Jump to content
Българският форум за музиканти

Студия в София, където може да се запише песен на твърда тарифа


Recommended Posts

Интересувам се, кои студия предлагат тази опция - 

запис и микс на песен на твърда цена?

Микса, ще го пуснем през сайт за mastering, не е нужно да се  прави мастър. Е, ако влиза в цената, ок.

Т.е. някъде, където да тракнем барабаните, бас, 2 китари и вокал. Да се обработят и миксират.

Ако има оферти, може и на лично,  желателно е с  един, два готови записа, да чуя за какво качество иде реч.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Твърда тарифа? Не знам дали има такова, но ще поразсъждавам пишейки.

Твърда тарифа означава някой да ви даде ресурсите си да записвате колкото си щете. Ден, два, пет, месец. После смесване - пак същото. И да кажем, че твърдата цена е 300 лв., това означава, че студиото ще изкара 300 лв. на месец. Което сам разбираш не е много изгодно.

За това се работи на час. Ако сте добри - записвате бързо, излиза ви евтино, ако не сте - скъпо. Така е честно според мен.

Смесването си е стандартно 3 - 4 часа макс. Там също е възможно да се мотаете, това искам - онова искам. Може и тук да изкарате цял месец. 

За това според мен не би трябвало да има такива студиа. А и по света е така.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съгласен съм с разсъжденията на Рафо. Твърда тарифа за запис би могло да има при положение, че имате и твърда часова рамка, в която да запишете, каквото искате да запишете. Относно смесването, там е по-нормално да има твърда тарифа, в която обикновенно се включват и 1-2-3 ревизии, но пак зависи от миксера.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пазарна икономика. Аз питам дали има такива студия, които предлагат такава услуга.

След като има търсене, сигурно ще има и предлагане.

Засега знам за едно такова със сигурност, чакам и втора оферта от друго.

На първото цената за записана песен е приятна ( 200 лв), качеството за цената е резонно, но на мен ми се иска, по-добро,

съответно сме готови да платим по-висока цена ( да кажем 300 лв).

 

Вече ми се е случвало с другата банда да записвам така и съм наясно, че два дни, т.е. уикенда е напълно достатъчно.

Събота тракваме барабани, бас и ритъм китари, да кажем и примерни сола. Неделя, ако трябва презаписваме сола, вокала си изпява партиите.

И се смесва ( нека има един микс от студиото, ще вземем траковете, да си направим и алтернативен микс отделно сами).

Студиото, което споменах работи по същият начин, моят опит е от друго ( за съжаление вече закрито).

За събота и неделя, при положение, че парчето е обикновено рокаджийско, със записано интро ( 4 часа съм записвал китарите на интрото, за да не се губи време в студиото) ( по някое време в интрото се вкл бас и барабани), а не е някакво сложно прогресарско парче с много части, 

300 лв мисля не са толкова лоша цена ( това е бюджета, така или иначе засега). Както е казал Док, въпроса на честност се свежда до предварителна договорка ( цитирам по смисъл, не буквално).

От басиста на групата знам, че предна група в която е свирил са записали цял албум (10 песни) за 1400 лв, преди няколко години. ( в студиото на Данчо, което доколкото знам, вече също го няма) ( да, групата е влезнала сериозно подготвена и експедитивно са си записали нещата)

Така, че явно има възможност за договорки на фиксирани и пакетни цени, въпрос на предварителна договорка.

 

ПС-  в групата съм само китарист, не определям бюджета

Миналата година си направихме един запис сами. Барабаните са електронни, записани в домашни условия, заедно с баса. След това всички китари ги записах вкъщи, вокалите са записани в студио. Сега идеята е студиен запис, най вече заради идеята да има акустични барабани.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За 200лв ще ползвате, колкото ви е нужно студийно време и ще ви смесят парчето, така ли?

Аз, както и много други хора, искаме да си купим най-яките студийни монитори на света за 200 лв, но пазарната икономика ни предлага само китайски компютърни колонки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Харесва ли ти или не, има такава оферта в София.

Аз не се спирам на нея, защото, както казах , качеството, което предлагат за парите е ок,

но аз се стремя към по-високо. Бюжета ни е 300 лв. 

Седят на масата и чакат някой да ги вземе ( не срещу нищо, а срещу по-добър запис, от този, който сме си направили сами).

Това е пазарна икономика. Ако теб не те устройват, друг пък може да го устройват. 

Ако няма такъв, ние пак може да се справим сами. ( примерно с другата група, правихме така- тракване на барабаните в студио,

тракване на баса ДиАй вкъщи, тракване на китарите и вокала в репетиционна ( добре звукоизолирана), после смесване ( цели два дни - уфф), ландър и накрая за няма 100 лева - доста приличен резултат)

На теб може да не ти харесва това по принцип (че някой се осмелява да не играе по старите правила ein stunde bezahlen), но това е положението. Нови времена, нови правила.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен какво ми харесва в случая въобще не е важно. Просто се учудих, че някой предлага всичко това за 200лв. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако ти е толкова чудно, мога да ти пратя записи на приятелската ни банда, която записва на тази тарифа.

Линк няма да пускам тук ( не мога и да ти го пратя на ЛС - нещо не можеш да получаваш лични), защото не съм оторизиран, нито от тях, нито от този, който ги е записвал.

В момента им слушам записите, като за 200 лв са ок.

Примерно нашият миналогодишен домашен е по-добро качество (според мен).

Редактирано от TONY
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен ми се вижда най-разумно, ако има твърда цена, тя да е в известна времева рамка за цял албум. Това има известен смисъл. За песен също може, ако цената е разумна и времето е ограничено, но да правиш цялата хамалогия за една песен и за някакъв скромен бюджет, ми се вижда голям мазохизъм. Албум поне можеш да запишеш с една и съща техника и сходни настройки / позициониране, което е къде-къде по-практично.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разбирам те, свирим заедно, дет се вика и си знаем кътните зъби.

И аз съм на мнение, че е най правилно да се запише един албум навъднъж.

Но тук става дума, че другата ми банда, е настанало брожение нещо да се случи, бюджета е ограничен.

Т.е към момента, сме решили да направим следният вариант.

Има студио със следните тарифи 30 лв час запис 100 лв за смесване на песен ( трябва да видя, какво точно смесване прави за 100 и какво разбира под бейзик смесване, сега ако е да си чешам носа и да мърдам фейдъри нагоре надолу и малко панинг и аз мога така за 2 часа, да смачкам микса)

Ако си запишем китарите от вкъщи (на едното вече са записани) , може да стане така - барабани, бас и вокали се тракват в студиото. Дет се вика и баса може да се тракне предварително.

4 часа си мисля, че ще са им достатъчни за тракване на 2 песни ( басиста ще си ги изсвири от раз, певеца също е печен, колкото и да се

мотае барабаниста ( ще му е за първи път запис в студио) се надявам да се справи).

(по груби мои сметки час и половина за басиста и вокала и два часа и половина за барабаниста за две парчета, би трябвало да им стигнат)

Така, че ако сме експедитивни, по този начин, може да за пишем 2 парчета за 320 лв. За смесване, средно съм проучил, профи западни миксери споделят, че 4 часа са ок за един микс. Зомби, не сме някаква сложно музицираща банда, 4 часа трябва да са достатъчни на един опитен миксер, да ни направи приличен ( не велик ) микс.

Е, аз винаги слагам тигана, а рибата е още в морето... сметките така са ми ок, на практика дали ще излезнат верни...

А да, Живата вода, навремето също я записвахме на твърда цена... така, че аз не виждам пък нищо лошо в това.

А записите на новата банда на Стефчо ги знаеш, за тях става дума, че са правени за 200 лв на парче. И за тези пари са си ок. Доколкото разбрах от Стефчо, сега ще записват цял албум. Ще им излезне 1000, хиляда и нещо. Намериали са си човек, доволни са от него, уговорили са се... аз не виждам проблем.

Редактирано от TONY
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Тази година замина, дано следващата е по-добра във всякакво отношение!

1. Записи на едно две парчета със Зомби бар,  по горната схема. Ако някой се обади с оферта, има време не сме 

започнали, приемаме предложения.  Нещата ги движи певеца, а ще предам, ако има предложение.

 

2. За Уран242 - имам материал за цял албум и намерение да го записвам.

За Коледа си подарих три семплирани сета на Мейдън, Мегадет и Пантера.

Звуците са ясни, остава да напредна в писането на миди, даже и смятам реално да почвам онлайн уроци по барабани.

Естествено ще ми трябват години, не съм азиатче, което на 10 години вече свири Дейв Ломбардо за лека нощ.

(вероятно след няколко години ще мога да запиша сам барабани, ако изобщо стигна до там)

Така че може да има различни варианти 

1. запис на барабани

а. семлирани и редени

б. свирени от барабаниста

2. запис на китари и бас - 

а. записани DI примерно с лампови и др преампи и тракнат чист ДИ тракт с цел реампване в студио с изцепен лампов амп 

б. записани с амп в студио или в подходящо изолирана репетиционна

3. запис на вокалите , в студио или репетиционна ( имам микрофони, шийлд)

 

Виждам 3 варианта, които може да се хибридват.

1. редени барабани, записани ди китари (с чист трак) за реампване и вокали, пращаме към някое студио да смеси и мастерира.

може и в чужбина ( скъпо, не скъпо)

2. запис в студио, примерно нашият барабанист е приятел с Косьовски, аз му харесвам записите (пр. Номор мени мор), Евто пък е харесал ст. на Балканджи. Но може да е някакво съвсем трето софийско студио, ако се обади с оферта.

Така че, приемам оферти от студия за пакетен запис  - или само на барабаните или цялата продукция ( за цял албум)

3. Редиме барабани, тракваме по студия и репетиционни. Накрая наш Евто смесва. Вече имаме едно парче по този начин, 

с демо качество,  като за първо записано парче от Евто е добре... този вариант изглежда най-евтин и най-демо.

Първият е он-лайн, изглежда модерен, хрумна ми едва ли не днес, не знам дали ще сработи.

Вариант 2 е най-класически и вероятно водещ до желания резултат,  зависи дали ще има предложения от подходящо студио.

 

Не съм си казал, че искам да мина най-тънко, има време за обмисляне по кой път да се тръгне.

Но може да споделяте студия (София) от които сте доволни. 

Ако има от някое студио/я, да пратят оферта за запис на цял албум ( или тракване и обработка на барабаните за 10 или 12 парчета) -

аз приемам оферти, особено смислени.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

TONY, аз взех да се вълнувам от твоите планове, сега и аз съм на този хал. Опитът показва, че колкото и да сте репетирали, в студиото все пак си трябват няколко тейка. Много пъти сме свирили с разписани щимове, но повярвай, трябва да се освободи душата, да се "суингира", да си го има офбийта. Честно казано, трябва се се освободиш, да се кефиш, а това в стерилното студо, ако не си свикнал, трудно се получава. Затова те съветвам, сега времената са други и технологиите позволяват да си пуснете метрономчето в студиото, да си свирите и наслагвате НЯКОЛКО ДНИ (но без да пипате копчетата, аз затова вече работя само с IRs- няма разлика в саунда) и непременно плюс сух запис, защото не всеки ден му се получава на човек. Музата не идва "на повикване". Концертния музикант не е машина, както се налага на студийния.

Кто си съберете материал, Ви трябва свестен музикант-продуцент, с абсолютен слух, познаващ тази музика. Примерно Пламен Велинов или Николо Коцев. Между другото Николо ми се обади, че си е направил студио до София, някъде по пътя за Перник (той си имаше и във Финландия) и може да ти бъде много полезен (май единствения с докторат по музика от нашето съсловие). Ако решиш, мога му се обадя да те препоръчам.

Когато се прави мастеринга и автоматизацията, може да се наложи нещо да се пипне (абе май винаги се оказва, че бая ще си трябва) . Затова ще разбереш, колко е ценен сухия запис. За барабаните ти предлагам, ако имаш възможност, освен микрофоните да сложиш и тригери.

И като обобщим: китара и бас- може в репетиционна, барабани- писани, електронни, акустични, акустични + тригери, вокал- непременно с поне 2 микрофона закрепени един до друг, от които единия кондензаторен, за предпочитане в изолирано акустично обработено помещение, ако има клавир- той е лесен. За перфектен запис има и пиниз- трябват и атмосферни записи (на обкръжението и се пускат малко в микса и дават живот на музиката, има и такива IRs за DAW), които дават дъбочина и динамика, ама не знам дали тук някой го прави. Идеята е да се постигне обкръжение, все едно свирите заедно в една стая или на една сцена и се избягва разликата в настроението на индивидуалните записи. Но това го правят големите майстори в големите судия- май само те знаят как и защо.

Е, всъщност, акъли много, ама важното е да се прави музика. Желанието и мотивацията са най-важни. Успех!

Редактирано от wiseppman
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за симпатията, ще споделя, какво проучих набързо из нета.

1.  Музикален продуцент и бг група, засега са несбъдване. Досега съм влизал 3 пъти в студио за запис и трите пъти -

един и същи човек записва, миксира, мастерира и продуцира. В случая и тримата си били ок, но е твърде различно от практиката на запад,

или каквата е била, сега и там стават като тук. Поне е пълно с предлагащи такива услуги онлайн.

2. Преслушах доста наши ъндерграунд банди  или самостоятелно записва ли се. Има и по зле и средна работа има и много добре звучащи. Но и дори на тези дето звучат супер, все има нещо, което да куца.

Бегло се познавам с Николо,  във френдлистата на ФБ ми е, това е добра идея.

3. Пак за гръцките банди, много напред са. Разбрах, че бума е от 2010-та, какво точно е станало не знам. И те са имали някаква забутана рок сцена, с няколко по профи банди и сега за 10 десет години изкачат сума нови банди със продукция, каквато много малко наши банди имат, отделно свирят яко, пеене на английски на ниво ...

Какво проучих. 

Професионално студио -

смесване - 240 usd за 4 трака  359 usd за до 48 трака , не са писали за дискаунт за 10 песни

мастеринг - 99 долара на песен. 800 долара за 10 песни.

Става дума за сериозно студио в Лос Анджелис.

4400 долара за 10 песни е добре, като спечеля от тотото. една 5-ца и съм ок.

 

Пълно е с независими записвачи предлагат миксинг плюс мастеринг на парче в ценови диапазон от 8 до 50 и нещо евро( на песен).

Тук може да попаднеш и на некадърници, но може и на някой добър. В рекламите си твърдят, че предлагат професионални миксинг и мастеринг услуги...

Да кажем, че изберем някой по-добър за 50 евро, 10 песни - 500 евро, т.е. хиляда лева за микс и мастринг на албум. Можеш да минеш и с 500-600 лева, избор и предлагане има голямо, просто трябва много да избираш.

Не звучи никак лошо, особенно, ако си избереш подходящ миксър. 

Хората са си снимали студията, пуснали са записи, които са правили, написали са в какви стилове са в свои води ( някои пишат всички стилове ).

Преглеждаш, слушаш, избираш...

 

 

Редактирано от TONY
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

След още гледане, видях, че към самостоятелно работещите миксери, има и такива, които са Про верифайд.

(как си получават сертификата не знам, но по записите им си личи, че си го заслужават).

При тях тарифите са вече от 70 до 120 евро(има и още по-високи). Аз си отбелязах един с тарифа 100 евро,

хем изглежда рокаджийски, хем продукцията му е супер. Не знам, може и да намеря някой също толкова добър с тарифа 50 евро...

трябва да се рови.

А, видях и едно наше момче - Анди,  учи в момента в Университета на Хетворшир.  

Който във фейса, явно е добре познат.

 

Аз вчера почнах да редя тупани по миди в Рийпъра, ама малко, щото ми писна.

Да кажем едно парче, на което съм нотирал барабаните в Гитар про 6, свалям ги по миди и ги пляскам в рипър.

Там се получава яко разминаване, трябва да трия, да премествам, да намествам.  Тези безплатните, които ползвах Пауър друм, те си свирят мидито

от ГП6 едно към едно, ама са компромисни, малко по-добри от тези на ГП6...

Та се чудя, така ли да продължавам или да почна да пиша от нулата...

Защото оправянето на мидито от ГП6 ще отнеме много време, не мога да преценя...

Моткам се яко. Сега идва зимата, трябва да усвоя реденето на барабани по миди.

Отделно се уча по малко да тропам - фламове, парадили на една Ямаха дд65.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Здравейте,

аз от миналата година съм започнал да правя/събирам студио. След 10ина годишна пауза решихме да дозапишем това което остана незаписано и за целта оборудвам студио в София. 

Помещението вече е готово с много добро звуково третиране. Ампове и кабинетите за звукоизвличането са налице и са от висок клас. Барабаните са ямаха къстъм студио - също студиини. Микрофоните повечете са налице и също са висок клас а не са бюджетни. Студиината апаратура тепърва започвам да я пазарувам - гоня аналогов сетъп и от висок клас, конзола, 10ина компресора, EQта и тн. Целта е да се вади звук на много много високо ниво както го правят големите - като се почне от звукоизвличането мине се през кабели, преампи, конвертори, конзола, и тн. с железарията. 

Та живот и здраве по някое време тая година би трябвало всичко да е налиния и активно да действаме. Идеята е не само ние да си запишеме нашите неща а и да ударя едно рамо на колеги музиканти които творят авторска музика най-вече. Няма комерс зад начинанието което означава, че цените ще са колкото да покриваме разходите (бира и кебапчета), НО ще има при всички положения ограничения защото не мисля да подбивам пазара на професионалисти които си изкарват хляба в областта.   

Ще драсна тука из форума нейде като подкараме нещата и имаме възможност да поемем и колеги за записване. 

----

Относно дискусията за цена на пакет, песен и тн както за очакванията и в крайна сметка за постигнатите резултатите:
ще сметна само най-необходимите консумативите които според мен са нужни за едно качествено звукоизвличане - нов кожи на барабаните 200 лв. нови струни за бас и 2 ел. китари - 100 лв. Само до тука сме на 300 лв да не говорим, че е по подразбиране самите инструменти да са отлични. За съжеление хубавият звук е скъп, дори бих казал много скъп. 

 

Поздрави
Алекс

 

Screenshot_2021-01-24_at_22_26_16.png

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.