Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпрос за работа на старт/стоп педал с дръм машина Boss


savov

Recommended Posts

Здравейте,

щот много време работя с дръм машина Boss Dr 3 и реших да си взема и един старт/стоп педал за улеснение.

Поръчах в местния музикален магазин и по поръчка за такъв пристигна и ми продадоха педал Boss FS - 5L.

Има проблем при работата: има празен ход т.е. натискам го веднъж - машината тръгва, натискам втори път - нищо (празен ход), натискам трети път - спира, натискам четвърти път - нищо. И така...

И двете са Boss и са нови. Какъв може да е проблема!?
(Свързвам с кабел - голям моно жак - голям моно жак.)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Твоят педал не става за тази цел, защото е  тип latch със задържане на контактите дори и когато спреш натиска. Замени го за Boss FS 5U - той е с моментно, кратко включване и изключване. Дори не е нужно да е BOSS при тази висока цена. Ето тези ги продават в някои магазини за електроника за по 8 - 10лв. FS.jpg

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Rookie mistake... :) В описанието на сайта им си пише Foot Switch: FS-5U, вероятно в упътването също. Трябвало е да прочетеш какво пише, още повече когато има два съседни модела фуутсуич.

А инак тоя педал е просто едно ключе плюс корпус. Нищо няма вътре, дето да струва повече от 5-6 лева (не знам колко струва "оригиналния"). Вероятно и Беринджър имат евтин клонинг на тези модели. Опитай да върнеш този и да ти го сменят с правилния модел.

П.П. Подозирам, че доста лесно може да се преправи ако се смени щракалката със съседния модел + някой и друга жичка ако се наложи да се пусне (задържащият модел има захранване за диода, съответно "платката" е малко по-различна).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи няма проблем при мен в свързването... почнах да пробвам да мисля стерео кабели ли... какво ли!?

Да им го върна и да поискам FS - 5U ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нито единия модел не работи със стерео кабел: "Both footswitches can be connected using ordinary guitar cables. Please consult your owner's manual for compatibility." Четете ги тия сайтове и упътвания, де!

Ами да, питай дали ще ти го сменят. Прочети упътването, покажи им го и на тях, за да няма грешка втори път. Може и да не се навият, но знае ли човек... :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами сложна работа. Поръчах и другият.

Този може ли да ми влезе в употреба!? За какво бих могъл да го ползвам... за пианото или за дръма... за друго!?

Или да го пускам да се продава!?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За състейн педал за пиано/синт съм 99% сигурен, че също трябва моментен бутон.

Задържащият може да се ползва за смяна на двата канала в китарен амп. И нещо друго подобно с реле, бачкащо на тоя принцип. Някои Бос педалчета имат вход за дистанционно превключване. Може би и някакъв Zone Mixer, който има превключваща се опция, например микрофнен вход... Не мога да измисля друго в момента.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Педали със задържане, като въпросният Boss FS - 5L могат да се ползват за изключване на някакъв аудио сигнал, когато ръцете ти са заети, свирейки на нещо, например - аз изключвам сигнала на hedset микрофон с крак,  докато свиря на китара. Или когато микрофона е включен в многоканален/дву-три входов луупер, в който е включен и още най-малко поне един инструмент, за да не се записват в лупера. едновременно и нежелателно и двата инструмента. Но за тази цел пак може да се ползват някои от педалите посочени от мен по-горе, а в моят случай ползвам битово ключе за два лева, предназначено за включване на нощна лампа. Вече шест години го ползвам много интензивно, като понякога го пръскам със спрей за контакти. %D0%BA%D0%BB%D1%8E%D1%87%20%D0%B7%D0%B0%

Най-добре за Савов е да го замени, защото един такъв педал на Boss струва 55-60лв.

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А няма ли начин да се ползва този педал за т.н. брейкове на дръм машината?

Ако да - вероятно трябва да ги свържа с един кабел - от едната страна 1 Жак да влиза в дръма - в другия край да става на два жака!? 
Или и за това няма да става!?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе в това упътване не пише ли какво може да се прави със съответните (и какви) включени кабели/суичове?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето за какво се използват:

Кога да използвате FS-5L

  • Включване на каналите на аудио превключвател като Радиално SW8.
  • Превключване каналите на усилвател.
  • Активиране на дългосрочни ефекти.

Кога да използвате FS-5U

  • Смяна на песети на клавиатура или клавиатура платформа.
  • Задействане на звуков ефект върху семплера.
  • Използване на крачен ключ за tap tempo.
  • Сустейн педал за клавиатура.
  • Активиране на моментни ефекти.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.