаче имам още няколко въпросчета: хамър механика и хамър клавиши е това което пунтира механиката на пианото, нали така? Или аз нещо съм в грешка :D И ако е така каква е разликата между това и динамична клавиатура?

Казваш също, че е хубаво човек да си има по няколко различни клавиатури и с това съм абсолютно съгласен, ама де пари де.... :lol: Няма ли някакъв среден вариант като клавиатура за пиано звуците и синт звуците? И най-вече, няма ли някакъв среден вариант за клавиатура + самите звуци!? :think: Щото иначе излиза майка си и баща си с все кучето...

Кажете нещо за саунд модули също: какви има в БГ освен Мотиф Рак и има ли смисъл да се взима такова нещо въобще? Казвайте, че да знаем за какво да си мечтаем :lol:

Не че не си харесвам Д 10-ката, ама старичка е вече най-малкото....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да - хамър механиката е направена да имитира клавишите на истинско пиано/роял. Използват се тежести, всеки клавиш има значителна инертност (около 70 грама тежест на клавиш +- нещо си), голям ход - все неща, доближаващи го до истинските клавиши на пианото. А динамична клавиатура означава, че звукът излиза с различна сила, в зависимост от това колко силно натискаш клавишите. Хамър механиката е динамична (има си хас), но не всяка динамична клавиатура е с хамър механика :headbang:

 

Освен това аз не твърдя, че е невъзможно да се изсвири каквото и да е на каквато и да е клавиатура (все пак Паганини е свирил и само на една струна), но някои неща са значително по-трудни на тежките и бавни клавиши, особено за не чак толкова гениални музиканти като нас - средно-статистическите :headbang:

 

А за междинния вариант - да, има такива! Такива клавиатури се обозначават като semi-weighted (полу-тежки), защото хем не са съвсем меки и плитки като синтезаторните, но пък и не са толкова тежки и неудобни за бързи синт сола както хамър-клавишите. Ето например тези двете: M-Audio Keystation61es и Keystation 88es. Само че аз съм свирил на подобни механики и трябва да кажа, че макар и за пиано да стават по-добре от ония съвсем леките, все пак за един капризен пианист са на границата на търпимостта (меките клавиши на синтезаторите са отвъд нея).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И искам само да добавя, че аз съм краен ултра фен на хамър клавишите и не обичам да свиря на синтезатори, защото си развалям постановката, динамиката и всичко останало, но просто изразих мнението си за това каква трябва да е една клавиатура за различните стилове музика. :headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^за което аз лично поне ти благодаря... пък в това, че двамата харесваме тотално различни клавиатури, няма нищо лошо... въпроса е всеки да намери това, което търси, нали така :headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И на мен ми помогна, благодаря. Просто съм супер лаик, пък мисля да си взема нещо и всяка подобна информация ми е добре дошла. ;)

 

Тоя Афтъртач какво е точно? Хамър-акшън ми е ясно вече. И тия Еволюшън клавиатури какъв точно тип "toush responsible" имат? Надали е на всяко копче поотделно, сигурно средно аритметично дето се смята...

Редактирано от Baby Thomas
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Афтър-тъч е като натиснеш клавишите да можеш да управляваш силата на звука и в зависимост от натиска, който прилагаш върху тях след като вече са натиснати. Има два вида афтър-тъч, ама да не издребняваме ;) Не всички клавиатури имат такъв, но е доста полезно и изразително средство по принцип, защото по тоя начин можеш да направиш тремоло например.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам дали продуктите на тази компания могат да се намерят в БГ, но все пак ще препоръчам... В момента MIDI controller-ите на Edirol набират скорост в USA като едни от най-добрите.

Аз в момента ползвам Edirol PCR-80 USB MIDI Keyboard Controller и съм доволен. Също зависи за какво ти трябва...

Ozone USB Audio and MIDI Controller не е лош малък controller.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.