Jump to content
Българският форум за музиканти

Фретборд


Nikolov_76

Recommended Posts

Здравейте,  

Сдобих се със Squier Classic Vibe '50 с кленов  фретборд. До сега свиря само с  ефтини китари,  с палисандров фретборд или от друто не лакирано дърво.

Установих, че при кленовия гриф,  при приплъзване по грифа или при повдигане  на струна ( бендинг )- съпротивлението на лака е много по -голямо. Направо гадна работа. Свиря с много по- голямо усилие и е направо неплиятно....

Това нормално ли е, или аз не правя нещо както трябва, или просто трябва да свикна с лакирания гриф?

Моля, пратете линк, ако е писано някъде по въпроса.

Благодаря.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Стига бе,то няма никакво съпротивление,при Фендер поне,предполагам ще се полира от свирене,ако не е свирено с "бендване".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз така бях чвал, но .......  Грифаът е и идеален. Лакът на фретборда е като огледало. Като гледам праговете почти нямат износване.... И като бендвам или приплъзвам, имам усещането, че пръстите ми се лепят по фретборда....Гадна работа...

 

Редактирано от Nikolov_76
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имах преди доста години Squier Classic Vibe '50 , тази китара е вероятно най-добрата от китайското им производство . Не съм усетил подобен проблем ,погледни прагчетата може да имат нужда от полиране .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз само една такава съм пипал, но беше учудващо добре. Е, не е щатски Фендър, но за евтин инструмент си беше супер.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сетих се нещо ,ако си взел китарата втора ръка ,не се знае предният и собственик с какво е мазал фингърборда . По принцип кленовият се почиства само с леко влажна кърпичка ,но няма проблем и с Пронто за дърво ,без лимонови масла и други.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чист е. Беше си чист, но и аз го почистих с влажна кърпа, после със суха. Преди да сложа новите струни.

Имам я от три дни. Надявам се да и свикна. До сега не съм свирил ( продължително) на кленов, лакиран фретборд. 

Редактирано от Nikolov_76
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре де, прагчетата не дращят, нали? Опиши по-подробно усещането при свирене. Сигурен ли си, че изобщо струните или пръстите ти опират във фингърборда?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като приплъзвам  по стуната, усещам по- голямо съпротивление, отколкото при не лакиран фингърборд. При бендинг се усеща по- малко. Усещам съпротивлението в лакираната повърхност. Не мога да го обясня по- ясно.

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Възможно е да е недпоходящ сетъп на китарата (неподходящ за теб, имам предвид) - нещо подобно като усещане имах като си носих страта (също кленов лакиран фретборд) да му заравнят прагчетата. Лютиерът беше смъкнал супер много екшъна и на усещане беше близко до това което описваш, мисля - имаш чувството че праговете ги няма (както и са малко по-ниски след заравняването, още повече зле), и че стържеш в дървото едва ли не. Не бих казал че ми беше по-трудно за свирене, просто терсене - по принцип аз свиря със сравнително високи струни. Отпуснах леко тръсрода, вдигнах екшъна от седлата на струнника, оправих си интонацията - всичко е чОк сега. Въпрос на вкус, мисля.

Пробвай малко да вдигнеш струните и виж има ли разлика към по-добро.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

е,сигурно затова копат грифа на сигнечъри Ричи и Малмстийн- явно такъв тип свирене иска некъв абсурдно нисък екшън.Поне на мен ми е страшно тегаво на китара с много ниски струни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно ... все едно задира в дървото....

Пети ден я мъча, и тя мен, и май имаме напредък. Мисля, че е въпрос на сникване и може би  по- малък натиск върху струните.

До сега свиря с Affinity.  Не мога да повярвам, че с по- добрата китара ми е по- трудно....

 

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Hillbilly абсолютно. Помня като почвах да свиря на китара все се мъчех да смъквам струните (на Кремони и Пълдини как да е иначе, не съм чул някой да мрънка че кремоната му е с прекалено ниски струни), ама като взех да се мъча да свиря на нормални китари стигнах точно до тоя извод. Метълите не знам как свирят с толкова прави грифове и ниски струни (примерно милиметър от короната на 12-тия праг), ама на такива китари като почна да блъскам пентатониките става смърт с кисело зеле.

 

@Nikolov_76 пробва ли да отпуснеш леко тръс-рода (примерно четвърт/половин оборот)? Не е само до струнника.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.