Jump to content
Българският форум за музиканти

Sign in to follow this  
TONY

Студия в София, където може да се запише песен на твърда тарифа

Recommended Posts

Интересувам се, кои студия предлагат тази опция - 

запис и микс на песен на твърда цена?

Микса, ще го пуснем през сайт за mastering, не е нужно да се  прави мастър. Е, ако влиза в цената, ок.

Т.е. някъде, където да тракнем барабаните, бас, 2 китари и вокал. Да се обработят и миксират.

Ако има оферти, може и на лично,  желателно е с  един, два готови записа, да чуя за какво качество иде реч.

Твърда тарифа? Не знам дали има такова, но ще поразсъждавам пишейки.

Твърда тарифа означава някой да ви даде ресурсите си да записвате колкото си щете. Ден, два, пет, месец. После смесване - пак същото. И да кажем, че твърдата цена е 300 лв., това означава, че студиото ще изкара 300 лв. на месец. Което сам разбираш не е много изгодно.

За това се работи на час. Ако сте добри - записвате бързо, излиза ви евтино, ако не сте - скъпо. Така е честно според мен.

Смесването си е стандартно 3 - 4 часа макс. Там също е възможно да се мотаете, това искам - онова искам. Може и тук да изкарате цял месец. 

За това според мен не би трябвало да има такива студиа. А и по света е така.

• Like 3

Съгласен съм с разсъжденията на Рафо. Твърда тарифа за запис би могло да има при положение, че имате и твърда часова рамка, в която да запишете, каквото искате да запишете. Относно смесването, там е по-нормално да има твърда тарифа, в която обикновенно се включват и 1-2-3 ревизии, но пак зависи от миксера.

• Like 1

Пазарна икономика. Аз питам дали има такива студия, които предлагат такава услуга.

След като има търсене, сигурно ще има и предлагане.

Засега знам за едно такова със сигурност, чакам и втора оферта от друго.

На първото цената за записана песен е приятна ( 200 лв), качеството за цената е резонно, но на мен ми се иска, по-добро,

съответно сме готови да платим по-висока цена ( да кажем 300 лв).

Вече ми се е случвало с другата банда да записвам така и съм наясно, че два дни, т.е. уикенда е напълно достатъчно.

Събота тракваме барабани, бас и ритъм китари, да кажем и примерни сола. Неделя, ако трябва презаписваме сола, вокала си изпява партиите.

И се смесва ( нека има един микс от студиото, ще вземем траковете, да си направим и алтернативен микс отделно сами).

Студиото, което споменах работи по същият начин, моят опит е от друго ( за съжаление вече закрито).

За събота и неделя, при положение, че парчето е обикновено рокаджийско, със записано интро ( 4 часа съм записвал китарите на интрото, за да не се губи време в студиото) ( по някое време в интрото се вкл бас и барабани), а не е някакво сложно прогресарско парче с много части, 

300 лв мисля не са толкова лоша цена ( това е бюджета, така или иначе засега). Както е казал Док, въпроса на честност се свежда до предварителна договорка ( цитирам по смисъл, не буквално).

От басиста на групата знам, че предна група в която е свирил са записали цял албум (10 песни) за 1400 лв, преди няколко години. ( в студиото на Данчо, което доколкото знам, вече също го няма) ( да, групата е влезнала сериозно подготвена и експедитивно са си записали нещата)

Така, че явно има възможност за договорки на фиксирани и пакетни цени, въпрос на предварителна договорка.

ПС-  в групата съм само китарист, не определям бюджета

Миналата година си направихме един запис сами. Барабаните са електронни, записани в домашни условия, заедно с баса. След това всички китари ги записах вкъщи, вокалите са записани в студио. Сега идеята е студиен запис, най вече заради идеята да има акустични барабани.

За 200лв ще ползвате, колкото ви е нужно студийно време и ще ви смесят парчето, така ли?

Аз, както и много други хора, искаме да си купим най-яките студийни монитори на света за 200 лв, но пазарната икономика ни предлага само китайски компютърни колонки.

• Like 1

Харесва ли ти или не, има такава оферта в София.

Аз не се спирам на нея, защото, както казах , качеството, което предлагат за парите е ок,

но аз се стремя към по-високо. Бюжета ни е 300 лв. 

Седят на масата и чакат някой да ги вземе ( не срещу нищо, а срещу по-добър запис, от този, който сме си направили сами).

Това е пазарна икономика. Ако теб не те устройват, друг пък може да го устройват. 

Ако няма такъв, ние пак може да се справим сами. ( примерно с другата група, правихме така- тракване на барабаните в студио,

тракване на баса ДиАй вкъщи, тракване на китарите и вокала в репетиционна ( добре звукоизолирана), после смесване ( цели два дни - уфф), ландър и накрая за няма 100 лева - доста приличен резултат)

На теб може да не ти харесва това по принцип (че някой се осмелява да не играе по старите правила ein stunde bezahlen), но това е положението. Нови времена, нови правила.

На мен какво ми харесва в случая въобще не е важно. Просто се учудих, че някой предлага всичко това за 200лв. 

• Like 1

Ако ти е толкова чудно, мога да ти пратя записи на приятелската ни банда, която записва на тази тарифа.

Линк няма да пускам тук ( не мога и да ти го пратя на ЛС - нещо не можеш да получаваш лични), защото не съм оторизиран, нито от тях, нито от този, който ги е записвал.

В момента им слушам записите, като за 200 лв са ок.

Примерно нашият миналогодишен домашен е по-добро качество (според мен).

Edited by TONY

На мен ми се вижда най-разумно, ако има твърда цена, тя да е в известна времева рамка за цял албум. Това има известен смисъл. За песен също може, ако цената е разумна и времето е ограничено, но да правиш цялата хамалогия за една песен и за някакъв скромен бюджет, ми се вижда голям мазохизъм. Албум поне можеш да запишеш с една и съща техника и сходни настройки / позициониране, което е къде-къде по-практично.

Edited by Evtim Djerekarov

Разбирам те, свирим заедно, дет се вика и си знаем кътните зъби.

И аз съм на мнение, че е най правилно да се запише един албум навъднъж.

Но тук става дума, че другата ми банда, е настанало брожение нещо да се случи, бюджета е ограничен.

Т.е към момента, сме решили да направим следният вариант.

Има студио със следните тарифи 30 лв час запис 100 лв за смесване на песен ( трябва да видя, какво точно смесване прави за 100 и какво разбира под бейзик смесване, сега ако е да си чешам носа и да мърдам фейдъри нагоре надолу и малко панинг и аз мога така за 2 часа, да смачкам микса)

Ако си запишем китарите от вкъщи (на едното вече са записани) , може да стане така - барабани, бас и вокали се тракват в студиото. Дет се вика и баса може да се тракне предварително.

4 часа си мисля, че ще са им достатъчни за тракване на 2 песни ( басиста ще си ги изсвири от раз, певеца също е печен, колкото и да се

мотае барабаниста ( ще му е за първи път запис в студио) се надявам да се справи).

(по груби мои сметки час и половина за басиста и вокала и два часа и половина за барабаниста за две парчета, би трябвало да им стигнат)

Така, че ако сме експедитивни, по този начин, може да за пишем 2 парчета за 320 лв. За смесване, средно съм проучил, профи западни миксери споделят, че 4 часа са ок за един микс. Зомби, не сме някаква сложно музицираща банда, 4 часа трябва да са достатъчни на един опитен миксер, да ни направи приличен ( не велик ) микс.

Е, аз винаги слагам тигана, а рибата е още в морето... сметките така са ми ок, на практика дали ще излезнат верни...

А да, Живата вода, навремето също я записвахме на твърда цена... така, че аз не виждам пък нищо лошо в това.

А записите на новата банда на Стефчо ги знаеш, за тях става дума, че са правени за 200 лв на парче. И за тези пари са си ок. Доколкото разбрах от Стефчо, сега ще записват цял албум. Ще им излезне 1000, хиляда и нещо. Намериали са си човек, доволни са от него, уговорили са се... аз не виждам проблем.

Edited by TONY